Autor Tema: Nautičke karte  (Pročitano 22049 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7044
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Nautičke karte
« poslato: 13, 11, 2009, 14:45:52 posle podne »
Ne sećam se da sam na forumu video teme koje su se bavile nautičkim kartama (bilo je pominjanja njihovih preciznosti, zastarelosti i sl.), a mislim da je čitanje tih karata nešto što bi svako ko upravlja plovilom morao da zna.

Možda sam ja veći laik nego što mislim i možda mnogi od vas sve ovo već znaju, ali i pored objašnjenja "saobraćajnih" znakova koja je moguće naći u priručnicima za polaganje ispita ili na stranicama Plovputa, ima na kartama i nekih linija i različitih boja i simbola i sve su to dragocene informacije za onog ko zna njihovo značenje.

Možda bi neko od vas sa iskustvom i znanjem ovih stvari mogao da odvoji malo vremena i da i nas neuke uputi u tajne čitanja karata?

Možda bi tome trebalo dati i objašnjenje svakodnevnih izveštaja o vodostanju - odrastao sam slušajući na radiju svakodnevni izveštaj u podne, a nikada nigde nisam čuo šta znači ono: "Bezdan 2-0-2 -202" i slično.

Verujem da nisam usamljen u svom neznanju, a kako se spremam da od proleća više budem na vodi, voleo bih da mi pomognete da ove stvari shvatim, jer verujem da mi u nekom trenutku to znanje može biti od koristi.

Van mreže samardza

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 622
  • Pol: Muškarac
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #1 poslato: 13, 11, 2009, 15:08:34 posle podne »
Ima tema karte su matore ali imas osnovu.Plovi pa docrtavaj. :drinks:

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #2 poslato: 13, 11, 2009, 15:14:14 posle podne »
Vidi se da se ozbiljno spremas za prvo plovilo  :good:.
Pretpostavljam da ce te svoje plovilo koristiti samo na reci,najbolja nauticka karta Dunava je ona sto je izdala PKS( cini imi se) a zove se nauticki atlas Dunava i bila je u prodaji kod Bore Vasica (Honda Marine ) u YU biz.trz.centru po ceni od nekih 10-tak eura.

Tamo je sve citko i lepo objasnjeno simbolima tako da nece biti nikakvih nepoznanica.

Ono o cemu ti pises-pitas to su koliko ja znam peljari ,a to je vec neka druga prica.Na more ne verujem da ces ici svojim camcem a ako nekada i odes on je obavezan deo opreme svakog broda.Na njemu su stvarno sve potrebne informacije za skipera i obicno se stampaju u nekoliko delova jedne obale odnosno podrucja kojim se plovi.Sve u svemu vise nego dobra stvar.Odlicni su ploteri ali njih ne moras da imas na moru a preljare moras imati.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7044
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #3 poslato: 13, 11, 2009, 15:27:16 posle podne »
...najbolja nauticka karta Dunava je ona sto je izdala PKS( cini imi se) a zove se nauticki atlas Dunava i bila je u prodaji kod Bore Vasica (Honda Marine ) u YU biz.trz.centru po ceni od nekih 10-tak eura.

Tamo je sve citko i lepo objasnjeno simbolima tako da nece biti nikakvih nepoznanica.

Ima li neki kontakt telefon ili tačna lokacija u YU-biz. centru?
Hvala unapred.

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #4 poslato: 13, 11, 2009, 15:31:04 posle podne »
www.hondamarine.rs .Tamo imas telefone prodavnice.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7044
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #5 poslato: 13, 11, 2009, 15:44:29 posle podne »
www.hondamarine.rs .Tamo imas telefone prodavnice.

Odmah pronašao - proverio - rezervisao. Cena 900,00 dinara - imaju ih dosta.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #6 poslato: 14, 11, 2009, 00:49:23 pre podne »
Ne sećam se da sam na forumu video teme koje su se bavile nautičkim kartama (bilo je pominjanja njihovih preciznosti, zastarelosti i sl.), a mislim da je čitanje tih karata nešto što bi svako ko upravlja plovilom morao da zna.

Možda sam ja veći laik nego što mislim i možda mnogi od vas sve ovo već znaju, ali i pored objašnjenja "saobraćajnih" znakova koja je moguće naći u priručnicima za polaganje ispita ili na stranicama Plovputa, ima na kartama i nekih linija i različitih boja i simbola i sve su to dragocene informacije za onog ko zna njihovo značenje.

Možda bi neko od vas sa iskustvom i znanjem ovih stvari mogao da odvoji malo vremena i da i nas neuke uputi u tajne čitanja karata?

Možda bi tome trebalo dati i objašnjenje svakodnevnih izveštaja o vodostanju - odrastao sam slušajući na radiju svakodnevni izveštaj u podne, a nikada nigde nisam čuo šta znači ono: "Bezdan 2-0-2 -202" i slično.

