Autor Tema: Pasara Istranka - spojler  (Pročitano 2758 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vaca

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Pasara Istranka
  • Marina: Ada
  • Veličina: 5m
Pasara Istranka - spojler
« poslato: 20, 02, 2022, 14:59:13 posle podne »
Zdravo svima

Imam pasaru Istranku koju sam kupio pred kraj sezone i sad se spremam da uživam tokom narednog leta, ali mi se nešto vrzma po glavi...
Video sam nekoliko njih da imaju spojlere, i kažu ljudi da je bolje (dobije se 1-2 km/h u brzini, bolje se ponaša na vodi, nekome i lepše izgleda...)
U HR ima dosta toga koliko sam video

I ja krenuo da se raspitujem
Našao dvojicu, trojicu plastičara koji bi mogli to da urade, cena je malo porasla u odnosu na prvobitnu informaciju koju sam dobio od ljudi koji su to ugradili (majstori kažu zbog poskupljenja materijala, ruke isto koštaju) ali kada sam ih pitao za registraciju, nisu znali da odgovore.
Zato ja odem u kapetaniju pre neki dan da se raspitam i tamo čika kaže: ako se to ugrađuje (a nisu oni sklopivi, zglobni, kako se već zovu...) onda mora projekat inženjera jer se menjaju karakteristike plovila
 - produžava se čamac -  prelazi se u sledeći rang za registraciju (kategorija je do 5m, pa onda od 5 do 15m...)
 - verovatno se menja gaz
 - težina...

I sad imam pitanja za vas (ako ima neko kome je struka brodogradnja, još i bolje):
- Da li uopšte ima smisla ovo raditi?
- Ima li smisla staviti te zglobne, podešavajuće? Mislim da su oni prvenstveno namenjeni za glisere i čamce koji idu znatno brže od pasara
- Znate li ko bi mogao da napravi takav projekat?
- Ili je najbolje ono pravilo: vozi to što imaš, ako hoćeš nešto drugačije, ne dograđuj, kupi novi čamac?

Pozdrav i hvala

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #1 poslato: 20, 02, 2022, 16:24:48 posle podne »
Информација коју сте добили у капетанији требало би да вам послужи као полазиште.

Ако сте спремни да прођете кроз целокупну процедуру - урадите то што сте наумили. Неке нарочите разлике у пловидбеним карактеристикама вероватно нећете добити, по мом мишљењу.

Ако вам се све то чини превеликим залогајем, одговор се сам намеће - или пловите с таквим пловилом или га продајте и купите нешто друго.

Van mreže Dutchman

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 16
  • www.mojaladja.com
    • Italboat 490
  • Brod tip: Italboat RIB
  • Veličina: 4.9
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #2 poslato: 09, 03, 2022, 11:23:02 pre podne »
promeni drzavu pa prepravljaj brod , kod nas samo fabrika kako za kola tako i za caamce ... zivela birokratija i nekopetentni kadar

Van mreže Bojan Bakic

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 128
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: BAS 747
  • Marina: General
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #3 poslato: 09, 03, 2022, 14:14:59 posle podne »
Jako puno camaca po marinama ima dodate platforme i svi registruju bez problema.Tako da te dve male platformice za pasaru nece biti problem sigurno.Ja sam kod mene dodao dve platforme nisam imao problem.Drugar iz marine napravio platformu 2x1m i nikakav problem.A ako zaskripi tu je neka crvena vise i sve reseno

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #4 poslato: 09, 03, 2022, 15:49:18 posle podne »
Brodic koji sam kupio pre 2 ipo godine nije bio registrovan par godina pa je morao da se rad projekat- koliko se secam price zena koja nam je prodala cena projekta je bila 300e.
Nakon toga je sve regularno registrovano.

E sad, ima ovoga sto Bojan kaze- moze da se desi da niko ne obrati paznju, moze da se desi da obrati pa da se casti i treca opcija je ovi sto zavrsavaju registraciju bez da se camac stvarno pogleda- ni jedna od opcija nije bas za pohvalu, ali radi posao..
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #5 poslato: 09, 03, 2022, 18:20:50 posle podne »
Meni u ovoj jednačini nisu jasne neke stvari...

Da li je plovilo trenutno registrovano?

Ako jeste, što bi bio problem da se nadogradi i tako plovi nadalje? Ili sam ja možda propustio neki deo vezan za naknadnu doradu...

Van mreže vaca

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Pasara Istranka
  • Marina: Ada
  • Veličina: 5m
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #6 poslato: 09, 03, 2022, 21:04:59 posle podne »
@Bojan - ne znam da li si mislio na platforme samo za stajanje/silazak u vodu? Video sam da ima dosta toga, ali ovih nadogradnji ne baš. Ova nadogradnja bi trebala da utiče na stabilnost i plovnost tj. potapanje krme pri jačem gasu

@Kabe - moj je čamac bio registrovan do oktobra prošle godine. Kada sam hteo da produžim registraciju, iz Kapetanije nisu izlazili na teren i rekoše mi da sačekam proleće. Tako da je sada trenutno neregistrovan čamac. Da ga sada u aprilu (kad rekoše da će krenuti da izlaze na teren) registrujem pa da posle vidim da možda to uradim i miran sam 3 godine. Dva čamca koji imaju ovo kod mene u marini su već registrovana tako da su mirni do sledeće registracije.

Mene ovde prvenstveno interesuje da li bi od ovoga imao neke realne koristi ili bi, eventualno, samo lepše čamac izgledao?


Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #7 poslato: 10, 03, 2022, 08:13:37 pre podne »
Pozdrav Vaco. Već znaš da sam i ja imao Istranku. Kao i ti imao sam nameru svašta da radim i dogradjujem na njoj, pa se na kraju pojavio Cranchi, i ona otišla u prodaju takva kakva je bila. Što se tiče tih spojlera-produžetka nazad stvarno lepo izgledaju ako se pismeno urade. Pričao sam sa ljudima koji ih imaju, dobije se tu malo na stabilnosti, malo na brzini i nepotapanju krme pri jačem gasu, ali ne možeš ti sa tim čamcem nešto brzo ni da ploviš, tako da je to potapanje krme zanemarljivo. Čamac je predvidjen za motore do 10 KS, sve preko toga je trošak i za kupovinu motora i goriva. Što se tiče registracije, mislim da tu ne bi imao problema. Tebi motor ostaje na istom mestu, platforma će biti oko njega. Ja imam platformu na čamcu koja je uradjena fabrički, i nosač za motor koji sam naknadno pravio za Hondu, jer je čamac izvorno bio sa brodskim motorom. Kada sam ja registrovao Cranchi, morao sam za taj nosač da radim projekat jer mi drugačije nisu hteli registrovati. Objašnjenje je bilo, pošto je nov pogon i naknadno u samogradnji radjen nosač, oni kao neće da rizikuju i registruju mi tako čamac bez projekta nosača jer u slučaju čupanja nosača i potapanja čamca bili bi odgovorni. Lično verujem da ih sigurno ne bi bilo briga za to, ali eto morao sam da nadjem ovlaštenu firmu koja mi je uradila projekat nosača. Precrtala i premerila ono što sam ja uradio, uradila projekat stavila pečat uzela novac, ja registrovao čamac i svi zadovoljni.  jh jh
Pošto tebi ostaje motor na za to predvidjeno mesto mislim da ćeš ga bez problema registrovati. E sad da ne bi bilo ono ALI, registruj sada čamac tako kako jeste i u naredne tri godine ako baš želiš napravi platformu, kasnije samo produžavaš registraciju, verujem da te niko neće pitati za platformu.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #8 poslato: 10, 03, 2022, 09:35:45 pre podne »
Sto se tice registacije niko ti to na pasari pogledati nece , mozes dograditi spirun spojler sta god pasara je pasara. Vise je upitno da li je to neophodno materijal je poskupeo majstori isto prilicno skupo ce to kostati. Upravo  ti je gosn Mileta prosao tu putanju sta god da doradis pasara ostaje camcic  u okviru svojih performansi i velicine . Uzivaj na vodi tako pa ako budes zeleo brzi ili duzi camac menjaj a pasaricu kao starter nautic pack lako ces prodati u ceni koja nije znacajno velika  zbog ulaganja u spojler....ako me razumes
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže vaca

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Pasara Istranka
  • Marina: Ada
  • Veličina: 5m
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #9 poslato: 10, 03, 2022, 10:34:19 pre podne »
U redu


Izgleda da je racionalnije rešenje da ostavim ovako kako je, da ova sezona prođe bez promena, da vidim prednosti i mane pa onda da razmislim šta dalje

Hvala vam svima puno na odgovorima

Vidimo se na rekama k5

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #10 poslato: 10, 03, 2022, 14:54:14 posle podne »
Upravo tako... Ako je čamac regovan nema tu velike filozofije.

Između ostalog, ja sam danas bio da produžim registraciju svog plovila u NS i niko ne pominje nikakav izlazak na teren. Dobio sam samo uplatnice. No to je slučaj u našoj kapetaniji.

Van mreže vaca

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 44
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Pasara Istranka
  • Marina: Ada
  • Veličina: 5m
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #11 poslato: 10, 03, 2022, 19:44:42 posle podne »
Meni su u beogradskoj rekli da moraju da vide čamac, pa ili da čekam kad izađu na teren ili da dovučem čamac ispred kapetanije

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #12 poslato: 12, 03, 2022, 11:27:59 pre podne »
Upravo tako... Ako je čamac regovan nema tu velike filozofije.

Između ostalog, ja sam danas bio da produžim registraciju svog plovila u NS i niko ne pominje nikakav izlazak na teren. Dobio sam samo uplatnice. No to je slučaj u našoj kapetaniji.

Jel imas manje od mesec dana do isteka stare registracije ili ne obracaju paznju na to?

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Pasara Istranka - spojler
« Odgovor #13 poslato: 12, 03, 2022, 23:06:24 posle podne »
Obraćaju. Mora da bude mesec dana pre isteka. Čekam još koji dan da uđe u tu priču datum, spremio keš i uplatnice na gotovo.

http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,7058.msg183376.html#msg183376