Autor Tema: Dunja 2  (Pročitano 104694 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Dunja 2
« Odgovor #135 poslato: 17, 01, 2010, 23:01:22 posle podne »
Kap,
Mislim da je pametnije da ostanem kod toga "da svako ima pravo na svoje mišljenje" nego da ulazim u raspravu o profesionalnosti u budženju kolica za TV kameru na bazen zarad dobijanja "kontrolisanih uslova" koji treba da oponašaju ozbiljan "towing tank". Počevši od zgloba na koji je zakačen model, preko vode u bazenu pa nadalje, ništa nije tako jednostavno kako se čini. Razmišljali smo i o tome, i zaključili da je ozbiljan test daleko van našeg budžeta, a da budženje svakako neće dati pouzdane rezultate. Možda smo pogrešili, možda si ti u pravu...

Što se Yastogčeta tiče, niti je to trup visokih performansi, niti je plovilo za velike serije ili velike budžete, da bi takvi rezultati bili nešto više od "zanimljivih". Precizni da, potrebni... pa sad, i ne baš.

Uostalom, videćemo svi Dunju 2 na vodi, i imati prilike da sudimo da li se ljulja ili zanosi ili kliza ili ore ili štagod... Ja sam prilično opušten jer verujem u tim ljudi koji se Yastogom bavi. A posebno me raduje njihova spremnost da se projekat modelira i javno testira iako su sa trupom krenuli skoro pa od nule.

Van mreže dzoni

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
    • imdb
Odg: Dunja 2
« Odgovor #136 poslato: 17, 01, 2010, 23:06:12 posle podne »
lele kapetane de nadje onaj kran za turske svadbe u nemackoj :)....

ako sam te dobro razumeo mislio si na motion control, a kod nas ima jedan u novom sadu i to samo za dolly, ne za kran....
ponavlja se brzina pokreta kolica i svenk kamere koja je na kolicima...

pokret krana za sad kod nas zavisi iskljucivo od operatera, ima dobrih, al daleko je to od milimetara....

50 evra ce da te kosta ketering u najboljem slucaju...

Van mreže BOKAC

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 168
Odg: Dunja 2
« Odgovor #137 poslato: 17, 01, 2010, 23:25:10 posle podne »
Samo guraj Pero,

i ovo je "preozbiljno" za niskobudzetno plovilo. :good:

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Dunja 2
« Odgovor #138 poslato: 18, 01, 2010, 09:16:24 pre podne »
Sve primedbe i komentari su dobrodošli, kao i pitanja, sugestije... sve može samo da koristi celom projektu. Malo mi samo zasmetaju paušalne optužbe, ali se trudim da ne reagujem, koliko mogu.

Rekoh već jednom, razvija se i korito za jače motore, iznad vodene linije, i unutra će izgledati isto kao ovaj model Yastoga, ali će oblik trupa ispod vode biti prilagođen motorima od 60 do 90+ KS.

Dule,
plan nam je da do sajma završimo makar trup Dunje 2

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Dunja 2
« Odgovor #139 poslato: 18, 01, 2010, 13:16:15 posle podne »
Dule,
tako nešto sam ja izveo na Dunji (Variu), u kobilici sam zamolio da mi naprave pregradu, u kojoj je potopljena sonda (u ulje, da se ne usmrdi). Poklopac doduše nikad nisam napravio :) Tamo gde nema pregrade, dovoljno je kupiti nešto skuplju sondu koja se nalazi u kućištu sa nosačem koji se lepi sa unutrašnje strane trupa. Taj "nosač", tj. rezervoarčić, omogućava podešavanje ugla sonde, a puni se uljem.
https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=836#featureTab

Na žalost, na Yastogu tako nešto neće biti moguće. Sonda sonara može da sluša samo kroz plastiku u kojoj nema vazduha. To je slučaj kod klasičnih plastičnih čamaca: poliester+stakleno tkanje. Kod šper/epoksi sendvič konstrukcija ultrazvuku će praviti problem jezgro od špera u trupu. Čak i jezgro od drugih materijala poput airexa predstavlja problem zbog vazduha u strukturi jezgra. Ultrazvuk se drugačije prostire kroz vazduh i jednostavno neće da radi.

Jedini način za slušanje kroz trup na sendvič konstrukcijama je da se probuši rupa i ugradi sonda kroz rupu... Mislim da je krmena sonda mnogo bolje rešenje od rupe u trupu.

Van mreže Dule HU

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 295
  • Pol: Muškarac
Odg: Dunja 2
« Odgovor #140 poslato: 18, 01, 2010, 13:30:38 posle podne »
Dule,
tako nešto sam ja izveo na Dunji (Variu), u kobilici sam zamolio da mi naprave pregradu, u kojoj je potopljena sonda (u ulje, da se ne usmrdi). Poklopac doduše nikad nisam napravio :) Tamo gde nema pregrade, dovoljno je kupiti nešto skuplju sondu koja se nalazi u kućištu sa nosačem koji se lepi sa unutrašnje strane trupa. Taj "nosač", tj. rezervoarčić, omogućava podešavanje ugla sonde, a puni se uljem.
https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=836#featureTab

Na žalost, na Yastogu tako nešto neće biti moguće. Sonda sonara može da sluša samo kroz plastiku u kojoj nema vazduha. To je slučaj kod klasičnih plastičnih čamaca: poliester+stakleno tkanje. Kod šper/epoksi sendvič konstrukcija ultrazvuku će praviti problem jezgro od špera u trupu. Čak i jezgro od drugih materijala poput airexa predstavlja problem zbog vazduha u strukturi jezgra. Ultrazvuk se drugačije prostire kroz vazduh i jednostavno neće da radi.

