Autor Tema: RADIO STANICE NA BRODU  (Pročitano 37582 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #15 poslato: 11, 01, 2010, 22:27:44 posle podne »
Makar držao pištolj u frižideru ipak se smatra vatrenim oružjem  :taunt: :yahoo:

nije isto .. po zakonu mozes da kupis stanicu ali bez dozvole ne mozes da je koristis... nemozs primeniti to i na pistolj...

Van mreže dzoni

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
    • imdb
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #16 poslato: 11, 01, 2010, 23:28:36 posle podne »
zvacu RATEL sutra da vidim za rucne el treba da se registruju, pa javljam....

Van mreže dzoni

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
    • imdb
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #17 poslato: 13, 01, 2010, 15:38:37 posle podne »
uzo sam na kraju  kod Pere VHF 100i, to mi delovalo najbolje, odnos cena kvalitet...
sad cu sredjivati struju u brodu pa valjda se cujemo uskoro....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #18 poslato: 13, 01, 2010, 15:40:33 posle podne »
znaci nista od retela  :lol:

ako naidje murija iskljuci je ne mogu ti nista ... a triangulaciju ne rade ni taxistima divljacima...

Van mreže dzoni

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
    • imdb
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #19 poslato: 13, 01, 2010, 15:50:28 posle podne »
ma u banana zemlji mogu da budem banana....  :)

Van mreže banemasulovic

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 85
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #20 poslato: 17, 03, 2010, 11:32:10 pre podne »
sto se tice radio stanica na brodu mislim da je nekim zakonom o radiodifuziji i etru propisano da se za takve stanice placa godisnja naknada od 10.000 dinara,ali postoje stanice za koje nije potrebna dozvola negde sam ih video www.aluxom.com pa treba proveriti da li se one mogu koristiti.
inace ja sam polagao za radio stanicu u lokalnom radio klubu ali nisam redovno obnavljao dozvolu valjda svakih nekoliko godina pa je verovatno vise nemam.trebalo bi mozda pokrenutu inicijativu da svaki onaj ko ima registrovani camac moze imati stanicu sa frekvencijom kanala 16 (valjda je taj za pomoc)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #21 poslato: 17, 03, 2010, 13:40:03 posle podne »
aluxom ima dobre i jeftine radio stanice... ja sam uspevao da uspostavim vezu izmedju visnjice i pozarevca po lepo m letnjem danu .... a sa druge strane sam uspevao da se cujem sa ostruznickim mostom...

dozvola je neophodna ... nazalot ja je nemam i apsolutno podrzavam inicijativu da recimo za ljude sa camcom dozvole upotrebu radio stanica bez dozvole stim da recimo postoje pravila kad mogu da koriste 16ti kanal i slicno...

Van mreže igogitar

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #22 poslato: 17, 03, 2010, 23:34:12 posle podne »
Da li i za ovo treba dozvola?Znam da na kopnu ne treba ali nije mi jasno da li je potrebna na dozvola za ovo na camcu/brodu.

...Pa se snađi, svoju lađu nađi
il’ potoni, Bože me sakloni
međ’ zvezdama virova je mnogo
sve bih ade zagrliti mog’o...

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #23 poslato: 17, 03, 2010, 23:52:36 posle podne »
Za ovo netreba dozvola, ovo su dvosmerni radio aparati, poznatiji kao voki-toki, i koriste slobodne frkvencije...

Tj. nemoze da uhvati nauticke frkvencije....kraci je domet ...
Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže igogitar

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #24 poslato: 17, 03, 2010, 23:50:57 posle podne »
Hvala na odgovoru.  :good:
...Pa se snađi, svoju lađu nađi
il’ potoni, Bože me sakloni
međ’ zvezdama virova je mnogo
sve bih ade zagrliti mog’o...

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #25 poslato: 17, 03, 2010, 23:58:06 posle podne »
I da dozvola tj. obuka za radio operatera je potrebna samo ljudima koji se bavio radio amaterskim stanicama.....obuka za VHF rucne ili mobilne stanice mislim da nepostoji....barem ja neznam da postoji....
Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže banemasulovic

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 85
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #26 poslato: 18, 03, 2010, 08:42:34 pre podne »
Koliko mogu u neposrednoj komunikaciji izmedju camaca pomoci CB radio stanice i je li moguce napraviti sistem sa jednom baznom stanicom na kopnu (kod nekog od administratora) koja bi sluzile za  hitnu komunikaciju.Navodno CB stanice mogu komunicirati samo na principu opticke vidljivost (bar sam ja tako cuo).Ono postoje mobilni i brojevi kapetanija,ali mi se cini da je ovakva veza mnogo zanimljivija.S obzirom na cinjenicu da smo se ukljucili u krug ljudi koji podrzavaju inicijativu stop ribokradji ovo bi bio jos jedan argument sa razgovor verovatno sa nekim ministarstvom.Deseci camaca na vodi sa CB stanicama mogu uraditi mnogo u spasavanju ljudi,materijalnih dobara,riba.(osim onih u paprikasu)

Van mreže KNINDZA

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 227
  • Pol: Muškarac
    • Crveni krst Stari grad
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #27 poslato: 18, 03, 2010, 09:19:12 pre podne »
U principu bazna stanica odnosno repetitor se pravi od 2 mobilne VHF stanice medjusobno povezane .... Ako se stave na neko pogodno uzviseno mesto mogu da pokriju poprilicnu razdaljiinu...... Problem bi bio ciju frkvenciju koristiti ???
GG Moja ladja bi mogla da zatrazi svoju licencu, odnosno svoju frkvenciju ( frkvencije ) ....



Dozvola za UHF ili VHF stanicu na plovilu - 2000 din

http://www.ratel.rs/index.php?page=telekomunikacije&target=radiodifuzija&item=16&get_treerot=6&lang=srp
Duboka reka se nece zamutiti ako u nju bacis kamen.Tako je i sa covekom:ako se ljuti zbog uvreda,onda on nije reka nego bara.

Van mreže banemasulovic

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 85
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #28 poslato: 18, 03, 2010, 11:05:50 pre podne »
Kada sam napisao ono o CB stanicama imao sam na umu veliku porodicu nauticara "Moja lađa".Dakle ako se dobro organizujemo postoji i mogućnost da za svaki sektor Dunava imamo nekoga koji bi mogao da u slučaju, da se javi neko iz porodice pomogne.Bilo da je to pomoć oko nekog dela ili kvara,bilo da uputiš drugara na najbolju ribu na području gde se najviše zadržavaš.Normalno osim po zastavicama po kojima se poznajemo i neka frekvencija u etru bi bila dobra.U današnjem ludom vremenu svakako bi bilo lepo upoznati nekog iz porodice sa kojima se dopisuješ preko foruma.Princip da uvek nekog imaš na "kanalu Moja lađa" je svakako lepa stvar.Dakle bez želje da tupim mislim da bi se mogli nekako organizovati s obzirom na činjenicu da UG Moja Lađa ima prava da u domenu za koji je osnovana predlaže izmene koje će svima dobrodoći.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: RADIO STANICE NA BRODU
« Odgovor #29 poslato: 18, 03, 2010, 11:57:46 pre podne »
Radio stanice poput CB uredjaja, ZABORAVITE. To je već odavno odbačeno i malo ko ih koristi, što zbog dometa, što zbog male upotrebne vrednosti. Za takvo neko razmišljanje bi svaki član "Moje ladje" morao (ili trebao) da ima dve radio stanice. Jednu CB a drugu nautičku, kako bi mogao da komunicira sa ostalim brodovima, kapetanijama, prevodnicama ...... i sl. Već se uvela praksa da je NAŠ kanal na nautičkim uredjajima 88. pa nema potrebe za još jednom stanicom na brodu. Inače "zakup" frekventnog opsega nije ni malo jeftin, te UG Moja ladja ne bi mogla da to finansira a i pitanje je da li bi uopšte dobila pravo na neku frekvencu kao službenu.
Opet se spominje sektor Dunava, kao da drugih reka nema. Šta je sa Savom, Tisom, Moravom, Tamišem, kanalima DTD........... Svuda nas ima.
Inače polaganje ispita za korišćenje radio stanice imate u svakom radio klubu i koliko znam, besplatan je.