Autor Tema: Gel akumulatori  (Pročitano 12757 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Gel akumulatori
« Odgovor #30 poslato: 10, 06, 2022, 17:34:26 posle podne »
Teorijski dva akumulatora istih kapaciteta, iste starosti i iste vrste i istog proizvodjaca kada se spoje paralelno rade kao jedan duplo veceg kapaciteta. Mada kada jedan rikne ubije i drugog.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Bojan Bakic

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 128
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: BAS 747
  • Marina: General
Odg: Gel akumulatori
« Odgovor #31 poslato: 10, 06, 2022, 18:58:07 posle podne »
Kod mene su dve optime ali odvoje i jedna bez problema zadovoljava frizider,ledomat,invetrer,tv,svetla itd.Preko dana dok je puni solar a ako to sve radi preko noci onda spusti napon na 12v sto je ok obzirom da taj aku moze da se prazni do 10v da mu ne bude nista.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Gel akumulatori
« Odgovor #32 poslato: 10, 06, 2022, 21:25:58 posle podne »
Jesi li zvao http://www.solarni.rs/?

Ja sam kod njih uzeo pre par godina 2xAGM 110Amph dubokoprazneća akumulatora i vezao ih paralelno. Imam 3 panela x 150W i frižider (kompresorski) radi neprekidno od aprilla pa do oktobra.
Dešavalo se da, ako naiđe serija oblačnih dana ili sam stalno u ladovini (a obično jesam) da posle par dana krenu akumulatori da zamuckuju. Onda dođem na ideju da frižider isključim u 22h a palim čim izađe sunce (05h) a to sam rešio tajmerom. Preko noći nema potrebe da radi friz jer je na vodi noću ionako hladno a i friz se ne otvara jer se spava, ujutru sve hladno kako treba.

Nisam uzeo 1aku jer je težak 60kg, kako to da unesem u brod i ispomeram ga gde treba a posle vidim da sam i mogao.
Ne znam koja bi mu bila prednost, možda to što je jedan sam po sebi pa znaš kada je završio karijeru a 2 aku upregnuta moraju biti u dlaku ista da bi radili složno a opet ne znaš ako 1 oslabi, onda se preliva struja iz jednog u drugi pa ti treba vremena da shvatiš da ima problema, neka me neko ispravi ako grešim.


Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Gel akumulatori
« Odgovor #33 poslato: 11, 06, 2022, 00:02:07 pre podne »
Iz mog nekog iskustva sem lakse manipulacije nema prednosti a sa druge srrane mana koliko hoces. Glavna mana se mozda i moze resiti i ublaziti elekronikom koja balansira dva akumulatora ali realno poskupljuje i komplikuje pricu.

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Gel akumulatori
« Odgovor #34 poslato: 13, 06, 2022, 09:54:07 pre podne »
Hvala svima!

Pricao sam i sa starim vlasnikom, on je uzeo sve kod ovih ljudi iz Solarni.rs, tako da cu ih sada zvati. 

Tezina nije zanemarljiva, prosle godine sam pri promeni drugog akumulatora od 60kg dobio diskus herniju, tako da sam svoju lekciju naucio i vise mi ne pada na pamet da bilo sta pomeram sam.

Najblizi sam tome da uzmem ipak jedan, kao sto je bio. Premestanje jeste malo nezgodno ali uvek se nadje neko da pripomogne.

Kod mene frizider radi non stop, a sa suncem uglavnom nemam problema kada je brod na sidru u marini. Prosle godine na Tisi sam imao malo problema sa hladom, ali mislim da je to i zbog akumulatora koji je vec tada pokazivao znake da mu je kraj.

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Gel akumulatori
« Odgovor #35 poslato: 13, 06, 2022, 10:32:41 pre podne »
Zvao http://www.solarni.rs/, imaju na stanju 200ah. Skoro duplo jeftiniji od Exide tog kapaciteta.