Autor Tema: Pozdrav svima  (Pročitano 2858 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zeljko_srb

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 91
  • www.mojaladja.com
    • libis
  • Veličina: 3.5
Pozdrav svima
« poslato: 19, 05, 2022, 14:43:58 posle podne »
Postovanje svim clanovima. Zeljko iz Novog Sada, 31 godina.
Pocetnik u svakom smislu sto se tice plovidbe camaca itd. Citam informisem se, ovde sam dosao radi par saveta i da nesto novo naucim. Nadam se ugodnom druzenju. Hvala!

Kupio sam nedavno mali gliser 3.5m klot skroz, fale mu komande, sedista, plasticar je prvi na redu pa ide farbanje itd.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #1 poslato: 19, 05, 2022, 17:05:31 posle podne »
Dobro nam dosao Zeljko. 114
Kakve ti komande mislis da ugradjujes na camac od 3.5m ????

Van mreže HIBINI

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 91
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Djena ship, alu camac
  • Marina: Smederevo
  • Veličina: 5.60
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #2 poslato: 19, 05, 2022, 19:45:46 posle podne »
     Dobrodosao 114.

Van mreže zeljko_srb

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 91
  • www.mojaladja.com
    • libis
  • Veličina: 3.5
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #3 poslato: 19, 05, 2022, 23:45:44 posle podne »
Dobro nam dosao Zeljko. 114
Kakve ti komande mislis da ugradjujes na camac od 3.5m ????

Upoznao sam prvog vlasnika camca. Deda 36to godiste. A zamac je kupio 1975. Uglavnom kad je bio fabricki, imao je komande 1,2 brzina i rikverc. I volan naravno. I registrovan na 6 osoba. Marka LIBIS  , austrijski. To mi je deda ispricao.

Ja iskreno ne bih ni stavljao komande, vec bih napravio policu, sediste pozadi i upravljao rucicom, pentom. Ali nisam siguran da li moraju komande zbog raspodele tezine ka napred.
Evo koja slika. Svaka sugestija je dobrodosla.


Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #4 poslato: 20, 05, 2022, 07:33:45 pre podne »
ako mislis da glisiras tako kratkim koritom potrene su ti komande (stavis kao npr kod elana gt402 ili sl./mogu komande ostale su ti rupe gde su se nalazile) i ne možeš da sediš na zadnjoj klupi jer ćes se prevrnuti, već treba što više napred kod volana
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #5 poslato: 20, 05, 2022, 08:20:52 pre podne »
Tako je, komande i nikako 6 ljudi.

Van mreže zeljko_srb

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 91
  • www.mojaladja.com
    • libis
  • Veličina: 3.5
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #6 poslato: 20, 05, 2022, 08:39:37 pre podne »
Ne planiram da glisiram. Imam tomos 4ku koja nikad nije bila u vodi i hocu cisto da se oprobam na dunavu. Ovo mi je za pocetak. Kasnije bih ili prodao ovaj camac ili dodao komande i jaci motor.

Za sada bih ga ofarbao i sedista namestio i cisto da se malo naucim. Da li moram staviti komande i zbog tomos 4ke jer se vozi na rucicu i tezina bi bila skroz nazad?

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #7 poslato: 20, 05, 2022, 11:43:44 pre podne »
Dobro dosao Zeljko!

Tomos4 nije idealan za taj camac, ali ce ga terati. :) Za tomos4 ti ne trebaju komande, a i vecina modela nema uslove za tako nesto, tek poslednje generacije, cini mi se 4.8, ima napred i ler.

Topla preporuka, obavezno ponesi veslo sa sobom i dok ne upoznas malo camac i motor plovi uzvodno blizu obale. U slucaju da tomos zastuca da mozes bez vecih problema da se vratis nazad.

Van mreže zeljko_srb

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 91
  • www.mojaladja.com
    • libis
  • Veličina: 3.5
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #8 poslato: 20, 05, 2022, 11:54:25 pre podne »
Veslo obavezno i bar 1 prsluk. Ostalu opremu cu polako pribaviti.

Tomos je ovaj



Sta mene konkretno zanima. Da li je ovaj camac predvidjen da glisira i da li je to obavevezno, i da li moram sedeti napred i komande da li moram staviti. Kapiram i ja da ce on da mili za 4kom al me vise brine da ne potone ako budem sedeo nazad.  Citao sam tu vise strana i vidim da se gleda taj dispozitet (valjda se tako pise) ako znaci nesto slikao bih plovidbenu pa da mi neko rastumaci sta tscno mora a sta ne mora. Kako ne bih trosio pare i mucio se uzalud.

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #9 poslato: 20, 05, 2022, 13:35:23 posle podne »
Gleda se deplasman, izracunava metacentar itd. ali da ne idemo u preširoku priču, Tomos 4 nema opciju komandi. spusti zezalicu u vodu-sedi nazad bez motora (kada se potopiš da ne uništiš motor-vidi da li se potapaš. Ps. gliserska korita su pravljena da glisiraju. Sa četvorkom će ići polako i sasvim dovoljno da ne podiže pramac i ne troši ti gorivo otporom...Vidi, zaista ne bih da bilo šta kažem negativno, ali čuvaj se debelo dok budeš plovio, a Dunav ti ne savetujem nikako. 114
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže zeljko_srb

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 91
  • www.mojaladja.com
    • libis
  • Veličina: 3.5
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #10 poslato: 20, 05, 2022, 13:51:27 posle podne »
Deplasman! To je ta rec. Pogledacu u plovidbenoj sta pise tacno.

Zasto ne Dunavom? Vidjao sam glisere slicnih dimenzija po Dunavu.

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #11 poslato: 20, 05, 2022, 17:23:41 posle podne »
Ako si viđao, onda može  114! Sedi nazad, četvorku u ruke i miran Dunav! Ako vidiš bele kreste na talasima (ovce), tada je najbolje...
Ps.Deplasman *stepen koliko plovilo istisne vode zvisi od opterećenja...I šta ima u plovidbenoj?Registrovan na 6 osoba!? Krmeno zrcalo ti je nisko, ulaziće voda na prvi talas ako sediš nazad, probaj...Uhhh...
Dragi Željko, ja ti rekoh, ali verovatno nemam pojma. Dobro došao  114
I`m out
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže zeljko_srb

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 91
  • www.mojaladja.com
    • libis
  • Veličina: 3.5
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #12 poslato: 20, 05, 2022, 17:45:43 posle podne »
Broj sedista 6
Korisna nosivost 0.66t
Duzina 3.40m
Sirina 1.5m
Visina 0.7m
Najmanji i najveci gaz 0.10 i 0.3m
Deplasman = 0.99t
Posada 1 upravljac camca


Sta se moze zakljuciti iz ovih brojeva?
Kalipso izvini ako sam te necim uvredio.

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #13 poslato: 20, 05, 2022, 18:46:13 posle podne »
Iz ovih podataka mozes da vidis samo da je deplasman koji stoji u plovidbenoj (max nosivost + tezina camca) 0.99t, a da je max nosivost svega sto se nalazi u koritu 0.66t, znaci da je tezina camca na papiru 0.33t tj 330kg. Deplasman je zapravo istisnina, tj koliko vode istisne taj camac sa maksimalnim dozvoljenim opterecenjem.
To nema veze sa deplasmanom samog korita, tj da li je deplasmanac, poludeplasmanac ili moze u glisirajuci mod.
Naravno da ovo sa nekim motorom moze da glisira, ali kao sto ti je receno, ako na tako kratkom camcu previse opteretis krmu, postoji sansa da se prevrnes. Ne nuzno na ledja, moze i na bok.
Bas zato sto je tako kratak camac, teziste bi trebalo da bude centralizovano. Tj gde je i projektovano. 6 osoba nemoj da probas ni u ludilu.
U sustini imaces dosta posla oko sredjivanja, spremi pare i zivce, i posto si apsolutni pocetnik spusti camac negde gde je mirna voda  neki rukavac i probaj. Dunav ume da bude kao jezero, a ume da bude i kao more. A tako kratak camac nije bas ideal za uznemireni dunav.
Sto se motora tice, jbg, ja smatram da je promasaj sa gledista bezbednosti. To je slab motor koji ce te gurati i uz i niz dunav, onako lagano. Ali ne daj boze da zatreba malo brzine, ugasio si ga, druga stvar pouzdanost jedinog motora na camcu ne sme da se dovodi u pitanje, a tomos je tomos. Kod nas na savi kad krenu gliseri, ne bi mi bilo svejedno da sam u ovom camcu. Znaci pamet u glavu, dobro zveraj oko sebe i sto bi rekli Ako se za nesto pitas da li da ili ne, nemoj  sajkaca i neka je sa srecom.

I ovde ces procitati gomilu saveta, subjektivnih misljenja, objektivnih misljenja. Sve to procitaj i zapamti, nikad ne znas kada ce ti zatrebati.
« Poslednja izmena: 20, 05, 2022, 19:27:09 posle podne Zile-nbg »

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav svima
« Odgovor #14 poslato: 21, 05, 2022, 08:24:44 pre podne »
Kalipso izvini ako sam te necim uvredio.
[/quote]
Ma ne zezaj bre, družimo se ovde i svi smo dobronamerni. Napisao sam ti samo iskreno sve šta mislim i to je to. 114 114 114 114 114
Navigare necesse est, vivere non est necesse