Autor Tema: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma  (Pročitano 134012 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #150 poslato: 18, 04, 2011, 07:18:28 pre podne »
Zar vi, ljudi, nemate duše?

Bravo, Mossi. To je pravi posao.
Kako narod kaže: - Zasviraj, pa i za pojas zadeni.
A ovde su prvo rukavi zasukani, a onda je na red došla portiklica ispod brade.
Pravi sendvič na bački način: red posla - red uživanja - pa da malo zalijemo.


Van mreže barbanesa

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 998
  • Pol: Muškarac
    • Lence
  • Brod tip: Metalni
  • Marina: Dsrv Karaburma
  • Veličina: 9,5m
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #151 poslato: 24, 04, 2011, 11:06:37 pre podne »
Lazo evo i vaskrs dodje nema novih informacija o Anateju.Sta se desava ?
Daj neki konkretni odgovor ili sliku dokle ste stigli sa radovima,zeljno iscekujemo..
A regata se priblizava da ne pominjem da si rekao a ce za 1. maj biti u vodi....
Blago onom ko mlad poludi ceo mu zivot u veselju prodje

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #152 poslato: 05, 05, 2011, 15:39:05 posle podne »
Nadam se da ste kupili i signalizaciona svetla i tablu s prekidacima?
Poruku sam video kasno jer nisam nosio telefon sa sobom.
Glavni prekidac takodje ima kod Buse bar mislim...
Marke

Van mreže busa2

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1199
  • Pol: Muškarac
  • "TEHNONAUTIKA" ZEMUN
    • www.tehnonautika.rs
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #153 poslato: 06, 05, 2011, 13:51:18 posle podne »
Lazo ,Ovi iz piture nisu jos isporucili wash primer ? garantuju da dobijam u ponedeljak . A ja sam im to porucio jos i prvi put iako sam mislio da sam zaboravio ali nisam nego oni imali neki zastoj ? znaci ponedeljak.
www.tehnonautika.rs - KONTRAADMINISTRATOR

Van mreže busa2

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1199
  • Pol: Muškarac
  • "TEHNONAUTIKA" ZEMUN
    • www.tehnonautika.rs
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #154 poslato: 10, 05, 2011, 22:22:40 posle podne »
wash praimer ceka !
www.tehnonautika.rs - KONTRAADMINISTRATOR

Van mreže njegos68

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1624
  • Pol: Muškarac
  • Krapolovac
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #155 poslato: 10, 05, 2011, 22:33:44 posle podne »
wash praimer ceka !
  :lol: samo da mu ne istekne rok kako je krenulo 

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #156 poslato: 13, 05, 2011, 00:04:47 pre podne »
Zavarivanje Aluminijuma i Magnezijuma u Tig postupku zahteva veliku vestinu zavarivaca,jeste tesko,ali ne i neizvodljivo,najslicnije je Oxy-acetilenskom(autogenom) zavarivanju.U tig postupku je najlakse dobiti nepropusan spoj.
Mig postupak je daleko produktivniji,ali su i greske ceste(poroznost,prsline,nalepljivanje),ali im je zajednicko sto zahtevaju veliko predznanje,pa je najbolje ici na neki kurs zavarivanja.
Zavarivanje aluminijuma i celika ne moze da se poredi,laik moze da zavari celik u mig-mag(CO2)postupku posle obuke od pola sata.Nije neki bauk ni privariti aluminijum da drzi,ali da bi se dobio nepropusan spoj bez naprslina i poroznosti je tesko u bilo kom postupku,jer je aluminijum sklon naprslinama i poroznosti u ZUT-u a kod brodogradnje je to izuzetno vazno,jer pri dinamickom opterecenju pukotina krece od naprsline.
Zavarivanje jeste nauka,a neki procesi koji se desavaju u elektricnom luku,ni danas naucno nisu u potpunosti dokazani.
 

