Autor Tema: ZAKON O RIBARSTVU  (Pročitano 16256 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #15 poslato: 30, 01, 2009, 02:08:44 pre podne »
Nadje alternativno zaposlenje za ribare,tipa cuvara,radnika pri ribnjacima i sl.

ima li tu alternative?  kome dunav udje u krv nema tu alternative jeste leb sa 7 kora al sladak je sladak,,,

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #16 poslato: 30, 01, 2009, 10:43:40 pre podne »
Rešenje za ribare je upravo u tome da na raznim jezerima i akumulacijama budu kooperanti u uzgajanju određenih vrsta ribe,a onda kada je vreme za izlov dele korist sa upravljačem tih jezera. Jer oni svakako idu na izlove i odrađuju taj posao za nekoga,pa im je onda u interesu da umesto što plaćaju skupe dozvole,taj novac ulože u proizvodnju ribe. A ribolov na rekama treba ograničiti na sportski ribolov i sprovoditi najstrožije kaznene mere protiv nesavesnih ribolovaca i ribokradica. To je moje mišljenje...
Dunav je moje more.....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #17 poslato: 31, 01, 2009, 12:24:47 posle podne »
@dule
mislim da nije resenje da se ukine privredni ribolov da bi se suzbile ribokradice i oni koji to rade na neposten nacin...
Mislim da je resenje da se drzava pozabavi ribokradicama i nacinom na koji se koristi dozvola...

ili da drzava napravi kvote kao za krabe...i da kontrolise... a da alasi najavljuju izlaske na vodu i javljaju ulov..

Van mreže dzzoran

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 25
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #18 poslato: 31, 01, 2009, 15:08:29 posle podne »
U Negotinu se nesto čudno dešava. Ove godine su pored dosadašnjih pravila ribolova uvedena i nova:
 
- I sportski i privredni ribolov su ZABRANJENI :nono: PONEDELJKOM. Razgovarao sam sa ribočuvarima na ovu temu. Predlog je prvo bio iz "ministrastva" da to bude nedelja ali pošto naveći broj sportskih ribolovaca vikendom ide na vodu rešili su da to bude ponedeljak. Ralog za ovakvu odluku je bio kako oni kažu: Da se riba odmori. Posto su se ribolovačka udruženja pobunila, Srbija šume sada razmišlja da zabranu ponedeljkom ostavi za profesionalne ribare a da sportskim ribolovcima dozvoli ribolov i ponedeljkom.
- Sportski ribolov iz čamca je  :nono:ZABRANJEN. Ova zabrana stoji već nekoliko godina unazad. Ribolov iz čamca je dozvoljen samo uz minimalno dozvolu za bućku (oko 20.000 dinara) tako da sa sportskom dozvolom leti možeš pecati samo kedere ako prebaciš preko trave ili eventualno na "ček" uz izvlačenje tona trave.
- Prilikom kontrole sportskih ribolovaca, od strane ribočuvara sačinjava se zapisnik o kontroli u koji se unosi količina i vrsta ulovljene ribe. Na vratima ribolovačkog udruženja stoji natpis "Dozvoljen dnevni ulov - 5kg bele i 3 kvalitetne ribe".

Pozdravljam mere pojačane kontrole, ali nisu izlovili naše vode sportski ribolovci već profesionalni ribari koji postavljaju i po nekoliko stotina metara mreže. Toliko ih ima da su počeli da mrse mreže, a onda po starom dobrom običaju tu bude i tuče. A što uspe da zaobiđe mreže ode kod "električara"  :skull: što naših ili ovih sa druge strane Dunava i tu je kraj.
Zabrana ribolova ponedeljkom neće rešiti problem male količine ribe u Dunavu. To se rešava poribljavanjem i uvođenjem reda među profesionalne i sportske ribolovce. Treba pooštriti kaznenu politiku i kontrolu ribolova, uvesti kvote za profesionalne ribare, zabrane izdavanja profesionalnih dozvola za ribolovce koji se ogreše o Zakon, a sve ribokradice poslati na dugogodišnje kazne zavora - a ne, osuditi uslovnom osudom pa sutradan opet na vodu.

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #19 poslato: 31, 01, 2009, 15:28:06 posle podne »
Bravo Dule, svaka ti je na mestu. Posebno ovo "po dva smudja u porciji", i ja sam cesto pitao gazde odakle riba i uvek je odgovor bio "pa doneli alasi". Jedino resenje i spas za ribu je potpuno ukidanje privrednog ribolova. Nema tu nikakve kontrole i pojacanja kaznene politike, pa ovo je Srbija - zemlja sa tristotine cuda. Oni sto kazu da ce se time "izbiti hleb iz ruku mnogim porodicama" mislim da nisu u pravu. To je isto kao sa duvanom.Drzava daje premije, smanjuje akcize a narod se truje i razboljeva od raka i drugih teskih bolesti. Pa posle opet drzava placa velike pare za lecenje tih istih duvanskih narkomana. Pa bolje je da 10.000 porodica promeni zanimanje nego da se sve vrti u krug, ljudi umiru, poreski obveznici placaju lecenje, a profit se sliva u privatne dzepove.
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #20 poslato: 01, 02, 2009, 00:38:24 pre podne »
napadoste me ni krivog ni duznog :)

ja se slazem sa vama da je u toku masakar na reci (nema veze to sa Banetovim i mojim izlascima  :dance1: )  ... ali tako sto cemo da zabranimo nesto necemo ga spreciti ... samo ce sa mreza preci SVI na struju ... koliko sam skapirao na struju izlove ribu za 5 min i tutanj...

znaci mora da se radi 24/7 kontrola .. ako dobiej dozvolu ne sme da ima mrezu preko recimo 100x5 metara i to sa licencom (recimo zahefta se mala plastika sa imenom vlasnika.. SVE ostale mreze se SEKU i ZAPLENJUJU... pa koliko nam treba camaca za to maximalno 5 za ceo beograd... i da rade u jednoj ili dve smene...

i narkomanija je zabranjena pa je u porastu...

mora neko da zavede red...

nama trebaju ljudi kao sto je pomenuti Miša Djonić ....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #21 poslato: 01, 02, 2009, 03:22:48 pre podne »
Možda sam dosadan ali moram...
Kada bi bilo zabranjeno profesinalno ribarenje ribočuvari ne bi morali nikoga da jure. Samo prodju i pokupe mreže. Znaju oni kako se to radi.

kao sto rekoh propise se kolika moze mreza da bude i na mrezi papir sa licencom vodootporan moze i GPS pozicioner (150 evra) u paketu sa tim ..
i onda znas da li je mreza na vodi ili nije kaze im se lovite ponedeljak sred i petak i to je to ...

sve sto se nadje bez papira i GPS-a se vadi i sece

Opet pitam, da li neko zna kada je radjena procena ribljeg fonda u našim rekama?

da se vrtaim na narkomane... ova zemlja ne zna koliko ima narkomana a kamoli koliko ima ribe.. ja ne znam mozda neko zna...

a dobro si mi rekao sa ove pozicije kada krenem do Tekije ove godine stavicu onu spravicu za secenje mreza i samo pravac... ima da udaram recke kao piloti na kabini...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #22 poslato: 01, 02, 2009, 11:06:51 pre podne »
ja sam samo tamo pitao sta su  :on_the_quiet: ako se dobro secas ja sam predlagao vazdusaru  :censored: uvek sam bio za ekologiju  :)

moram da priznam da zahvaljujuci tebi i esspesu menjam misljenje o gliserdzijma  :scare:

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #23 poslato: 01, 02, 2009, 11:49:05 pre podne »
hvala kapetane. nazalost, mi smo manjina u odnosu na ostatak "gliserdzija"... evolucija bi trebalo da uradi svoje.

pratim ovu temu iako za 30 godina nikada nisam zabacio udicu na reci. nikada nisam bio nacisto zasto? mislio sam da ove godine kupm neki stap i da nadjem nekoga ko bi me uputio u osnove. ako je situacija zaista takva kakvom je opisujete mozda i odustanem od namere da naucim da pecam.

@ dule, imao sam slicnu situaciju sa mrezom, samo kod Donjeg Milanovca.
« Poslednja izmena: 01, 02, 2009, 12:04:17 posle podne espresso »
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #24 poslato: 01, 02, 2009, 15:24:56 posle podne »
pratim ovu temu iako za 30 godina nikada nisam zabacio udicu na reci. nikada nisam bio nacisto zasto? mislio sam da ove godine kupm neki stap i da nadjem nekoga ko bi me uputio u osnove. ako je situacija zaista takva kakvom je opisujete mozda i odustanem od namere da naucim da pecam.

ja pecam od kada znam sa sebe.. i nikad nista nisam upecao :) evo ja i bane vec 6 meseci izlazimo i pecamo ali ni ribce nismo upecali... vodili smo i momke da nam pokazu sve radimo ko oni oni vade a mi nista...

znaci strasno... ako naucis da pecas javi kako se radi :)

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #25 poslato: 01, 02, 2009, 15:48:39 posle podne »
cim naucim postavicu temu o tome...
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #26 poslato: 01, 02, 2009, 21:27:44 posle podne »
Kapetane, nismo mi tako loši nego ja vise volim da kupam gliste i da kuvam čaj.
Evo gledam F&H i čoveku trebalo 8 godina da upeca prvog lososa. J....e, za osam godina ima da naučimo da pecamo, a ja i da vezujem udicu :dance: :smile: :preved:
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #27 poslato: 01, 02, 2009, 21:36:10 posle podne »
Kapetane, nismo mi tako loši nego ja vise volim da kupam gliste i da kuvam čaj.
Evo gledam F&H i čoveku trebalo 8 godina da upeca prvog lososa. J....e, za osam godina ima da naučimo da pecamo, a ja i da vezujem udicu :dance: :smile: :preved:

mi jedino da kupamo gliste i crve :)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #28 poslato: 02, 02, 2009, 01:34:29 pre podne »
espresso, kapetane
Kupite štapove, nema ništa lepše nego ponekada posadi obezbediti ručak. I ne odmah dubince pa pecati soma nego teleskop i plovak pa pored trske ili trave napecati deveriku ili babušku...
Šta ćete smisliti kao izgovor kada vas dete zamolli da ga naučite da peca

ma sve smo pokusali i prehranu i plovak i mirisljave kukuruze... ne ide pa ne ide :)

e da vataju se pnkeda oni pesevi na dubinca :) generalno i da upecam vratio bih

znam za naziv karlica ... sada je popularniji govnara :( .. ja sam prosle godine peskirao i farbao brod, ispod vodene linije mi se skinula farba od zagadjenja, ma blaga jeza,,, malo malo pa mrtva riba pluta... inace sam bio kao mali u tom restoranu recimo 80 ili 81 :)  mozda znas moga ujaka on je bio na sadasnjoj marini karaburma zvali su ga Micko Driker (Drica) odrastao je na Cupriji ...

a kad me sin bude pitao kako se peca reci cu mu da se obrati majci :) jedan jediniput sam je vodio na pecanje ja joj namestio stap i reko da mi ne smeta... vecerali smo nas dvoje moja i njena familija... minimum 50 puta sam isao posle na to mesti I NI KEDERA NISAM UPECAO !!! (one ruzne muljare koje zovu riba ruza ili riba pes ne racunam ... )

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
???: ZAKON O RIBARSTVU
« Odgovor #29 poslato: 02, 02, 2009, 12:40:52 posle podne »
Ja sam na pecanje išao redovno dok nisam kupio Dunju. Uglavnom bez ikakvog uspeha...
Onda sam spakovao štapove u boks, i samo ih jednom izvukao za ove dve sezone. I to je bilo bez uspeha.

Pecanje mi je bilo samo izgovor da odem na vodu. Sad kad sam kupio čamac, izgovor mi ne treba...