Autor Tema: Aluminijumski Gliser  (Pročitano 32272 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #75 poslato: 21, 01, 2010, 00:02:47 pre podne »
Kap gledaj to i ovako, epxi,razne smole i učvršćivači su hemijski repromaterijal koji zahteva posebnu vrstu transporta kao i skladištenje u uslovima sa određenim tzv bezbedonosnim merama koje ne ispunjavaju sva carinska smestišta (po novom zakonu o protoku i skladištenju robe iz EU). Dalje postoje određena carinska opterećenja i to u vidi raznih homologacija i potvrda za takve stvari, a da ne pričam o sporosti tih procedura i o zarobljenim finansijskim sredstvima.
Ta varijanta iz Mađarske me podseća kao i na to kad ja sa drugarim krenem po zimsku kobasiu i Karavan sir, ali bi me baš zanimalo kako bi te gledali i mađarski i naš carinik sa kantama Epoxia, možda bi ih lakše prošvercovao nego uvezo legalno ali tada ne vraćaš PDV, a ne daj bože da te uhvate....
 

homologizaciju koristis onoga ko je prvi uradio i platio  :taunt: sto bre ti da placas ??? obicno je to zvanicni zastupnik , distributer ili onaj ko je prvi uvezao ...

ovo ostalo nisam siguran pa nije epoxi "roba posebnih namena" pa da moras da je prenosis ... sve to moze drasticno jeftinije nego ovde ...

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #76 poslato: 21, 01, 2010, 08:03:53 pre podne »
Evo malo i ja da pomognem.

Ako legalno uvozis robu iz EU a poreklom je iz EU onda ne placas carinu nego samo pdv (prilikom carinjenja).Za neke proizvode je carina ukinuta a za neke se procentualno smanjuje svake godine da bi tamo 2014 bila 0 %.....

To sto traze prilikom uvoza nije homologacija nego dozvola za uvoz otrova (posto su to sve neke hemikalije koje se klasifikuju po otrovnosti u I,II III grupu otrova).Na osnovu teh.dokumentacije koju uvoznik predaje ministarstvu za zastitu zivotne sredine oni mu izdaju resenje kojim se odobrava uvoz istih.

Sve u svemu ovo se (sto zbog raznih taksi a sto zbog neverovatne neazurnosti) isplati samo uvoznicima koji se bave tim poslom na veliko a nikako nekom ko hoce da uveze manju kolicinu.Homologaciju pa i atest jos i moze da vam pozajmi ovlasceni uvoznik uz njegovo ovlascenje na original memorandumu ali Resenje vam nece niko dati a i ako vam da na carini ga nece prihvatiti......

Smislite nesto drugo  :stop:

Van mreže Dule HU

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 295
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #77 poslato: 21, 01, 2010, 08:23:00 pre podne »
Vidi Kap sve se slažem MOŽDA ako su u pitanju hrana i tehnika i to iz pojedinih sredina gde se te stvari npr dodatno neoporezuju ali ne možeš da sve generalizuješ osim toga već sam ti u postu rekao kako NAŠA država gleda na uvoznika (pošto sam sebe mogu da svedem pod tu grupu)
Ono što hoću da ti kažem je to da si ti napamet u post stavio da je materijal u Mađarskoj jeftiniji, kad sam ti pokušao da objasnim kakve prepreke imaju uvoznici i zašto nešto možda kod nas više košta nego drugde nisi razumeo pa si napisao još jednu nebulozu .
[/quote] 
homologizaciju koristis onoga ko je prvi uradio i platio  :taunt: sto bre ti da placas ??? obicno je to zvanicni zastupnik , distributer ili onaj ko je prvi uvezao ...
[/quote]
Da li misliš da će ti neko džabe ustupiti homologaciju?
Najbitnije je da i ovde možeš da dogovoriš popust sa svim uvoznicima imaš podršku, garanciju i pod rukom su ti ako nešto krene naopako.
A osim toga  kupovinom robe ovde neko moj ili nečiji će od toga primiti kakvu takvu platu, Mađare i ostale smo po mom mišljenju dovoljno nahranili.
Toliko od mene i neću više mom drugu Saletu da teram temu u OFF.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #78 poslato: 21, 01, 2010, 10:25:18 pre podne »
Zanimljivo je kuda se tema razvila! Iako Dule kaže da je off topic, nabavka materijala za samogradnju je sastavni deo procesa samogradnje, mada epoksiju nije mesto u temi o alu- gliseru, ali pre će biti da sam temi dao pogrešan naslov.
Ovde smo došli na zanimljivo poređenje o prednostima i nedostacima pojedinih materijala za samogradnju, i pre svega, o troškovima gradnje sa različitim materijalima, a to je tačno pravac u kojem sam hteo da odem!!!

Svi mi planiramo koješta, ali niko se u stvari nije detaljno pozabavio koliko u stvari košta izgradnja jednog manjeg, ali ozbiljnog plovila.

Još kad kemppi dođe sa preporukom materijala, pa da izračunamo i alu varijantu!!! :good:

Uvoz iz inostranstva je, naravno, najslađi ako imaš neku vezu na granici, pa to sve prođe "ispod radara". U ovoj našoj poštenoj državi je to svakodnevica! :pogranichnik: :pioneer:
Meni bi recimo odgovaralo da nađem nešto jeftinije u Hrvatskoj ili čak Sloveniji, sa te strane bi se lakše prošlo! :preved:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #79 poslato: 21, 01, 2010, 11:40:41 pre podne »
na velikim projektima uvoz materijala se itekako isplati

homlogizaciju sam platio samo par puta sve ostalo smo se pozivali na tudju (ne znam za hemiju kao sto rekoh ali za tehniku radi, a mislim da radi i za autodelove) a koliko znam dosta njih se pozvalo i na moju ...

sto se tice uvoza iz hrvatske , slovenije i bosne treba znati da je Bosna najpovoljnija sa svojih 1% carina ka Srbiji i ka Hrvatskoj (moze i Hrvatska Bosna Srbija ali trazi vreme i zivce, poreklo robe tako da ne bih nikome proeporucio) , mozda je najpovoljnija Bosna jer mozes dobro da se "dogovoris", generalno svi uvoznici rade po sistemu kolicina/popust sto vecu kolicinu naruci to im je veci popust tako da samo treba nagaziti po toj liniji i dobije se dobra varijanta bez lihvarskih marzi

o podrsci uvoznika, garanciji i slicno ne bih hteo da se izjasnjavam jer to skoro da ne postoji, izuzimam Peru jer sam X puta bio svedok da licno ode do kupca i sve objasni a bogami i ugradi (secam se kada je isao na male vode da ugradi FF140) i zato cu uvek peru ceniti i preporucivati !!!  ali svi ostali uvoznici ... ma daj nema od podrske nista...




Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #80 poslato: 21, 01, 2010, 20:04:40 posle podne »
Citat
o podrsci uvoznika, garanciji i slicno ne bih hteo da se izjasnjavam jer to skoro da ne postoji, izuzimam Peru jer sam X puta bio svedok da licno ode do kupca i sve objasni a bogami i ugradi (secam se kada je isao na male vode da ugradi FF140) i zato cu uvek peru ceniti i preporucivati !!!  ali svi ostali uvoznici ... ma daj nema od podrske nista...

Kap majku mu, dokle više ta generalizacija...
I nemoj da me hvališ, pokvariću se ... :unsure:

Ja smatram da moj nastup na tržištu nije izuzetak, nego PRAVILO. Tako treba da se odnosiš prema kupcu i nikako drugačije. Što se Epoteha tiče (uvoznik West sistema), ne bih se uhvatio sa njima da radim Yastoga da nisam naišao na takvu podršku.

Jeste Off-topic, ali sličnu podršku imam u Hyundaiju, i kod Mlađe (Tri Princeze), i kod Vlade u Futogu recimo... i.. imam još primera. Možda sam nekritičan, možda sam previše tolerantan... kako god, ali sam siguran da ima još uvoznika/proizvođača/prodavaca koji poštuju svoje kupce. Takođe sam siguran da u Srbiji ima dosta proizvoda koji su najjeftiniji u okruženju, a nimalo ne zaostaju u kvalitetu, čak naprotiv (Metalkov prikolice na primer)

Gde god postoji lokalni uvoznik koji daje DOBRU podršku i ima pristojne (ne obavezno i najniže) cene, radije ću se obratiti njemu nego da sam uvozim bilo šta. A i radije plaćam porez (i lakše ga umanjujem) u Srbiji nego bilo gde drugde.

NEGO da batalim Off i vratim se na temu...

Kad će ta matematika za Alu?
Makar površinski da se sračuna potrebna količina, pa da uporedimo...

btw. kad uporedim količine špera za ovaj gliser:
  1 x 20mm
20 x  9mm
10 x  6mm
  5 x  4mm
~1400€

I procenjenu količinu za Yastoga 23:
  8 x 15mm
  8 x 10mm
16 x  6mm
32 x  4mm
~2300€

ne izgleda velika razlika?

Zanimljivo je da je potrebna slična količina epoksija i platna, verovatno je taj projekat "blago" predimenzioniran za svaki slučaj. Ili je Yastog preslab  :smile: ?

Kažem ti ja da sačekaš detalje za Yastog23 Targa... biće tu "zanimljive matematike" i pored toga što je za gliser projekat džabe, a za Yastoga će i projekat nešto da košta...

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #81 poslato: 22, 01, 2010, 04:08:10 pre podne »
ne bih da trujem temu al valja baciti pogled,pa reci. http://www.petitesannonces.ch/a/549953 sa sve prikolicom

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #82 poslato: 22, 01, 2010, 12:24:22 posle podne »
Pecov, ovo nije fer.

Šta sad, jadan Sale NB da radi?

Pa, uvek ćemo naleteti na nešto što nama izgleda bolje od onog što smo gledali dotle.
I ovaj brod iz Švice je super (govorim o onome što se vidi na slici) ali opet ne pomaže mnogo. Siguran sam da i Sale sanjari o takoj ladji - ona čak i liči oblikom korita na ono što je našao u ruskom projektu.

Nego da mi podržimo Saleta da on izabere ono što je njemu dostupno. Mislim tu na količinu novca kojom raspolaže i na resurse za samogradnju.

Sale, šta god odlučili - mi, forumaši, smo sa Vama! Kad bude potrebna pomoć - zovite! (Koliko sam ja stručan i sposoban, mogao bih da donosim pivo iz radnje, a možda i još po nešto, ako ne zalutam usput!)

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #83 poslato: 22, 01, 2010, 12:39:47 posle podne »
ne bih da trujem temu al valja baciti pogled,pa reci. http://www.petitesannonces.ch/a/549953 sa sve prikolicom

Ne razumem kako ovo moze da se poredi sa onim sto Sale hoce.Ovo je stvarno lep camac za lepe pare ali kada se transportuje do Srbije(oko 1200 eur),plati porez i carina(oko 900 eur) o kojoj ceni ovog camca pricamo ? Sale kada bude i od cega god bude pravio,bice camac NOV ! A tu je velika razlika.Da ne govorim o tome da ce covek shodno projektu birati i pogon....

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #84 poslato: 22, 01, 2010, 13:39:41 posle podne »
ne bih da trujem temu al valja baciti pogled,pa reci. http://www.petitesannonces.ch/a/549953 sa sve prikolicom

Ne razumem kako ovo moze da se poredi sa onim sto Sale hoce.Ovo je stvarno lep camac za lepe pare ali kada se transportuje do Srbije(oko 1200 eur),plati porez i carina(oko 900 eur) o kojoj ceni ovog camca pricamo ? Sale kada bude i od cega god bude pravio,bice camac NOV ! A tu je velika razlika.Da ne govorim o tome da ce covek shodno projektu birati i pogon....
Što će reći, u Srbiji bi koštao oko 6000 evra.
I dobijaš 30 godina star čamac u solidnom stanju- to je to!
A ovde smo došli do slične cifre za izgradnju novog čamca sličnih gabarita i karakteristika.

Doduše, treba biti realan.
Materijal košta oko 4000-4500 evra, pa računaj ruke još barem 1000 evra, onda solidan pogon (polovan), barem 2000 evra i unutrašnje uređenje i oprema barem još 1000 evra.
Dođeš na sumu od min. 8.000 evra za novo, opremljeno plovilo ( sa polovnim motorom ili nekim malim, ali novim)

Mislim da su to dobro uložene pare, pogotovo što ne moraju da se izdvoje odjednom.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže BOKAC

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 168
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #85 poslato: 22, 01, 2010, 13:47:00 posle podne »
Sale,

potpuno podrzavam tvoju ideju da "sazidas"camac.Bilo da je to od Al-a ili u epoxy varijanti. Meni licno je simpaticnija varijanta epoxy
ali je to stvar licnog izbora.Jedina greska za koju sam siguran da je pravis je ova racunica. Za materijal,ruke i motor jos je i u redu,
za unutrasnje uredjenje i opremu ce da ode puno vise para.Veruj mi,ovo pricam iz licnog iskustva.

U svakom slucaju ti zelim srecu i samo napred! :good:


Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #86 poslato: 22, 01, 2010, 13:51:46 posle podne »
Za te pare ,siguran sam ,nista slicno a novo neces naci na nasem trzistu kao "gotov proizvod".

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #87 poslato: 22, 01, 2010, 13:58:20 posle podne »
Sale,

potpuno podrzavam tvoju ideju da "sazidas"camac.Bilo da je to od Al-a ili u epoxy varijanti. Meni licno je simpaticnija varijanta epoxy
ali je to stvar licnog izbora.Jedina greska za koju sam siguran da je pravis je ova racunica. Za materijal,ruke i motor jos je i u redu,
za unutrasnje uredjenje i opremu ce da ode puno vise para.Veruj mi,ovo pricam iz licnog iskustva.

U svakom slucaju ti zelim srecu i samo napred! :good:

Ma nebitno je na kraju koliko ce ga izaci.Upravu je i Dule kada kaze da tu ima i ostalih troskova oko opreme i enterijera....Sale ce sve to uraditi postepeno,onako kako bude bilo para.Ne kazem da nije najbolje uci u prodavnicu i reci "zapakuj mi to", ali gde je tu draz oko rada na svojoj ladji,pogotovo ako se radi o unutrasnjim radovima.Sta giga radi,ne znam,ali Saleta znam.

Ona cifra sto je Sale naveo ,to znaci da sa tom cifrom moze da plovi,a radova ce uvek biti na doterivanju,menjanju itd

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #88 poslato: 22, 01, 2010, 14:02:26 posle podne »
ups,ubacih post u citat

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Gliser
« Odgovor #89 poslato: 22, 01, 2010, 14:04:30 posle podne »
Dule, apsolutno podržavam tvoje mišljenje!
Ne bih dovlačio onaj čamac iz Švice, radije bih uzeo ovaj:

http://www.navodi.com/Berza_008/036.html

pa čak i ovaj, iako je mali i tesan


http://www.navodi.com/Berza_007/024.html

Ali nemam te pare na hrpi, a neću da dižem kredite i plaćam kamate još 5 godina posle.
Naravno, trebaće mi 1-2 godine, ali zaploviću za godinu dana, opremati ga još godinu-dve, i onda pravac Amsterdam! :good:
Planiramo da odemo na takav "izlet" u narednih npr. 5 godina.
Nažalost, to nije stvar izbora, već mogućnosti.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"