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #157 poslato: 13, 05, 2011, 00:43:25 pre podne »
Ne znam koliko ste upoznati sa homeopatijom. To je moderna verzija medicine, koja se bazira na zakonima kvantne fizike.
Ako nekog homeopatu pitaš kako to funkcioniše, dobićeš odgovor da je kuglica šećera ili par kapljica vode koje dobiješ kao lek, naelektrisano energetskim zapisom leka,i još mnogo sličnog bla, bla , truć. Ako nastaviš da zapitkuješ, shvatićeš da nemaju pojma. Ipak, homeopatija je najefikasniji i najzdraviji način lečenja, i taj homeopata će rešiti i tvoj zdravstveni problem na najbolji mogući način.
Poenta cele priče jeste da ne moraš da budeš kvantni fizičar da bi bio dobar homeopata!

Slično je sa zavarivanjem, u pitanju je obična tehnika, ništa više. Nije potrebno da znaš sve procese u električnom luku, bitno je da primeniš jednostavnu tehniku, i ti procesi će se odvijati u željenom pravcu.
Otprilike ista stvar kao kad gađaš pravilan odnos smole i učvršćivača, o tome ovisi kvalitet plastike.
Svaki plastičar će ti izvesti "nauku" od toga! :taunt:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #158 poslato: 13, 05, 2011, 07:54:43 pre podne »
Vidim ja da ste rešili da od priče o prepravkama jednog malog čamca od aluminijuma napravite debatu koja će morati na arbitražu u akademiji nauka.

A stvar je mnogo jednostavnija.
Zoran će ili uspeti ili neće uspeti da uradi to što je naumio.

Ako uspe - dobro.
Ako ne supe - pa, videćemo šta ćemo onda.


A ja dotle radim druge stvari.

Posle kupljene glave upravljača i nove sajle daljinske komande, juče sam uspeo da nadjem i kupim anlaser i ostale potrebne sitnice za ugradnju na Evinruda. Sa majstorom dogovoreno da se instalacija izvede krajem sledeće nedelje. Kad čamac bude gotov sledi instalacija paljenja na dugme.

Imao sam u planu da kupim jednu malu Hondicu od 2 KS i da je koristim kao pomoćni motor, a možda i kao glavni na regati zbog male brzine kretanja grupe ali juče sam obavešten da je prodata... Ostaje da se realizuje kasnije.

Još uvek pokušavam da nadjem jednoručnu komandu gasa i menjača.
Ali ne jednu od onih glomaznih - video sam u katalogu da ima nekih koje su dimenzija malo većih od šake; deluju lepo i verujem da bi na mom malom čamcu to izgledalo mnogo lepše. Problem je što sam čuo da su skupe k'o djavo. Ako ne nadjem neku po ceni do stotinak evra, vratiću na čamac ovu staru, dvoručnu, Džonsonovu, koju sada imam i samo ću prilagoditi dužine sajli novim dimenzijama čamca.

Da skratim - ja sve ovo nabavljam jer verujem da će Zoran i pored svih vaših komentara uspeti da izvede radove koje smo planirali.
Koliko sam obavešten, Zoran je u toku jučerašnjeg dana kupio table aluminijuma i ako bude sreće danas/sutra mogao bi da počne da kroji i vari nastavak čamca.

Zorane, nado moja, obraduj na sve novim informacijama! Ne dozvoli više da se nastavljaju ove rasprave!
I molim te, nemoj da se odaš alkoholizmu trudeći se da ispiješ sva ona piva koja će platiti "neverne Tome"!

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #159 poslato: 16, 05, 2011, 00:22:19 pre podne »
Evo malo municije za raspravu!  :taunt:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže bak

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #160 poslato: 16, 05, 2011, 09:35:45 pre podne »
Lazo, mnogo mi je drago da su radovi krenuli pravim tokom i ubedjena sam da ce te biti ucesnik regate za koju se spremate!
Bice to jedan lep i funkcionalan camac  :dance1:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #161 poslato: 20, 05, 2011, 10:33:04 pre podne »
bugi camac je po mojoj proceni star oko 30 godina , pa plus peskiran ...]
ako je pocetna debljina 2mm sada nije iznad 1,5 sigurno .... 

svi misle da AL ne rdja ali veruj mi ima neki proces koji nije rdjanje ali tanji AL vremenom ....

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #162 poslato: 20, 05, 2011, 14:29:08 posle podne »
Debljina lima dna je i posle peskiranja neznatno ispod 2 mm. Radjeno je vrlo pažljivo, s kontrolisanim pritiskom i pod odredjenim uglom, tako da je skidana stara boja ali se nije agresivno udaralo po samom limu.

Postoje fabrička ojačanja onako kako su konstrukcijom osmišljena.
Po završetku produžetka i nadgradnje sve će biti premazano sa par slojeva boje i verujem da će čamac ploviti još dosta godina.

Ne plašim sa ja problema zbog debljine lima.
Najvažnije je da nove, zavarene, ivice budu vodonepropusne. Zato sam i tražio od Zorana da sve varove predje zaptivnom masom, pa onda da se pristupi farbanju.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #163 poslato: 28, 05, 2011, 07:29:29 pre podne »
Pokazalo se da smo zagrizli u vrlo tvrdu jabuku. Sad mi je jasno zašto su se neki iskusni majstori plašili da prihvate posao.

Iskreno, u ovo što mi radimo, mogao je da krene samo neko ko nije bio svestan šta ga čeka. Tim pre, mislim da se Zoki dobro bori sa problemima, jedino što mu treba znatno više vremena nego što je mislio na početku.

Radovi su u toku.
Upravo juče smo analizirali sve što je uradjeno i šta nam još predstoji.

Oštećenja na koritu su sanirana. Krmeni deo je gotovo završen. U toku su neka doradjivanja. Započeti su i radovi na konstrukciji nadgradnje.
Sledeće nedelje, posle farbanja, postavljamo prozore, električnu instalaciju, a zatim sledi sredjivanje enterijera.

Imajući u vidu šta sve još treba da bude uradjeno, mislim da neću stići da pripremim čamac za regatu - sledeće nedelje polazim na godišnji odmor koji je uplaćen još u januaru i nije moguće taj aranžman odgoditi ili otkazati zbog radova na čamcu. Tako da čak i ako Zoran sve dogovorene radove završi, ja neću biti tu da bi sve ostalo bilo uradjeno, a bez čega ne bih krenuo.

Paralelno sa ovim radovima, motor sam odneo kod drugog majstora i u toku je ugradnja anlasera, tako da bi i motor trebalo da bude spreman za vodu kada čamac bude završen.

Sve u svemu, mislim da će to biti solidan čamac, medjutim, propušteno vreme niko nikada nije uspeo da vrati i nadoknadi.
Mi smo izgubili pune dve nedelje dok je čamac bio u dvorištu majstora Luke, a onda još nešto više od desetak dana dok Zoranu nije stigao aparat za zavarivanje, pa zatim da završi započete čamce... Sve u svemu, izgubljeno je dosta vremena - više od mesec dana se ništa nije radilo.

Lično, žao mi je što pre nego što smo počeli nisam bio svestan sa kojim problemima će se Zoran suočiti - ne bih mu dozvolio da počinje onda kada je Luka odustao.
Sada imam veliki problem sa njim.
On ne dozvoljava da razgovaramo o tome da mu nadoknadim trošak zbog neplanirane dužine radova i želi da sve završi u okviru cifre koju je odredio kada smo posao dogovarali. A ja sam svestan i toga koliko truda ulaže i koliko je to što radi teško i mislim da nije u redu da sav teret padne na njega. No, dobro - rešićemo i to. Važno je da on čamac uradi, a naći ćemo rešenje i za ove probleme koji nemaju veze sa samim radovima već sa našom tvrdoglavošću i balkanskim inatom i ponosom.


Priča se nastavlja do njenog srećnog završetka....

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
« Odgovor #164 poslato: 28, 05, 2011, 14:16:09 posle podne »
opalite koju sliku da vidimo sta se dogadja