Autor Tema: da li jedan ili dva motora  (Pročitano 7095 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
da li jedan ili dva motora
« poslato: 16, 11, 2009, 22:58:33 posle podne »
Pitanje ,imam n splavu super dobar motor Johnson 25 nasao sam jos jedan izuzetno ocuvan indetican isto 25 ks i hocu da ih uparim , e sad nasao sam i mercuri 50 ks isto besprekoran e sad pitam sta je bolje jedan ili dva motora jer hocu iduce sezone da idem mnogo dalje nego do sada i jos jedno pitanje ako ih uparim dali da uradim da su obadva pokretna ili da jedan manevrise a ovaj drugi da je fiksiran.da napomenem duga noga kod obadva su i ista elisa 10x13 znaci blizanci.Ako neko zna iz iskustva neka mi javi a ne da pretpostavlja gdje sam pokretniji i gdje imam vise snage mada ja mislim da je bolje sa dva motora ali neznam nisam to nikad probavao gdje je bolji efekat.pozzz

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #1 poslato: 16, 11, 2009, 23:27:15 posle podne »
Pričalo se o tome,
neki generalni zaključak da sem sigurnosti što imaš dva motora nećeš nešto dobiti sem buke i potrošnje.
Dva motora su verovatno uparavljivija od jednog ali to i nije nešto preterano bitno pošto je i ovako čamac verovatno upravljiv. Ja bih jedan prodao i uzeo neki manji pomoćni za svaki slučaj.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #2 poslato: 16, 11, 2009, 23:51:41 posle podne »
Dva,duplu komandu,imas manevar boli glava.Sto vise razmaknute.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #3 poslato: 17, 11, 2009, 00:03:10 pre podne »
Dva,duplu komandu,imas manevar boli glava.Sto vise razmaknute.


Sto vise razmaknute.
Ovo je veoma vazno. Inace se slazem sa zoranom u potpunosti. :good: :drinks:

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #4 poslato: 17, 11, 2009, 00:06:12 pre podne »
neki me ovdje uvjeravaju da sa dva motora od 25 nema snage kao jedan od 50 mada ja mislim da ima i to bas punu snagu dvije du elise dvije ,a pogotovo sto imam tri gaza a nosaci su napravljeni dosta siroko tako da ce svaki motor biti izmedju gazova i nece jedan drugom oduzimati vodu sto ovdje mi kazemo da ostane gladna elisa ,hvala na savjetu

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #5 poslato: 17, 11, 2009, 05:51:08 pre podne »
 :good: :good:

Van mreže samardza

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 622
  • Pol: Muškarac
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #6 poslato: 17, 11, 2009, 06:48:56 pre podne »
neki me ovdje uvjeravaju da sa dva motora od 25 nema snage kao jedan od 50 mada ja mislim da ima i to bas punu snagu dvije du elise dvije ,a pogotovo sto imam tri gaza a nosaci su napravljeni dosta siroko tako da ce svaki motor biti izmedju gazova i nece jedan drugom oduzimati vodu sto ovdje mi kazemo da ostane gladna elisa ,hvala na savjetu
  Uvek je bolje dva motora ali se kod njih snage nesabiraju.Sa dva motora se dobija bolja upravljivost brzina se povecava za samo 2-3 cvora a naravno i dupla potrosnja.Kao sto kazu drugi ako nemas uparene motore razmak povecaj izmedju njih :drinks:

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #7 poslato: 17, 11, 2009, 09:43:52 pre podne »
u svakom slucaju dva motora :good:
potrosnja moze da bude samo manja nego sa jednim duple snage
upravljivost je ono sta ti treba jer je rec o splavu a ne o camcu
sa dva motora mozes da radis sa njim sta zamislis :drinks:

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #8 poslato: 17, 11, 2009, 11:37:48 pre podne »
u svakom slucaju dva motora :good:
potrosnja moze da bude samo manja nego sa jednim duple snage
upravljivost je ono sta ti treba jer je rec o splavu a ne o camcu
sa dva motora mozes da radis sa njim sta zamislis :drinks:

Nisam skapirao da je reč o splavu, pardon
pa zar ne bi bilo puno 50 HP na splavu

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #9 poslato: 17, 11, 2009, 11:47:46 pre podne »
neki me ovdje uvjeravaju da sa dva motora od 25 nema snage kao jedan od 50 mada ja mislim da ima i to bas punu snagu dvije du elise dvije ,a pogotovo sto imam tri gaza a nosaci su napravljeni dosta siroko tako da ce svaki motor biti izmedju gazova i nece jedan drugom oduzimati vodu sto ovdje mi kazemo da ostane gladna elisa ,hvala na savjetu
  Uvek je bolje dva motora ali se kod njih snage nesabiraju.Sa dva motora se dobija bolja upravljivost brzina se povecava za samo 2-3 cvora a naravno i dupla potrosnja.Kao sto kazu drugi ako nemas uparene motore razmak povecaj izmedju njih :drinks:

samardza, jel si ti siguran u ovo? Nema bas smisla da se snage ne sabiraju.

Ako je tako, u prirodnim zakonima postoji ozbiljna pukotina ili fizika gresi, Naime posto imamo dve elise i dva agregata jasno je da imamo i dve identicne sile (2F), samim tim rad (W=2F x s) je duplo veci od (W=F x s), a samim tim i snaga nakon sto se svede po jedinici vremena (P=W/t).

Poprilicno sam siguran da ce pogonska sila sa dva motora biti duplo veca od pogonske sile sa jednim. Kako ce se to odraziti na brzinu, pa zavisi od tipa korita i njegove "maksimalne" brzine definisane konstrukcijom.

Pozz
 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #10 poslato: 17, 11, 2009, 13:03:57 posle podne »
Slazem se da snaga nije dupla kod dva motora samo ako su blizu pa bi bilo dobro da se jedan prepravi na levi onda je to druga prica, ali s obzirom da je splav mogu da se udalje pa ne dolazi do vrtloga izmedju. trebalo bi da bude i ovako dobro. A sigurnost i upravljivost puta dva.
Marke

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #11 poslato: 17, 11, 2009, 14:01:05 posle podne »

samardza, jel si ti siguran u ovo? Nema bas smisla da se snage ne sabiraju.

Ako je tako, u prirodnim zakonima postoji ozbiljna pukotina ili fizika gresi, Naime posto imamo dve elise i dva agregata jasno je da imamo i dve identicne sile (2F), samim tim rad (W=2F x s) je duplo veci od (W=F x s), a samim tim i snaga nakon sto se svede po jedinici vremena (P=W/t).

Poprilicno sam siguran da ce pogonska sila sa dva motora biti duplo veca od pogonske sile sa jednim. Kako ce se to odraziti na brzinu, pa zavisi od tipa korita i njegove "maksimalne" brzine definisane konstrukcijom.

Pozz
 

Ja nikada nisam bio nešto naročito dobar u fizici i nisam siguran da li ću sada nešto lupiti, ali ako to i uradim, voleo bih da neko ko više zna odmah reaguje, pa da svi nešto naučimo makar pod stare dane.

Dakle, slažem se sa Barbom da će snaga biti udvostručena (a obzirom da će oba motora raditi istovremeno, onda će i potrošnja goriva biti približno toliko uvećana). Medjutim, i sa udvostručenom snagom ne verujem da će brzina biti udvostručena.

Poznato je da na nekim plovilima (pisali su ljudi o tome i na ovom našem forumu), npr. na Pasaru, možete da stavite bilo kakav motor (snažniji od 15-20KS), ona će ići 10-12 km ili tu nešto oko toga, a istu tu brzinu ostvaruje i sa motorom od 10-tak KS.

Naime, zbog većeg potiska zbog rada dva motora, uvećaće se i sila otpora vode, tako da od geometrije splava i njegove težine zavisiće koliko će se povećati brzina. A da će se povećati - to verujem ali verovatno mnogo manje nego što bi se očekivalo, osim ako splav ne počne da glisira - a to meni kao novajliji u ovoj oblasti nije nešto verovatno.

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #12 poslato: 17, 11, 2009, 14:44:31 posle podne »
Na camac smederevac smo stavljali dve Tomos 4,isao je kao sa T10,samo sto je buka bila velika.Jednu cetvorku fiksiramo,a sa drugom upravljamo,nismo merili GPS-om,pa ne mogu bas da tvrdim da je isto u km.

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #13 poslato: 17, 11, 2009, 14:49:47 posle podne »
Hvala vam svima koji ste nasli vremena da se pozabavite ovom problematikom, ali apsolutno se slazem sa Barbom i mislom da cu da se odlucim na tu varijantu, ne da mislim vec cu tako i da uradim imam dobar razmak izmedju motora i tu nema dileme ni u jednom slucaju nece jedan drugog ometati u bilom kojem rezimu rada a opet dva su motora dva motora, dupla sigurnost rasterecenost i bolji manevar mada  ja i sad sa manevom nemam apsolutno problema

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: da li jedan ili dva motora
« Odgovor #14 poslato: 17, 11, 2009, 14:58:27 posle podne »
Hvala vam svima koji ste nasli vremena da se pozabavite ovom problematikom, ali apsolutno se slazem sa Barbom i mislom da cu da se odlucim na tu varijantu, ne da mislim vec cu tako i da uradim imam dobar razmak izmedju motora i tu nema dileme ni u jednom slucaju nece jedan drugog ometati u bilom kojem rezimu rada a opet dva su motora dva motora, dupla sigurnost rasterecenost i bolji manevar mada  ja i sad sa manevom nemam apsolutno problema