Autor Tema: Pomocni camac- najpametnije resenje? I registracija sport gumenog  (Pročitano 4394 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Pomocni camac- najpametnije resenje? I registracija sport gumenog
« Odgovor #15 poslato: 02, 07, 2021, 14:05:05 posle podne »
A da li je pre bilo 3 metra, ili sam ja u zabludi sve vreme?

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Pomocni camac- najpametnije resenje? I registracija sport gumenog
« Odgovor #16 poslato: 03, 07, 2021, 08:12:37 pre podne »
A da li je pre bilo 3 metra, ili sam ja u zabludi sve vreme?

Bilo je, samo ne znam kada su promenili
Dunav je moje more.....

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pomocni camac- najpametnije resenje? I registracija sport gumenog
« Odgovor #17 poslato: 03, 07, 2021, 09:04:41 pre podne »
У Закону о пловидби и лукама на унутрашњим водама из 2010 (Сл. гласник РС 73/2010) писало је:

Utvrđivanje sposobnosti čamca i plovećeg tela za plovidbu i plutajućeg objekta za plutanje

Član 123
Čamci i ploveća tela mogu se koristiti u plovidbi, odnosno plutajući objekti za plutanje ako:
1) je utvrđena njihova sposobnost za plovidbu, odnosno plutanje u pogledu konstrukcije, plovnih svojstava, pogonskih i drugih uređaja i opreme, u skladu sa Tehničkim pravilima za čamce, ploveća tela i plutajuće objekte;
2) su upisani u upisnik čamaca, plovećih tela i plutajućih objekata (u daljem tekstu: upisnik);
3) čamcem, plovećim telom i plutajućim objektom upravlja lice koje je stručno osposobljeno.

Član 124
Odredbe člana 123. ovog zakona ne odnose se na: sportske čamce bez sopstvenog pogona (veslačke čamce, kajake, kanue, jedrilice i slično) namenjene takmičenju, čamce bez sopstvenog pogona koji nisu duži od tri metra, pedoline, vodene bicikle, daske i slična

Верујем да је отуд забуна око тога која дужина је граница за обавезну регистрацију (упис у уписник).
Та одредба је остала и у закону после измена 2016. (("Sl. glasnik RS", br. 73/2010, 121/2012, 18/2015, 96/2015 - dr. zakon, 92/2016 i 104/2016 - dr. zakon).

А тачно је то што је Марко07 цитирао:

*Службени гласник РС, број 83/2018
Члан 153.
У уписнике чамаца и плутајућих објеката уписују се чамци дужине преко два и по метра, као и чамци дужине до два и по метра који имају сопствени погонски уређај, односно мотор, као и плутајући објекти.
У уписнике чамаца и плутајућих објеката не уписују се спортски чамци без сопственог погона (веслачки чамци, кајаци, кануи, једрилице и слично) намењени такмичењу, чамци без сопственог погона који нису дужи од два и по метра, педолине, водени бицикли, даске и слична пловила ако се њима не обавља привредна делатност.

Дакле, свака канта дужине 2,5+ метара, ако на њу поставите мотор, мора се уписати у уписник - мора се регистровати.
Ако је по слову закона, чамац дужине 2,50 м се не региструје ако нема мотор.

Само да додам и ово - цитирани члан 153. је из овог закона: ЗАКОН о државној припадности и упису пловила, "Службени гласник РС", бр. 10 од 30. јануара 2013, 18 од 13. фебруара 2015, 83 од 29. октобра 2018.