Autor Tema: Traži se jedrilica  (Pročitano 404 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bibi

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 1
  • www.mojaladja.com
    • Uskoro
  • Brod tip: Uskoro
  • Marina: Uskoro
  • Veličina: Uskoro
Traži se jedrilica
« poslato: 09, 12, 2023, 16:47:42 posle podne »
Pozdrav svima,
naslov je mali clickbait, nisam ništa izgubio već bih želeo da kupim (jedrilicu). 😊

Razmišljao sam da se nadovežem na neku diskudiju o kupovini odgovarajućeg plovila, ali rekoh ako potraga bude uspešna možda samo proširim temu i nastavim da pišem o novom plovilu.

Zovem se Milan, pre dve godine sam se preselio u Zemun u blizini Zemunskog keja i svakodnevno gledajući prelepe brodiće na našem akvatorijumu i ja sam dobio želju da kupim jedan. Pre toga, s obzirom da nikada ranije nisam upravljao čamcem, rešio sam da se malo edukujem i da položim za dozvolu upravljača čamcem (B kategorija), što sam i učinio aprilu. Teorija je bila spremna, ali praksa je bila problem, tako da sam uzeo par časova sa jednim iskusnim kapetanom koji mi je pokazao osnove na jednom alu čamcu. Nakon toga sam krenuo na časove jedrenja u JK Zemun i tu sam se totalno zaludeo jedrilicama. Imao sam sjajnog instruktora koji mi je pokazao razne cake i naučio me je da jedrim.

Uzimajući u obzir da je krenula zimska sezona i da forum ponovo gori (a cene plovila padaju), rešio sam da pokrenem ovu temu kako bih se obezbedio za predstojeću sezonu. 😊

Da krenemo od toga,
Šta meni zapravo treba:
Časove sam odvozao na popularnom mikraću sa slike (jedrilica sa podignutim jedrima).



Model je sličan najpopularnijem domaćoj jedrilici iz mikro klase Pajnik 550, dimenzija je ~550cm dužine preko svega i ~245cm širine preko svega, ima švert (kobilicu) koja se uvlači tako da iako ima malo veći gaz, može da priđe dovoljno blizu obale. Ima kabinu u kojoj može da se spava, dosta mesta za odlaganje a u delu ispod palube nalazi se prazan prostor pa tu mogu da se potrpaju stolovi i stolice na rasklapanje (takođe može služiti i kao spremnik za jedra). S obzirom da bi mi to bio prvi brodić, želeo bih nešto slično toj specifikaciji, tačnije takozvani trailer sailer, da ga mogu lako natovariti na prikolicu i povesti sa sobom gde god želim. Težina ovakvog mikraća je oko 300-400kg zbog pokretne kobilice tako da se lako može vući kolima.

Za koje prilike mi treba:
Budući da radim od kuće i da sitnu decu ostavim u vrtiću prepodne, a supruga (koja ne radi od kuće) vraća se sa posla popodne, ostaje mi dobar deo dana koji bih mogao da iskoristim da radim sa reke i da usavršavam jedrenje. 😊 Idealno bi bilo kada bi jedrilica imala sklopivi stočić oko kobilice koja se uvlači (skroz uvučena kobilica nalazi se na sred kabine) tako da bih imao radnu površinu koju bih koristio po potrebi. Supruga (na žalost) ne zna da pliva tako da nju ne računam u posadu, iz tog razloga mi nije potrebna veća kabina (kuhinja, kupatilo, itd..).

Stanje jedrilice:
Jedrilica koja bi me zanimala imala bi kompletan set jedara u dobrom stanju i svu potrebnu prateću opremu (kanape, koturače, sidro, veslo, itd..), ako bi se prodavala sa motorom zanimao bi me motor manje snage (do 3KS) koji je novijeg datuma ili makar redovno servisiran sa manje radnih sati (četvorotaktni naravno). Motor mi nije presudan, svakako sam budžet formirao tako da odvojim za novi vanbrodski motor 2.5/3KS pošto bih, imajući u vidu da sam početnik, voleo da mi najbitniji deo broda bude najpouzdaniji kada mi je najpotrebnije. Takođe bi bilo lepo da je jedrilica registrovana.

Budžet:
Pre par dana u klubu mi se pojavila opcija za jednim modelom Brodotehnike iz 1987 godine koji je popunjavao baš dosta kućica koje su mi bitne, ali se ispostavilo da nije baš najbolje održavan tako da sam odustao od njega. Cena mu je bila oko 4.000e. S obzirom da se Pajnik kod nas prodaje za 8-10.000e u solidnom stanju, neki model do 6.000e bi bio moja mera jer sam planirao da uzmem nov motor koji je oko 1.000e.

Šta ako žena u međuvremenu nauči da pliva:
Dotad se nadam da će i naša trogodišnja devojčica dovoljno da stasa za vožnju brodom kako bih je unapredio u mornara i onda ćemo tražiti veći jedrenjak do 8m možda i sa brodskim motorom. 😊

Kao što je opšte poznato, trenutno stanje na oglasima je dosta tanko, pogotovo za jedrilice, sve što je dobro brzo se rasproda, tako da mi ostaje opcija da idem od marine do marine ili preko nekog poznanika nađem idealan brod.
Ukoliko poznajete nekoga ko bi želeo da proda svoju jedrilicu koja odgovara datom opisu, budite slobodni da mi prosledite njegov kontakt ili link od oglasa. 😊

Unapred zahvalan, Milan.
Veliki pozdrav. 👋

P.S.
Istu temu sam pokrenuo na još jednom forumu iz razloga da što viče ljudi pročita tako da ne zamerite. 🙏