Autor Tema: Plastifikacija metala?  (Pročitano 9934 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Plastifikacija metala?
« poslato: 16, 10, 2009, 12:29:06 posle podne »
Lijep pozdrav svim mornarim ovog sajta. Mislim da sam procitao gotovo sve postove na sajtu i dobio krasnih ideja za moj buduci katamarancic. Naime pravim katamaran na specifican nacin. Umjesto klasicnog izgleda ja cu da pokusam da spojim dvije krajnosti - podvoz katamarana i nadgradnju splava. Zivim u Brckom i 90 % mog drustva pola zivota provodi na vodi. Ja sam do sada vozikao neke nase rukosklepine , tabnase pa sam odlucio da za tu mirnuku vodu napravim ovakvu konstrukciju. E sad pitanje.... Imam zelju da preko metalne konstrukcije katamarana (plovaka) navucem tanak sloj plastike (Koje?) Time mislim da bi dobio na zastiti metala i plovnosti pa bi mi motor od 25 kubika bio dovoljan za pokrete , koji su meni dovoljni. Moj prijatelj je napravio splav sa tri reda buradi 12 x 4 sa malim zakosenjima na vrhu prvih buradi i to ide solidnom brzinom uzvodno pogonjeno takvim motorom. Ako neko zna sta uciniti sa metalnom povrsinom. Radovi na konstrukciji lkv nosaca za platfomu i materijal za plovke je spreman (ceka da se vratim sa putovanja). Bio bih zahvalan na pomoci.
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #1 poslato: 16, 10, 2009, 13:57:46 posle podne »
Oko konstrukcije se slabo razumem ali ti nikako ne preporucujem oblaganje metalnih bova poliesterom.Sa epoksidom nemam iskustvo.
Naime poliester u dodiru s metalom oslobadja neku hemiju koja opet ubrzava proces korozije tako da za kratko vreme ode sve u ......

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #2 poslato: 16, 10, 2009, 14:09:10 posle podne »
Hvala , jedna dilema manje.
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže hallamiti

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 303
  • Pol: Muškarac
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #3 poslato: 16, 10, 2009, 14:52:42 posle podne »
Oko konstrukcije se slabo razumem ali ti nikako ne preporucujem oblaganje metalnih bova poliesterom.Sa epoksidom nemam iskustvo.
Naime poliester u dodiru s metalom oslobadja neku hemiju koja opet ubrzava proces korozije tako da za kratko vreme ode sve u ......

e za ovo nisam bas siguran da je tacno, mozda i gresim, ali imam u kuci bojler gorenje koji je procureo nakon 2 godine upotrebe i od kada ga je cale odneo na plastificiranje, a to je bilo pre 20 godina, jos uvek je kao nov i u funkciji.....pozdrav

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #4 poslato: 16, 10, 2009, 15:23:29 posle podne »
materijal korito VS materijal bojler
materijal plastifikacije korita VS materijal plastifikacije bojlera

ima tu dosta nepoznanica...  u bojlere se tek ne razumam al skoro sam kupovao bojler i bilo je garancija na kotao ili kako se to vec zove od 5 do 20 godina u zavisnosti od kog su materijala...

sto se plastifikacije tice znam da su uspesno plastificirali stare barke po hrvatskoj ...

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #5 poslato: 16, 10, 2009, 15:57:03 posle podne »
Ja bih to samo presao sa 6-8 slojeva epoksi prajmera i preko naneo poliuretanski lak u dva sloja. 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #6 poslato: 16, 10, 2009, 17:32:15 posle podne »
      Metal i plastika se lepo slazu.Najveci je problem sirenje i skupljanje metala
 pri razlicitim temperaturama.Ne vidim razlog da plastificiras metalni camac,to se
 najvise radi sa drvenima zbog rasusivanja i itd.Ali ako si bas zapeo,a ti dobro pri-
 premi metal,najbolje ispeskari,i nanesi dva tanka sloja mata mokro na mokro,
 mozda od 150grm2.Vazno je da ti sloj bude sto tanji.Ionda moras svako ostecenje
 odmah da popravljas,inace ce ti se odvojiti od lima.Mozes i debelo da naneses,ali onda
 idi malo preko palube,tako da imas korito u koritu ba te bas briga i da se odvoje.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #7 poslato: 16, 10, 2009, 19:16:36 posle podne »
Oko konstrukcije se slabo razumem ali ti nikako ne preporucujem oblaganje metalnih bova poliesterom.Sa epoksidom nemam iskustvo.
Naime poliester u dodiru s metalom oslobadja neku hemiju koja opet ubrzava proces korozije tako da za kratko vreme ode sve u ......

Nisam neki strucnjak ali ovo sam napisao iz licnog iskustva.Naime prilikom svoje gradnje zarobio sam par L. profila u poliester,slucajem okolnosti posle dve god morao sam to da prepravljam i zacudio se koliko je korozija napredovala na tim metalnim profilima.Bukvalno ih je prepolovila.Napominjem da su bili uredno ocisceni od korozije i zatvoreni sa sest slojeva poliesterske smole,atmosverske prilike nisu imale nikakav uticaj.
Inace imam lose iskustvo i sa oblaganjem starog drvenog korita poliesterom. :suicide:
Ovo je samo moje iskustvo sto neznaci da je tacno :party:

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #8 poslato: 16, 10, 2009, 19:42:49 posle podne »
Hvala na misljenjima , koja su definitivno razlicita , ocito zavisno od afiniteta i iskustva . Zasto oblaganje metalnih plovaka(pontona ili kako vec) plasticnim slojem. Najvazniji razlog je da se izbjegnu veoma ruzne krivine lima i spojeva lima. Zatim i da se dobije na plovnosti, smanjuje se trenje i povecava "probojnost" trupa kroz vodu. Pokusavam da napravim konstrukciju koja ima vitke katamaranske trupove i nadgradnju obicnog splava, ponavljam. Koja je poenta ako to sve izgleda kao da je neko sazvakao ili skuckao na panju. Moj rijatelj koji je i odgovoran za konstrukciju i varove je napravio "nebrojeno " motornih zmajeva tako da nikakav moj hir nije nemoguc za ovog genijalca. Kompletan donji postroj se pravi od cisterni za gorivo presjecenih na pola plus vrhovi i krajevi od lima (meni nepoznate debljine ) .Sva se ova skalamerija vari u kopaktnu cjelinu .Opet meni nepoznatim postupkom.   :smile:....
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #9 poslato: 16, 10, 2009, 20:09:23 posle podne »
Poljo, ocito govorite o dve razlicite stvari. Giga je rekao da ne valja metal plastificirati poliesterom, i potpuno je u pravu. Poliesterske komponente sadrze veoma abrazivne materije koje reaguju na metal. A Zoki je mislio na materijal koji se specijalno koristi za plastifikaciju metala i on je u praskastom obliku. Taj, nazovimo prasak se "poprska" po metalnoj povrsini i grejanjem se topi i sjedinjuje u kompaktnu masu koja se istovremeno "lepi" za metal. Tako je plastificirana aluminijumska stolarija, stolovi i stolice za bastenske garniture, ......itd.
Znaci obojica su u pravu ali se niste razumeli oko vrste plastifikacije. :good: :drinks:

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #10 poslato: 16, 10, 2009, 20:15:45 posle podne »
Zahvaljujem na objasnjenju. Posto govorim o kvadratima i kvadratima te povrsine jel onda ta praskasta varijanta pastifikacije dolazi u obzir? Gledajuci po netu stalno se spominju neke specijalne masine za tu vrstu nanosenja plasticne mase na metal.  Zanima me imali neka varijanta tog postupka prijemcljivog za "narodne mase" ? Mislim da bi takva masina za ovaj zahvat bila prilicno velika a nesumnjam i skupa.
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #11 poslato: 16, 10, 2009, 20:31:17 posle podne »
Poljo, za aluminijumsku stolariju i stolove/stolice postoje peci u kojima se zagreva i topi ta plastika, a da li moze nekim gorionikom i otvorenim plamenom, stvarno ne znam. A o peci za ceo brod, da ne pricam. To bi bilo kao komore za susenje auta nakon farbanja, cak i vece. To verovatno imaju neka brodogradilista koji rade serijske proizvodnje pa im se isplati da izgrade takve komore. U privatnoj radinosti to bi bilo skuplje nego ceo brod. Najbolje bi bilo da odes kod nekog ko radi (imas mnogo reklama tog tipa) plastificiranje metala, pa se kod njih raspitas da li postoji neka metoda kako bi mogao plastificirati ladju, a ujedno i da se raspitas gde da nabavis taj praskasti materijal kojim se plastificira metal. U vreme kad sam ja radio reciklazu plastike, u praskastom obliku je bio samo PVC. Jedino sto znam sa sigurnoscu je da se ni jedna plastika ne izlaze otvorenom plamenu vec se zagrevanje vrsi indirektno, toplim vazduhom. Mozda bi moglo onim velikim "fenom" za skidanje boje sa drveta koji greje do 600 stepeni. Inace se sve ove plastike tope u rasponu od 120 pa do 280 stepeni. To ti je uopsteno o plasticnim materijalima koji su najcesci u praksi. Ako jos nesto mogu pomoci, slobodno pitaj, pa ako znam odgovor, rado cu ti pomoci.Pozzzzzzzzz :good:

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #12 poslato: 16, 10, 2009, 21:08:59 posle podne »
Hvala vam svima mnogo. Lijepo je kad znas da nesto nemoze , prestanes da mislis u tom pravcu. Najvjerovatnije cu da privatim ideju o viseslojnom "prajmerisanju" trupa a sada pravac tema o farbanju metala da pronadjem kako izbjeci ona ruzna zakrivljenja na metalu. Nije to automobil pa da se udari spric-git i bog te veselio. Mora da postoji neka caka ....Hvala jos jednom , sajt je veoma koristan ovakvim poput mene.
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #13 poslato: 16, 10, 2009, 21:19:17 posle podne »
Sluzimo narodu. :good: :good:

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Plastifikacija metala?
« Odgovor #14 poslato: 17, 10, 2009, 13:28:00 posle podne »
Hvala vam svima mnogo. Lijepo je kad znas da nesto nemoze , prestanes da mislis u tom pravcu. Najvjerovatnije cu da privatim ideju o viseslojnom "prajmerisanju" trupa a sada pravac tema o farbanju metala da pronadjem kako izbjeci ona ruzna zakrivljenja na metalu. Nije to automobil pa da se udari spric-git i bog te veselio. Mora da postoji neka caka ....Hvala jos jednom , sajt je veoma koristan ovakvim poput mene.

Ako  ces da prajmerises trup u vise slojeva, obavezno se drzi preporuka proizvodjaca prajmera.
Ovde imas Hempelove preporuke:

http://www.mediafire.com/?nntz2ozcy0e
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.