Autor Tema: RADIO STANICE NA BRODU  (Pročitano 37588 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #30 poslato: 18, 03, 2010, 12:34:06 posle podne »
Zorter imaš li preporuku za neku ručnu  koja bi zadovoljila najosnovnije potrebe na brodu

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #31 poslato: 18, 03, 2010, 12:39:41 posle podne »
Ima ih raznih. Zoki_novus je skoro uzeo jednu na buvljaku u Pančevu od jednog Bugarina za 70€. Veoma dobra i zadovoljava sve naše potrebe. Inače se u radnjama kreću oko 200€. Ima ih Aluxom i kod Pere u Garminu.Pozzzzz

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #32 poslato: 18, 03, 2010, 17:29:32 posle podne »
Inače polaganje ispita za korišćenje radio stanice imate u svakom radio klubu i koliko znam, besplatan je.

Za amaterske radio stanice!!!
Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #33 poslato: 18, 03, 2010, 17:42:21 posle podne »
Inače polaganje ispita za korišćenje radio stanice imate u svakom radio klubu i koliko znam, besplatan je.

Za amaterske radio stanice!!!

A u čemu je razlika?

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #34 poslato: 18, 03, 2010, 20:01:39 posle podne »
Totalno dva razlicita radio sistema, razliciti frkvenciski opsezi, razlicite procedure, razlicite talasne duzine, razlicit hardver.......

HAM radio:


VHF radio:



Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #35 poslato: 18, 03, 2010, 20:13:58 posle podne »
Sve  to već znam (radio amater od 1972 god sa pozivnim znakom YU1FR), sa položenom II radio amaterskom i II profesionalnom klasom, dugogodišnji vlasnik lične radio stanice (tačnije tri komada).
 Pitam u čemu je razlika u polaganju ispita. Važno je biti upućen u način rada na radio stanici kao učesnik u radio saobraćaju.

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #36 poslato: 18, 03, 2010, 20:16:28 posle podne »
Pitam u čemu je razlika u polaganju ispita. Važno je biti upućen u način rada na radio stanici kao učesnik u radio saobraćaju.
Pa mislim da su velike razlike, treba mnogo sire znanje kod HAm stanica nego kod VHF....Nepotrebno je polagati ispit za HAM stanice ukoliko se neko nece posle baviti radio amaterstvom......realno procedure kod VHF stanica su samo vezane za pravilnu komunikaciju....koju sam ja ucio na engleskom, ali neznam na srpskom....

Dali je potrebno jednom policajcu ili taksisti da polaze za HAM da bi znao da prica u sluzbenu motorolu..... :D
Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #37 poslato: 18, 03, 2010, 20:26:01 posle podne »
Pravila ponašanja na radio stanici i oni moraju da znaju, kako god da dodju do tih saznanja. Policajci uče u školi (pa i oni što su prošli samo kurs) a taksisti samim slušanjem kolega nešto i nauče (verovatno, za njih ne znam) a malo se i raspitaju kod kolega, mada njih može da čuje samo dispečer (ne može ih čuti niko od kolega), pa i greške nisu tako primetne. Ali ovde gde se svi čujemo izmedju sebe, e tu se mora znati ponašanje za uredjajem.

Van mreže barbanesa

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 998
  • Pol: Muškarac
    • Lence
  • Brod tip: Metalni
  • Marina: Dsrv Karaburma
  • Veličina: 9,5m
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #38 poslato: 18, 03, 2010, 20:29:57 posle podne »
gresis Zortere u vezi taksista,taksistu cuje cela mreza i dispecer tako da mora da postoje pravila ponasnja i bon ton . :drinks: :drinks:
Blago onom ko mlad poludi ceo mu zivot u veselju prodje

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #39 poslato: 18, 03, 2010, 20:36:06 posle podne »
Barba mi uze reci sa tastature :) kod njih svi cuju.
A bre zortere pa nemo nas zezas. Postavi pravila komunikacije i bonton.
Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #40 poslato: 18, 03, 2010, 20:41:22 posle podne »
Rekoh da ne znam kako je sada. Nekad se taksisti (bar u Beogradu) izmadju sebe nisu mogli čuti. Mada i sada rade u nekim gradovima ti sistemi (duplex). Dispečer sluša njihove freq a emituje na drugoj freq, na koju su podešeni prijemnici ostalih taksista. Tako taksisti izmedju sebe ne mogu da "otimaju" mušterije.

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #41 poslato: 18, 03, 2010, 20:41:02 posle podne »
Pa nekad bilo 500 taksista, sad u bg 5000.......a koliko taksista toliko frkvencija to nece da moze.......a nece da moze i da dispecar emituje na toliko frkvencija.....
Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #42 poslato: 18, 03, 2010, 20:46:42 posle podne »
Pa to i ne radi tako. Svi taksisti emituju na jednoj freq a prijem dolazi kodiran i selektivno.

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #43 poslato: 18, 03, 2010, 20:52:57 posle podne »
a emituje na drugoj freq, na koju su podešeni prijemnici ostalih taksista

Ja sam te ovako razumeo...nbt. ali opet mislim i da skremblovan signal ide preko jednog kanala ili vise zasebnih.....ali to vec koristi: policija, vojska, gradski centar....

Skremblovani su se pojavili mozda zadnjih 15 - 20 godina......znam da smo ja i kapetan hvatali policiju preko radio vokmena.....

Zorter odlican je prirucnik....
Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže barbanesa

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 998
  • Pol: Muškarac
    • Lence
  • Brod tip: Metalni
  • Marina: Dsrv Karaburma
  • Veličina: 9,5m
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #44 poslato: 18, 03, 2010, 20:58:08 posle podne »
ne znam za druge gradove ali za bgd znam sigurno svako udruzenje ima svoju frek, i svi se cuju medjusobno,od toga zivim :good:
Blago onom ko mlad poludi ceo mu zivot u veselju prodje