Autor Tema: ZAKON O RIBARSTVU  (Pročitano 16263 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
ZAKON O RIBARSTVU
« poslato: 29, 01, 2009, 00:49:33 pre podne »
????? ? ?????????
????? ? ????????? 
????? ?? ???????? ? "?????????
???????? ??", ??. 35/94 ? 38/94. ????: ??.
88. ?????? - 101/2005-28. 
I. ??????? ??????? 
???? 1. 
??????, ???????, ???, ?????? ? ????????? ???? ????  ?? ???  ???????? ? ?? ????? ???????? ???? ???????. 
???? 2. 
???????? ???????, ? ?????? ???? ??????, ????? ??????? ???????: 
1)  ?????????  ????  ??  ????  ????,  ??????,  ??????,  ???????  ????????,  ?????? ????????,  ???????,  ?????????  ?  ?????????  ??????,  ????,  ??????, ?????????????????? ??????? ? ????? ???? ? ?????? ???? ????; 
2) ????????? ?? ??????, ??? ? ??????? ???? ? ?????????? ??????, ?????????, ?????????  ????????  ??????????  ????  ?  ????????,  ???  ?  ??????  ?  ????????? ????????? ????; 
3) ??????? ?? ???????? ?????? ????????? ???? ? ?????? ?? ??????? ???????? ??  ????????  ???  ??????????  ????  ????????  ??  ??????  ?  ??????????  ????, ????? ????? ? ???????? ????, ???? ?????????? ????????? ??????; 
4)  ????????  ????????  ??  ?????????  ????  ???  ???  ???  ????  ????  ??????????, ???????? ? ????????? ?????? ?? ?????????? ???????? ?????????; 
5)  ?????????  ???????  ??  ???  ????  ??  ?????????  ????????  ????  ????????  ? ??????; 
6)  ????????  ???????  ??  ???  ????  ????  ?????????  ???????????  ?  ???????? ??????????  ???????. 
+  ????: 
???????? - 38/94-1192. 
II. ???????? ??????? 
???? 3. 
????????  ????????  ??  ??????????  ??????  ????????  ?  ??????  ??  ????????? ???????? ???????? ?? ??????? ????????? (? ????? ??????: ????????). 
????????  ????????  ??  ??????????  ????  ?  ???????????  ?????  ???  ?????? ??????????  ?????????  ?????  ????????  ?  ??????  ??  ?????????  ?????????  ???? ??????? ??????????? ??????, ??????? ?????????? ????????? ??????, ? ?????? ??  ?????????  ?  ???????  ?????????  ?  ???????  ??  ?????????  ??????????? ??????? ????????. 
???? 4. 
????? ? ?????????? ????????? ???????? ???????? ?? ?????? ??????? ? ?????? (?????????, ????????? ? ???????? ??? ???????? ???????). 
???????  ??????  ?????????  ????????  ??  ???????  ??????????  ????  ????????  ?? ???????  ??  ??????  ????  ??  ?????  ??  ?????,  ???????  ??  ???????  ??????????? ??????. 
??  ?????????  ????  ????  ??  ??????????? ???????  ???????,  ???????  ????????? ???????? ???????? ?? ????? ???????? ???????, ??????? ?? ?????? ???? ?? ????? ?? ???????, ??????? ?? ??????? ??????????? ??????. 
???? 5. 
???????? ???????? ??? ??? ????????? ???????? ???? ?? ???????? ?? ????????? ?????????,  ???????  ???  ??????  ???????  ????,  ???????  ????????  ??? ???????????? ????????? ?????????? (? ????? ??????: ????????) ??? ?? ???????? ????????  ???????  ??  ??????  ?  ???????  ????  ???  ?????????  ????  ??  ??????? ??????? ??????? ????????????? ????????? ?????? ? ??????????????? ??????? ? ???????? ?????? ?? ????? 34. ???? ??????, ? ?? ????????? ??????? ? ?????? ?? ????? 17. ???? ??????. 
???????? ???????? ?????? ?? ?? ????????? ????????? ?? ???????. 
?????? ??????? ???????? ????? ????????? ??????. 
??????? ?? ????? 2. ???? ????? ????? ????????? ????????. 
???? 6. 
????????  ????????  ??????  ?????????  ????????  ????  ??  ????????  ????????? ?????? ????????? ??? ?? ?? ?? ??????? ?? ???????????? ???? ? ??????? ?????? ?????????. 
???? 7. 
? ???????? ????????? ???????? ???????? ?? ?????????? ????????? ?????? ???? ??????  ????????:  ?????  ?????????  ????????,  ????????  ???????  ????????? ????????;  ????  ???????  ??????  ?????,  ?????  ?????????  ?????????  ????????;
??????  ?????????  ???????  ?  ??????  ??  ?????????  ?????????  ????????? ????????. 
????????  ????  ??  ????????  ????????  ?????????  ??  ?????????  ??  ????  ?? ???????? ???????? ?? ?????? ?????? ??????????. 
????????? ????????? ???????? ?? ????? 2. ???? ????? ?? ?????? ?? ???????? ??????????  ????????  ??  ??????  ???????  ??????  ????????  ?????????  ???????? ?????? ??? ???? ?? ??? ????????. 
???? 8. 
???????? ???????? ?????? ?? ?? ????????? ?? ??? ??????. 
????????  ????????  ????  ?????????  ????  ?????  ????  ?????????  ??  ????????? ?????????? ?? ???? ?? ????????? ??? ???????? ????????? ???? ?????? ????????? ?????????  ???  ????????,  ???????  ????????????  ?????????  ??????????,  ?? ???????? ?????? ? ???????? ? ?????? ?? ?????? 5. ???? ??????. 
???????? ? ?????? ????? 2. ???? ????? ???? ??????? ??????? ?? ?????? ????. 
?  ???????  ????????  ?????????  ????????  ??  ??????????  ?????????  ?  ?????? ????? 2. ???? ????? ??????? ?? ???? ????????? ??? ?????? ???? ????????? ????? ? ???????? ????????? ???????? ?? ?????????. 
???? 9. 
????????  ??  ?????  ??  ?????  ???????  ???????  ???  ????????,  ???  ?  ?????  ?? ????????? ???????? ?? ?????? ?? ???????? ??????? (???????? ????? ???????? ? ??.). 
???????  ??  ????? 1.  ????  ?????  ????????  ??  ?????  ??  ???????  ?  ????  ??  ??? ??????  ??  ????  ????  ??  ?????  ??  ???????  ????????  ????????,  ???????  ??  ???? ????????? ???????, ? ??????? ?? ???? ????????? ???????? ?? ????  ?? ???????? ??????? ??? ?????? ?? ???? ?????? ???????. 
???? 10. 
?? ???? ????????? ???????? ???? ?? ????????? ?? ?????????, ???????? ???? ?? ??????  ??????????  ???  ????????????  ????  ?????????  ????  ?  ????? ????????????  ??????  ??  ??????????  ?????  ?  ??????????  ????  (??????????, ??????? ?????? ? ??.) ??? ?? ???? ?? ????? ???????? ? ?? ???? ????? ?????.  ????????  ??  ??????????  ???  ????????????  ????  ?????????  ????  ?? ????????? ????????  ?????? ????????. ?? ????????? ???????? ??? ??????? ?????? ???,  ????????  ??  ??????  ??  ?????????  ???????????  ???????????  ????????
????????? ?? ??????? ??????????. 
???? 11. 
???????? ?? ????? ?? ?????????? ? ???? ?? ????? ?????? ?? ???? ???? ?? ????? ?? ??????? ???????? ????????, ?????? ??????? ?????????? ????????? ?? ?????? ?? ??? ?????? (? ????? ??????: ??????????? ???????). 
?  ??????  ??  ????????????  ?????????  ????????  ??????  ???????  ??????? ?????????? ????????? (? ????? ??????: ??????? ???????). 
??????? ??????? ?????? ?? ?? ????? ?????? ?????? ?? ??????? ??????.  ???????  ???????  ?????????  ???????,  ?????????  ??????  ?????????  ????  ? ??????  ??  ??????????  ????  ??????  ????  ??  ??????????  ?  ?????????  ???????  ? ????????? ???? ? ???????? ?????? ?? ???? ?????. 
???????? ???? ?????????? ?? ??????????? ???????. 
???? 12. 
????????  ?????????  ????????  ????  ??  ??????  ?  ???????????  ?????,  ???????
??????  ??????????  ?????  ?????  ??  ???????????,  ???????  ?  ??????????
??????? ????????? ?? ????????? ??????? ? ??????? ??????????? ?????, ???????
??????????  ?????????  ?????.  ???????  ?  ????????????  ????????  ??????????
?????????  ??  ?????????  ???????  ?  ???????  ???????????  ?????,  ???????
??????????  ?????????  ?????  ????  ????????  ????????  ??  ???????  ???????
??????? ???????. 
?????????  ????????  ?????????  ????????  ????  ??  ??????  ??  ?????  ??????????
????  ?????  ??  ??  ?????  ????????  ?????????  ???????  ?  ???????  ????  ???????,
?????? ? ???? ???? ? ??????? ?????????? ????. 
???????? ????  ?? ?? ???????? ???????? ???????? ???????? ?? ?????????, ??
????????  ????????????  ????????,  ????????  ????????  ???????  ??  ??????
??????????? ???????? ???? ?? ?????? ?? ???? ?????? ?????????. 
??????????  ???????  ????????  ??????  ?  ????  ??  30  ????  ??  ????  ????????
?????????  ????????  ??  ?????????. 
+  ????: 
???????? - 38/94-1192. 
???? 13. 
??????????? ??????? ?????? ????????: 
1)  ???????  ??????????,  ????????,  ???????,  ????????  ?  ?????  ??????????????
???? ????????? ????????; 
2) ?????? ?????? ?????, ??????? ??????????? ?? ??????? ? ?????????? ????
? ??????? ? ????? ???????????; 
3) ????????? ? ????? ???????? ?????????? ?????? ?????; 
4) ???? ?? ??????, ??????? ? ??? ???? ? ???????? ?????? ?? ???? ?????; 
5) ???? ?? ?????????? ???????? ??????? ?? ????, ????? ???? ? ????; 
6)  ????  ??  ???????  ??????  ????????,  ????  ?  ?????  ?????  ??  ???????
????????; 
7) ???? ?? ????????? ? ????????? ?????????? ???? ????????? ????????; 
8) ??????????? ?? ??????? ? ?????????? ???? ?? ?????? ???????? ????????
?????? ?????; 
9)  ??????  ????????  ?????????  ????????  ?  ????  ??  ????????????  ????????
???????? ? ?????????? ??????? ?? ????????? ????????; 
10)  ????????  ????????  ??  ??????????  ????????????  ????????  ?  ?????
???????????? ??? ?????????. 
III. ??????, ??????? ? ???

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #1 poslato: 29, 01, 2009, 01:48:27 pre podne »
Skiperu predpostavljam da je ovo vazeci zakon o ribarstvu.Smem li da ga kopiram i pokazem prijateljima na vodi.
Sramota je da je maksimalna kazna za strujarose 50000din,i oduzimanje sprave.Ja bih takve gonio kao za ubistvo prvog stepena.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #2 poslato: 29, 01, 2009, 11:15:07 pre podne »
Dule upravu si.

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #3 poslato: 29, 01, 2009, 16:41:45 posle podne »
Mislim da smo jedina drzava u Evropi koja jos uvek poznaje kategoriju "privredni ribolov".  :diablo: To je stvarno sramota, kakav bre privredni ribolov, da izlovljavaju ono sto je priroda sama stvorila i da se bogate bez trunke ulozenog.  :wild: U svim civilizovanim drzavama konzumna riba se proizvodi u za to namenjenim bazenima, a ne da se "krade" iz reka i jezera. Daj da pokrenemo neku inicijativu da se ukine "privredni ribolov" na rekama i jezerima. Sta mislite o tome?
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #4 poslato: 29, 01, 2009, 16:59:22 posle podne »
Slažem se... :good:
Dunav je moje more.....

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #5 poslato: 29, 01, 2009, 18:09:41 posle podne »
Colonelo neslazem se sa tvojim stavom i nisu svi koji love ribu lopovi.Slucajno sam upoznat sa ovom tematikom jer sam se petnestak godina bavio privrednim ribolovom i tako obezbedjivao koizenstenciju za sebe i svoju porodicu.Nisam otimao ni od tebe niti od bilo koga za svoje zanimanje sam uredno placao neku vrstu poreza koja nije mala.Postovao sam prirodu i njene zakone a nista manje i one koje je donela drzava.Ucestvovao sam u nebrojeno akcija spasavanje riblje mladji.
Ja sam prvi zato da se postuje zakon o ribarstvu da se utrostruce kazne ali nisam da se nekome oduzme osnovni materialni prihod.Mozda kada bi malo bolje upoznali te ljude promenuli bi  osnovni stav prema njima.Tezak je to hleb.

Moram da dodam da to sto na nasim vodama ima sve manje ribe nisu krivi profesionalni alasi,veci krivci su brojna zagadjenj koja su uslovila pomore ribe,nestanak prirodnih mrestilista,neporibljavanje,a i neprofesionalan odnos privrednih a bogami i sporskih ribolovaca.Imalo bi tu da se pise i pise,ja sam svojevremeno pokusao i preko internih medija cak je bila i reportaza,ali slaba vajda.
Pozdrav

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #6 poslato: 29, 01, 2009, 18:41:32 posle podne »
Sad dođoh.
Skiperu predpostavljam da je ovo vazeci zakon o ribarstvu.Smem li da ga kopiram i pokazem prijateljima na vodi.
Sramota je da je maksimalna kazna za strujarose 50000din,i oduzimanje sprave.Ja bih takve gonio kao za ubistvo prvog stepena.

Jeste to važeći Zakon. Za ovo delo predviđena je krivična odgovornost. Ali pod uslovom da na licu mesta pronađete i ulov(ribu) i alat (aparat), što je gotovo nemoguće, jer ih bacaju u vodu. Isti koštaju max 50 eura a koliko ubiju ribe i zarade samo od jednog ulova. Bez oba dokaza nema k.dela, pa tako ni krivične odgovornosti. A u suštini samo fali malo političke volje i da to svima njima odgovara.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Одг: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #7 poslato: 29, 01, 2009, 23:16:42 posle podne »
E Giga...., u pravu si...težak je to hleb. I to je istina. Težak je. Ali.......
Težak je upravo zato što ribe nema dovoljno. Ja poznajem preko 30 ribara, radio sam nekada kao čuvar ribolovnog područja Nacionalnog parka "Fruška gora". Problem i jeste u tome što ribe nema ni blizu kao pre 20-50 godina,pa tako i ti profesionalni ribari ne mogu da uhvate ribe dovoljno na zakonit način,pa pribegavaju raznim NE dozvoljenim sredstvima. A najviše ribe izlove u mrestu (mislim na kvalitetnu ribu),i to matice koje bi izbile milione ikre.... I kada tako ne bi radili ne bi mogli ni da prežive. A tu je i problem. Jednostavno ne dozvole da se riba izmresti, a posledica je da je ribe neuporedivo manje.
Nisu samo oni krivi...Naša industrija ispušta otpadne vode direktno u reku. Naše kanalizacije se direktno izlivaju u reku. Naši nazovi sporski ribolovci ne poštuju zabrane u mrestu ,love ribu ispod mere i kada riba "radi" naprave pravi masakr od ulova,kao da svet postoji SADA i nikada više. Baš ih je briga da li će i njegovo dete jednoga dana imati šta da upeca na reci. Naši izletnici se ponašaju tako da ostave sve smeće na mestu gde su napravili neki roštilj,kao da nikada više neće poželeti da opet dođu na to mesto.Ali to sada nije za ovu temu toliko bitno....Pričamo o profesionalnom ribolovu koji na reci više nema budućnost...I to je činjenica...
« Poslednja izmena: 30, 01, 2009, 14:48:19 posle podne budens72 »
Dunav je moje more.....

