Autor Tema: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4  (Pročitano 29220 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« poslato: 15, 01, 2010, 14:09:14 posle podne »
Pozdrav svima,
nov sam na ovom forumu pa me zanimaju neke stvari..
Naime, imam splav u Makisu koji je star nekih 20tak godina. Radjen je sa cevima 6/4 i spojnicama, na buricima je,dimenzije splava su 8x7m i ima kucicu 4x4. Fosne i grede su u poprilicno losem stanju, pa se spremam da ih menjam na prolece. Mislio sam da ponovo uzmem fosnu kao sto je i radjeno a da grede secem na 8x10cm i guram pored postojecih. Imam nameru da grede premazujem bitulitom, kao i fosne sa donje strane.. Gornju stranu fosne sam mislio da premazujem smesom od 80% firnajsa, 15% uljanog razredjivaca i 5 % voska, da to grejem i dva puta da premazem ove godine. jedan stolar mi je rekao da bi bilo dobro da koristim crni bor, hrastovinu ili bagrem, cini mi se... cekam da mi javi cene oble gradje pa da secemo to, posto nisam siguran koliko bi me izaslo da kupujem suvu gradju.. ovo bi me sa secenjem izaslo oko 250 evra. i bilo bi mokro, pa bih ga prosusio do proleca, koliko stigne..
Sada cu okaciti neke slike na kojima se ne vidi najbolje ceo splav, ali tek da steknete dojam..
Razmisljam jos i da podignem krov i da uradim malu galeriju gore.. interesuju me saveti da li splav sa galerijom moze da se radi bez metalne konstrukcije, znaci samo sa gredama..imam jos puno pitanja,ali ajde makar da cujem necije misljenje da li je sve ovo dobro sto sam predlozio..

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #1 poslato: 15, 01, 2010, 14:14:18 posle podne »
Pokusao bih da od ove moje babe napravim devojku nalik ovoj...
http://www.splavovi.info/splav-8-75-na-buricima.html

Mislio sam cak i da razmontiram vecinu splava i zamenim vertikalne (nosece) grede, pa da gore nadogradim galerijicu.. zanima me da li ovi nosaci sa leve strane mogu da budu drvene grede pricvrscene za pod ili moram da pravim metalni nosac i zavarujem za rostilj.. S tim da je moj rostilj od okruglih cevi, pa bi zavarivanje bilo nezgodno, a plasim se da ostavim vertikalne cevi na spojnicama pod tolikim opterecenjem, jer ako oni srafovi na spojnicama popuste, ode meni galerija u vodu:))

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #2 poslato: 15, 01, 2010, 14:35:46 posle podne »
Lep splav,
za tvoja pitanja pravi čovek je Capjerri, javiće se on sigurno mada ima i drugih koji imaju splavove :drinks:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #3 poslato: 15, 01, 2010, 14:56:39 posle podne »
freedom dobro dosao, ja takodje pravim splav stim da su dimenzije 16 x 11 a "kucica" 14 x 9.... e sad meni je sve metal (stubovi i slicno) ali koliko sam video dosta ljudi koristi OSB ploce koje su extra jeftine tako da mozes da uzmes i njih u razmatranje...

ujedno ne vidim razlog zasto ne bi radio sa gredicama i sprat jer se kuce grade od drveta a kamoli splav.. mada mislim da ti je jeftinije da udaris cetri metalan stuba pa da na njima gradis sprat ..

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #4 poslato: 15, 01, 2010, 16:57:27 posle podne »
Bolje vas nasao :)
Cuo sam za OSB ploce i video na netu da su daleko povoljnije od brodskog poda i lamperije, ali nisam siguran samo koliko su dobar toplotni izolator.

Sto se topole tice imao sam priliku da se uverim u njen kvalitet na vodi. Pre par godina sam jednu terasu uradio od topolove daske, trudio se da je zastitim i trajala tacno 2 sezone, koliko mi je jedan stari splavar i rekao..sad ne kazem, to je bila daska, ne znam koliko bi trajala fosna, ali stim da su ove fosne koje ja imam mazane uljem i naftom i posle 20god kada se preseku na nekim od kise zasticenim mestima, budu bele u sredini. iskren da budem ne znam koje je to drvo. izbegao bih mazanje naftom i uljem jer sam cuo da se dosta oseca posle ona nafta, da su kancerogeni, a imao sam prilike da se uverim u to da i posle 20 god ostaje crni trag na odeci kada se sedi na njoj..
Sto se tice greda, samo se pitam koliko je stabilno da tako noseci deo bude pricvrscen za fosnu.. postoji nacin i da stubove pricvrstim metalnim cetvrtastim nosacima sa po 4 srafa. vidjao sam tako nesto u uradi sam.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #5 poslato: 15, 01, 2010, 20:56:14 posle podne »
ne znam kakav je izolator ... sinoc sam bas bio na jednom splavu koji je ceo radjen sa OSB plocama (jos nije zavrsen) i mogu ti reci da uopste nije bilo hladno , mislim da nas je samo OSB od 20mm delio od spoljasnosti ... ali u svakom slucaju raspitaj se dobro

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #6 poslato: 16, 01, 2010, 00:32:46 pre podne »
kaze kucicu 14x9.hahaha.kucica

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #7 poslato: 16, 01, 2010, 01:26:30 pre podne »
kaze kucicu 14x9.hahaha.kucica

kafanica i skolica u istom prostoru ... a zvace se SANATORIJUM... :)

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #8 poslato: 16, 01, 2010, 09:06:25 pre podne »


kafanica i skolica u istom prostoru ... a zvace se SANATORIJUM... :)
[/quote]


Toooo Kapetane,nama je i potreban jedan dooobar SANATORIJUM  :taunt:

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #9 poslato: 16, 01, 2010, 09:11:21 pre podne »
A to ne može kapetane... Kafana i škola ne idu zajedno ...mislim ko će ići u školu...
Dunav je moje more.....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #10 poslato: 16, 01, 2010, 10:17:10 pre podne »
A to ne može kapetane... Kafana i škola ne idu zajedno ...mislim ko će ići u školu...

pa svi ce ici u skolu jer je u kafani :)  a iskreno vise sam naucio u kafani nego u skoli  :drinks:

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #11 poslato: 16, 01, 2010, 17:20:36 posle podne »
iz licnog iskustva bih ti preporucio da krenes sve iz pocetka.naime najavljeno je da nece moci vise da se registruju splavovi na buricima,ne zna se kad ce poceti...sto se tice zastite drveta,ako sam razumeo,ojacao bi stare grede nekim gredicama?ukloni sve trule grede i zameni zdravim.u protivnom ces doci u situaciju da propadaju neravnomerno i samim tim kasnije nepotrebno komplikujes posao.sto se zastite tice,sve je bolje nego nista.npr daske (kada sam renovirao splav)nisam mazao uljem iz istih pobuda kao i ti,al sam uvideo da sam pogresio.trebalo ih je koliko toliko pazljivo,sa jedne strane,nauljiti trafo uljem.inace koristio sam bitulit dosta razredjen odozdo,a odozgo firnajz.trebalo bi opet mazati odozgo,svake godine,samo da se daska malo osvezi.ima jako dobrih mazalica za drvo,neki lazuri,ili bilo koja farba samo da nije lak-kliza.sto se tice izbora vrste drveta toplo preporucujem bagrem.malo je skuplja gradja ali uz pravilnu zastitu mislim da se dugorocno isplati.
posto planiram da prodam splav,sve sam blizi ideji da pocnem da kupujem materijal za sledeci.eh to ce da bude splav

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #12 poslato: 16, 01, 2010, 23:28:23 posle podne »
Pa vidi, planirao sam da skinem ovaj brodski pod koji je sa spoljne strane, da ostavim lamperiju koja je sa unutrasnje i na taj nacin da dodjem do same konstrukcije splava...da vidim kakva je situacija tu, da zastitim te grede i dodam kosnike ako ih nema, da promenim sve delove koji su truli, ne znam kakva je situacija tamo..posto u tim delovima drvo nije kislo, pretpostavljam da je samo dobro osuseno..sto je prednost u odnosu na nove poluvlazne grede koje bih kupio..planirao sam da onda preko kucice (posto skinem krov) stavim grede 10x10 duzine od 6m, cetiri preko kucice i dva preko ove levo terase.. na delu iznad terase (levo) napravim jos jednu terasu istih dimenzija, a krov onda rotiram za 90 stepeni u odnosu na postojeci.. da bih mogao sa te galerije unutar splava izlazim na ovu terasu spolja kroz neka vrata..ako me je iko skapirao sta planiram bice super :))

Van mreže freedom

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 24
  • www.mojaladja.com
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #13 poslato: 16, 01, 2010, 23:32:20 posle podne »
a sto se tice greda ispod splava, koje nose fosne poda, ako si na to mislio, planirao sam da na razdaljini od 1m pored postojecih, podvucem nove grede 10x8cm koje bih mazao nerazredjenim bitulitom.. imao sam priliku da neke delove terase mazem nerazredjenim bitulitom i na njima i danas, posle 3-4godine kada pljusnem vodu odozdo, drvo uopste ne upije ni kap.. malo mi je nezgodno da stare grede vadim na delu ispod kucice..za ostale nije problem da ih izvucem..

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Veliko renoviranje splava 8x7m i kucice 4x4
« Odgovor #14 poslato: 17, 01, 2010, 02:15:59 pre podne »
ja se bas nesto i ne razumem u ove radove ali sta je sa lakom za drvo ? ja sam moju dasku (hrastovina) za motor premazao lakom i evo druga godina ni naceta .. ko nova