Jedini način za slušanje kroz trup na sendvič konstrukcijama je da se probuši rupa i ugradi sonda kroz rupu... Mislim da je krmena sonda mnogo bolje rešenje od rupe u trupu.

Eto i opet smo nešto naučili, hvala Pero!  :good:

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Dunja 2
« Odgovor #141 poslato: 18, 01, 2010, 15:47:39 posle podne »
Dule,
tehnološki je teško obezbediti kvalitetan spoj sendviča i takve "ispune". može, ali ima mnogo posla, a ishod je neizvestan. Mnogo je bezbednija varijanta koristiti sondu kroz rupu, nego misliti o čvrstini takve "zakpre". Razmišljao sam o tome kao rešenju za metalne brodove na primer. Otvoriti "prozor" od plastike na trupu da bi se obezbedila prohodnost ultrazvuku... ali nisam siguran da je to dobra ideja.

Sonda na krmi se prilično čvrsto drži, i ima generalno bolje strujanje vode na velikim brzinama u odnosu na sonde kroz plastiku, kada se pravilno montira na glisersko plovilo. Tačnije kod glisera će krmena sonda duže ostati u vodi kada trup izglisira.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Dunja 2
« Odgovor #142 poslato: 19, 01, 2010, 11:44:52 pre podne »
Pero, Yastog Targa na skici koju si dao u Saletovoj temi izgleda jezivo. Jedina mana po meni je tezak izlazak na bok. Tj mora se preskakati "bocni zid". Da li postoji mogucnost da se stranica strmije spusti od windshield-a.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Dunja 2
« Odgovor #143 poslato: 19, 01, 2010, 11:49:48 pre podne »
     Dao bi jednu sugestiju.
   Pero obavezno napravite  rupu za sondu,sa urezanim navojem,
 vecim od standardnih sondi.Rupu zatvoriti sa poklopcem.Ko zeli
 da ugradi sondu,napravi adapter od poklopca,zavrne i kraj.Nema
 da se sekira oko busenja,da li ce biti strucno ili ne.
   Mozda predvideti navoj za konkretnu sondu.
   Samo napred.Jedva cekam da vidim ladju na vodi.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Dunja 2
« Odgovor #144 poslato: 19, 01, 2010, 11:59:31 pre podne »
Zorane,
zbog oblika korita sonda će moći da se montira kroz trup samo na poslednjoj trećini od kobilice. Pa se svodi na isto da li je na krmi ili kroz rupu. Čak je za veće brzine i bolje da je na krmi. Zato ne bi pravio rupu za sondu, nego je montirao krmeno... probaćemo na Dunji 2...

Barba,
evo i ovde skice Yastoga 23 Targa. U pravu si za bok, razrađujemo detalje...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Dunja 2
« Odgovor #145 poslato: 19, 01, 2010, 19:01:13 posle podne »
pero o ovome sam ti pricao , mani se elektro motora nisu referentni...

http://www.limundo.com/kupovina/Auto-i-Moto/Ostalo/Motor-za-avion-za-10-dinara/958419

trenutna cena 1095 dinara...



"Motor sa unutrašnjim sagorevanjem ruske proizvodnje za modele aviona, brodova, automobila, itd. Zapremina 2,5 kubnih centimetara. Nema svećicu već je u modelarskom svetu poznat kao "dizel", radio vrlo kratko još davno! Motor je u odličnom stanju, jedino je malo izlizan navoj na osovini na koju dođe elisa, ali to nije nikakav problem! Srećno!"

za 7 8 dana se zatvara aukcija ... stavis to i tacno vidis kako ce da se ponasa Yastogce...

ako hoces licitiracu ja samo mi slaji na PP do koje cifre da idem ...

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Dunja 2
« Odgovor #146 poslato: 19, 01, 2010, 21:08:18 posle podne »
Kap,
hvala na ovome, dobra je spravica.

Imamo jedan malo mlađi od njega, od 18 ccm, samo treba da ga sredimo. A imamo i ponudu za jedan od 26ccm na pozajmicu. E sa tih 26 bi Yastogče stvarno letelo! Trenutno se užurbano radi na drugim stvarima, pa je model malo "skrajnut", ali će sigurno dobiti bolji pogon za zezanje (razvoženje piva po malim vodama :) )


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Dunja 2
« Odgovor #147 poslato: 19, 01, 2010, 21:14:36 posle podne »
Samo da čujem da neko kaže nešto protiv ruskih motora!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Dunja 2
« Odgovor #148 poslato: 19, 01, 2010, 21:17:39 posle podne »
Samo da čujem da neko kaže nešto protiv ruskih motora!

jaoj ne opet  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

morace se rade testovi Yastoga sa neptunom definitivno ....

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Dunja 2
« Odgovor #149 poslato: 20, 01, 2010, 21:16:48 posle podne »
Jel' ima neko Neptuna od 10 do 40KS? pa da probamo...