Autor Tema: Mini hidro elektrana  (Pročitano 21193 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
Mini hidro elektrana
« poslato: 11, 12, 2009, 22:58:50 posle podne »
Posedu je li ko plan za mini hidro elektranu na ravnicarskim rekama?
koja je prosecna brzina reke Save?
Interesuju  me male struje od 12v.
Ovo sam nasao ali ja bih nesto prostije
http://www.eolprocess.com/
http://www.newenergycorp.ca/Resources/DocumentLibrary/ProductDatasheets/tabid/87/Default.aspx


Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #1 poslato: 11, 12, 2009, 23:36:22 posle podne »
Giga, na Savi je neisplativo raditi bilo sta. Isuvise je spora. Ja sam pokusao dok sam imao vikendicu na 109-om. Nema dovoljno brzine da bi okretala dinamu/alternaror. Cak sam radio suzenje sistema levak i vrlo malo sam dobio na tome. Brzine save je oko 1,5 km/h a to je previse malo za generator. S obzirom da ima gubitaka na prenosu ne pomaze ni velicina lopatica. Posto se prenos mora ubrzati da bi rotor generatora imao oko 1000 o/m, veliki su gubici na tezini velikih lopatica, a Sava nema snagu ni prazne da ih pomera nekom zadovoljavajucom brzinom, a tek kad se ukljuci prenos i opterecenje generatora sa prikacenim akumulatorom, potpuno se zaustave lopatice.
A ovo sto si postavio je, prvi koristi snagu vetra, a drugi snagu talasa na moru, tako da ni jedna opcija ti ne odgovara.
Bolje resenje ti je ono o cemu smo pricali a to je generator na promaju. Pre ce uspeti da se izvede nego hidroelektrana na Savi.
Pozzzzzzz

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #2 poslato: 12, 12, 2009, 00:25:55 pre podne »
Ja sam se ranije zanosio sa vetrenjačom pa sam malo gledao šta rade preko...
Ameri za vetro generatore prave i sam generator, jer od raspoloživih nema mnogo vajde, upravo što reče zorter, problem je brzina. Prave neke skalamerije od glavčine od volvoa - to im je najbolja varijanta, a poenta je da na mnogo manjem broju obrtaja proizvode struju i mislim da bi i tebi možda valjalo nešto tako. Još je dobro što su varijacije brzine Save mnogo manje nego vetra, pa verujem da bi moglo da se smisli nešto.
Probacu da nadjem nešto što sam u to vreme skidao sa neta, pa možda nešto može da ti posluži.
Pozdrav

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #3 poslato: 12, 12, 2009, 00:41:32 pre podne »
Hvala obojici sto ste se ukljucili.Da obrazlozim,nisam bez iskustva sa vodenicama,pre desetak godina uradio sam jednu i postavio je,agregat je bio alternator prenosi od petnaestobrzinca bicikla ,znaci sa mogucnoscu stelovanja brzine.U to vreme vodostaj 480 kod Sapca nenormalan sve radilo savrseno.Opade malo voda i sve se sjeba,nema snage,ja tako sve i zapusti.
Sada se vreme malo promenilo,pojavili se DC motori sa prirodnim magnetima kojima netreba ni velika sila ni brzina.Ja posedujem jedan takav,jeste male snage ali sluzice,nadam se.E sad rado bih da mi neko pomogne da malo preracunam da neidem sve naslepo,uprincipu treba mi precnik vodenicnog kola ,droj lopatica i povrsina lopatica.
Ako nenadjem opet cu probati, splav posedujem .

Ps.Zoki da je brzina Save tolika ja bih vec imao hidro centralu bar 5kv

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #4 poslato: 12, 12, 2009, 10:28:54 pre podne »
Giga, nisam imao cime meriti ali kad ugasim motor i pustim da me nosi Sava, za sat vremena me odnese nekih 1,5 km, pa sam tako "izmerio" brzinu Save. Cinjenica je da ona nije celom sirinom iste brzine. Kod tebe je sporija nego s druge strane Misarske ade gde je i matica. A sto se tice motora/generatora sa stalnim magnetima, cini mi se da je za njihovo pokretanje potrebna veca sila nego za obicne motore. Kad ih pokrecem rukom polako, osetim "skakutanje" kad namotaji prelaze preko magneta. A jos veca sila je potrebna kad ih koristis kao generator i na drugi kraj nakacis potrosac (akumulator). Probaj dinamu sa bicikla da okreces na prazno i sa prikljucenom sijalicom, i videces kolika je razlika u sili koja je potrebna da se okrene dinama. Secas se koliko je teze okretati pedale kad se "ukljuci" dinama. Pre nego sto krenes da radis bilo sta probaj da na tu dinamu sto imas zakacis neki potrosac (sijalicu, mali motorcic,..... bilo sta) i probaj kolika sila je potrebna da se pokrene i okrece, pa ces znati u kom pravcu da razmisljas. Ako nesto i pokusavas, obavezno izvedi "levak" a tocak postavi na sredinu uzanog dela, to ce ti dodati malo brzine i snage reke. Razmisli i da umesto lopatica koristis male kofe/kantice, da onemogucis obilazenje vode oko lopatice. Da "zarobis" vodu koja ce naterati tocak da se pokrene t.j. okrece. Tako ce i manja snaga/brzina reke da pokrene tocak tezinom vode koja je u kanticama a ne samo povrsinom vode koja udara na lopatice. Nemoj zaboraviti da je potrebna izvesna snaga da pokrene i prazan tocak a kamoli kad prikacis prenos pa jos na to i generator.
To je moje misljenje, a ako ti u bilo cemu mogu pomoci, znanjem, radom......zovi. :drinks:

Van mreže pavle

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 17
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #5 poslato: 12, 12, 2009, 21:57:35 posle podne »
Onaj ko ovo,resi ili resava,mora biti dobar El inzinjer ili tehnicar,dobrodoso je od odmah kod nas u firmu.Ja bih to resio malim dizel agregatom.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #6 poslato: 12, 12, 2009, 22:22:08 posle podne »
pre dve godine sam resio da naoravim kucu pored reke ... medjutim izgleda da od tog nista nece biti :(  jos tad asma u glavi isprojektovao sistem koji sve ovo gore sto navodite zanemaruje ... pokusacu da ga nacrtam na papi fotografisem i posaljem kasnije

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #7 poslato: 12, 12, 2009, 22:41:04 posle podne »
Imas priliku sad da napravis na splavu. :good:

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #8 poslato: 13, 12, 2009, 09:44:38 pre podne »
E kolege  NAUTICARI   44 puta dosada ste komentarisali na temu ko je veci ......

a za moju"" muku" sa vodenicom vas zabole bas....Verovatno je ona tema bliza nautici   

Hvala svima na ucescu i pomoci
pozdrav od Gige

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #9 poslato: 13, 12, 2009, 21:43:10 posle podne »
evo gigo prvo idu slike ... pa objasnjenje ispod svake slike ...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #10 poslato: 13, 12, 2009, 21:49:09 posle podne »
hidrocentrala koju sam ja zamislio se ne nalazi na obalu vec na recnom toku, nije zakucana sipovima vec je baceno sidro ... koristen je princip zmaja te se iz cetri tacke na njoj vuku sajle do centralne tacke koja je zakacena za sidro ili nesto sto ce da je drzi u mestu...

-radi nezavisno od vodostaja,
-radi nezavisno od oluja i slicnih zezancija..
-stoji na cetru reke tamo gde je voda najbrza (znam za plovni put bla  bla bla neka ide blize obali ...

po postavljanju voda je sama stavlja u polozaj (mozda dodati kobilice na ova dva pontona zbog sigurnosti) ... primetices da visina zatvorenog dela gore nije jednaka visini lopatica... primetices takodje da lopatice uopste ne lice na dosadasnje lopatice... ali o tome u sledecoj poruci ...





nisam crtao prednje resetke i slicno koje brane granju da uleti u lopatice

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #11 poslato: 13, 12, 2009, 22:00:13 posle podne »
lopatice.... u njima je trik....

kao sto znas obican vodenicni tocak nije bas najpametniji jer "rasipa" vodu...  ujedno je jako tezak trazi sirinu i slicno 

snaga osovine hidrocentrale zavisi od tri stvari:

povrsine lopatica
pritiska vode
zahvata lopatica

kod obicne hidrocentrale i kod vodenice ne postoji ovo trece zahvat lopatice...

primenio sam sistem padbrana , klasicna lopatica koja pada sa neba ce jako brzo pasti ali ako bacis padobran ide mnogo sporije, iz prostog razloga sto padobran 'zahvata vazduh" , ove lopatice se isto tako ponasaju .. voda ulazi u njih i nema gde da izadje a sledeca voda je gora unutra znaci gubitak je minimalan...

-lopatice idu u V jer se time postizeveca povrsina, posle se skupljaju u II jer izlaze iz vode i "pakuju se" pod krov jer se time izbegava velika visina objekta (vetar i slicno)..
-imaju  7 ili vise zglobova koji se otvaraju do 180 stepeni
-zglobovi imaju mala zakrilca koja ih posle rotacije i ponovnog ulaska u vodu brze


namerno sam koristio sistem "padobrana" ili "kutlace" jer se sa "manjom povrsinom dobija veca kolicina vode koja gura" (inercija) sto je pogodno za spore reke...

ove dve sipke koje drze najlon su od aluminijuma


e sad uporedi obicne lopatice i ove
1 Tezina
2 Velicina
3 Zahvat vode
4 Pritisak na osovinu


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #12 poslato: 13, 12, 2009, 22:09:25 posle podne »
nadam se da nisam bio nejasan oko sistema rada .... znaci kad imas osovinu koja se okrece na sporom toku reke ti se snadji kako ces da dobijes struju :)

evo jos jednom izgled u radu ...

znaci trik je da su ove lopatice:

drasticno lakse (2 sipke od Al i najlon naspram cevi, daski i slicnih zezancija)

daju vece iskoriscenje
1 manja povrsina a zahvataju vise vide i momenat sile im je veci
2 u rotaciji ne dizu ceo precnik (celu lopaticu) pri izronu sto rade sve ostale (prave krug) i po principu poluge gube veliku snagu za dizanje lopatica , ove dizu na 1/3 predhodnih i po sistemu poluge treba im 60% manje snage za roatciju

efikasno postavljanje
1 postavlja se skoro u maticu
2 postavlja se tako sto se baci sidro
3 do obale se razvuce kabl i to je to

e sad uporedi ovaj sistem sa bilo kojim drugim....

e da naravno ja do osovine a ko zna dalje zna , mada bih ja tu iskoristio dva velika Zupcanika (taman umesto kobilice) u zatvorenom kucistu sa sitnim zubcima koji okrecu mali kruzni dinamo ...


Van mreže britva63

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • Pol: Muškarac
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #13 poslato: 08, 01, 2010, 08:53:57 pre podne »
ma evo da i ja malo , trazio sam na netu i nista nisma posteno nasao, naime kako svi vec znaju moj je splav na Dravi i tu je rijeka vrlo brza i prebrza, sad imam akumulatore i agregat al je to brate skupa stvar, jel dosta trosi benzina, i kako god ga izolirao bucan je a htio bi uzivati u miru i tisini, de  dajte ako imate neke konstruktivne nacrte s specifikacijama, tako da mi stane pod splav između buradi jel tu vuce voda ko blesava... :dance: :dance:

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
Odg: Mini hidro elektrana
« Odgovor #14 poslato: 08, 01, 2010, 20:40:38 posle podne »
Bitva bice i nacrta i slika i struje,malo me ovi praznici usporili,pa sad poplava ali bice :party:

Bitno je naci neki DC motor sa stalnim magnetima,ja nasao u kineskom elektricnom trotinetu :good: :good: