Autor Tema: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4  (Pročitano 29218 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #30 poslato: 18, 01, 2010, 15:31:36 posle podne »
moze pakerica,medjutim zesto komplikovati?uzmi obican kanap najlonski.ima posebno ime a sluzi za baliranje sena.svi znamo kako izgleda,a za inspekciju prodjes nozicem,skines,pa sve iz pocetka.

Van mreže britva63

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • Pol: Muškarac
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #31 poslato: 20, 01, 2010, 20:40:16 posle podne »
kaze kucicu 14x9.hahaha.kucica

kafanica i skolica u istom prostoru ... a zvace se SANATORIJUM... :)
CCC kapetane kucica tih dimenzija nije ni moja kuca di zivim, al samo naprijed stvara se dok si ziv, kad prestanes stvarati ustipni se da vis da nisi umro :dance:

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #32 poslato: 22, 01, 2010, 00:45:43 pre podne »
@Tule
druze, izvini sto moram ovako da regaujem ali ti se u ovo razumes kao ja o hakovanju kompova u pentagonu...
mnogo lepo zvuci, bio bi dobar advokat ili diplomata ali je daleko od istine i zdravog razuma...sve ove price kruze Savom i naslusao sam ih se samo tako i uvek se iznerviram kad ih cujem

prvo,
 cevi od skele su se nekada koristile za izgradnju splavova SAMO zato sto su bile dostupne i sto za njihovo spajanje nije potrebna struja (sto je na splavoima bila lux ) i aparat za varenje vec samo spojnice i kljuc a inace su najgori moguci profil za izgradnju (postoji samo jedna dodirna tacka u spoju izmedju dve cevi kao i greda sa cevkom dok kutijasti profili nalezu celom povrsinom)...zato sto su toliko loseg oblika(cevastog) na njih i idu drvene grede kako bi daske lezale na njima...najvaznije, konstrukcija na cevima je jednostruka i lako se savija od sopstvene tezine a kamoli jos usled neke sile, dovoljno je samo izbaciti par buradi sa jednog kraja i taj kraj ce se saviti ka vodi dok kod samonosece (samo ime kaze) dvostruke konstrukcije sa kosnicima (binderi) to ni teoretski nije moguce (kao na velikim kranovima i mostovima)...takvu konstrukciju mozes da ostavis oslonjenu na samo dve tacke i dalje ce stajati ravno...

drugo,
santimetar dobrog vara izdrzava silu od 80kg tako da svaki spoj (!) na bilo kom delu kontrukcije od kutijastih profila (kvadratni, pravougaoni) trpi direktno 1280kg  ( u slucaju 40x40 kut)  a na splavu ih imas stotine, plus sto se sva sila rasporedjuje na  upore, stubice i kosnike bas zato da bi na samom spoju ostala maksimalna sila od nekih 10-50 kg, sto je mnogo puta manje od njegove stvarne izdrzljivosti...jednostavno, obrati paznju na bojlere i razne posude pod pritisnom, svi su oni vareni a ne spajani srafovima...ne kazem da sraf ne drzi ali cemu to kad je var odlican nacin spajanja metala...samo pogledaj sve splavove koji se sada grade (imas ih uslikane odlicne na onom sajtu sto neko spomenu splavovi.info ili net, radih ih kolega Vlada pop) kao i sve majstore koji ih prave, par zar bi oni ulagali hiljade evra u razne invertorske aparate, agregate i sl. kad im je za cevastu konstrukciju potreban samo kljuc, da je dobra...

trece,
ocigledna razlika izmedju splavova sa cevastom i samonosecom kontrukcijom i jesu grede...kod ovih drugih ih nemas, samo zato jer apsolutno nisu potrebne...daske srafis ili direktno za kutiju samonarezujucim srafom ili prvo sa strane kutije srafis stafne (koje sluze samo da drze daske na mestu a daske se i dalje oslanjaju na konstrukciju) ili spajas pod u pajole (nezavisne segmente)...samim tim nemas ni muke da  menjas grede kad istrule kao ni trosak za nabavku istih...

