Autor Tema: Pravljenje baterije???  (Pročitano 3028 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Pravljenje baterije???
« poslato: 04, 06, 2021, 07:48:05 pre podne »
Drugari, da podelim sa vama nesto. Radim mesecima na projektu power banka od 18650 Li-ion celija.
Stim da na sojenici imam solarni sistem, a baterija se ne mogu nakupovati jer mi uvek zelim joj joj i joj nesto, odlucio sam da napravim 12V bateriju od 18650 celija, sakupljenih od starih lap top baterija. Takva baterija bi kostala oko 2700 eura kod nas u RS.
Projekat sam krenuo da radim pre par meseci.
Prvo sam trazio lap top baterije, kupovao, ulozio sam u njih oko 8-9000 dinara da bih dobio oko 800 18650 celija.
Odbacio sam oko 20 kineskih ne brend baterija, znaci sve sto nije Samsung, Panasonik, Sanyio, LG i Sony se baca u smece.(nema veze i ako rade dobro)
Kupio sam dva LII-500 Litokala punjaca i jedan Li-4 koji su izvrsni i krenuo sam sa testiranjem voltaze i kapaciteta celija. Kostaju oko 3000 dinara komad.

Celije koje su mrtve sam pobacao(mogu da se ozive ali je opasno i to se ne radi). Celije koje su bile ispod 3.5V Lii 500 punjac ne prepoznaje ali moze da dopune sa Li-4 do 3V i tada se prebacuju u Li 500.
Kapacitet je bio oko 16 baterija na dan. Uvece stavim da se pune i ujutru stavljam nove 4. U tim nekim trenutcima, shvatam da ima baterija koje se greju kada se pune strujom od 1A. Njih odvajam(mogu da se koriste za baterijske lampe i slicno - imam ih oko 100 komada pa ako nekom treba..)

U isto vreme narcujem drzace baterija i zastitne obloge kao i ringove za zastitu od kratkog spoja. (kod nas je to jako skupo u kini je menogo jeftinije)

Testiram svaki dan, odvajam, merim kapacitete baterija i zapisujem realan kapacitet na bateriju. Shvatam, kapaciteti idu od 1000mAh do 2700 mAh.
Pre neki dan sam zavrsio svo testiranje i razdvojio sam sve po kapacitetu. Razdvajao sam 1500-1600-1700-1800-1900-2000-2100-2200-2300-2400-2700. Naravno sve radim uz pomoc cerke koja se bukvalno igrala radeci samnom.

Imao sam sasvim pune i neke prazne baterije, zapisao sam voltazu punih a prazne sam napunio i posle 48 sati sam i njih premerio i ostavio da odmore 2 nedelje kako bih ih ponovo izmerio i video da li se neka od njih samo prazni(self discharge).

Trenutno celije odmaraju. Od 800 komada, odvojio sam oko 320 komada koje su u top stanju, kapaciteta od 1800-2700mAh.

Evo nekih slika i na kraju kako bi trebalo da izgleda to na kraju. power bank ce biti 3S 100P. Znaci 3 u seriji i 100 komada paraleno. Dobicu bateriju koja je kapaciteta 200Ah i mocu da povucem iz nje cak 100A a da to bude 100% sigurno, bez grejanja ili opterecenja. Realno, po specifikacijama mogu da povucem i 1000A bez ikakvih problema. Naravno, moja potrosnja ce biti oko 10A sto je bukvalno nista naspram onoga sto moze.
O prednosti Li-ion baterija ne treba da pricam, mnogo brzo se pune, mnogo energije daju, upola su manje od obicnih akumulatora. Jedna celija ima vise energije od 48grama TNT.

naravno, kazu da je ovo zavisno i da se svi uvek prosiruju vise i vise a lepo je sto moze da se nadogradi bez problema, cak sta vise, to je ogromna prednost. Uvek moze da se doda jos 20A kapaciteta..

neki korisni linkovi:
https://secondlifestorage.com/index.php?pages/cell-database/
https://secondlifestorage.com/index.php




« Poslednja izmena: 04, 06, 2021, 09:12:17 pre podne Drivee »

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #2 poslato: 04, 06, 2021, 08:43:36 pre podne »
Ima da te uhapse:)

Slabo se razumem, imam neki veliki rc auto i uvek mi je paranoja kad punim lipo baterije. Bukvalno ih drzim u dubokoj serpi ako planu od kineskog punjaca) Jos sam ga slupao pa sam jednu ostetio. Neverovatna je kolicina energije koja izlazi iz tog malog cuda. Ali su bas skupe.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #3 poslato: 04, 06, 2021, 08:45:15 pre podne »
Ovako izgleda 7S, znaci moj ce biti 3S i ide na zid naravno.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #4 poslato: 04, 06, 2021, 08:56:53 pre podne »
Broker
Nema nikakve bojazni ako je baterija testirana i ispravna. Prilikom punjenja pipaj bateriju, ako se greje nije dobro. Ako dostigne 40C to je sasvim OK. Izbegavati punjace koji se dobijaju uz LED lampe.
Inace ovo je krenulo od Tesla baterija. Tesla baterije za auto su sacinjene od 18650 celija. Naravno, moja baterija ce imati BMS, tj battery menagment system koji balansira celije. Svaka celija ce imati osigurac od 1A, tj licnu koja ce izbaciti bateriju iz stroja ukoliko krene da se blesavi.

Znaci 3S je 9V prazna i 12.6 sasvim puna. Moji solarni kontrolori mogu da se steluju da puni bateriju 12.6V i ne vise, tu je i BMS koji ce zastiti celije. Racunam da ce mi V biti uglavom oko 11.5V a pre potrosaca ce staviti step up, koji ce uvek napon odrzavati na 12V bilo da su baterije 10 ili 12.6 na izlazu ce biti 12V.

 Jos neke slike projekata koji su neverovatno veliki



Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #5 poslato: 13, 06, 2021, 16:32:01 posle podne »
Drivee, vrlo zanimljivo, nadam se da ce dobro raditi, mislim da ste sve uradili kako treba.  Imam molbu:  Ne bacajte lose baterije jaho zagadjuju okolinu.

Pozdrav.

Marke.   114 114 114
Marke

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #6 poslato: 14, 06, 2021, 08:42:26 pre podne »
Stare se ne bacaju, prodaju se   sajkaca

Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #7 poslato: 18, 06, 2021, 10:22:40 pre podne »
Projekat je za pohvalu,pre par godina postavljao sam link za baterijsku banku od 12v/100 Ah LiFePo4 baterije.
Li-on baterije sem po kapacitetu razlikuju se i po amperaži struje koju mogu dati. Struja koje daju baterije iz laptopa je reda 4-8A pa o tome treba
povesti računa.Sobzirom da će to biti 3S konfiguracija za 10A nebi trebao biti problem,bolja bi bila 4S konfiguracija nominalni napon bi tada bio 14.4v.
Prvi problem je punjenje baterija različitog kapaciteta,morale bi se grupisati po kapacitetu i za svaku grupu ugraditi poseban BMS.
Drugi problem je pražnjenje,stvarni iskoristivi kapacitet je onoliki koliki je kapacitet naj slabije baterije.
Treći problem je hlađenje,te baterije na 10A kontinualne struje se poprilično greju,ako dođe do samozapaljenja ne mogu se ugasiti dok same ne izgore.
Savet: za baterijske banke koristite baterije istog proizvodjaca,iste oznake,iste starosti nazivne struje za min 50% veće od potrebne,i uz obaveznu upotrebu adekvatnog baterijskog menadžment sitema (BMS) u banci.

https://www.aliexpress.com/item/1005002713529567.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.43066e38s1PQUu&algo_pvid=30141439-42a0-4cb1-b586-879617e7b161&algo_exp_id=30141439-42a0-4cb1-b586-879617e7b161-5
Pozz
« Poslednja izmena: 18, 06, 2021, 10:50:30 pre podne Jova »

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #8 poslato: 18, 06, 2021, 12:11:06 posle podne »
Jovo
Doslo je do promene plana. 12V je najbolje dobiti iz 24V. 7S je najbolja varijata i tu ce biti mnogo manje problema. Sto se tice potrosnje, 10A se nece vuci iz jedne baterije, nego iz recimo 400 komada. Tako da ce potrosnja po jednoj celiji biti 10A / 400, sto je bas bas nista ili 0.025A. Moje baterije su sve testirane na praznjenje 1A. Sve problematicne ili  malo sumljive, tek malo vruce su izbacene tako da tih 0.02A nece ni osetiti i mislim da je veoma bezbedno. Nece ni osetiti oterecenje. Druga je stvar ako se vuce iz jedne celije 3-4A, tu moze biti problema.

Punjenje baterija i praznjenje ce kontrolisati BMS i bice samo 1 komad, 1 BMS za 24V 7S pack, on ce voditi racuna o svih 7 celija.
Kazu da BMS: БМС је ПЦБ (плочица) која пружа заштиту, надзор, балансирање и друге функционалности високог нивоа за батеријски пакет.
Uz sve to ce biti i ISDT BattGo BG-8S uredjaj. On sam automatski ili rucno dovodi sve celije u istu V i pomagace BMS-u.

