Autor Tema: Izrada katamarana (trimarana)  (Pročitano 58580 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #30 poslato: 05, 02, 2009, 01:25:25 pre podne »
Dule nezelim nikoga da znam za registraciju,zelim da odem na salter sa svom dokumentacijom lovom i legalno registrujem.Ima li kakvih ogranicenja po duzini,sirini,nosivosti,sta moram da ispunim?

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #31 poslato: 05, 02, 2009, 01:31:03 pre podne »
Cap mogao si baciti neki nacrt splava,ukrucenja koja koristis i sl. da buduci samovci imaju bar neku prestavu kako bi to trebalo da izgleda.

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #32 poslato: 05, 02, 2009, 02:30:16 pre podne »
Dule opisa sustinu registracije...
obecavam da cu pisati o tome kako bi trebalo da se gradi bezbedan splav...opet se neki verovatno nece sloziti, par cevki i burica, spojnice i to je to , kazu...zato valjda ovih dana samo i spasavamo splavove...tu smo ti dule u komsiluku vec danima...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #33 poslato: 05, 02, 2009, 10:06:23 pre podne »
Dule, e sad si me stvarno iznervirao.Shvati da ne zivimo svi u Beogradu.Nemamo mi ni marine (sa uredjenim vezovima, gorivom, vodom, strujom), ni recni GSP, ni ogromni Dunav, ni splavove-restorane.Ja govorim o zelji nas malih da izadjemo na vodu.Sa nasim platama od 200€-250€ ne moze se razmisljati o necem drugom nego o buricima.Niko nece njima prevoziti putnike.Vec sluzi za licni odmor i malo svezeg vazduha.Ti bi sve te ljude pendrekom a sa jos desetak bi potopio gliserom. :aikido: :diablo:
A ko ce posle da vadi olupine iz vode. Ekologoja Dule, ekologija.Shvatas li Ti da mi nemamo platu koliko ti potrosis mesecno na gorivo za gliser.Dozvoli da i mi imamo zelju ako ne i pravo da budemo na reci.Ja govorim o plovilima za licnu upotrebu a ne za prevoz putnika.A o motoru na ovakvom plovilu razmisljam samo kao mogucnost pomeranja da ne bude dosadno u jednom mestu.To je mozda 10-tak litara goriva mesecno.Zato kod nas skoro niko ne registruje ni camce sa kabinom a kamoli splavove ili gumenjake. A sto se tice "vozacke" dozvole to imaju skoro svi vlasnici plovila.
No to nije tema i necemo vise o tome.Otvarajuci ovu temu zeleo sam samo da razmenim iskustva i eventualno neku pomoc u razmisljanju kako da sto bolje to napravim.Jer za mene izlazak na Savu znaci da mogu da napunim "baterije" i nastavim dalje da se "borim" sa ovim zivotom i raznim problemima.Evo sta sam ja pozeleo da pravim ako uspem da nakupim nesto materijala jer ne mogu bas sve da kupim.To bi za mene bio veliki zalogaj.A dotle sedi na obalu i "turi noge u Savu da se lade".

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #34 poslato: 05, 02, 2009, 11:50:30 pre podne »
Zorter mogu ti reci da ni to nije nista jeftiniji poduhvat nego Gigin katamaran...ne kraju kad sve saberes videces...PE cevi su skupe, dosta skupe, posebno sto ti treba bar tri cevi cak veceg promera nego sto si mislio...ja sam pre par meseci pravio PE cetvrtaste pontone za neki moj projekat...sto je bilo za nijansu jeftinije od cevki a mnogo bolje, jer uranja ravnomerno u vodu...veruj mi da je ipak metal najeftiniji kad pogledas u startu, mada posle par godina sa farbanjem i odrzavanjem dodje na isto...postoje te pleksiglas cevke ali ne znam koja im je cena ni kakve su...
obzirom da mi pravimo pontone za splavove i imamo iskustva u tome rado cu ti pomoci da nadjes najoptimalnije resenje, da bude bezbedno i sto je moguce povoljnije...a po meni, bolje i smanji gabarite ali napravi kvalitetnu osnovu, koja ce trajati i da mozes bez problema, po svim vremenskim prilikama da pristanes svugde nego da imas veliki splav/brod a da se treses svaki put ka zakacis nekou granu ispod...
ako hoces mogu ti sracunati koliko bi te izasli (materijal) PE cetvrtasti pontoni a koliko metalni, s tim da za metalne je 4mm debljina lima optimum a sve ispod 3 je ludost...
koje si gabarite imao u planu?
i bez rasprava i svadja...ja razumem i tvoj i duletov stav i razlog zasto je takav...obojca ste donekle upravu...sa Duletom se potpuno slazem da traba imati sto bezbednije plovilo i da je samo odgovornost skipera da li ce na neko nebezbedno ukrcati porodicu i prijatelje...svako ko ugrozi zivot drugoga na brodu ne traba da plovi...ja sam prvi, jer sam verovao drugima, napravio tu gresku koja je mogla vrlo skupo da me kosta...http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,137.0.html
a razumem i tvoju zelju za plovidbom uprkos materijalnoj situaciji koja je kod svih nas u haosu...
treba naci kompromis....
pozz
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Admiral

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
  • Moje Malo Brodogradilište....... 063/200-396
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #35 poslato: 05, 02, 2009, 12:40:01 posle podne »
Mozda mi kao kolege sa vode mozemo da oprostimo svakakvo plutanje po vodi ali voda nece.
Moze se gledati kroz prste ali voda nece.
Moze se svasta registrovati ali voda guta i registrovano i ne registrovano.

Ljudi, radi licne bezbednosti pazite na cemu izlazite na vodu.
Normalno je da ce se onaj koji pluta na dva bureta ljutiti kada pored njega prodje brod i napravi malo vece talase.
Nemanje para nije izgovor da se izlazi na vodu na bilo cemu, a samo da bi se uzivalo na vodi.
Ja licno znam koliko Sava kod Sapca ume da bude ne mirna i kakvi talasi mogu da se dignu. Izgovor da je voda mirna takodje pije vodu. Bolje je sesti u naduvanu traktorsku gumu i uzivati na vodi, nego praviti skalamerije, koje mogu da potonu i podave brze nego sto ustanovis sta ti se desava.
Takodje takva plovila ugrozavaju normalnu plovidbu i ostalim ucesnicima. Izadji kolima sa konjima na auto put i upali svecu. Pazice te drugi ali statisticki neces preci ni 5km pre nego te pokupe.
Zato nikako ne treba hvatati se za izgovore tipa, i ja imam pravo da budem na vodi, pa sta ako nemam para za pravi camac ili splav i sl.
I ovi splavovi na Savi su za dobar pretres, kako burica tako i vezova. Uvek moze da dune neko cudo u sred subotnjeg rucka sa prijateljima i njihovim porodicama, pa da pokida i podavi sve sto nije za vodu.
Pre nego izadjes na vodu razmisli da li je bezbedno, a ne da li si rodjen pod srecnom zvezdom ili da nema pandura.
Dobro došli u moje i Vaše Malo Brodogradilište

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #36 poslato: 05, 02, 2009, 12:45:26 posle podne »
Najzad neko ko razume o cemu pricam.CAPTJERRY svaka cast na razumevanju i najzad da se vratimo na temu.Dimenzije ovog "trimarana" bi bile oko 8mX3,5m a kucica 5m(6m) X 2,5m(2,7m).Inace dobijam 3 cevi po 8m precnika 500mm.One me ne kostaju nista pa moram da se snalazim sa njima kako znam i umem.To bi pogonila penta od najvise 10KS.Trebalo bi mi da me pomera najvise 3-4km u toku nekoliko dana (najcesce u toku vikenda) jer se ne isplati vozati se kad sa posla dodjem oko 16,00 a na reci bi bio oko 17,00-17,30.Eventualno da me izveze od obale na reku par stotina metara jer nije gusht biti na vodi a uz obalu.Verovatno cu i daske za pod dobiti od prijatelja koji ima pilanu.Kostala bi me konstrukcija i nadogradnja.Po mojoj proceni ne bi trebalo da izadje vise od 2000€.A to moze da traje nekoliko godina kad imam ponton da izadjem na vodu.Uz jednu tendu od cirade da ne izgorim na suncu moze da posluzi nekoliko sezona.A kad se pocne sa izgradnjom obicno se i zavrsi.Vazno je poceti.Sta mislis da li je bolje raditi sa dve uparene "skije" u obliku katamarana ili klasican trimaran od ovih vodovodnih polietilenskih cevi cija je debljina zida 19mm (a tezina im je 29kg/m).
Pozzz

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #37 poslato: 05, 02, 2009, 12:53:26 posle podne »
Admirale potpuno se slazem sa tvojim misljenjem ali predpostavljam da niko nije lud da zove prijatelje ili porodicu na nesto sto vidi da nije sigurno.Isto tako ko se plasi vode ili oseti da nije stabilno nece sesti niti se popeti t.j. zadrzati na tom plovilu. Valjda svako ima glavu da razmisli moze li tu boraviti ili ne.Ja kod nas nisam video neko takvo plovilo da je toliko nesigurno.Cak pomocne pontone za pecanje za jednog coveka rade od 6 buradi.A onog ko izazove nesrecu na reci ja bih kaznio mnogo zesce nego sudija koji je sudio za pogibiju mog dragog i dobrog prijatelja Milenka Zablacanskog.Dozivotna brate.Za nauk drugima.Pozzz

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #38 poslato: 05, 02, 2009, 12:54:24 posle podne »
upravo krenuh van kuce, posle cu ti detaljno odg sad samo na brzaka....ako imas dzabe cevke, iskoristi ih...posle cu da preracunam max nosivost  tih cevki pa ti od toga zavisi sta ces da pravis...daske su poprilicno opterecenje na njemu...ustvari mozes i sam, izracunaj zapreminu valjka tih dimenzija oduzmi tezinu same cevke, pomnozi sa tri pa podeli sa dva ...toliko smes ukupno da ga opteretis...
sve detaljno kad se vrnem...
a veruj mi, vredi izaci na vodu posle posla makar na pola sata....:)
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #39 poslato: 05, 02, 2009, 13:06:13 posle podne »
Ja i ovako izlazim na obalu reke na vise od 2 sata svaki dan posle posla ali zelim izaci na reku a ne na obalu.Zato ti kazem da bih nesto voleo napraviti da izlazim stalno ne na obalu vec na reku.Cujemo se kasnije i ja sad odoh. :good:
A ovo sam Te pitao: Shta je bolje? Koja osnova je stabilnija? Mada znam da vecu nosivost imaju cetiri cevi nego tri, zanima me raspored cevi koji ima vecu stabilnost i nosivost?
« Poslednja izmena: 05, 02, 2009, 13:19:25 posle podne zorter »

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #40 poslato: 05, 02, 2009, 13:31:26 posle podne »
ajd jos ovo pa definitivno odoh...
svakako su 4 bolje od 3...raspored cevki je i nas mucio kod ovih Pimijevih...mi smo se odlucili za varijantu da ih ne spajamo, ne zbog stabilnosti vec zbog ravnomernog opterecenja a i da ne bi stvarali turbolenciju izmedju dva spojena plovka...
ako mozes da nabavis i cetvrtu cevku, bilo bi ehtra...
pisemo se posle...
pozz
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #41 poslato: 05, 02, 2009, 13:46:24 posle podne »
Jel bi umesto cevki mogla dva ista čamca na fazon, šiklje, dugi i uski čamac. Odozgo spojeni platformom. Verujem da bi imamo veću nosivost od cevi, burića i sličnih stvari.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #42 poslato: 05, 02, 2009, 14:36:59 posle podne »
Naravno da moze.Pogledaj na prethodnoj strani giganove slike.Ako su uzane morao je da stavlja trecu "skiju".Ako su dva klasicna camca dovoljno je za jednu pristojnu platformu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #43 poslato: 06, 02, 2009, 14:53:46 posle podne »
Dule verovatno si se svega nagledao pa si s te strane u pravu.Kod nas u Sapcu toga nema pa zato mozda i nisam pravi za ovu vrstu diskusije.A sto se tice ove moje "skalamerije" polietilenske cevi fi 500m debljine zida 19mm duzine 8m dobijam 3 komada a i daske dobijam od kolege koji ima pilanu (naravno koristicemo je obojica) tako da cemo za platformu kupiti samo metalne kvadratne kutije 50 X 30 (50 x 40), 30 X 30, 40 X 20 i jos nesto vinkla 50 X 50 sto nas nece kostati vise od 500€.Tako da cemo relativno jeftino doci do platforme.Za pocetak i za izlazak na vodu stavicemo neku tendu ili suncobran da nas stiti od sunca, a ostatak nadgradnje cemo svake godine po nesto.Kad se nesto zapocne, to se i zavrsi.Najteze je zapoceti.Jedino se dvoumimo da li neki Vanbrodski motor (recimo TOMOS 18 ili neki "budženi" motor od auta (ficin, renoa 4,golfov - uglavnom neki od 25 KS pa do 70 KS max.) ali o tome jos nismo definitvno mnogo ni razmisljali.Prvo splav pa onda motor pa tek posle toga nadgradnja.Pozzzz... :drinks: :good:
A ako ne bude nista od toga  :suicide:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Izrada katamarana (trimarana)
« Odgovor #44 poslato: 06, 02, 2009, 17:51:05 posle podne »
Da znas da si u pravu. :good:  :wild: