Nautika opšta... > Iskustva sa vode

Spremnik pitke vode

<< < (2/26) > >>

Kapetan:
pijacu vodu kupujem u onim pakovanjima od 5 litara, odlicno se lageruju u bilo koji deo broda i ono sto mi je bitno znam da mi je voda bakterioloski isrpavna... za pranje koristim tehnicku vodu iz dva kanistera , i kad god mogu ispiram ih i sipam novu vodu ...

postoje neke tablete koje se bacaju u vodu i navodno prociste sve nisam probao ali kazu da deluju...

LSI:

--- Citat: zoran  04, 11, 2009, 23:30:14 posle podne ---  Minimalna kolicina potrebne vode na ladji je 5l po clanu.

--- Kraj citata ---

Zorane, količina potrebne pijaće vode zavisi od mnogo faktora.
Bilo bi lepo da obrazložiš zašto baš 5 litara?

Verujem da za plovidbu po moru, gde se ne izlazi na kopno danima, postoji sigurno nekakakv standard koliko vode po čoveku na dan je potrebno obezbediti. Možda bi bilo interesantno da čujemo malo više o tome.

Ali za plovidbu po rekama i drugim zatvorenim vodama, gde čamac u svakom trenutku može da pristane i da se dopune rezerve vode, mislim da je važnije da voda na čamcu bude sveža i zdrava nego da je ima u nekoj odredjenoj količini.

LSI:

--- Citat: olimp  05, 11, 2009, 09:33:45 pre podne ---Tačno, tablete su se prije prodavale pod imenom Halamid i bilo ih je u apotekama, ali odavno ih nisam koristio pa ne znam kakva je situacija sada :drinks:

--- Kraj citata ---

U vojsci smo nekada imali male, crne tablete - mislim da je bio aktivni ugalj - čija namena je bila prečišćavanje vode.
Ne znam da li ih još negde možemo pronaći. Ali u svakom slučaju, verujem da u apotekama ima nešto upotrebljivo.

Zoran:
    Ja sam to dao cisto da bi ljudi mogli da krenu od necega.
    Nije to izmisljeno.To je potrebna minimalna dnevna kolicina vode za kuvanje pice i osnovnu higijenu.
 Normalno na brodu kada se jedri.Ako se spadne na manju kolicinu od toga postaje zabrinjavajuce.U
 stvari bilo je zabrinjavajuce.Danas svaka iole ozbiljnija jedrilica izmedju ostale opreme ima i desalizator.
    Danas na reci rezervar pitke vode se projektuje prema zelji vlasnika za autonomijom.Na svakom
 "cosku" postoji prodavnica,a u njoj barem tri vrste vode kao i silni izvori i cesme.
    Posto je moja jedrilica mala,ja uvek imam vode za 5 dana samostalnosti,ako stalno opominjem zenu,
 inace je to kolicina za dva do tri dana ako cutim.

BOKAC:

--- Citat: LSI  05, 11, 2009, 10:14:31 pre podne ---
--- Citat: olimp  05, 11, 2009, 09:33:45 pre podne ---Tačno, tablete su se prije prodavale pod imenom Halamid i bilo ih je u apotekama, ali odavno ih nisam koristio pa ne znam kakva je situacija sada :drinks:

--- Kraj citata ---

U vojsci smo nekada imali male, crne tablete - mislim da je bio aktivni ugalj - čija namena je bila prečišćavanje vode.
Ne znam da li ih još negde možemo pronaći. Ali u svakom slučaju, verujem da u apotekama ima nešto upotrebljivo.

--- Kraj citata ---

U Zemunu,ulica Krajiska 4d ima da se kupi aktivni ugalj po ceni 400 din/kg.

Telefon nazalost nemam.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju