Autor Tema: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4  (Pročitano 29414 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #15 poslato: 17, 01, 2010, 08:53:42 pre podne »
Pa lak jeste dobar kao krajnja zaštita drveta, ali lak na suncu hoce da ispuca, zatim lak na podu se jako kliza, a trece, da bi drvo premazao lakom moras dobro da ga natopis firnejsom ili necim slicnim,posto drvo posle lakiranja prestaje da ‚‚diše‚‚. to je ono sto ja znam, ako ima jos neko, nek doda  :)

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #16 poslato: 17, 01, 2010, 09:04:21 pre podne »
Lak je dobar za unutrašnje radove, ali tek pošto je površina dobro zaštićena nekim sadolinom,a lak ide kao krajnji premaz....
Posle laka može ići samo lak....
Dunav je moje more.....

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #17 poslato: 17, 01, 2010, 09:35:42 pre podne »
To ti je kao ona...posle tita tito :)))

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #18 poslato: 17, 01, 2010, 09:38:11 pre podne »
Znači raspad sistema...  :shout:
Dunav je moje more.....

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #19 poslato: 17, 01, 2010, 09:51:36 pre podne »
Sto znaci lak ti je put bez povratka  :suicide:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #20 poslato: 17, 01, 2010, 14:19:14 posle podne »
Sto znaci lak ti je put bez povratka  :suicide:

ne razumem se ali da ponovim ... 3-4 ruke laka na dasci (bez ikakve osnovne boje) koja drzi motor i koja je cesto u vodi (moj svans je problematican) posle 2 godine ko nova daska.. jedino gde je malo losija je tamo gde sam 5 puta menjao srafove pa uklonio lak (dizao sam polozaj daske dole gore...)

e da i meni lak puca .. ali samo prvi gornji sloj posto sam imao vreman ove 3-4 ruke su mazane jedno 5-6 dana pa je svaki premaz isao na skroz suv predhodni sto mozda vremenski i nije neko najpametnije resenje ali sam imao dosta vremena ..

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #21 poslato: 17, 01, 2010, 16:55:12 posle podne »
A sta da radim sa buricima u sredini splava.. mislim da li da ih vezujem ili ne.. jednom mi je jedan covek rekao da ako ih vezem sve i ako se oni izbuse da ce mi ceo splav potonuti, jer bure kada se napuni vodom ono potone i splav ne vuce dole, a da se vezuju samo spoljni burici, da ne bi ispali pri talasima.. jedino je problem sto meni ti burici u sredini lupaju, znam da oni lupaju kada se malo napune vodom, ali meni lupaju i tek podbaceni burici..iskreno, sada ako budem dizao pod ja bi ih sve vezao..

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #22 poslato: 17, 01, 2010, 17:02:49 posle podne »
usmi stiropor i ubaci u svako bure, ili prazne plasticne flase pa zavari otvor i da se probuse nece potonuti....

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #23 poslato: 17, 01, 2010, 17:15:34 posle podne »
Imao sam splav na buricima pre izvesnog vremena. Burici u sredini se ne vezuju jer kada se , od starosti, napune vodom moraju sami da se otkace-potonu inace ode ti splav. Ne znam kako to da ti lupaju jer kada upadnu u prostor izmedju dve cevi oni se bas dobro uglave izmedju. Da bih mogao da ih dodajem svake godine konstrukacija je bila takva da ide malo veci, od velicine bureta,  razmak ismedju redova cevi gde spustim novo bure, pa nogama najmanje dvojice pomocnika ga potisnemo na prazno mesto. Spoljni red i ispod mostica sam vezivao pocinkovanom zicom. Ne ispadaju samo od vecih talasa vec kada pada voda ostanu u blatu. Ubacivanje zimi u spoljni red je prilicno tesko jer se to radi iz camca, pa bez 2-3 pomocnika bice kupanja u hladnoj vodi. Mada sam vidjao specijalno savijene dve cevi koje obuhvate bure i spojnicama spoljnu cev splava pa onda to ide mnogo lakse.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #24 poslato: 17, 01, 2010, 17:53:33 posle podne »
@freedom imas ovde jako jednostavan postupak menjanja burica , ali kao sto Misha D kaze obrati paznju da neko ne zavrsi u vodi i obavezno pomocnike nadji...

http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=514.msg18314#msg18314

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #25 poslato: 17, 01, 2010, 21:55:07 posle podne »
ima fora da ubacis bure izmedju camca i splava,vezes camac u jednoj tacki(napred)a zadnji kraj natezes i samim tim ga podbacujes

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #26 poslato: 17, 01, 2010, 23:52:49 posle podne »
Ja imam jednu extra foru za ubacivanje burica ali leti. potpuno sam ih ubacujem i to na foru sto uzmem dva kanapa i vezem za cev ispod koje treba bure da podbacim, kanape prebacim preko valjkastog dela bureta a kroz omce na krajevima kanapa provucem drsku od metle. moj savet da bude okruglo nesto jer ako je cetvrtasto vrlo sece ruke.. iz vode se oduprem nogama na bure, a rukama drzim kanape. guras bure ispod splava i vrlo lako ga ubacis. jedino prema visini tela podesis da kanapi ne budu previse dugacki da ne mozes da se dobro odgurnes.. imam negde i klip toga pa cu okaciti, cim ga nadjem..
@ Kaperane hvala za ovo za flase, skroz je super ideja, samo sto ima malo vise cimanja oko zavarivanja bureta.. inace ima ona dobro fora sa purpenom, ali je jezivo skupa..

Van mreže tule

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #27 poslato: 18, 01, 2010, 01:50:37 pre podne »
Pozdrav clanovima foruma

Renoviranje splava

Nemam veliko iskustvo, svega jedan splav, ali da pokusam,
Rostilj od okruglih profila, za gradjevinske skele, I pripadajuce spojnice. Svakako izbegavati kutijaste profile I varenje. Konstrukcija sa spojnicama se uvijanjem prilagodjava  talasima a sa kut. profilima  trpi trajnu deformaciju pa I pucanje vara. Raspored cevi izmedju kojih dolazi bure po duzini podesiti tako da gornji I donji venac  (dna bureta) ne nalezu na spojnicu vec na uzduznu cev. Takodje raspored uzduznih cevi (one koje prate duzinu bureta) postaviti tako da se svako bure moze izbaciti ili postaviti iz susednog praznog polja. Ovo obezbedjuje minimalno skidanje dela platforme radi zamene I zamenu direktno sa splava. Raspored buradi postaviti tako da na mestima gde nema opterecenja (kucica nije na sredini) smanjiti po jedno eventualno dva bureta. Imati na umu da svako bure kompletno potisnuto u vodu moze da nosi oko 180 kg. Razume se da zagnjureno do polovine sirine  nosi oko 90 kg (ovo je aproksimativno). Vezivanje buradi uz cev preporucujem za svako ponaosob I to sa pakerskim trakama pomocu masinice koja ih dobro pritegne. Ovim se izbegava ‘podbijanje’ nekog od buradi pod sledeci red pri nailasku talasa. Stanje buradi se ipak mora kontrolisati, s vremena na vreme, bilo kuckanjem po njima (bure u kome se nalazi voda ima drugaciji zvuk, ili kroz veliki cep koji treba da se nalazi u gornjoj (neokvasenoj) zoni .
Grede koje se postavljaju na okrugle profile (cevi) I koje nose daske platforme, pricvrscuju se pomocu  ‘U’  profila napravljenog od gradjevinske armature za  armiranje, fi 8 mm tako da kad se postave da sa donje strane obuhvate cev kraci koji im idu kroz rupe u gredi, dolaze do gornje povrsine grede gde se navrcu navrtke, preko podloski. Ponekad je potrebno u gredi prosiriti rupu za navrtku. ‘majstori' koriste jednostavniji nacin fiksiranja grede za cevi pomocu pocinkovane zice ciji se krajevi uvrnu I dotuku cekicem da legnu na gredu.
Treba imti u vidu sledecu cinjenicu. Ako se burad postavljaju tako da im je duzina paralelna toku reke, onda I prvi (donji koji nosi) red cevi takodje prati tok reke svojom duzinom. Sledeci (gornji )red cevi se postavlja, na spojnice, normalno na tok pa se drvene grede, nosaci platforme, postavljaju  opet paralelno toku reke. Na ovaj nacin je moguce obezbediti kasniju zamenu buradi kako je gore opisano. U suprotnom moze da se desi da su otvori izmedju cevi planirani za izbacivanje/ubacivanje buradi  ‘poklopljeni’ sa gredama nosacima platforme.
Raspored ovih drvenih greda treba da je takav da obezbedjuje nezavisnost dela platforme koji je pod objektom (kucicom) I dela polatforme koji je oko  objekta iz prostog razloga da se padavine sa slobodne povrsine nebi podlivale na deo ispod kucice. Zapravo bi trebalo obezbediti slobodan protok ostavljanjem razmaka izmedju ove dve povrsine dovoljan za isticanje padavina.   
Sto se vrste drveta tice, svakako ne bih preporucio topolu ‘ni pod razno’. Mozda je dobra za ‘camovo odelo’ (kad sveci marsiraju) ali svakako nije za spoljnu primenu pogotovo izlozenoj drasticnim temperaturnim razlikama -15/+40 C, I to jos zaliveno padavinama. Sa druge strane, hrastovina je jako teska  (600 – 900 kg/m3)  I jako skupa. Naime postavlja se logicno pitanje da li sve to ima smisla I do koje granice. Hocu da kazem, hajde da ceo splav posmatramo kao jedan lanac cije karike cine svi elementi splava. Burici, cevi, grede, platforma,  itd.  Ako jedna karika moze da podnese silu na kidanje do 100 kg,   ali preko toga puca da li ima smisla ulagati trud I novac u sledecu kariku tako da moze da nosi do 300 kg. Naravno da nema, jer ce lanac svejedno puci na onoj karici koja nosi do 100 kg. Drugim recima,  bilo bi pozeljno sve elemente ‘uravnoteziti’ po svojim mogucnostima.     Recimo da je crni bor kompromisno resenje (po meni jako dobro).
Kada je u pitanju zastita drveta pre svega mislim da premazivanje donje strane nije najbolje resenje zbog efekta ‘korita’. Naime, donja povrsina fosne, govorimo o platformi, kao I obe bocne povrsine, sto ih bolje
zastitimo vise sprecavamo susenje vlage koja prodre u dasku sa gornje strane zato sto voda/vlaga da bi izasla/isparila ponovo mora da se vrati kroz strukturu drveta na gore kroz 5cm debljine. Sa donje strane platforme uvek struji dovoljna kolicina vazduha da omoguci susenje navlazenog drveta.
Fosne spoljne platforme postavljaju se sa razmakom od min. 0.5-1 cm (u zavisnosti od koriscenog drveta) za pod kucice dovoljno je 3-5 mm.
Sto se kucice tice njena konstrukcija bi svojim izvodjenjem trebala da obezbedi  nepromenljivost geometrije kako sopstvene tako I platforme, barem na onom delu koji pokriva.
Malo sam preopsiran, 

I sad samo da ispratim Kapetanovo uputstvo za postavljanjem slika nosece konstrukcije


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #28 poslato: 18, 01, 2010, 01:57:32 pre podne »
tule svaka cast  :good:

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #29 poslato: 18, 01, 2010, 09:34:07 pre podne »
wooow, tule, hvala na ovako iscrpnom odgovoru.. reci mi gde si nasao ovu masinicu i gde uzimas trake.. ja sam za to cuo jos davno, ali nisam do sada dosao do te spravice.. verujem da je sjajna.. i daleko je lakse vezati bure nego sa zicom, koju moras da uvijas, pa pukne i slicno..
Reci mi cime si ti mazao grede i daske.. koliko je dugotrajan bitulit...vidim da nije skup.. mene dobro sluzi vec 3-4 godine, ali ne znam kako se ponasa na duzi period..