Autor Tema: malo ludovanja :P:O  (Pročitano 20984 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #15 poslato: 29, 11, 2009, 23:30:14 posle podne »
ne bih se ja pouzdao u to :) jes da nije puklo zrcalo al vredi videti

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iSiCL9J09lw[/youtube]


Van mreže BOKAC

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 168
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #16 poslato: 29, 11, 2009, 23:51:51 posle podne »
E baš ste stručnjaci, nema šta :)
Samo je momak srčan i iskusan. Ja sam ovako mogao i Petru da propnem kad god sam hteo. Još ako su talasi... kad čamac počne da se diže naglo daš gas i to je to. Propne se i izleti iz vode. Onda naglo oduzmeš gas, iskoristiš talas koji si napravio iza sebe i koji te stiže, ponovo gas do daske i pramac je opet visoko...
To je to.
A to što će zrcalo pući... to nećete videti. Ustvari možete videti ali na prosečnom srpskom starom i neodržavanom gliseru kojem puca sve a ne samo zrcalo.
Gliser je pravljen da se vozi i po najvećim talasima pod gasom. Zato ne plašite neiskusne.
A vi koji imate glisere slobodno opletite po gasu, zato i imate te motore. Ne slušajte ove pecaroše, oni vole ribolovačke priče tipa "pucanje zrcala" .

Nesto sam se malo bavio motonautikom pa sam se nagledao pucanja zrcala,tako da ta tvrdnja da nece puci malo i ne stoji.

Jedino ako kao "pecaros" naglo oduzimas gas pri doskoku sa talasa.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #17 poslato: 30, 11, 2009, 00:09:20 pre podne »
ljudi gliser lahor , moje prvo plovilo ... morao sam da ojacavam zrcalo jer je bilo zestoko osteceno i samo sto nije bilo zveknulo ... 

Van mreže BOKAC

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 168
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #18 poslato: 30, 11, 2009, 00:19:09 pre podne »
Motonautika...
uporedjuješ pogrešne stvari. Komercijalnom gliseru, koji je namenjen običnom korisniku zrcalo je sto posto sigurno. Inače bi do sad svi proizvodjači i projektanti bili na robiji. Ja nisam čuo da se na gliseru odvalilo zrcalo zbog dodavanja gasa, skakanja po talasima ili bilo kakvog manevra ako je motor bio snage predvidjene za to plovilo. Kao što se neće ni prevrnuti pri naglom skretanju. I ja se ponešto razumem u te stvari, i godinama upotrebljavam te stvari, od najmanjeg pa do glisera solidne veličine, a broj sati provedenih u glisiranju mi je popriličan.
Zrcala pucaju na onim čamcima koji su po sistemu uradi sam, pravljeni za trke gde su motori nesrazmerni koritu, gde su amateri bili projektanti i graditelji.
Problem kod naših ljudi je taj što voze glisere a nemaju iskustva. Kao kad tek položiš vozački i sedneš u auto i kreneš na Slaviju... frka.
Tako je i na gliseru. Flapsovi, trim, talasi, ... treba tu rutine a ona se stiče vožnjom.

Slazem se da uporedjujem pogresne stvari ali se zadrzavam na poredjenju koje nikoga nemoze da ugrozi. Ti ladno coveku koji je neiskusan kazes da cepa koliko moze.

Makar mu daj neki savet na koji nacin to da radi,da oseti sve to a ne da srlja bez mozga u sve to.


Van mreže BOKAC

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 168
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #19 poslato: 30, 11, 2009, 00:32:40 pre podne »
A savet kome treba slobodno može da potraži mada je najbolji savet da sedne, upali motor, ode na neko pusto mesto i upozna mogućnosti svog čamca.

 :good:

Van mreže BOKAC

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 168
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #20 poslato: 30, 11, 2009, 00:46:11 pre podne »
Postoji jos nesto, a to je netalentovanost. Moze neko da luduje i da slusa savete ali dzaba. Gledam kod mene ljude koji vec par godina voze glisere (dobre i skupe),dan-danas ih voze kako da voze kola.Voznja u rikverc,obavezno prebacivanje leve ruke preko suvozackog mesta. Potpuno pogubljen pogled u momentu kad izbace motor iz brzine a camac i dalje ide,a kocnice nigde. Tu jednostavno nema pomoci.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #21 poslato: 30, 11, 2009, 00:49:14 pre podne »
Gledao sam situaciju gde se momak zakucao u plutajući panj samo zato što nije smeo u punoj brzini naglo da skrene.

a sto da skrene ?

Van mreže BOKAC

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 168
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #22 poslato: 30, 11, 2009, 00:54:57 pre podne »
Gledao sam situaciju gde se momak zakucao u plutajući panj samo zato što nije smeo u punoj brzini naglo da skrene.

a sto da skrene ?

Pitanje je ko kome tu sece plovni put?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #23 poslato: 30, 11, 2009, 00:55:55 pre podne »
jos nije naisao panj kome sam se ja sklonio ...

Van mreže BOKAC

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 168
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #24 poslato: 30, 11, 2009, 00:57:57 pre podne »
jos nije naisao panj kome sam se ja sklonio ...

Kapetan se saginjati nece!

Van mreže sLLayer

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 181
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #25 poslato: 30, 11, 2009, 11:39:49 pre podne »
Pa ovaj gliser koji sad stavio u snimku nije puno veci i jaci od mog.. a kad na njemu stoji motor ja mislim 60KS i ne pukne zrcalo valjda nece ni meni sa 30KS a sto se tice upoznavanja glisera i njegovih mogucnosti to sam vec prekuco:D rijetko idem bez punog gasa  :preved: samo nisam imao iskustva sa trimovanjem  :aggressive:

Van mreže sLLayer

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 181
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #26 poslato: 30, 11, 2009, 11:42:57 pre podne »
Verovatno nije oštećeno zbog vožnje već zbog nekog drugog razloga. :)
vjerovatno ono upustvo za jacinu motora nije djaba postavljeno na plocici, max snaga motora na mom gliseru je 60ks, e sad ako stavim 100ks vjerovatno bi i puklo zrcalo a meni je samo 30KS  :yahoo:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #27 poslato: 30, 11, 2009, 11:48:29 pre podne »
e sad od te maximalne snage oduzmi neki broj godina ...

Van mreže sLLayer

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 181
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #28 poslato: 30, 11, 2009, 11:51:02 pre podne »
e sad od te maximalne snage oduzmi neki broj godina ...
pa eto i kad oduzmes moze podrzati bar 45KS, imam jarana koji je na gumeni camac ima mu 20 godina stavio motor od 25KS a taj camac digne i motor od 5-10 ks, i jeste malo ojacao zrcalo ali opet kad doda gas samo sto se ne prevrne a zrcalo ne puca  :new_russian:

Van mreže BOKAC

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 168
Odg: malo ludovanja :P:O
« Odgovor #29 poslato: 30, 11, 2009, 12:24:17 posle podne »
e sad od te maximalne snage oduzmi neki broj godina ...
pa eto i kad oduzmes moze podrzati bar 45KS, imam jarana koji je na gumeni camac ima mu 20 godina stavio motor od 25KS a taj camac digne i motor od 5-10 ks, i jeste malo ojacao zrcalo ali opet kad doda gas samo sto se ne prevrne a zrcalo ne puca  :new_russian:


sL, tu podaci o godinama i snazi ne pomazu. Ono sto ti je Dule napisao je jedino ispravno. Za ovakvo "ludovanje" se odvezi negde gde nema nikog,zakaci uzicu "kurslus dugmeta" na  ruku i testiraj granicu izdrzljivosti. Tako ces jedino da definises mogucnosti camca,motora i samog sebe.


Sto se trimovanja tice pravila su jasna,pri kretanju se motor "podvlaci" dik ne izglisira,nakon toga ga trimujes dok ne pocne da tabana i onda ga opet malo podtrimujes dok se ne umiri. Ovo vazi za "normalnu" voznju glisera.