Autor Tema: Aluminijumski Camac  (Pročitano 89085 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #75 poslato: 02, 01, 2011, 21:47:00 posle podne »
 :good:

Malo je specifično savijanje tankozidnih inox cevi u lukove malih radijusa.
Da bi se sprečilo gužvanje materijala prilikom savijanja, unutar cevi se nalazi segmentni uložak od sferičnih elemenata zglobno povezanih u nizu i kreću se različitom brzinom u odnosu na cev uz značajno podmazivanje.
Zavino od sličnih dimenzija različitih standarda imate cevi Fi 54 x 2mm  ili Fi 51 x 1,6 mm, a prema njima su urađeni i odgovarajuće
čeljusti alata i dimenzije segmentnog uloška.
Odstupanja prečnika aluminijumske cevi od dimenzija inox cevi navedenih gore, zavisi da li uopšte može da se izvede savijanje,
a svka prerada alata je .... :suicide:

Najbezbolniji predlog je da se uzme luk od inox cevi fi54x2 sa ravnim krajevima i da se sa svake strane ubace cevi fi 50 mm,
naravno ako je prečnik Al cevi tačno 50mm. Spajanje je onda moguće i inox pop nitnama.

Ne verujem da sam puno pomogao ali to je tako. :sorry:
Deda Zoran

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #76 poslato: 02, 01, 2011, 21:58:20 posle podne »
 :smile:

Moguće je uraditi lukove na jedan drugi način, ali je dosta skup iz razloga što je potrebno uraditi alat za presu,
a da bi se to isplatilo treba uraditi neku iole veću seriju, kako bi se troškovi alata razdelili na veći broj komada.

Ne znam kolike su potrebe za tim lukovima i koliko ljudi bi bilo zainteresovanih, možda da se skupe pa da zajedno učestvuju.

Na sličan način bi se mogli uraditi  " T " komadi  ili krstaci

 :drinks:
Deda Zoran

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #77 poslato: 03, 01, 2011, 00:08:02 pre podne »
@budens 72
Ne odgovara mi da lomim luk.
@Zoran Marinkovic
Nije problem napraviti alat,jer savijam luk fi 18,20,22,25,treba bi da savijem 4 luka,pa mi je lakse platiti da neko uradi usluzno,nego da pravim alat,samo treba naci ko ima alat za savijanje fi 50.
@stvlada
Imam neke cevi fi50,na njima ima vec nekoliko savijenih lukova,pa bi mi odgovaralo da odemo do tog coveka sto savija.Na postojecim lukovima je radijus(poluprecnik) r=80mm
Pozdrav.




Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #78 poslato: 03, 01, 2011, 23:57:46 posle podne »
 Uspeo sam da nadjem lukove za aluminijumsku cev fi 50mm,hocu da pravim rol bar na mom camcu,vizuelno je lepse kada su cevi debele,a aluminijum je duplo jeftiniji od prohroma,a uz to je i 3 puta laksi,sto na brzim camcima dosta znaci.



nasao sam i aluminijumske poklopce za kraj cevi:


Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #79 poslato: 04, 01, 2011, 00:04:30 pre podne »
Kempi samo nam još reci gde si ih našao pa da i mi pravimo to isto.

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #80 poslato: 04, 01, 2011, 00:23:55 pre podne »
Nema da se kupi nigde u radnji,jer koga god sam pitao niko mi nije rekao da je ikad video u prodaji aluminijumske lukove,ali moze da se nabavi kod kolega(majstora),Prvi luk gore i srednji dole su od punog materijala i moraju da se vare,a ostali su suplji,pa u njih moze da se nabije cev.Ako ti nesto treba javi pa mogu da posaljem,cena luka je oko 600 din.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #81 poslato: 04, 01, 2011, 01:31:21 pre podne »
Svi pomenuti lukovi se mogu kupiti u prodavnici ABO Balkan ulica Bulevar Revolucije 43g inace ima svog fitinga od aluminijuma ,to su sve elementi za rukohvate i gelendere ,vrlo zanimljivo! Ja sam tamo video vrlo interesantna kolena sa kliznim elementima i sharkama od kojih se moze napraviti bimini top za dvadesetak evrica !! Opasno dobra prodavnica telefon 064 244 82 56 prosecna cena je od 150 do 350 dinzi imaju i gomilu krajnjaka t spojnica i slicnih zezalicz uvoze iz turske ,,ima i aluminijumskih cevki...Ono sto je interesantno sva veca kolena imaju urezane imbus shrafcice pa je sklapanje pojednostavljeno totalno... eto ako sam nekom pomogao dobro je to je bila moja gradjanska duznost ...pa ako  me se setite na dan bezbednosti ..setite :) ako treba prosetacu se sutra islikati proveriti sv e sta ima
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #82 poslato: 04, 01, 2011, 01:49:06 pre podne »
Svi pomenuti lukovi se mogu kupiti u prodavnici ABO Balkan ulica Bulevar Revolucije 43g inace ima svog fitinga od aluminijuma ,to su sve elementi za rukohvate i gelendere ,vrlo zanimljivo! Ja sam tamo video vrlo interesantna kolena sa kliznim elementima i sharkama od kojih se moze napraviti bimini top za dvadesetak evrica !! Opasno dobra prodavnica telefon 064 244 82 56 prosecna cena je od 150 do 350 dinzi imaju i gomilu krajnjaka t spojnica i slicnih zezalicz uvoze iz turske ,,ima i aluminijumskih cevki...Ono sto je interesantno sva veca kolena imaju urezane imbus shrafcice pa je sklapanje pojednostavljeno totalno... eto ako sam nekom pomogao dobro je to je bila moja gradjanska duznost ...pa ako  me se setite na dan bezbednosti ..setite :) ako treba prosetacu se sutra islikati proveriti sv e sta ima

obavezno islikaj i vidi da li imaju cenovnik odstampan  :good: mnogima je to zanimljivo

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #83 poslato: 04, 01, 2011, 10:23:07 pre podne »
@mesechar
Sto ne napisa to ranije,da ne trazim,ovaj moj kolega sto sam kod njega nasao lukove rece da to uvozi,ima elemente za fi 50 i fi16mm,i nista izmedju.Otici cu u tu radnju,mozda imaju bolji izbor.Hvala. :good:

Van mreže stvlada

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 841
  • Pol: Muškarac
  • www.zavarivanje-stanimirovic.rs
  • Brod tip: sunbird corsair 198
  • Marina: ajk
  • Veličina: 6m
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #84 poslato: 04, 01, 2011, 12:20:01 posle podne »
@kemppi
kad bi mogao se vidi taj camac i da objasnis nesto oko savijanja?

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #85 poslato: 04, 01, 2011, 21:37:06 posle podne »
@stvlada
Mozes da vidis camac kad hoces,a najbolje preko vikenda,jer radnim danom dodjem kuci po mraku.Ne razumem,sta da objasnim oko savijanja,rol bar nisam ni poceo da pravim,tako da cevi nisam ni savijao,najverovatnije cu zavariti lukove,samo moram da vidim cenu u ovoj radnji sto je mesechar preporucio.

Van mreže stvlada

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 841
  • Pol: Muškarac
  • www.zavarivanje-stanimirovic.rs
  • Brod tip: sunbird corsair 198
  • Marina: ajk
  • Veličina: 6m
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #86 poslato: 04, 01, 2011, 22:30:49 posle podne »
mislio sam na savijanje lima po bocnoj oplati(ojacanja da ne dodje do talasanja lima izmedju egija).Bilo bi dobro ako mozes u subotu u toku dana.

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #87 poslato: 04, 01, 2011, 23:18:56 posle podne »
Nisam razumeo odmah,postoji nekoliko nacina,ali je to skup sport,na primer moze se uzduzno ojacati na apkant presi:




Moraju se dobro poznavati legure aluminijuma,da ne bi doslo do pucanja kristalne resetke prilikom savijanja,ovo je banalan primer gde je to ocigledno(dve legure iste debljine,savijene na istoj masini),kod nekih legura je to jedva primetno,pa tokom vremena dodje do raslojavanja.Poslao sam ti tel.na PP.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #88 poslato: 05, 01, 2011, 09:53:45 pre podne »
ako sam dobro razumeo svako savijanje AL je problematicno ali u zavisnosti od legure ono se vidi ili ne? to jest al je krt ali neke legure ga cine savitljivijim ?

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Aluminijumski Camac
« Odgovor #89 poslato: 05, 01, 2011, 14:48:17 posle podne »
@Kapetan
Otprilike tako nekako,samo malo drugacije,Aluminijum ima dobru plasticnost(mogucnost deformisanja,fleksibilnost),slab napon tecenja(Re)tj.usled deformacije nece da se vrati u prvobitan polozaj.Sto znaci da cist aluminijum jako dobro podnosi savijanje,(na pr.folija za hranu,kablovi),ali je mnogo slab pa se ne upotrebljava za napregnute konstrukcije,zato mu se dodaju legirajuci elementi.Postoji dosta legura aluminijuma,samo ne mogu da analiziram mehanicke osobine svake legure ponaosob,jer se prema nameni narucuje proizvodno stanje odredjene legure(zareno,toplooblikovano,termomehanicki oblikovano,hladno ojacano,povratno zareno,rastvarajuce zareno,prirodno ili vestacki stareno...),sto je takodje bitno kada se rade naknadne deformacije,a jos bitnije u brodogradnji da prilikom udara moze doci do trajne deformacije ali ne i do loma,tj.to je ta zilavost koja je najbitnija u celoj prici.
Moze camac da se pravi i od ravnog lima,ali ja to ne bih radio iz dosta razloga,a i steta je od tako skupog i kvalitetnog materijala praviti obicnu siklju,jer ako materijal ne smemo da oblikujemo hladnom deformacijom,sta ce se desiti kada plovilo istrpi udarac u toku eksploatacije?
Aluminijumski camci su jako kvalitetni,ali je mnogo bitna tehnologija i nema improvizovanja.