cetvrto,
potrefiti da svaki otvor bureta bude na gornjoj strani je SF,  nemoguce (mozda i moguce ali ne znam nekog ko ce se toliko iscimati da bi mu talasi, stabla, razne zaglavnjene grane vremenom izokretale burad ma koliko bilo vezano)...ali je jos veca fantastika to da s vremena na vreme otvoris poklopac svakog bureta i zaviris da li ima vode...a i da uspes ne bi nista video...i da, bure sa vodom ima drugaciji zvuk ali takodje i razna burad na istom splavu, prazna, drugacije zvuce, zbog razlicite debljine lima od kojih se prave...burad se kontrolisu najbolje ako ti je pod radjen od pajola da mozes da ukonis svaku po potrebi i pridjes buradima sa gornje strane...tada stanes na svako i jednostavno osetis pod nogama kolika ti je sila potrebna da ga gurnes malo u vodu (ako uopste mozes, zavisi od opterecenja splava i tipa konstrukcije)...ukoliko je kod vecine buradi slicna situacija a jedno sa lakocom gurnes ka vodi, to je sigurno popilo vodu...ako nisi siguran probaj da ga zarotiras po osi nogom (vrlo je lako) i morace da pocne da pusta baloncice...

peto,
bure ima nosivost 200kg a ne 180...ustvari i malo vise ali se uzima da je zapremina bureta 200 litara ( mada bi trebalo 216) sto je  200 litara istisnine, kako je 1L vode =  1kg (ukoliko je potopljeno u vodu a jeste) sto ce reci 200 kg nosivosti...

sesto,
zastita dasaka je vrlo osetljivo pitanje na reci punoj filozofa jer svako ima svoju teoriju...mislim da mi je najgluplja ta da dasku ne treba stititi i uzeti sto tanju jer ce se ona brze osusiti od deblje...kazu isto zbog efekta kadice koji ti spominjes...cista glupost...kao i to za zastitu samo sa  gornje strane...daska pocinje da curi na dole tek kad se posteno napije vode a susi se isparavanjem...ukoliko je ti zastitis samo sa jedne strane ona ce svu vlagu upijati odozdo ali nece moci da isparava...ja ne znam tacno koja je teorija najtacnija (znam da ta sa kadicom sigurno nije) ali sam probao par varijanti i najbolje se pokazala zastita nekim impregnacionim sredstvom (tipa firnajz ili firnis kako neki zovu, na bazi lanenog ulja, ili drugo) i to kompletna daska , bez da se stedi vec da upije sto vise...naravno trebalo bi da se uzmu suve ili dobro isusene daske ili kupti sirove pa ko ima vremena, znanja i nerava da ih susi a da se ne pokrive slobodno ali izbeci stavljati sirovu dasku na splav i posebno stititi je....sa donje strane  jasam ih stitio epoksi katranom jer za razliku od bitulita on ostaje  isti u svim vremenskim uslovima dok se bitulit rastapa...a sa gornje sadolin, onaj sa procentom laka jer on ima UV zastitu, naravno uzeti kvalitetniji...lak, ni onaj za camce, nikako ne stavljati, vec su mnogi spomenuli zasto i potpuno su upravu a najbitnije je sto ce neko vrat da slomi bude li mokar hodao po splavu ili jos gore zimi po snegu...iako sam pristalica sto vise drveta na splavu treba izbegavati gde god je moguce i recimo, ukoliko neko ima pontone, platformu pod kucicom moze da zatvori a gore perlit i laminat u jeftinijoj ili stiropor (neka izolacija, moze i drugo) i brodski pod...lim ima mnogo duzi vek od daske, lako se stiti, 100% izvaren predstavlja sam po sebi hidroizolaciju a sa stiroporom ili perlitom sprecava se i kondenzacija, a sa trenutnim cenama na trzistu gotovo da je isti trosak kao i za drvo ( ko zna da vari)...

bez bilo kakve uvrede ili lose namere sam ovo napisao, vec mi je muka da slusam te price tipa bolji je radijator ili stari akumulator umesto sidra za splav i sl...naravno da ce svako napraviti objekat prema svojim mogucnostima (neko i prema zelji) ali nikako to ne mora biti bolje ili ispravnije...nadam se da nema ljutnje...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #33 poslato: 22, 01, 2010, 01:04:20 pre podne »
samo da dam i primer...
na prvoj fotki ti je splav sa tom cevastom konstrukcijom, ostao je bez buradi po sredini i naravno sredina splava se savila i utonula u vodu dok su krajevi iznad...
na drugoj imas slike trulih greda i fosni...
na trecoj bure koje je popilo vodu (ne znam zasto to stavljam ali jbg, bilo reci o tome)
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Bucho

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 300
  • Pol: Muškarac
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #34 poslato: 22, 01, 2010, 08:05:56 pre podne »
Pa prijatelju, da si ispunio obecanje i zavrsio davno zapocetu pricu o izgradnji splava sada ne bi dosao u situaciju da se nerviras. Nema sumnje da si najbolji strucnjak za te stvari pa daj da nesto naucimo. Obecao si kada dodje zima, a ona ce jos malo da prodje.

Van mreže britva63

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • Pol: Muškarac
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #35 poslato: 22, 01, 2010, 08:11:33 pre podne »
 :smile: Bas mu rece,,,, ima puno istine u ovome ,,, ja imam na cijevima i nisam zadovoljan uglavnom su problemi koje si rekao, iskrivio se zbog buradi, ali i građa nije bila suha, meni nesmeta al da se nebi desilo ko ovom na slici mijenjam burad u plasticna,,, promenio bi sve da imam para,, al kriza :suicide:

ja bi uvijek vario al tu di sam ga sastavljao nema struje :diablo: tako da je bilo bolje ikakakv nego nikakav, ljudi moje je viđenje prepustite pravljenje konstrukcije iskusnim variocima i majstorima za splavove :drinks:

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #36 poslato: 24, 01, 2010, 10:51:42 pre podne »
Captjerry

imam par pitanja za tebe.. kao prvo hvala na iscrpnom odgovoru...
Zanima me na koji nacin da promenim grede i fosne ispod splava.. naime, splav je na buricima sa cevima 6/4 i adekvatnim spojnicama.. znam da bi bilo najidealnije da varim kutije i od toga pravim nov rostilj i stavim 3 pontona, ali sada za to nema para :stop:
Mislio sam da poskidam postojece daske sa poda, da skinem brodski pod sa stranica kucice da bih dosao do same konstrukcije greda kucice i da odatle poskidam eksere kojima je kucica prikacena za pod.
E sad, lako mi je da poskidam daske i grede koje ne polaze ispod kucice, ali ne znam ima li neka caka oko skidanja dasaka bas ispod.. razmisljam da ne mogu sve da ih poskidam jer ce kucica spasti.. mislio sam da nove grede, tih par koje dolaze ispod zavucem pored postojecih.. a onda menjam dasku po dasku.. tipa, jednu izvucem, novu podvucem..ili ima jos nesto na sta treba da obratim paznju..
i reci mi jos tvoje iskustvo sa vezivanjem burica u sredini..oko one price da li ce pocinkovana zica 3mm izdrzati i povuci splav u dubinu, ili ce ipak puci i dozvoliti buetu da potone..
Pozdrav

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #37 poslato: 24, 01, 2010, 12:20:26 posle podne »
splav mora redovno da se odrzava to je po meni najvaznije kad se zapusti sve je mnogo teze.
ja sam moj sam pravio od cevi za skelu i fosni (sve sa gradilista) :)
prodao sam ga 85god. i do pre dve godine je bio u upotrebi.
onda je promenio vlasnika koji ga je zamenio novim (na pontonima)

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #38 poslato: 24, 01, 2010, 12:23:50 posle podne »
i zanima me jos na koji je nacin moguce celu kucicu pomeriti za nekih 0.8m na jednu stranu. mislio sam da kada sve bude gotovo, kada stavim kompletan pod, da pomerim kucicu kako bih dobio siru terasu na drugoj strani.. kucica je poprilicn zdrava, jos bih je ja i ojacao, ali mi je palo napamet da je nekako dignem, da li nekim dizalicama i podmetnem okruglu cevku, pa da je po dve takve cevke kotrljam...  :heat:

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #39 poslato: 24, 01, 2010, 13:01:19 posle podne »
Nemam splav , ali sam imao priliku da vidim splav koji je umesto fosni kao gazeći deo koristio grifovano pletivo ( grifovana armaturna mreža) sa okcima 3*3 cm preko koga je postavljena takozvana " veštačka trava". rezultat ; voda se nezadržava , brzo se osuši , drastično smanjenje težine splava ,i dugovečnije od drveta.Samo kao ideja , pa ko hoće nek razmišlja

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #40 poslato: 26, 01, 2010, 20:16:59 posle podne »
Captjerry

imam par pitanja za tebe.. kao prvo hvala na iscrpnom odgovoru...
Zanima me na koji nacin da promenim grede i fosne ispod splava.. naime, splav je na buricima sa cevima 6/4 i adekvatnim spojnicama.. znam da bi bilo najidealnije da varim kutije i od toga pravim nov rostilj i stavim 3 pontona, ali sada za to nema para :stop:
Mislio sam da poskidam postojece daske sa poda, da skinem brodski pod sa stranica kucice da bih dosao do same konstrukcije greda kucice i da odatle poskidam eksere kojima je kucica prikacena za pod.
E sad, lako mi je da poskidam daske i grede koje ne polaze ispod kucice, ali ne znam ima li neka caka oko skidanja dasaka bas ispod.. razmisljam da ne mogu sve da ih poskidam jer ce kucica spasti.. mislio sam da nove grede, tih par koje dolaze ispod zavucem pored postojecih.. a onda menjam dasku po dasku.. tipa, jednu izvucem, novu podvucem..ili ima jos nesto na sta treba da obratim paznju..
i reci mi jos tvoje iskustvo sa vezivanjem burica u sredini..oko one price da li ce pocinkovana zica 3mm izdrzati i povuci splav u dubinu, ili ce ipak puci i dozvoliti buetu da potone..
Pozdrav

znas kako, svi ti splavovi su radjeni  kako  je ko smatrao da treba i skoro svi su razliciti  tako da ne mogu tacno da ti kazem dok ne pogledam...mada mislim da imam u glavi sliku...uglavnom, na par rekonstrukcija ili slicno mozes da ih zamenis metalnim kutijama 80 x 60 ili 80 x 40 sa 3mm zidom i to ti je trajnije resenjenego da stavljas klasicne drvene grede...menjas ih tao sto ih nacukavas sa strane kao i klasicne grede, odmah uz staru gredu koji mozes da vadis odmah a mozes i kasnije kad propadne ako je koliko  toliko u pristojnom stanju...pre toga naravno metalne "grede" zastiti epoksi osnovnim...na rostilj od cevi koji nije natkriven mozes da dodas rostilj od kutija 40 x 40 ili 40 x 30 x 2.5mm na stubicima  15cm koje ces da gerujes prema donjem (cevastom) rostilju...tako ces dobiti sve prednosti samonosece kontrukcije a iskoristices svoju postojecu...ako hoces i slobodan si mozemo da dodjemo da pogledamo i skiciramo kako bi sve trebalo da izgleda, samo da meni naleti neki slobodan dan...
pozz
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže tule

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #41 poslato: 26, 01, 2010, 23:54:09 posle podne »
@ captJerry,

Simpaticno glasno razmisljanje, priznajem,     

Pojam splava, u danasnje vreme, postao je dosta fleksibilan. Tako se nazivaju i oni ispred hotela Jugoslavija namenjeni ugostiteljstvu, tako se nazivaju i male plutajuce platforme sa kojih pecarosi zabacuju udice.

Trudio sam se da opisem konstrukciju klasicnog Savskog splava 6x6 met. ciji je ‘rostilj’ sastavljen od cevi i spojnica. Onako kako sam ga ja pravio. Onako kako se tada pravio na Savi u najvecem broju slucajeva. Mislim da je barem 3/4 od ukupnog broja splavova, radjenih u to vreme, za sebe (ne za prodaju), radjen na isti nacin. Verovao sam da smo u trenutku donosenja takve odluke bili “orijentisani u vremenu i prostoru” (kako lekari inace vrse trenutnu procenu stanja svesti) . Na zalost,  sad vidim da  nas 3/4 nismo bili u pravu po pitanju izbora. Cak sta vise,  saznao sam da smo bili “daleko od istine i zdravog razuma”. 

Ali osvrnimo se malo na iznesene primedbe,

Vidim da je struja na Adu Ciganliju stigla mnogo kasnije, takoreci u ovom milenijumu. I da su se samo  (citat) zbog toga koristile cevi.U vreme kad smo moje komsije i ja, na Adi pravili svoje splavove, struja nam je bila dostupna na 100-tinak metara od nas. O prikljuccima na reni bunare da i ne govorim. Neki od tadasnjih vlasnika montirali su ih  u Cukarickom rukavcu i odatle vozili do svog mesta. Uzgred, u to vreme se dobijalo pravo za privez splava uz obalu u duzini od 12 met.   3m obale+6m splava+3m obale.

Toliko o struji, a sad malo o ‘teoriji spojeva’

Konstatacija da “postoji samo jedna dodirna tacka u spoju izmedju dve cevi…” ne stoji,Iz jednog jedinog razloga. Cevi se uopste ne dodiruju pa samim tim ne mogu ni da imaju tu zajednicku tacku. Zato sto smo bas na mestima tih zamisljenih  tacaka dodira svi koristili spojnice. A spojnice, tkz. ortogonalnog tipa, kao sto znamo imaju dve polu lucne povrsine pod uglom od 90 st. u koje su, cevi lezale takoreci fest. Dva  kjuca  u ruke, zavrtanje dva srafa, i to je to. Nema, brusilice, nema promena kamenova, nema secenje, nema brusenja.  Sledeci argument “dovoljno je samo izbaciti par buradi sa jednog kraja i taj kraj ce se saviti ka vodi..”  potseca na onaj vic o studentima veterine koji su cupali muvi noge i konstatovali kako se ponasa da bi na kraju zakljucili “kad se muvi iscupaju sve noge ona ne moze da leti”  Pa i ako bi ispalo neko bure (najcesce bi mu u tome neko ‘pomogao’) i cev se povila, kad se postave druga burad cev se vraca u svoj prvobitni polozaj i u prvobitno stanje. Tu i jeste glavna razlika izmedju konstrukcije sa  cevima u odnosu na onu sa kutijama. Cevi se povijaju i vracaju u prvobitno stanje. Kutije se savijaju i ostaju u savijenom stanju. Rostilj od cevi se nalazi u jednoj ravni i ta ravan je u prilicnoj meri fleksibilna na uvijanja tako da se prilagodjava talasu (kao gumeni camci) za razliku od rostilja sa kutijama koji je u dve paralelne ravni (kao paralelopiped) i kao takav prilicno krut i preko odredjene vrednosti napadne sile (talasa) dolazi do pucanja spoja na mestu vara, ili trajnog savijanja. Slazem se da nece pucati var, tacnije – zavar- pucace materijal do njega jer  je na tom mestu promenjena njegova struktura, usled zagrevanja.

Kad je u pitanju primena resetkastih nosaca, da bi mogli da ‘odrade’ svoju namenu, koliko se secam, mora da bude zadovoljen odnos izmedju njihove duzine (izmedju tacki oslonca) i njihove visine. A taj odnos je,  8:1 za teze konstrukcije, odnosno 12:1 za lake konstrukcije, cime kosnici zauzimaju polozaj od 45 st. odnosno 60 st. Cinjenica da se moraispostovati zahtev da se tezisne ose kosnika (stapova) seku u jednoj tacci, u cvoristu, se podrazumeva.  Praksa se na zalost ponekad udaljava od teorije pa majstori izmedju dva paralelna  L profila izuvijaju armaturu i formiraju “resetkasti nosac”. Moze i tako.

Kad su metalna burad u pitanju, sto se tice kontrole njihove ostecenosti, u pravu si, Za ‘zvucnu’ metodu treba iskustvo. Za kontrolu kroz cep u pravu si. Ipak, ranije je bilo buradi sa cepom na sredini. Njihova zapremina jeste 216lit, ali ima i nesto manjih. Uzgred, buduci da vec moraju da istisnu kolicinu vode po tezini jednaku njihovoj spostvenoj tezini (drugi zakon plovnosti) na raspolaganju ipak ostaje oko 190 lit odnosno moze da se optereti do 190 kg.za potpunu uronjenost.Naravno, teorijski. U svakom slucaju imati u vidu (da zbog okruglog preseka)  dubina njihovog uranjanja nije ravnomerna za ravnomerno opterecivanje.

Ja sam moj splav (sada je drugi vlasnik) pravio davne 1982. god. Sto ce reci uskoro ce biti star 28 godina. Sa cevima i spojnicama. Tada sam ‘rostilj’ zastitio jednim slojem osnovne farbe, obicne, uljane i nikad vise. Kucicu sam napravio od gredica i ‘verovali ili ne’ a lako je proveriti, od obostrano furniranih tabli iverica. Spolja, premaz smolom i plasticna lamperija, iznutra samo laneno ulje i lak.  Burad i drvena platforma su trajali oko 4 godine. Kad bi doslo vreme zamene, menjao bih sva bez obzira na stanje pojedinih. Kako onda, tako i danas dan.

Nemam razloga da se ljutim, ovaj forum shvatam kao mesto druzenja i mogucnost razmene
skustava i znanja. Potpuno je razumljivo da pri tom i u najboljoj nameri moze doci do razmimoilazenja.

Sledece ‘suceljavanje’ po pitanju ‘plovnih objekata stacionarnog tipa, prihvatam samo uz pivo.
Dobro, hajde pivo i za porotu.

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #42 poslato: 27, 01, 2010, 08:54:04 pre podne »
@ Captjerry

Jako mi se dopada ta ideja pravljenja, posto bih trebalo u narednih par godina da postavim pontne, ako to bude moralo zbog inspekcije.. ali je samo problem sto sam ja vec narucio da mi covek sece grede i fosne od crnog bora.. ali jednog dana kada za to dodje vreme (novac) cu uraditi to... Shvatio sam te potpuno sto se tice konstrukcije, tako da mi ostaje samo da proverim cene i da vidim kada cu to da radim, a do tada neka bude na gredama...

A sto se tice suceljavanja, ako ako..samo vi razmenjujte iskustva...ima puno da se nauci :party: a posle cemo svi na  :drinks:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #43 poslato: 27, 01, 2010, 09:37:41 pre podne »
pominje se neko okupljanje sad dok je ovako ladno , taman da dodjete obojica posto uskoro krecem sa izgradnjom splava pa da capim par fora :)

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #44 poslato: 27, 01, 2010, 15:24:02 posle podne »
@tule

Druze,
kao prvo prihvatam nacin polemike :) uz pivo
drugo, nismo se razumeli, slazem se da se tada gradilo najoptimalnije sto je moglo i verovatno je dosta stvari tada uticalo na to da se gradi cevim...cak su i potrebe bile drugacije, tada se spla uglavnom koristio za neko povremeno druzenje, pecanje i sl. menjanje buradi, greda i ostalih delova je bio cak i izgovor za okupljanje, kuvanje r. corbe i nikome nije trebalo vise nista od toga (i voleo bih da je i danas tako)...sada kad su ljudi uglavnom komformisti, prave se splavovi koji sve vise podsecaju na kuce (cak ima onih koji su celi omalterisani), gde je svaki rad na njemu obaveza i gleda se da se svo slobodno vreme (kojeg je mnogo manje nego ranije) koristi za uzivanje i beg od guzve...iako su tadasnji splavovi zadovoljavali tadasnje potrebe, ne mogu da kazem da je to najbolji nacin gradnje i da je sistem cevi i spojnica bolji od samonosece konstrukcije...i takva konstrukcija kakvu sam opisao (ne "L" profili i arm) ne moze da pukne, savije se ili bilo kako promeni svoj oblik pod dejstvom talasa i bilo koje prirodne sile (moze ako se usled kosave brod zakuca u njega, to se ne racuna :) )...
konstrukcija koju si pomenu od "L" profila i neke tamo armature je ocajna i vidjao sam neke splavove tako napravljene i takve ljude tesko da mozes da zoves majstorima...ta konstrukcija je pokupila najgore od obe ovde spomenute, lako se savija ali se ne ispravlja...

e i jos jedno se izvinjavam sto sam te napao ali stvarno svakakve gluposti cujes na Savi kad si skoro svaki dan tako i jos kad cujes neke tamo "majstore" koji tvrde klijentu kako je to i to najbolje (a pri tom nema veze sa zivotom) samo jer im je tako lakse, poludis...jos je uvek pravilo da takvi likovi imaju fantasticnu pricu pa cas posla ubede coveka da su u pravu...

@freedom
Druze, drago mi je da si razumeo posto sam malo konfuzno objasnio, da ne moram da crtkam...sve sto ti treba tu smo, ide i lepse vreme pa ce rad na splavu biti uzivancija a ne smrzavanje kao sto je sada za neke od nas...

@kap,
samo kazi kad...:)

@Britva63
e nastavljam pricu pracenu slikama...od nedelje pocinjemo neki mali splav (6 x 8) da radimo, tj. samo platformu sa pontonima pa cu da bacim sve na forum...problem je u mojoj neodgovornost da slikam sve sto se radi u fazama, vec uglavnom na kraju a posle mi bude krivo...
« Poslednja izmena: 27, 01, 2010, 15:55:47 posle podne captjerry »
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/