Autor Tema: Metalni čamac - održavanje  (Pročitano 17701 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Metalni čamac - održavanje
« Odgovor #60 poslato: 11, 11, 2013, 12:30:39 posle podne »
ovaj vikend sam pregledao jednu ladju koja je proizvednea 1980 godine , radi se o jedrilici ... plastika... iako sam ranije zastupa tezu da je metal bolji , definitivno sam promenio misljenje ... metal je jaci, ali odrzavanje je skuplje i koplikovanije...
U zemlji Srbiji nema jeftinijeg materijala za camce (odrzavanje) od starog,dobrog pleha...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Metalni čamac - održavanje
« Odgovor #61 poslato: 11, 11, 2013, 13:20:17 posle podne »
U zemlji Srbiji nema jeftinijeg materijala za camce (odrzavanje) od starog,dobrog pleha...

moja jedrilica ja iz 1976-te ... za tih 30 i kusur godina mozda je dva puta farbana... pokazi mi neki plehani camac star 30 i kusur godina iz domace proizvodnje da uopste plovi a ne da je samo dva puta prefarban...

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Metalni čamac - održavanje
« Odgovor #62 poslato: 11, 11, 2013, 13:32:41 posle podne »
U zemlji Srbiji nema jeftinijeg materijala za camce (odrzavanje) od starog,dobrog pleha...

moja jedrilica ja iz 1976-te ... za tih 30 i kusur godina mozda je dva puta farbana... pokazi mi neki plehani camac star 30 i kusur godina iz domace proizvodnje da uopste plovi a ne da je samo dva puta prefarban...
Pokazi ti meni domacu plastiku staru 10  godina ili vise...Uzmi nekog zapadnog limenjaka,propisno ofarbanog.Mora napolje,jbg,nije 30 godina merilo,ali ne ide sigurno na svake 3...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Metalni čamac - održavanje
« Odgovor #63 poslato: 11, 11, 2013, 15:56:09 posle podne »
Pokazi ti meni domacu plastiku staru 10  godina ili vise...Uzmi nekog zapadnog limenjaka,propisno ofarbanog.Mora napolje,jbg,nije 30 godina merilo,ali ne ide sigurno na svake 3...
dunas, narvali, tri princeze....

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Metalni čamac - održavanje
« Odgovor #64 poslato: 11, 11, 2013, 16:07:27 posle podne »
Nemojte podcjeniti srpsku proizvodnju plasticnih camaca, kod nas ih ima podosta preko 30 godina i jos plove  thumbup

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Metalni čamac - održavanje
« Odgovor #65 poslato: 11, 11, 2013, 17:58:43 posle podne »
                                            Gorance,razocarao si me.

                                            Pa svi mikrotoneri,koji su napravljeni u Brodotehniki su
stariji od deset godina,o sharku i da ne pricam.Raspitaj se malo u JRB-u cije koriste si-
klje (plasticne),a narocito koja su godista.Nemoj sada da me teras da izvlacim sta je sve
srbija od plasticnih camaca proizvodila.Nego su bila vremena gde su nam nametnuli
hrvatske i slovenacke proizvode,kao najbolji su.Pogledaj samo DMB-ov dizel brodski mo-
tor.Koliko god ljudi poznajem da su ga imali i imaju,niko se nije zalio,pa i tada su nam
uvaljivali TORPEDO-v motor.
                                            Izgleda su mnogi od nas skloni da podcenjuju nase proiz-
vode.Ali ne zaboravite da od kada je ljudi i reka,ljudi su plovili na istim.Srbija ima sto-
tinama dugu tradiciju u gradnji recnih camaca,kao i srbi koji su ziveli na "hrvatskom moru"
tradiciju gradnje morskih.
PS. Moracu ovih dana da prosetam do brodarske skole da ih upitam sta uce decu na
      casovima iz istorije.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Metalni čamac - održavanje
« Odgovor #66 poslato: 11, 11, 2013, 18:04:52 posle podne »
srpska recna brodogradnja pocinje 1830ih  .. pre toga smo u vecini slucaja dubili balvane...   


Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Metalni čamac - održavanje
« Odgovor #67 poslato: 11, 11, 2013, 18:08:45 posle podne »
To mozda Vi iz planinskih krajeva.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Metalni čamac - održavanje
« Odgovor #68 poslato: 11, 11, 2013, 18:53:18 posle podne »
To mozda Vi iz planinskih krajeva.
HIT!
Nesporazum.Toliko o razocarenjima...
Cast izuzetcima(Brodotehnika mikrac-dosta stariji,Tri Princeze,Narval),ali nisam siguran u sigurnost plastikanera starih 10ak godina.
Mozda gresim,ali mi sve to lici na slabasno,ponovo izuzimam Narval,Tri Princeze...
Sada kada pogledam poruku ispade da tu preostaje Premix Titel(imao siklju staru bar 15ak godina,verovatno i vise,i dalje je u dosta dobrom stanju,ali su popravke i farbarije skoro na godisnjem nivou)...Nisam pametan,ako u obzir uzmemo uslove u kojima camce koristimo i strucnost/znanje vecine kolega camdzija uvek sam na strani plehanih:udaraj,lomi,kupi tablu lima,zovi kuma da zavari i eto ga kao nov...