Autor Tema: PROKLIZAVA POTEZNICA TOMOS 4  (Pročitano 967 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže coka

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 5
  • www.mojaladja.com
PROKLIZAVA POTEZNICA TOMOS 4
« poslato: 02, 11, 2022, 18:06:49 posle podne »
Pozdrav, može li neko da mi kaze kako da popravim poteznicu koja PROKLIZAVA na tomos 4.

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: PROKLIZAVA POTEZNICA TOMOS 4
« Odgovor #1 poslato: 02, 11, 2022, 21:22:49 posle podne »
Kada skineš ceo mehanizam poteznice sa motora (3 šrafa sa gornje strane) videćeš metalni ventilator za hlađenje motora koji u sredini ima šolju u koju ulazi rolničasti mehanizam poteznice koji si skinuo. Najčešći uzrok proklizavanja je prljava, tj. masna ili nauljena šolja u sredini ventilatora. Viđao sam već i da neki "savesni" vlasnici tu šolju namerno naulje ili je podmažu sa tavotnom masti da rolnice u njoj kobajagi lakše trče...totalna nebuloza... Šolja mora biti potpuno čista, bez trunke masti ili ulja, jer rolnice mehanizma prilikom potezanja  moraju da se zaglave u njoj da ne bi proklizile. Drugi i mnogo ređi razlog za proklizavanje je eventualno neispravan rad samog mehanizma poteznice koji se sastoji iz osovine sa 3 brega tzv. osovina razmikač, na koju naležu 3 rolnice, i sve to je spakovano u limeno kućište. Sa spoljne strane su rolnice obuhvaćene sa prstenastom oprugom. Nije na odmet ponekad, a pogotovo ako je motor duže vreme bio van upotrebe, rastaviti taj mehanizam, sve delove oprati u nafti, obrisati na suvo, i sastaviti. Posle dužeg stajanja, ako je bio nekada podmazivan, ta mast zna da se stvrdne, pa da čitav mehanizam zaglavljuje. U svakom slučaju posle odmašćivanja gore pomenute šolje, blagim trzanjem poteznice vredi prekontrolisati i sam mehanizam. Naime, prilikom trzanja, rolnice treba da se šire, a prilikom otpuštanja, opruga treba da ih skuplja. Ako ovo nije slučaj, onda se mehanizam mora rastaviti, i videti da li je u pitanju samo zaprljanje koje sam opisao, ili neki neispravan deo.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 03, 11, 2022, 14:07:49 posle podne George »