Na kraju buck 24V na 12V i kasnije ide sve ka potrosacima..



Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #9 poslato: 18, 06, 2021, 15:04:16 posle podne »
Nisam bas siguran da vam je racunica za struju tacna.Kroz sve baterije u jednoj grani povezane na red teče ista struja.Znači ako imate 4 baterije
u jednoj grani povezane na red one će dati nominalno približno 14,4v i kad ih opteretite ih sa 10A kroz sve četiri će teći struja od 10A.Povezivanjem više takvih grana u paralelu smanjiće se struja,pa tako za 10 grana struja će biti 1A po grani.Neznam za čega će te koristiti tu baterijsku banku saobzirom da je 10A prilično malo za neku ozbiljniju upotrebu sem možda za neko led osvetljenje.
Pozzz

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #10 poslato: 22, 06, 2021, 08:05:17 pre podne »
Pozdrav Jovo

U sustini, frizider na 12V (potrosnja od 4-5A i to samo kada kompresor radi, kada ohladi, potrosnja mu je 0.2A), radio, neki led.. u realnom zivotu ce potrosnja biti oko 7A leti. Zimi nekih 2A. Mozda i prebacim kamere na taj sistem sto je jos dodatnih 1A tj u nocnom rezimu jos 3.2A. Dakle nista specijalno, cisto da probam to sve a mozda kasnije i drugi sistem prebacim na li-ion.

Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #11 poslato: 22, 06, 2021, 10:15:38 pre podne »
Planirate kapacitet baterijske banke od 200Ah to bi trebalo biti dovoljno za mali frižider i osvetljenje,za video nadzor pride nisam siguran.Opredelili ste se
za 7S sitem verovatno zbog usklađivanja sa izlaznim naponima panela 36-45v.Planirate samo jedan BMS na ceo sitem gde ćete koristiti različite baterije
po kapacitetu što mislim i da nije moguće i da je opasno.Kod uparivanja baterija sem kapaciteta važan je i unutrašnji otpor baterije,pri čemu je baterija
do oko 20 milioma još upotreljiva a od oko 100 milioma za reciklažu.Punjac koji ste naveli verovatno je to LitoKala 500 koji nema mogućnost merenje
unutr.otpora,pogodniji bi bio:XTAR VP4 Plus Dragon battery charger.
Neka objašnjena možete naći ovde https://www.electricbike.com/introduction-battery-design-1/
Računajte da frižider u startu vuče 8-10 puta veću struju.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #12 poslato: 22, 06, 2021, 12:34:20 posle podne »
Kompresori motori na 12V ne vuce 8-10 puta vecu struju. Pocetna bude 5.2A i padne na 4.8A. Imam uredjaj koji to prati. To vazi za motore na 220V.
Razlici kapaciteti na bateriji nisu problem sve dok razlika nije prevelika. Necu koristi baterije od 1500 sa 2200mAh, sve ce biti max 400mAh razlike. Vec je probano, svi tako rade. malo objasnjeno ovde:
Unutrasnji otpor mi je nebitan jer necu vuci puno struje iz celija. To je bitno za aku alata i el vozila. Baterije sa vecim unutrasnim otporom se greju, sve grejace sam izbacio u startu. Ni jedna baterija ne prlezi 30C na praznjenju od 1A.
7S je odabran zbog solarnog kontrolora koji puni max 29V i nema sanse da ih prepunajva celije +BMS ce se pobrinuti za to.
Trebao bih da zavrsim ove endelje pa cemo videti.
« Poslednja izmena: 22, 06, 2021, 14:40:54 posle podne Drivee »

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #13 poslato: 22, 06, 2021, 19:44:51 posle podne »
Bez bilo kakve zle namere al meni to sve jaako nervozno tolke baterije uskladjivanja munje na camcu gde se temperature menjaju drasticno vlaga
..itd ... i tolko truda i punjaci ...
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Pravljenje baterije???
« Odgovor #14 poslato: 23, 06, 2021, 07:27:03 pre podne »
Drug, ovo je za sojenicu. uskladjivanje je samo zbog bezbednosti, to je MUST sto bi rekli ovi novi. Ako zelimo da to bude dobro i kako treba, mora da se uskladi. Cak sta vise, ima i software, gde se upise zeljena baterija, unesu se kapaciteti, i onda po toj semi se slazu.

Munje ne smetaju a vlage nema, punjaci kostaju 3000 dinara i inace mi i treba 1 i svaka kuca treba da ima bar jedan, drugi je lako prodati za 30% nizu cenu. U svmu ovome, ja sam nasao i hobi tj zabavu, preko zime odlicno za ubijanje vremena.