Verujem da nisam usamljen u svom neznanju, a kako se spremam da od proleća više budem na vodi, voleo bih da mi pomognete da ove stvari shvatim, jer verujem da mi u nekom trenutku to znanje može biti od koristi.
Krenimo redom:
1.Cini mi se da sam na forumu negde nagazio temu karte ili sl...
2.Slazem se da svako mora da zna procitati kartu(prethodno mora imati istu),sto svakako nije problem,bar kada govorimo o plovidbi "malim" camcem...
3.Sto se tice vodostaja,rado cu pokusati da objasnim ako vas to bas zanima :)
I dalj sto se tice samih karti:ima ih raznih,najbolje je da pazarite nauticki atlas Dunava,sasvim je ok,a da potom sami ucrtavate,dodajete i popravljate ono sto je vama bitno.
Imam tu srecu da posedujem karte Dunavske komisije iz 2000 i neke godine sa kojom sam se letos spustio do Djerdapa i vratio uzvodno bez imalo problema(sto se tice same karte).
Danas je cela stvar maksimalno uproscena,mozete kupiti mobilni telefon koji u sebi ima integrisan GPS uredjaj i radi sasvim pristojno,sto je po meni i pravo resenje...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7044
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #7 poslato: 15, 11, 2009, 07:44:18 pre podne »

Krenimo redom:

3.Sto se tice vodostaja,rado cu pokusati da objasnim ako vas to bas zanima :)
I dalj sto se tice samih karti:ima ih raznih,najbolje je da pazarite nauticki atlas Dunava,sasvim je ok,a da potom sami ucrtavate,dodajete i popravljate ono sto je vama bitno.
Imam tu srecu da posedujem karte Dunavske komisije iz 2000 i neke godine sa kojom sam se letos spustio do Djerdapa i vratio uzvodno bez imalo problema(sto se tice same karte).
Danas je cela stvar maksimalno uproscena,mozete kupiti mobilni telefon koji u sebi ima integrisan GPS uredjaj i radi sasvim pristojno,sto je po meni i pravo resenje...
[/quote]

Goranče,
Zahvaljujući Samardžinom uputstvu, već sam saznao gde mogu da nadjem nautički atlas Dunava i to ću u narednih par dana i uraditi.
GPS već koristim na svojoj Nokiji od pre dve godine.
Ostaje pitanje razumevanja informacija o vodostaju na rekama.
Voleo bih da zaista dobijem objašnjenje kad budete imali vremena za to.
Nadam se da će to biti interesantno i još po nekom na forumu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #8 poslato: 15, 11, 2009, 09:00:34 pre podne »
Evo pokusacu ja da ti objasnim sta znaci izvestaj o vodostanju.
Ono sto si naveo: Reka Dunav.... "Bezdan....2-0-2 > 202" znaci da je Dunav kod Bezdana 202cm iznad Normalnog (0-nultog) vodostaja, a da je ispod bilo bi MINUS 2-0-2 > MINUS 202. Inace svaka cifra se govori broj po broj pa onda cela cifra radi lakseg razumevanja i da ne dodje do zabune. Ti si radio amater pa znas kako smo goborili bilo koji brojcani raport u takmicenjima ili ocenu signala po RS skali. Takodje je vazno da te ne buni sto je taj izvestaj za razne gradove razlicit, jer reka kad "dolazi" ili "opada", ne cini to celim tokom ravnomerno i odjednom. Nadam da ti je sad malo jasnije kako se objavljuje izvestaj o vodostanju na rekama. Pooooooooz  i  73. :good: :drinks:
« Poslednja izmena: 15, 11, 2009, 11:01:00 pre podne zorter »

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #9 poslato: 15, 11, 2009, 10:40:10 pre podne »
Pretece me Zorter,to bi bilo i pravo objasnjenje...

Van mreže stvlada

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 841
  • Pol: Muškarac
  • www.zavarivanje-stanimirovic.rs
  • Brod tip: sunbird corsair 198
  • Marina: ajk
  • Veličina: 6m
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #10 poslato: 15, 11, 2009, 11:49:39 pre podne »
Pretece me Zorter,to bi bilo i pravo objasnjenje...
Nije on dzabe PROFESOR BALTAZAR

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #11 poslato: 15, 11, 2009, 14:58:45 posle podne »
Pretece me Zorter,to bi bilo i pravo objasnjenje...
Nije on dzabe PROFESOR BALTAZAR

Opravdao nadimak, kume! :good: :lol:

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7044
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #12 poslato: 15, 11, 2009, 20:46:52 posle podne »
Hvala vam svima, ali ja moram opet da pitam...

A šta je to nulti nivo?
Kako da znam kolika je dubina na tom mestu kada je nivo "0"? Koliko vode ima ispod čamca?

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #13 poslato: 20, 11, 2009, 05:53:40 pre podne »
Moram priznati: NE ZNAM. :sorry: :suicide:

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7044
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Nautičke karte
« Odgovor #14 poslato: 20, 11, 2009, 07:41:44 pre podne »
Moram priznati: NE ZNAM. :sorry: :suicide:

Eh, sad mi je lakše!
Zajedno ćemo u školicu dok i ovo ne pronadjemo i naučimo.