E, ovako treba... > NAUTIČKA DISKUSIJA

Frižider na plovilu

<< < (2/4) > >>

STG:
Terca, hvala na odgovoru.

Rec je o skrinji, fabricki napravljenoj kao zamrzivac i ideja je ugraditi kompresor koji ce trositi manje struje, jer je ovo sa 220 mucenje.
Dakle, jedina dilema trenutno nov ili polovan, eventualno gde najpovoljnije isti pazariti, da izbegnem lutanje....

Terca:
Kada sam ja to radio (relativno davno) nije bilo kineskih kompresora kod nas, opcije su bile ili da se npr u motomarine ili da se kod naših trgovaca (recimo http://www.klimashop.co.rs/pages/ponuda.php) kupi odgovarajući kit... a meni vera zabranjuje da tako radim....

Druga opcija je bila da se sa nekim od šverosa koji doteruju svašta iz austrije i švajcarske dotera frižider )kompresorski, sanduk) iz setra autobusa... ima toga tamo za male pare....

A onda mi je problem rešio jedan prijatelj koji je u sklopu svojih trgovačkih akcija uvezao iz Kine i nekoliko komada kompresora, to je izašlo ispod svake cene vredne pomena.

KOliko pratim šta sada reda ljudi oko mene, sada već ima na oglasima da se kupe kinezi za značajno niže pare od opcije br.1

recimo https://www.kupujemprodajem.com/plovni-objekti/delovi-i-oprema/kompresor-za-frizider-12v-24v-dc/oglas/118095984

( akad sam kucao pretragu  video sam da ima i onih pomenutih za autobus na prodaju, novih, sad izgleda ima svašta po oglasima....)

zankiki:
Odličnoa izvedba!

Ono što sam ja primetio, je baš slaba izolacija na standardnom frižideru, pretpostavljam da je pravi brodski waeco od oko 1000€ tu jači... Moj frižider od 95 litara, danfos bd35f nema nikakvih problema da ohladi, zbog oblika broda iza njega ima oko 30cm prostora u donjem delu koji je provetren pa ni one rešetke nikad ne prelaze da su tek mlake... Sve to jako lepo funkacioniše, ali kad ubacvim termometar u njega, prosto je neverovatno kojom brzinom raste temperatura dok je ugašen kompresor, a napolju tipa 30-35 stepeni...

Padalo mi je na pamet da ga oblažem stiroporom ili stirodurom, da ga mažem onom korund izolacijom ili slično, pošto je sa bočnih strana svakako zatvoren i ne vidi se... Ali ipak sve to sasvim lepo radi i ovako pa me nekako mrzelo da se cimam, a sigurno bi se mnogo dobilo sa strane uštede struje.

Dora:
Moram da izrazim divljenje za čoveka Majstora sa linka  https://www.kupujemprodajem.com/plovni-objekti/delovi-i-oprema/kompresor-za-frizider-12v-24v-dc/oglas/118095984
Posle putešestvije sa novosadističkim majstorima i povremene prpiske sa čovekom da mi online reši problem što je naravno nemoguće ostala je opcija da odem za BG... Sad sam već znao svašpta pa sam pitao unapred da li da uzmem kutiju ako troši 600 a ja sam od njega uzeo 134.. Obzirom da je bio svestan situacije rekao je donesi šta god imaš rešićemo... Doneo  sam ugradni Boš i namučeni kompresor, predamnom je ispitao kompresor, utvrdio da mu nije ništa i odo ja kući. Zvao preksutra, ispitano, provereno dodji po spravu... Montirao je drugi novi kompresor za 600 kutiju a zadržao  ovaj na 134 i nije ništa dodatno naplatio.  Neverovatno korektno u današnjoj eri majstora...

Kome treba prerada sve preporuke a često ima već gotove da kupiš što izadje možda malo skuplje nego da se akaš oko delova.


Što se tiče izbora  koji, Terca je kao i uvek sve lepo složio a ja bih dodao iz dosadašnjeg nikakvog iskustva da su stari ali ispravni frižideri robusniji od novih. Takodje na brodu su mnogo gori uslovi nego u stanu pa je izrada oplate mnogo bitna.
Dotični kompresor ima izvode i mogućnost dodatnog ventilatora (kuler od kompa recimo) i elektroniku koja prati bateriju tako da se isključi ako se isprazni akumulator do granice...

Inače ja sam komformista, želim da kad dodjem a nadam se da ću stalno da dolazim, ima ladne vode u frižideru. Za dan dva ide ploča od 380 vati ima da se mažemo i gde ne treba :)

broker975fx:
Hajd jedno glupo pitanje da plasiram:)
Jel ima svrhe kucni frizider na brodu dodatno izolovati onako susterski preko lima necim, tipa plocama stirodura ili to nema uticaja na rad?

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju