Autor Tema: Kajak - saveti , predlozi , kritike  (Pročitano 5820 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Kajak - saveti , predlozi , kritike
« poslato: 16, 07, 2022, 10:35:38 pre podne »
Evo da probam da pokrenem temu...
Dugo vremena sam na reci ali sam uglavnom plovio čamcem, sa motorom...
Od skoro sam počeo da veslam sa kajakom. Uglavnom na Ušću, Savom i Dunavom.
Ovo je potpuno drugi  doživljaj reke, vode, svega...A i čamce sada gledam kao rizik i problem  jh

Daje par saveta, za nas početnike, iz ugla veslača ili UMČ...  Kako Vi vidite one "druge" i kakoo bi trebali "oni" da se ponašaju na vodi

Preopručite rute za veslanje, klubove, mesta vredna pažnje...


I da ....da Vas podsetim da obratite pažnju na kajake i kanue. Niski smo  25648 neupadljivi , uglavnom spori... Ali smo tu ,sa Vama na reci

Unapred hvala na savetima


Van mreže Nevena

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
    • Eon
  • Marina: Liman
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #1 poslato: 16, 07, 2022, 22:55:33 posle podne »
Ja 15 godina vozim kajak u okolini Novog Sada, 2 godine imam metalni brodić.
Te dve aktivnosti su, iako obe na vodi, neuporedive.
Takođe je teško razmišljati kao kajakaš, dok ploviš brodom, gotovo nemoguće. Obrnuto je puno lakše, ali besmisleno.
Na prvi pogled, brodovi i čamci ugrožavaju bezbednost kajakaša, ali to je samo u zaista ekstremnim slučajevima, kad neka bela lađa prođe baš blizu ili je neko, obično na skuteru, baš namerio da proveri koliko si stabilan u kajaku. Sve ostale, redovne situacije su uz malo vežbe rešive. Npr, kad naučiš da zajašeš talas čamca koji te obiđe, pa se tako voziš neko vreme sa pola snage ili da presecaš kajakom talase čamca sa kojim se mimoiđeš, taj suživot postane znatno zabavniji, posebno kada je toplo, pa eventualno zalivanje vodom preko valobrana i nije mnogo stresno. U rano proleće je to puno neprijatnije, ali tada čamaca i brodića gotovo da i nema.

Mene trenutno puno više frustriraju pecaroši koji pecaju bez plovka i nemaju ideju o tome da se najlon iz našeg ugla uglavnom ne vidi.

Što se tiče preporuka, sada, dok je voda niska i ima puno sprudova, treba iskoristiti vreme za tzv "dugačka" celodnevna veslanja. Zamoliš nekoga da te kolima sa kajakom odveze do nekog zgodnog mesta uzvodno pa veslaš polako do polazne tačke nazad, staneš da se okupaš, popiješ kafu,...
I obavezno izbegavaš plovni put!!!

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #2 poslato: 17, 07, 2022, 15:09:36 posle podne »
Hvala Nevena na odgovoru i savetima

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #3 poslato: 18, 07, 2022, 10:35:35 pre podne »
Super tema! Kao mladji sam veslao nekoliko godina u veslackom klubu Galeb u Zemunu, doduse nisam veslao kajak. Odmah pored Galeba je kajakaski klub Zemun.

Brod mi je na vezu u 4julu, i kada god sam na vodi pored mene prolazi zaista puno ljudi u kajacima. Sjajno mi je da ljudi provode vreme na vodi, zdrava fizicka aktivnost. Cenim da je vecina tih kajaka na iznajmljivanje sto znaci da verovatno vecina ljudi seda u kajak prvi put.

Iz mog ugla, to je malo nebezbedno za nekoga bez iskustva, pogotovo kada je prolece na primer i voda hladna. Takodje Dunav je prilicno brz, a nisam siguran koliko su ljudi upoznati sa rekom.

Elem, mislim da je najbolje ici rano ujutru dok nije jako sunce i sto je jos bitnije nema mnogo camaca, naravno blizu obale. Recimo, dok sam trenirao veslanje, mi smo uvek isli uzvodno, za slucaj da se prevrenemo da nas voda vrati do kluba. Najveca opasnost su gliseri, iz mog iskustva, tu je procenat kretena na vodi ubedljivo najveci.

Blizu Beograda je Belegis, on bi mogao biti interesantan za kajak.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #4 poslato: 24, 07, 2022, 13:04:36 posle podne »
Ja sam dugo želeo da imam Kajak, gledao oglase, raspitivao se šta je obolje onaj na naduvavanje ili od poliestera. Supruga je tu prevagnula sa mišljenjem jer je i ona imala želju da bude samnom na vodi, pa sam prošle godine nabavio Kanu. Nisam mnogo veslao, jer brzo dodje sezona pa smo onda na čamcu, ali tih nekoliko puta što smo išli Kanuom na reku je nezaboravno. Prednost je što se možeš uvući sa njime u razne kanale, rukavce, prići baš blizu obali, što čamcem često i ne može. Namera mi je bila da ga držim na krovu čamca ali ga je skoro nemoguće fizički podignuti gore. Sam nikako, jednom ja i Bakara probali, ali ne ide. Pre jedno mesec dana zakačili smo ga za Bakarin Rebell i vukli do Belegiških ada, tamo proveli jedno sat vremena veslajući oko sprudova. Doživljaj je stvarno super. Sad je kući u dvorištu i verovatno ću veslati na jesen i proleće kada Cranchi završi sezonu i preseli se u dvorište.
Namera mi je da nabavim i dasku za veslanje, jer ću nju verovatno lakše podizati na krov čamca, onda  bi se ona češe koristila leti kada se negde usidrim. Dilema je samo da li onu na naduvavanje ili čvrstu, čak dolazim i na ideju da nekako, u zimskom periodu kad bude više slobodnog vremena,  sam napravim jednu. Gledam oglase nisu baš jeftine. Tako ako neko ima neku koju ne koristi, koja je oštećena spreman sam da je popravljam, pa ako mu ne treba uz neku primamljivu  cenu bi se mogli dogovoriti.
Neveni se divim sa koliko entuzijazma ona i njena porodica koriste čari prirode i uživaju na reci i pored nje, tebi Marko želim mnogo sati bezbednog veslanja i uživanja na reci.

Van mreže Bolens

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 82
  • Pol: Muškarac
    • Hajdi
    • FTC Vita Admiral
  • Brod tip: Volksboot 480, kajak Taimen-2, King 270
  • Marina: Neoplanta, Novi Sad
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #5 poslato: 25, 07, 2022, 10:28:51 pre podne »
Nevena ti je lepo odogovorila. Moja su iskustva gotovo identična. Pošto decenijama veslam u kajaku a poslednjih godina imam i jedrilicu koju držim u marini. Ukratko, kajak je fantastično plovilo za rekreaciju i uživanje, njim ćeš, bar na Dunavu, dobaciti  mnogo dalje nego klasičnom brodicom. I naravno mnogo lakše. Tako sam ja kajakom preveslao od Ingolštata pa sve do Crnog mora a "dojedrio" sam samo do Đerdapa. Kajak (dobro i kanu, ali ipak sam pre za kajak) je sredstvo koje pruža najveći index satisfakcije ako je gore ono što dobijaš, a dole u imeniocu troškovi. Nema registracije, nema marina, održavanje je beznačajno... Dalje, nema buke... dobro ni u jedrenju nema buke osim malo škripe konopaca  sajkaca. E sad koji kajak nabaviti, to je ozbiljna tema. Da li hoćeš da se zamajavaš samo oko plaže ili si dugoprugaš. Najbolje je da se obratiš Srpskim velsačima TID-a https://srpski-veslaci.org.rs/ koji organizuju Dunavsku regatu pa će ti oni sve reći a možda i naći nešto povoljno.

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #6 poslato: 25, 07, 2022, 22:58:56 posle podne »
Momci
Hvala na savetima i komentarima.
Samo da savladam prevrtanje u vodu i na konju sam  jh
Za početak ću veslati u lokalu. Ima šta da se vidi i obiđe.Samo da se skloni ponton sa lida pa da napravim pun krug  25648

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #7 poslato: 26, 07, 2022, 07:39:08 pre podne »
Momci
Hvala na savetima i komentarima.
Samo da savladam prevrtanje u vodu i na konju sam  jh
Za početak ću veslati u lokalu. Ima šta da se vidi i obiđe.Samo da se skloni ponton sa lida pa da napravim pun krug  25648
Pazi na glisere, prevrtanje ćeš lako savladati...
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #8 poslato: 26, 07, 2022, 11:26:13 pre podne »
how to upload photo to internet


Danas smo sreli školu kajaka na samom Ušću . Dobili smo par lepih saveta oko veslanja i bezbednosti na vodi.
Izbegavati plovni put, ne presecati put brodovima, pratiti vremensku prognozu , nositi prsluke...




Inače , u pitanju je kajak škola 25.Maj , škola  budućih šampiona .

Van mreže Nevena

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
    • Eon
  • Marina: Liman
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #9 poslato: 27, 07, 2022, 22:52:37 posle podne »
Citat
Samo da savladam prevrtanje u vodu i na konju sam

Dogod ti prevrtanje nije automatska akcija, nema izlaska na živu vodu. Nađi neki dunavac sa lepim izlazom na obalu i prevrći se dok ti ne dosadi. Osnovno je da kad upadneš u vodu prvo okreneš čamac,  da se ne napuni vodom i da imaš za šta da se držiš ako su se udario ili ne možeš da plivaš, onda nađeš veslo i ubaciš ga u čamac i tek onda gledaš gde su se rasule ostale stvari koje su eventualno imao u čamcu. Nastavak zavisi od toga kakav kajak imaš. Ako je onaj turing ili neki stabilniji , ima na netu gomila tutorijala za ulazak u čamac iz vode. U početku ćeš svakako svaki put trebati da izađeš na obalu da ga isprazniš, pa u krug.
Sve dok ne automatizuješ to okretanje čamca čim se prevrneš, neće te spasiti panike  ni prsluk ni neko ko vesla sa tobom. Posebno što se prevrtanja obično dešavaju ili kad ti naiđu talasi koje nisi primetio jer si se npr zapričao ili kada te okrene vir.
Iskoristi ove visoke temperature pa na kupanjac😉
« Poslednja izmena: 28, 07, 2022, 08:38:31 pre podne Nevena »

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #10 poslato: 28, 07, 2022, 14:40:58 posle podne »
Lepo su te savetovali ti iz Kajak kluba: Nigde bez prsluka. Još kada bi se oni toga pridržavali pa toj deci koja vežbaju prilikom ulaska u kajak dali prsluke. U Zemunu ima par tih veslačkih klubova, vežbaju baš mala deca i niko od njih ne nosi prsluk. Ne daj bože da se desi neka tragedija ne znam kako bi objasnili zašto deca ne nose prsluke. Džaba bi posle bilo kukanja ili traženja opravdanja, jer opravdanja nema. Kao da ne shvataju koliko Dunav može biti opasan, pa naravno i druge reke.

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #11 poslato: 29, 07, 2022, 08:43:53 pre podne »
U Galebu su svojevremeno trazili kao obaveznu potvrdu da je dete plivac (to se vadilo u Pinkiju cini mi se). Takmicarski veslacki camci se ne mogu veslati sa prslucima.

Van mreže Bolens

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 82
  • Pol: Muškarac
    • Hajdi
    • FTC Vita Admiral
  • Brod tip: Volksboot 480, kajak Taimen-2, King 270
  • Marina: Neoplanta, Novi Sad
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #12 poslato: 29, 07, 2022, 14:56:30 posle podne »
Lepo su te savetovali ti iz Kajak kluba: Nigde bez prsluka. Još kada bi se oni toga pridržavali pa toj deci koja vežbaju prilikom ulaska u kajak dali prsluke. U Zemunu ima par tih veslačkih klubova, vežbaju baš mala deca i niko od njih ne nosi prsluk. Ne daj bože da se desi neka tragedija ne znam kako bi objasnili zašto deca ne nose prsluke. Džaba bi posle bilo kukanja ili traženja opravdanja, jer opravdanja nema. Kao da ne shvataju koliko Dunav može biti opasan, pa naravno i druge reke.

Upravo tako. Samo nažalost jedna devojčica (Katarina Kunović, VK Danubius, Novi Sad) je i nastradala, za nju je kasno. Ni meni nikad neće biti jasno, što decu (maloletne osobe) teraju da veslaju po Dunavu koji je međunarodni plovni put i veoma opasan čak i za nas odrasle... BEZ PRSLUKA! Prsluk im kao sprečava amplitude pokreta. Pa postoje oni koji se sami naduvavaju kad se prevrnete i dođu u dodir sa vodom i uopšte ih ne osećate dok ih nosite... ali ne, nikoga još nisam video da trenira u veslačkom ili kajak klubu tako. Neshvatljivo i za trenere a i za roditelje kad šalju decu da treniraju po reci i direktno ih izlažu opasnosti. Imao sam i jednu prezentaciju baš na tu temu na skupu "Nautički turizam u Vojvodini", ali ništa se nije promenilo.

https://www.kurir.rs/crna-hronika/2255411/drama-u-novom-sadu-kajakasica-prilikom-treninga-nestala-na-dunavu

Jedino, sa rezervom uzmite to što piše u Kuriru, nije se baš tako odigralo, znam detalje. Ali u ovom trenutku to nije više bitno. Da je nosila "inflatable life jacket", bilo bi mnogo više šansi da bude živa danas.

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #13 poslato: 29, 07, 2022, 17:57:13 posle podne »
Da ne grešim dušu, deca sa 25.Maja nose prsluke.Vidi se na fotografiji. Klinci iz Starih Banovaca nose prsluke.Svi. Imaju Obimove prsluke prilagođene veslačima,široki obod oko pazuha.

Van mreže Nevena

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
    • Eon
  • Marina: Liman
Odg: Kajak - saveti , predlozi , kritike
« Odgovor #14 poslato: 29, 07, 2022, 19:26:38 posle podne »
E, sad se setih još jedne velike opasnosti za kajakaše. Čista prirodna nepogoda -LABUDOVI !!!
Posebno u proleće od aprila do juna kada se gnezde i kada im se izlegu pilići. Jako su opasni, napadaju sa leđa, kljunom, nogama i krilima.
Za sve ove godine smo skontali par stvari:
- Opasno je kada je jedan. To obično znači da je labudica negde u blizini na jajima ili sa tek izleglim labudićima. Ne treba im prilaziti na manje od 300m. Dotle otprilike štite teritoriju
- Kada su u paru to obično znači da nemaju gnezdo i da se ponašaju manje zaštitnički, ali svejedno treba biti oprezan, ćudljiva su to stvorenja.
- Ako i dođe do okršaja, nikako ne bežati tako da okreneš leđa. Kada ih gledaš i povlačiš se u nazad manja je verovatnoća da će napasti.
- U Rakovačkom dunavcu uzvodno od NS ima jedan lud labud. Ali bukvalno. Agresivan je cele godine i nasrće i na druge labudove i tera ih od sebe, no ko dođe do toga da u kajaku prelazi Dunav, taj je sigurno već imao posla sa tim đavolima pa zna šta mu je činiti.