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #8 poslato: 29, 01, 2009, 23:45:21 posle podne »
U podpunosti se slazem sa tobom,kao sto je ribe sve manje tako i ribari nestaju.Konkredno na ovom delu Save ima tri registrovana ribara,nekada ih je bilo preko dvadeset.Ribara pravih skoro i da nema ali zato ribokradica koliko hoces,strujarosa jos i vise a ovikendasima necu ni da pricam .Ja licno sam prestao ribariti pre sedam godina kada sam video svojim ocima kako se u zimskim mesecima vrsi pomor soma strujom.Nemoj misliti da sam zazmurio i cutao...
Postoji resenje i bez ukidanja privrednog ribolova samo kada bi se i nadlezni malo ukljucili i pozabavili ovom tematikom.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #9 poslato: 29, 01, 2009, 23:51:03 posle podne »
koliko sam ja cuo ovi ribari iz visnjice "rasprave" kad cuju da je neko koristio struju... meni je ujak bio alas jendo 10 godina i nije uopste lak posao .. ali nikada nije "tukao" strujom ili plinom... uvek cu ceniti postenog ribara jer je u Beogradu vazda bilo ribara...

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #10 poslato: 29, 01, 2009, 23:53:16 posle podne »
Naravno. Pre svega zakon je jako blag prema ribokradicama. Ajde što je blag,nego se i ne sprovodi...
Pa mi smo hvatali lopove sa strujom i oduzeli im i aparat i meredov i čamac i motor i ribu i akumulator i sve...znači dokazni materijal...
I sutra je neko okrenuo broj direktora i sve im je vraćeno osim samog aparata i prošli su sa nekom mandatnom kaznicom...eto...šta više da pričam...
Dunav je moje more.....

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #11 poslato: 30, 01, 2009, 00:03:57 pre podne »
Najbitnije je ovojiti ribara,sporskog ribolovca,nauticara,zaljubljenika vodu od ovih drugih i njih nazvati pravim imenom lopovi,bagra iprema njima adekvatno postupati.

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #12 poslato: 30, 01, 2009, 00:12:30 pre podne »
Slazem se i sa Giganovom i sa Budens72, nisam ni pomislio da "okrivim" profesionalne ribare ( alase) da su uzrok nestanku ribe u nasim vodama, znam da je to hleb "sa devet kora" i mislim da su tu oni najmanje "krivi". Vecu krivicu snosi ukupan odnos  ljudi u nasoj drzavi, pa i u nasem okruzenju, zasto ima sve manje i manje ribe. E pa kada znamo da je taj odnos tako los zasto onda legalizujemo unistavanje ribe kroz tzv. "privredni ribolov". Mislim da covek nije prinudjen da se na taj nacin prehranjuje ribom u 21 veku. Ili mozda da se totalno zabrani privredni ribolov na svim nasim vodama u trajanju od recimo 5 godina i da se dozvoli da se riblji fond za to vreme obnovi.
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #13 poslato: 30, 01, 2009, 00:15:09 pre podne »
Slazem se i sa Giganovom i sa Budens72, nisam ni pomislio da "okrivim" profesionalne ribare ( alase) da su uzrok nestanku ribe u nasim vodama, znam da je to hleb "sa devet kora" i mislim da su tu oni najmanje "krivi". Vecu krivicu snosi ukupan odnos  ljudi u nasoj drzavi, pa i u nasem okruzenju, zasto ima sve manje i manje ribe. E pa kada znamo da je taj odnos tako los zasto onda legalizujemo unistavanje ribe kroz tzv. "privredni ribolov". Mislim da covek nije prinudjen da se na taj nacin prehranjuje ribom u 21 veku. Ili mozda da se totalno zabrani privredni ribolov na svim nasim vodama u trajanju od recimo 5 godina i da se dozvoli da se riblji fond za to vreme obnovi.


tako bi gomili ljudi izbili hleb iz ruke... a mozda bi idealno bilo da :

1 Drzava pojaca policiju na rekama i kazne
2 poribi reke
3 uvede zakon o ispustanju stetnih materija u reku i pocne da ga rigorozno primenjuje...

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #14 poslato: 30, 01, 2009, 00:42:46 pre podne »
Nadje alternativno zaposlenje za ribare,tipa cuvara,radnika pri ribnjacima i sl.
zabrani privredni a i sporski ribolov
Ocisti reke ,otvori zapustena mrestilista
prestane sa ukoricavanjem tokova
ocisti obale itd