Autor Tema: Ribarenje mrezom...  (Pročitano 24106 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #45 poslato: 02, 11, 2009, 15:39:08 posle podne »
Svaka ribokrađa je problem !!!
Dunav je moje more.....

Van mreže tyger

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Eat,sleep...go fishing
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #46 poslato: 02, 11, 2009, 16:03:39 posle podne »

kao i sve druge stare zanate trebamo negovati i ovaj,jer je on deo nase tradicije.
Divna tradicija nema šta...Ko je na vodi zadnjih 10-20godina alasi su mu se nesumnjivo ogadili za vjek vjekova!
Na šta ovo danas liči,ribari su barem ove koje sam ja video a prilično sam ubeđen i ostali, najortodoksnije lopine i kradu ono što priroda mukotrpno stvori!Privredni ribolov poput ovog kod nas skoro nigde više ne postoji a gde ga i ima polako se ukida,Kavezni uzgoj ribe u rekama DA,koristiš vodu iz reka i zasučeš rukave pa zaradiš koliko si vredan a ne SATIRATI ribu u mrestu i u krtozima kao što rade današnji alasi.
A tema je "sportska" do bola,nema šta.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #47 poslato: 02, 11, 2009, 16:47:22 posle podne »

kao i sve druge stare zanate trebamo negovati i ovaj,jer je on deo nase tradicije.
Divna tradicija nema šta...Ko je na vodi zadnjih 10-20godina alasi su mu se nesumnjivo ogadili za vjek vjekova!
Na šta ovo danas liči,ribari su barem ove koje sam ja video a prilično sam ubeđen i ostali, najortodoksnije lopine i kradu ono što priroda mukotrpno stvori!Privredni ribolov poput ovog kod nas skoro nigde više ne postoji a gde ga i ima polako se ukida,Kavezni uzgoj ribe u rekama DA,koristiš vodu iz reka i zasučeš rukave pa zaradiš koliko si vredan a ne SATIRATI ribu u mrestu i u krtozima kao što rade današnji alasi.
A tema je "sportska" do bola,nema šta.

Ribolov je od davnina u krvi coveka.. sto sa mrezama sto bez mreza... problem civilizacije je to sto nas ima previse na kvadratnom kilometru i sto hrane nedostaje zato dolazi do izlovljavanja... nisu krivi toliko ni alasi vec restorani, i pijace koje dozovoljavaju prodaju-odkup  ... znaci ko god je ikada narucio sarana divljaka u restoranu ili kupio na pijaci ucestvuje u ovoj prici ...

sa druge strane dobar deo ljudi nema nacina kako da prehrani svoje porodice i koristi se ovim nacionom zarade... po meni je bolje da rade mrezama nego da svercuju drogu ili kradu ...

ja jesam da se privredni ribolov zabrani ali pre toga nadjimo nacin da tim ljudima dozvolimo da zarade da prehrane svoje porodice....

ili ako nam bas toliko smeta privredni ribolov ajde da pokupujemo sve licence na podruciju beograda za privredni ribolov (postoji ogranicen broj)  i da ih zapalimo javno .. godinu dana nece biti privrednog ribolova... al niko nece da da svoj dinar za tako nesto, jako smo na recimo ajde da viimo kakvi smo na novcaniku ... you talk the talk do u walk the walk ..


manite me komunistickih fora to treba drzava da zabrani , boli  dupe drzavu za ribe i ostale stvari .... ajde mi sami nesto da uradimo , ili nam je lakse da kucamo sa tastature ....


i na kraju - jedno je nauciti a drugo je iskoriscavati ...

Van mreže tyger

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Eat,sleep...go fishing
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #48 poslato: 02, 11, 2009, 16:58:56 posle podne »
Iz tvog posta naravoučenije je- KRADI RIBU!A ko mene pita uopšte kako prehranjujem porodicu a neću da kradem ribu!?
E Kapetane Kapetane,ne valja ti rezon nikako.Gledaj države u okruženju samo,svi pecaju ko gospoda i imaju šta da upecaju a ovde???Ma da,loša godina,neće da jede,biće da je to u pitanju...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #49 poslato: 02, 11, 2009, 17:05:01 posle podne »
Iz tvog posta naravoučenije je- KRADI RIBU!A ko mene pita uopšte kako prehranjujem porodicu a neću da kradem ribu!?
E Kapetane Kapetane,ne valja ti rezon nikako.Gledaj države u okruženju samo,svi pecaju ko gospoda i imaju šta da upecaju a ovde???Ma da,loša godina,neće da jede,biće da je to u pitanju...


slazem se sa tobom da je privredni ribolov ugrozio ribu i skoro istrebio ... tu nema zbora...

a jel imas ljudima da ponudis nesto drugo ?  
hoces da odkupimo dozvole za sledecu godinu ?

ni mene ne pita nikako cu da preradim porodoci , ni ja nisam izasao da bacam mrezu da nahranim porodoicu... ali sta ako se neko nije snasao ni na jedan drugi nacin ? sta ako ne moze da nadje posao?

sva sreca pa priroda sama zna da popravi ono sto covek razori ...




Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #50 poslato: 02, 11, 2009, 17:16:37 posle podne »
U pravu ste obojica, ali samo drugacije to objasnjavate.
Ribokradja je ulov strujom, plinom....... masovni pomor bez mnogo muke, pa i ribarenje mrezom ako nije placena alaska dozvola.
Ali, (po meni) nije ribokradja ako se covek opredeli da se time bavi profesionalno i plati alasku dozvolu. Isto tako mislim da i kod obicne dozvole za ribolov koja vazi za celu Srbiju i sve reke, postoji klauzula da je odobreno loviti ribu mrezom ali sa ogranicenim dimenzijama (manje) mreze, i samo jedna u posedu ribolovca.
A sto se tice drzave, trebalo bi da odobri pravljenje i postavljanje ribnjaka na tekucim rekama. Koliko znam to nigde nije zabranjeno, vec je cak, preporuka da se poveca broj takvih ribnjaka.

Van mreže tyger

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Eat,sleep...go fishing
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #51 poslato: 02, 11, 2009, 17:30:49 posle podne »
Kapetane,
A u čemu je razlika kad kradeš iz radnje ili stana nečijeg na primer i kad kradeš iz reke?Po meni NEMA, i u civilizovanim državama i kazne su žešće kad potkradaš prirodne resurse jer tako kradeš od SVIH NAS,razmisli malo na taj način umesto što opravdavaš to!Ja se recimo trenutno grozno osećam jer mi je sezona pecanja prohujala a da zadnjih 2 meseca čestitog šarana nisam upecao jer je izneđu ostalog uništen u mrestu od ribokradica i ribara raznim alatima.Ja lično 80% upecanih šarana vraćam nazad.Znači,taj što krade ribu krade je indirektno i od mene i sprečava me da uživam u jedinom hobiju koji imam ako se to može nazvati hobi,ja bih pre to nazvao ljubav.Zar neko ima prava da me uskraćuje za to zato što neće da radi nego više voli leba bez motike?!

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #52 poslato: 02, 11, 2009, 18:04:28 posle podne »
naravno da ima razlike.kad krades iz prodavnice,krades od odredjenog preduzeca.a kad krades iz reke,krades od svih nas(kao sto si rekao).e sad ribarenje mrezom ne bi toliko uticalo na riblji fond kad bi se postovali propisi.tacno se zna gde i kako je dozvoljeno mrezariti.npr,u mrestilistima je to strogo zabranjeno.isto tako je zabranjeno mrezariti na 20m od obalne linije.ima tu jos mnogo propisa koji se uopste ne postuju.letos na dunavu sam doziveo da mi ribari koji verovatno imaju dozvolu 2x za dan vuku stap mrezom.isto tako ribari koji ribare na potezu vojnih basta,love kecige od kojih vecina nije ni blizu mere.jako bahato se ponasaju prema istim i umesto da odmah ociste mrezu od "ulova"i tako bar probaju da spasu sto se spasti da,malene kecige bacaju na pesak kerovima.ako se ne varam,a cesto mi se to dogadja,ove godine je dozvoljena mera za iste te kecige pomerena sa 25 na 30cm.a bas oko te mere,ili nesto iznad 25cm ona postaje polno zrela.sto ce reci da je decenijama do sad lovljena ispod mere polne zrelosti i to je bilo sasvim legalno.
zakljucak.ribarenje ne bi uticalo toliko na riblji fond kad bi se postovali propisi i kvote.veci,mnogo veci problem su zagadjenja i ribokradja

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #53 poslato: 02, 11, 2009, 18:11:47 posle podne »
nebi se slozio da onaj ko plati dozvolu krade ribu
problem su zakoni i propisi a po meni najveci problem su trovanja i razni legalni zagadjivaci vode
naravno da treba stati na put i ribokradji

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #54 poslato: 02, 11, 2009, 18:22:07 posle podne »
Kao i svuda i medju tim mesarima (neki ih zovu i ribari, alasi i sl) ima sljama, ali tu ih ima najvise. Bilo bi bolje da tu svoju negativnu energiju upotrebe na rad u ribnjacima ili komercijalnim vodama, ima li bi bolje prihode. Pogledajte samo zalosne komentare koje jedan od njih zove i putopisi na http://www.navodi.com/ tema:prica sa reke
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #55 poslato: 02, 11, 2009, 18:23:27 posle podne »
 Ako im je to razlog za prezivljavanje ima mnogo bolje placenih poslova za njih:
« Poslednja izmena: 02, 11, 2009, 18:33:35 posle podne Misha D »
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #56 poslato: 02, 11, 2009, 18:43:44 posle podne »
.......isto tako ribari koji ribare na potezu vojnih basta,love kecige od kojih vecina nije ni blizu mere.jako bahato se ponasaju prema istim i umesto da odmah ociste mrezu od "ulova"i tako bar probaju da spasu sto se spasti da,malene kecige bacaju na pesak kerovima.ako se ne varam,a cesto mi se to dogadja,ove godine je dozvoljena mera za iste te kecige pomerena sa 25 na 30cm.a bas oko te mere,ili nesto iznad 25cm ona postaje polno zrela.sto ce reci da je decenijama do sad lovljena ispod mere polne zrelosti i to je bilo sasvim legalno.
..........


Zato u restoranima vise ne mozes da narucis kechigu, jer je po recima konobara, nema ni u Dunavu a kamoli u restoranima. :diablo: :wild:

Ja bih  :police: :aikido: :police:

Van mreže MisterTwister

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 142
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #57 poslato: 03, 11, 2009, 00:54:58 pre podne »
Pozdravljam sve forumase i zelim da saopstim sledece.
Ne postoji ribokradja. Ribu niko ne krade vec postoji krivolov vezan za ribu ili divljac. Ribolov moze biti sportski i privredni. I jedan i drugi su regulisani zakonom o ribarstvu i krivicnim zakonikom.Zakon o ribarstvu jasno propisuje nacin i vreme izlova ribe kao i mesta na kojima se to moze raditi. Odredjene vrste  ribe stiti lovostajem i propisanim sankcijama za krsenje propisanih normi. Sve ovo je uradjeno kako bi se pojedincima omogucio privredni izlov ribe i kako bi se stanovnistvu zemlje omogucilo da u svakom vremenskom periodu moze sebi putem kupovine da obezbedi kvalitetnu ribu za ishranu. O svemu navedenom brinu se ribocuvarske sluzbe uz asistenciju  organa unutrasnjih poslova kao i nadlezne inspekcije od trgovinske do sanitarne. Rad nadleznih sluzbi je jasno definisan zakonom i podzakonskim aktima. ALI ILI MEDJUTIM. Nigde ne pise da ribocuvarska sluzba moze da se dogovori sa ribokradicama da tri dana rade za sebe sa strujom i plinom a jedan za ribocuvare . I pored najbolje volje to niko ne moze da dokaze. Nigde ne pise da je dozvoljeno da se koriste drzavni resursi tipa oduzete i navodno zapaljene mreze pa zatim postavljene od strane ribocuvara sa camcima i motorima koje placa drzava i iste naliva benzinom o drzavnom  trosku.Nigde ne pise da je dozvoljeno ribokradicama da u vreme mresta izlovljavaju sarana a sve pod budnim okom  :pogranichnik:  dok ih  :police: cuvaju sve zajedno itd itd
Plutam, plivam, ronim, zaranjam, izranjam, nestajem, vraćam se...

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #58 poslato: 03, 11, 2009, 18:07:49 posle podne »
kormorani da se pobiju :)

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Ribarenje mrezom...
« Odgovor #59 poslato: 03, 11, 2009, 19:19:21 posle podne »
 



  

ŠARAN (Cyprinus carpio)



Šaran (Ciprinus carpio) je najznačajnija riba ravničarskih reka kako sa sportskog, tako i sa gastronomskog, a i privrednog aspekta. Od svih riba najčešće se nalazi na našim trpezama (ribnjački šaran-golać). Ribnjački šaran je selekcionisan da ima što veći prirast uz obilje hrane. U povoljnim uslovima postiže velike težine, ali mu borbenost nije u srazmeri. Zakačen na udicu, brzo se predaje. Bira obično kanale, jezera, pa i mirnije reke, pa ga stoga u Dunavu ređe nalazimo. Postoji i tzv. češki šaran, koji takođe spada u ribnjačke šarane. On ima krljušti, ali se mnogo razlikuje po obliku od pravog divljaka. Zdepast je i ima izrazito strma leđa. Pravi dunavski oklagijaš je riba vretenastog oblika i naseljava gotovo sve nizijske reke. Iz Evrope je preseljen u Severnu Ameriku i Australiju. Često ga zovu i "dunavski lisac", jer dugo ispituje mamac, pa ga je teško uloviti. Uboden na udicu, pronaći će i najmanji zapon da obmota najlon oko njega, a onda zbogom. Na kamenitim delovima reke držaće se dna da bi najlon prerezao na kamen ili školjku. Njegovo telo je gomila mišića (ne predaje se do poslednjeg časa). Kao svoje stanište, od koga se ređe udaljava, obično bira potopljene panjeve i stabla koja su duže vreme u vodi. Ovakva drva su načeta crvima, koji su mu, pored školjki i puževa, glavna hrana.

Odabir mesta

Najčešće mesto za lov se pronalazi posmatranjem površine Dunava. Tako se uočavaju karakteristični klobuci koje šaran pravi pri hranjenju. Kada se utvrdi da se radi o potopljenom deblu, na najlon se vezuje samo olovo, pa se pretragom po dnu određuje dubina i položaj potopljenog drveta. Na ovakvim mestima je obično pogodno koristiti jedan do dva štapa. Riba se uglavnom kreće uz krajeve stabla. Ako ne odredimo tačan položaj stabla i pojedinih grana, sigurno ćemo mnogo više kačiti i kidati najlona i udica, a drmanjem štapa šaran će se rasplašiti.

Štapovi

Za ovakav način ribolova potrebni su izuzetno snažni štapovi, jer je ribu neophodno što pre izdići od dna i potopljenog debla. U suprotnom, šaran će se uplesti u granje, što je unapred izgubljena bitka. Dvodelne "germine" su još uvek nezamenljive, a ne mali broj ribolovaca još uvek koristi snažne bambuse. Dugačak štap se više savija, što je neophodno izbeći, a i pogodan je za lov iz čamca. Na mestima gde su potopljeni panjevi, voda je uglavnom vrlo jaka, pa je potrebno i teže olovo. Idealan štap je dužine 240cm, bacačke težine 70-150 ili 100-200 grama. Štapovi od karbona, odnosno mešavine karbona i fibera, takođe se mogu koristiti.

Najloni

Pošto se ovde ne preporučuje zamaranje dok se riba ne odvoji od stabla, najloni tanji od 0,35 mm ne dolaze u obzir. Znači nikako istegljivi, jer se ribi ne sme dati prostora da se negde zavuče. Ipak ne treba ni preterivati, deblji najlon je vidljiviji, a povećava otpor vode, pa je samim tim potrebno stavljati i teže olovo. Šaran je izuzetno oprezna riba i ako oseti prevelik otpor, neće se prevariti. Nikako ne stavljati predveze. Jedna udica direktno vezana (bez putila), graničnik obično od ventil-gumice (najjednostavnija i najjeftinija varijanta) i klizajuće olovo. U zavisnosti od dubine i brzine vode, stavlja se olovo težine 70-120 grama. Kad se lovi šaran nikad ne treba stavljati dve udice zato što se jedna udica uvek uplete u granje.

Mašinice

Pošto ovde popuštanja nema, većina ribolovaca steže kočnicu do kraja, jer ako šaran krene svojim putem, već je pod stablom. Mnogi ribolovci koriste stari način ribarenja sa namotačem. Možda će mnogi na ovo odmahnuti glavom, ali ovakav način ima svoje prednosti. Mašinice koje se preporučuju za ovaj vid pecanja su Quick 330 i 440, Kardinal 57, 155 i 77, Mitchel 300, 306, 410 takođe nezaobilazni Shakespear-ov Prezident i Ambideks. Kao što vidite, izuzetno jake mašinice velike snage, uglavnom sa pužnim prenosom.

Udice

Šaran ima veoma meka usta, koja se u borbi lako rascepe, a riba se oslobađa. Oblik šaranske udice već je uglavnom poznat. To su kratke i široke udice, malo zakrivljene, radi lakšeg kačenja. Vrh običan ili kriv (papagajke), materijal čelik, a u novije doba karbonke laserski ili hemijski oštrene. One su izvanredne za ribolov na kanalima i jezerima, gde nema zapona i gde se riba može do beskraja zamarati. Međutim, u panjevima te udice slobodno zaboravite. Isključivo Mustadove čelične kovanice dolaze u obzir. Najpre zbog mnogo veće snage, a potom što su znatno deblje od karbonskih pa teže proseku šaranove usne. Preporučljivi brojevi u lovu su 1/0, 2/0, 3/0. Ako stavljate manju udicu, znači 1/0, i riba savije štap, a vi je u kontri ne zakačite odmah, stavljate veću. Taj šaran ima usta da u njih moze stati pesnica i mora se što pre izdići od dna pa je potrebna debela udica velike snage.

Prihrana

Prihranjuje se u manjim količinama sa probarenim kukuruzom. Male količine hrane služe samo zato da se šarani naviknu na tu hranu i da je uzimaju bez podozrenja. Riba u panjevima ima dovoljno hrane za razvoj, jer kad bi čekala našu prihranu slabo bi napredovala. Kukuruz za prihranu mora biti tvrd, jer se u suprotnom nakupi mnogo bele ribe i rakova. Na takav se kukuruz i peca. Obično se prihranjuje uzvodno 7-10 m od mesta pecanja.

Mamci

Šaran se može loviti na durboka, zelenu glistu, običnu glistu, crviće, noklu (valjak), hlebnu ružu, gnječen hleb, kukuruz (stari i mladi), školjku, rečnog puža, rovca, ribicu, baren krompir, pa čak i na tvister. Najbolji mamac od svih je nokla koja se pravi na sledeći način: 2/3 kukuruznog i 1/3 pšeničnog brašna zamesiti u hladnoj vodi (po želji obojiti i dodati mirise). U lonac staviti vodu da provri. Od smese se odmah prave nokle veličine oraha. Nokle se ubacuju u kipuću vodu i mešaju se varjačom da se ne zalepe za dno. Kada nokle isplivaju na površinu vade se i stavljaju pod tekuću hladnu vodu. Ovako napravljena nokla kada se baci o pod mora da odskoči bar jedan metar. Dobro pripremljena na udici stoji 2-3 sata, a voda i bela riba teško je skidaju. Školjke i puževi se pripremaju tako što se očišćeni ostavljaju na jakom suncu da se isuše. Tada postaju kao guma, pa ih bela riba teže skida. Kuvanjem takođe postaju tvrđe, ali se zbog neprijatnog mirisa preporučuje da se to radi napolju. Od glista u obzir dolazi isključivo zelena ritska, jer sve ostale odmah napadne bela riba. Šaran će najbolje gristi pred porast vode, u blagom porastu i opadanju.

 
  

 
 






 

 
Ribe Naših Voda, 1999-2002  
    

web design

 
« Poslednja izmena: 04, 11, 2009, 10:58:14 pre podne deda »
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran