Autor Tema: Plastična ambalaža  (Pročitano 14179 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Dule

  • Gost
Plastična ambalaža
« poslato: 02, 02, 2009, 23:26:37 posle podne »
Ja na ovu temu ne mogu da postavim ni jednu sliku.
Uvek sam se trudio da prilikom fotografisanja izbegnem flaše koje plivaju, gomile smeća... To je bilo teško ispuniti jer nema ni jednog grma na Dunavu  bez plastične flaše ili više njih. Po plastičnim flašama možete videti prethodni vodostaj. Sve drugo nekako priroda upije u sebe i ne odudara toliko. Neki limeni ili drveni predmet se uklopi u okolinu, ne "bodu oči", ali plastične flaše... Njihovu upotrebu bi definitivno trebalo zabraniti. Mnogi kažu da postoje i opasnije stvari, samo mi ih ne vidimo a da ove koje vidimo nisu otrovne i opasne.
Izvor tih flaša nisu nesavesni nautičari. Krive su lokalne deponije i vetar koji ih sa njih raznosi a dunav lepo skuplja i taloži u priobalju. Za koju godinu hodaćemo po slojuflaša. Najtužnije je to što je iste lako reciklirati. Lako ih je i sakupiti. Za mesec dana bi sve bile pokupljene da neko počne sa otkupom i nekom razumnom (stimulativnom) cenom. Možda bi i ribokradice sa ribe prešle na plastične flaše. :)
Dodjete sa porodicom u "nedirnutu" divljinu daleko od civilizacije, sednete na obalu pogledate u vodu i... eto je, i tu je ta neuništiva čuvarka ljudskih zadovoljstava sa znakom lava ili zdrave vode.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #1 poslato: 03, 02, 2009, 21:18:13 posle podne »
Ja radim u komunalnom preduzecu u Šapcu i moja sluzba redovno ali samo u prolece čisti obale Save od prljavštine a najviše od plastičnih flaša.A po gradu imamo kontejnere za skupljanje istih.Kad se nakupi neka veća količina dolazi neko po njih i nosi ih na reciklažu.Raspitaću se koja firma otkupljuje i radi reciklažu pa ću ostavim ovde. A taj što je ostavio balu presovanih flaša niti otkupljuje niti radi mašine već je nekom spalo s kamiona pa je postavio vidno nadajući se da će ponovo proći i videti pa uzeti.Tako se to radi.

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #2 poslato: 03, 02, 2009, 21:41:19 posle podne »
Za akciju obezbedjujemo balirku koja dolazi na dogovoreno mesto istovara, balira i odvozi...
Mi smo prvih godinu dana rada skupljali flase (dok su nam se svi sa obale smejali) ali nismo znali sta s njima...pokusao sam sa agencijom za reciklazu da napravim neki dil u smislu da sa postave kontejner za PVC ali  me uputili na gradsku cistocu, kazu oni zaduzenu za skupljanje pa njima prosledjuju...ja sa njima ni preko veza nisam uspeo nista da uradim...i opet, probao nesto sa gradom - ma jok, kao da Dunav i Sava teku Milanom a ne BG-om...i tako flase zavrsavale u kontejneru...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #3 poslato: 03, 02, 2009, 22:55:19 posle podne »
Ne znam da li imam pravu informaciju,ali negde sam čuo da su u Hrvatskoj počeli da otkupljuju plastičnu ambalažu i da je od tada retko naći plastičnu flašu bilo gde u prirodi. Ne znam da li je istina ,ali se nadam da će i kod nas uskoro neko početi da otkupjuje... Mislim da bi za mesec dana sve bilo čisto... :dance1:
Dunav je moje more.....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #4 poslato: 03, 02, 2009, 23:47:21 posle podne »
Ne znam da li imam pravu informaciju,ali negde sam čuo da su u Hrvatskoj počeli da otkupljuju plastičnu ambalažu i da je od tada retko naći plastičnu flašu bilo gde u prirodi. Ne znam da li je istina ,ali se nadam da će i kod nas uskoro neko početi da otkupjuje... Mislim da bi za mesec dana sve bilo čisto... :dance1:

bane ko ono bese otkupljuje flase u mldenovcu ?
\

Van mreže namcor

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: titel 9
  • Marina: biser boljevci
  • Veličina: 5,8
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #5 poslato: 04, 02, 2009, 00:17:48 pre podne »
tip na potezu surčin ledine pravi mašine ,prese za reciklažu, u surčinu kao i na celoj teritoriji opštinie surčin postoje kontejneri za pet abalažu koji se redovno prazne mislim da je posao organizovala opština surčin, kontejnere kako sam čuo prazne neki momci iz progara, ako je interesantno raspitaću se detaljno

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #6 poslato: 04, 02, 2009, 00:25:56 pre podne »
U Mladenovcu postoje kontejneri za pikupljanje pvc ambalaze. Mislim da je kontejnere postvio neki lik iz....nisam siguran da li je iz Smederevske Palanke koji je poceo da pravi i masine za seckanje istih i izvozi u austriju. Definitivno otkupljuje ambalazu. Gledao sam prilog na nekoj lokalnoj tv. naci cu ja to i mislim da i ostali mogu da pomognu, verovatno dostupna informacija na net/u. potrazicu. mogla bi da se skupi koja parica, pa recimo za ....
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #7 poslato: 04, 02, 2009, 01:08:30 pre podne »
evo ga
 :telephone:

"BRZAN PLAST" O.D.

Adresa: 34228 Brzan

Telefon: tel: 034/861-082, fax: 034/861-391

              mob: 063/600-587; 064/120-47-47

e-mail: office@brzanplast.com

 

Web: www.brzanplast.com

 

Predstavništvo u Beogradu:

predstavnik: Igor Ilić, ul. Vojvode Stepe 140,

tel. 011/ 473-942 fax: 011/ 3974-389,

mob. tel. 064/ 20-47-299,

e-mail: beograd@brzanplast.com

 

Preduzeće OD"BRZAN-PLAST" Brzan je porodično preduzeće, jedino u Srbiji čija je osnovna delatnost reciklaža otpadne plastike. Preduzeće organizuje sakupljanje, otkup, preradu (sečenje, pranje, sušenje, proizvodnju regranulata) i proizvodnju novih proizvoda za potrebe pre svega privrede, naročito poljoprivrede, a takodje i stanovništva.

Za prvi stepen prerade plastičnog otpada od momenta sakupljanja je presovanje, za tu potrebu konstruisali smo mobilnu presu za baliranje na električni i dizel pogon.

POTREBAMA TRŽISTA, konstruisali su i proizveli mlin za mlevenje PET ambalaže koji je na madjunarodnom sajmu komunalne opreme u Leskovcu osvojio prvu nagradu za inovaciju. Mlin je po konstruktivnom rešenju izuzetnih karakeristika, a po ceni znatno jeftiniji od mlinova za ove namene koji postoje u zemljama Evropske unije.

Takodje, serijska proizvodnja mlina za mlevenje PET ambalaže je jako interesantna, obzirom da ona prestavlja prvu fazu razrešavanja problema PET ambalaže na gradskim deponijama ,a omogućava dobijanje izvoznog artikla za kojim postoji značajno interesovanje u zemljama EU i zemljama dalekog Istoka. I u ovom poslu postoji spremnost preduzeća na sve oblike saradnje sa ino partnerima, pogotovu što preduzeće poklanja izuzetnu paznju razvoju sopstvene proizvodnje mašina i opreme za reciklazu.
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #8 poslato: 04, 02, 2009, 01:18:57 pre podne »
pa njihova balirka ce najverovatnije biti ukljucena u akciju...
davno jos uspostavismo kontakt, treba da ga zovnem ovih dana...mada nema razloga da kaze ne...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #9 poslato: 04, 02, 2009, 01:42:52 pre podne »
dobice dzaba sirovinu :)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #10 poslato: 04, 02, 2009, 11:09:34 pre podne »
btw sta se desavaa sa drvetom koje pluta drvetom jer to neko skuplja?

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #11 poslato: 07, 02, 2009, 02:14:07 pre podne »
btw sta se desavaa sa drvetom koje pluta drvetom jer to neko skuplja?


Pored Dunava drva skupljaju alasi kad je velika voda. Tada voda nosi krupnije komade drveta, balvane, panjeve i sl. pa ne bacaju mreže jer im se isto upliće i cepa mreže, onda se preorjentišu i pecaju drva.

Mada drvo nije ni približan problem kao plastika, drvo strune posle par godina, a plastika nikad.
Kao što je Roberto pomenuo, jedini spas od plastike je kaucija, samo da li će i kada to kod nas uvesti to je pitanje.

Nezna se da li je više smešno ili tužno što je kod nas sve lakše napraviti od početnih sirovina nego iskoristiti već napravljeno, doduše što se ekologije tiče definitivno je tužno. Kod nas se sve baca, papir, staklo, plastika, metal, gume.... baš sve. Sreća pa u bivšem Sartidu dođoše ameri pa je njima jednostavno da sračunaju da im je lakše da gvožđe prave od raznih krševa nego od rude, pa ovi trgovci sekundarnim sirovinama bar od gvožđurija malo očistiše Srbiju, nema šporeta i fiće baš u svakom potoku više.

Da ne dužim više, valjda će i plastične flaše doći nekad na red.
Da još da pomenem ovo, oduševila me je informacija od pre par meseci da je gradonačelnica Vranja donela zabranu upotrebe plastičnih kesa  :good:

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #12 poslato: 08, 02, 2009, 20:42:35 posle podne »
Danas u dunavcu "plovi" neverovatan broj plastičnih flaša u svim dimenzijama i profilima. dakle,zaista neverovatan broj, prosto sam se uplašio, kao da je neko istovario kamion praznih flaša.
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #13 poslato: 08, 02, 2009, 21:19:50 posle podne »
Evo malo smeća iz Novog Sada,nadam se da neće stići do Beograda  :sorry:
Dunav je moje more.....

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: Plastična ambalaža
« Odgovor #14 poslato: 08, 02, 2009, 21:32:03 posle podne »
Eto materijala za akciju...:)
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/