Autor Tema: Ugradnja elektro starta motora?  (Pročitano 5688 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalivul

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 43
  • www.mojaladja.com
    • Bulja
  • Brod tip: Quicksilver alurib 420
  • Veličina: 4.20m
Ugradnja elektro starta motora?
« poslato: 19, 04, 2021, 22:56:48 posle podne »
Zdravo  zdravo,
Ako  neko moze  da  mi  pomogne bio bih  zahvalan.
Imam hondu bf20d 2019 godiste  i  hteo bih da ugradim  elektro start.
Naletim na ebay na kit gde pise  da moze  od  8ks do 20ks i kupim  ga.
Dobijem ga  danas  a  ne  dobijem  nikakvo uputstvo tako  da  ne  znam  sta  da  radim eek

https://www.ebay.co.uk/itm/Honda-BF8-20hp-Starter-Kit/184736792597

Da li  ovaj  motor ima ugradjen  alternator?
Koji akumulator  da kupim, koliko  ampera?
Sta mi  je  jos  potrebno  da  bi  to  radilo  ?

Ima  li  neko  jos  neki savet?

Unapred  hvala
 sos6

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #1 poslato: 20, 04, 2021, 10:50:28 pre podne »
Kako mislis ima regler a nema alternator? To prvi put cujem :) Regler sam za sebe nema smisla...

Ako pricamo o Hondi BF20, taj motor ima alernator + regulator napona, ili ti regler. Regler sam po sebi predstavlja dakle regulator napona a ne ispravljac i on sluzi da se postigne odgovarajuci opseg punjenja. Da bi punio akumulator nepohodan je ispravljac a to je obicno deo alternatora i ugradjen je u motor (mislim na motor u globalu honda bf20 npr). Neki stariji motori verovatno nisu imali alternator, pricao sam s nekim na vezu da recimo njegova jamaha nema u sebi alternator... Regler ide uvek u paketu sa ispravljacem.

I na zvanicnom sajtu honde pise da motor hondabf20 ima alternator i regler. U slucjau rucnog starta snaga punjenja je 76 W, a struja 6 A. Uz moj motor dobio sam kablic koji se jednostavno poveze na akumultaor i to je to. Prosle sezonu je radilo sve bez problema.

https://marine.honda.com/outboards/motor-detail/BF15-20#specs

U pricu oko prepravke rucnog na elektro start ne uzlazim posto nisam to nikada radio i nisam upoznat sta sve treba uraditi od prepravki, ali pretpostavljam da je to specificno za svaki motor i da treba dobro proveriti sve sa nekim ko je to vec radio ili poveriti stvar nekom proverenom elektricaru koji se time bavi :)

P.S. Sad citam prethodni post jos jednom, pretpostavljam da je Drive hteo da napise anlaser umesto alternator  sajkaca i da je tu pogresio. Al ajd sada da ne brisem post kad sam ga vec napisao  sajkaca


Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #2 poslato: 20, 04, 2021, 11:18:01 pre podne »
Obrisah ja moj jer, ipak kod Honde to nije kao ko dostalih motora, pogotovo kod ovih koji nemaju opciju el starta. Postoji tu neki kabel za punjenje itd itd.. navodno, to su odvojili zbog pikova itd.. evo neki link..
https://cdn.powerequipment.honda.com/marine/pdf/accessories/charging-kits.pdf

Svakako da dodam

Ja koristim AGM od 55Ah. najbolje da uzmes neki od 45-55 GEL.
Imas altrenator ali ti treba verovatno regler.
« Poslednja izmena: 20, 04, 2021, 12:00:04 posle podne Drivee »

Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #3 poslato: 20, 04, 2021, 13:11:48 posle podne »
Obrisah ja moj jer, ipak kod Honde to nije kao ko dostalih motora, pogotovo kod ovih koji nemaju opciju el starta.


A ostali motori imaju regler a nemaju alternator? Pišeš bez veze, pa onda brišeš, pa opet bez veze ...

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #4 poslato: 20, 04, 2021, 17:46:42 posle podne »
Nemojte samo da bude ovako  sajkaca
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #5 poslato: 21, 04, 2021, 07:41:39 pre podne »
Obrisah ja moj jer, ipak kod Honde to nije kao ko dostalih motora, pogotovo kod ovih koji nemaju opciju el starta.


A ostali motori imaju regler a nemaju alternator? Pišeš bez veze, pa onda brišeš, pa opet bez veze ...

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Nisam rekao da ostali nemaju alternator, ako sam napravio gresku gore -obrisao sam, ne znam sta se ti nalazis prozvan, dosao si u temu, pos...o se i otisao. Ako mozes pomoci savetima pomozi, ovo sto radis ne pomaze nikom, verovatno tvom egu samo.

Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #6 poslato: 21, 04, 2021, 08:26:48 pre podne »


Ako mozes pomoci savetima pomozi, ovo sto radis ne pomaze nikom, verovatno tvom egu samo.

A kako pomaže davanje netačnih tvrdnji? Ako prebrojiš tvoje i moje postove "za podizanje ega" biće ti lakše da shvatiš zašto sam ti tako odgovorio.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk


Van mreže dalivul

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 43
  • www.mojaladja.com
    • Bulja
  • Brod tip: Quicksilver alurib 420
  • Veličina: 4.20m
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #7 poslato: 21, 04, 2021, 22:24:12 posle podne »
Hvala  na  trudu....

Danas  sam  popricao sa  covekom  koji  kaze  da  je  moguce  da  zamajac  na  motoru  nije  nazubljen  i  ne  moze  na  njega  da  ide alnaser  koji  imam.
Znaci  da  vrv mora  da se  zameni  i  zamajac!


Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #8 poslato: 22, 04, 2021, 07:41:04 pre podne »
Na hondi bi trebalo da je nazubljen. Na Suzuki nije sigurno, provereno.
@kole

Sve moje tvrdnje su sigurno tacne i proverene.

Van mreže djera1

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 101
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Polaris beta
  • Marina: Dorcol
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #9 poslato: 24, 04, 2021, 16:33:09 posle podne »
Vi mladi nepotrebno komplikujete.  Okreneš na primer Saleta Hondu i kazeš o kom motoru je reč, pa mu postaviš pitanje koliko koštaju ruke da ti on ugradi na motor tvoje delove i on ti kaže sve što ti nije jasno. Verujem da kod tebe neče biti problema. 

Van mreže dalivul

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 43
  • www.mojaladja.com
    • Bulja
  • Brod tip: Quicksilver alurib 420
  • Veličina: 4.20m
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #10 poslato: 24, 04, 2021, 20:43:28 posle podne »
Vi mladi nepotrebno komplikujete.  Okreneš na primer Saleta Hondu i kazeš o kom motoru je reč, pa mu postaviš pitanje koliko koštaju ruke da ti on ugradi na motor tvoje delove i on ti kaže sve što ti nije jasno. Verujem da kod tebe neče biti problema.

Moze li  kontakt od  Saleta Honde? 
Gde se on  nalazi?

Unapred  hvala

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #11 poslato: 24, 04, 2021, 21:00:57 posle podne »

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #12 poslato: 25, 04, 2021, 11:10:51 pre podne »
Ovlašteni servisi se sigurno nece zezati s kineskim dijelovima. Što se tiče ostalog, neki motori imaju pripremu za elektro start a neki nemaju, ovisi o serijama koje izlaze iz tvornice i potrebama tržišta, tako da neki iamju nazubljen zamajac, neki samo do pola, nekima namot ispod zamajca  je namotan do kraja a na nekim je potrebno namotati ostatak da bi se mogao staviti regler. Onim starijim je jasna razlika izmedju reglera i alternatora a ovi mlađi su to pokusali objasniti pomocu google prevoditelja. Slicnosti u terminologiji je puno a živaca sve manje pa uvijek ispadne neki nesporazum  jh
Uglavnom to nije posao za nekog tko nije tako nesto radio, jer osim znanja potrebno je i nesto alata da se to napravi dobro i kvalitetno, bilo bi lakse da nadjes nekog majstora da ti to napravi. Na ebayu mnogi starter kitovi sadrze i zamajac pa mozda ne bi bilo loše da poslikas sta si sve kupio u tom paketu

Van mreže dalivul

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 43
  • www.mojaladja.com
    • Bulja
  • Brod tip: Quicksilver alurib 420
  • Veličina: 4.20m
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #13 poslato: 25, 04, 2021, 15:39:29 posle podne »
Ovlašteni servisi se sigurno nece zezati s kineskim dijelovima. Što se tiče ostalog, neki motori imaju pripremu za elektro start a neki nemaju, ovisi o serijama koje izlaze iz tvornice i potrebama tržišta, tako da neki iamju nazubljen zamajac, neki samo do pola, nekima namot ispod zamajca  je namotan do kraja a na nekim je potrebno namotati ostatak da bi se mogao staviti regler. Onim starijim je jasna razlika izmedju reglera i alternatora a ovi mlađi su to pokusali objasniti pomocu google prevoditelja. Slicnosti u terminologiji je puno a živaca sve manje pa uvijek ispadne neki nesporazum  jh
Uglavnom to nije posao za nekog tko nije tako nesto radio, jer osim znanja potrebno je i nesto alata da se to napravi dobro i kvalitetno, bilo bi lakse da nadjes nekog majstora da ti to napravi. Na ebayu mnogi starter kitovi sadrze i zamajac pa mozda ne bi bilo loše da poslikas sta si sve kupio u tom paketu

Postavio sam link  sa  ebay sta  sam  kupio.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Ugradnja elektro starta motora?
« Odgovor #14 poslato: 25, 04, 2021, 20:44:49 posle podne »
Istekao je oglas pa se samo vidi anlaser...