Autor Tema: Nameštanje kedera  (Pročitano 2995 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Nameštanje kedera
« poslato: 06, 04, 2021, 19:17:40 posle podne »
Rešio sam da prozore nove nadkabine na Cranchi-ju namestim na kedere. Danas stigli kederi sa osiguračem iz firme Gumatik Novi Sad. Narednih dana idem u firmu POLYMERS- Batajnica da mi od punih polikarbonatnih ploča iseku prozore. Od ranije znam da se kederi nameštaju uz pomoć kanapa. Sad ne znam da li se kanap postavlja sa unutrašnje strane, tj da li se kederi izvlače ka spoljnoj strani  ili ka unutra. Da li neko zna jednostavniju ili lakšu metodu. Na šta prilikom nameštanja treba da posebno obratim pažnju da bi kederi legli kako treba da kasnije ne puštaju vodu. Svaki savet i predlog kako da najlakše i najbolje namestim kedere je dobro došao.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #1 poslato: 06, 04, 2021, 19:57:06 posle podne »
Ne bih da te obeshrabrim ali svaki, bas svaki keder curi. Jedini nacin su veci prozori od otvora i lepljenje i srafljenje...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #2 poslato: 06, 04, 2021, 20:59:25 posle podne »
Ne mora da znaci da ce da cure, kod mene su vise njih tako montirani, kederi u bas losem stanju, cak su i lose u startu montirani i nema ni kapljice vode i tako godinama.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #3 poslato: 06, 04, 2021, 21:34:38 posle podne »
Te starije generacije keder guma su bile gumenastije i bez obzira na los fizički izgled držaće godinama, ti iz Gumtika su dosta plastičniji i lijepo izgledaju ali ne brtve dobro. To rijesis na nacin da kad ih namontiras provučeš silikon s gornje strane i unutrasnji donji dio. Ja ih inače montiram tako da ih zagrijem u vrućoj vodi i toliko se opusti guma da malim šarafcigerom bez problema ides u krug i ubacis plexy unutra. Najlakse ti je ako imas druga s unutrašnje strane da ti malo pomogne. Ja i kolega za dva sata namontiramo po 6 komada ...Kasnije uzmes fen i malo zagriješ rubove tj tamo gdje je najvece zakrivljenje i popravis ako ima kakv đžep i to je to...

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #4 poslato: 06, 04, 2021, 22:41:09 posle podne »
Ne mora da znaci da ce da cure, kod mene su vise njih tako montirani, kederi u bas losem stanju, cak su i lose u startu montirani i nema ni kapljice vode i tako godinama.

Ima i do kvaliteta gume ali i do konstrukcije broda. Ako je prozor natkriven ili ima negativan nagib onda i moguce da ne curi. Inace curi pa curi...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #5 poslato: 06, 04, 2021, 23:01:51 posle podne »
Ako je keder i staklo odgovarajuće otvoru, neće curiti, staklo treba da je manje od otvora za prozor za toliko koliko je debeo keder a to opet zavisi od vrste koju si uzeo. Obično treba da je staklo manje par milimetara a uglovi su uvek kritični.
Staklo se sa kanapom postavlja sa dva učesnika, jedan polako spolja pristiska i pritiskom prati kanap koji se izvlači a drugi iznutra izvlači kanap.
Probaću da opišem, prosto je ali teško bez slike :)
Uvuče se kanap (ni tanak ni debeo ali klizav, često sam koristio deblju licnastu žicu) u žljeb tako da se potopi duž celog žljeba malo nategnut i da se mimoidje na sastavu, znači produži se na obe strane da ostane duplo. Taj početak ili kraj treba da je gore u sredini ili dole, zavisi sa koje strane se počinje. Bolje je dole da se počne jer prozor kako upada ide sam težinom na unutra... Prozor sa nataknutim kederom se stavi u otvor i nacentrira da bude na sredini. Onaj spolja blago pritiska i počne od mesta gde onaj iznutra povlači kanap. Jedan kraj kanapa se drži a drugi se izvlači tako da se vuče što se vuče uz staklo, ako zapne ili ide teško onda se spusti kanap od stakla. Ideš levo ili desno svejedno ali malo jednu pa drugu stranu kanapa, naizmenično.  Kad sa obe strane dodješ gore, to je to :)

Mislim ubacivati šoferku je muka, lako se slomi, ovo je ičkin dim :) tako da opušteno, ako ne uspe iz prve, namotaš ponovo i teraj nanovo...
Što se tiče lepljenja, ako keder zaptiva (naleže dobro) nema potrebe ali neće da škodi, silikon nije baš dobar vremenom se i on ukruti, zaboravio sam kako se zove lepak za te stvari ali znaće u radnji, isto je u tubi za pištolj i isto se nanosi kao silikon pod gumu ali nikad ne očvrsne i dihtuje kao blesav čak i da je baš rupa. Mana je da je baš lepljivo i ako se "prospe" po limu ili stranici 3 dana ima da se skida tako da ide samo pod gumu :)

Sve ovo naravno važi ako keder nema osigurač, ako ima onda ne treba kanap nego alat za osigurač.
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #6 poslato: 06, 04, 2021, 23:11:53 posle podne »
Ne mora da znaci da ce da cure, kod mene su vise njih tako montirani, kederi u bas losem stanju, cak su i lose u startu montirani i nema ni kapljice vode i tako godinama.

Ima i do kvaliteta gume ali i do konstrukcije broda. Ako je prozor natkriven ili ima negativan nagib onda i moguce da ne curi. Inace curi pa curi...

Evo ovo sokoćalo, našao sam kak ose zove :)
https://supromax.rs/product--body-940-300ml

Nema teorije da išta curi sa ovim...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #7 poslato: 07, 04, 2021, 07:10:28 pre podne »
A neki dobar silikon u kanal kedera, pa ga postaviti i izvuci kanapom, potom obrisati silikon sircetom ili cime vec?

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #8 poslato: 07, 04, 2021, 08:53:21 pre podne »
Ako natkabina nema radijus koji prozor treba da prati, nego je ravna (a koliko se sećam jeste) nipošto ne stavljaj polikarbonat nego kaljeno staklo. Cena je skoro ista, a svaki polikarbonat će se vremenom izgrebati, matirati... Ne bude to strašno (meni su polikarbonati na kabini, jer ima radijus i staklo se ne može postaviti), ali ne mogu da zamislim koliko bi bilo opasno imati ih u nekoj noćnoj plovidbi ili slično...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #9 poslato: 07, 04, 2021, 10:13:12 pre podne »
Hvala drugari na savetima. Probaću to da namestim  sa još jednim drugarom pa kako bude a biće nadam se dobro.
Što se tiče kaljenog stakla, hteo sam i ja to da postavljam, ali napred ne može jer je šoferka blago zakrivljena. Mogao sam bočne prozore, ali gde god sam zvao za leksan, kažu da se prodaje širina metar sa dužinom table od oko 2 metra, tako da mi se nije isplatilo da za bočne uzmem jedan kvadrat a onaj ostatak da bacim, pa sam se odlučio da sve bude leksan, jer se tačno uklapam u tu meru 1 x 2m. Inače je kaljeno staklo jeftinije od ovih ploča punog polikarbonata.
Danas idem da naručim sečenje, onda za vikend najverovatnije nameštanje.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #10 poslato: 07, 04, 2021, 11:06:10 pre podne »
Molim vas samo da mojim kederima ne ispričate kako moraju da cure, oni to još uvek ne znaju....

Nisam pristalica silikona u gumenom kederu, stvrdne se i odlepi kad tad i onda nema popravke... a jesam pristalica zaptivanja. Ja sam to rešio tako što sam u keder utisnuo običan vazelin, ćirilično P u spoljni kanal, latinično U u unutrašnji (onaj do stakla).
Dobit je dvostruka, em je keder zaštićen od pucanja i stvrdnjavanja, em je zaptiven. Ako posle par (ili više od par) godina negde i pusti malo (a može da se dogodi npr ako pereš prozor deterdžentom i pod pritiskom i to sam probao  56568), vazelin u špric, zaglaviš u keder i dodaš vazelina dok ne izađe voda...

Ako može volvo ležaj da ima dva gumena brisača i mast između, da se u njemu vrti osovina 1000 i kusur obrtaja, da se osovina pomera centimetar napred nazad,  da prima i vibracije od motora i 100% je potopljen u vodu, i ne kaplje u kaljužu.... onda može sa malo masti i keder sa nepokretnim staklom da zadrži kišicu. Kod mene je tako već 25 godina. Jedini uslov je zapravo da radijusi na prozorima nisu previše mali.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #11 poslato: 07, 04, 2021, 11:53:52 pre podne »
Pasara koju sam imao pr je na prozorima imala kedere, nije nigde curela. Nadam se da neće ni sada. Terca nije loša ta ideja sa vazelinom. Nisam te samo razumeo da li vazelin staviš u kanale kedera pre nego namontiraš keder, ili kad namontiraš špricem utisneš izmedju stakla i kedera i na drugu stranu izmdju kedera i plastike.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #12 poslato: 07, 04, 2021, 15:04:25 posle podne »
...
Ako može volvo ležaj da ima dva gumena brisača i mast između, da se u njemu vrti osovina 1000 i kusur obrtaja, da se osovina pomera centimetar napred nazad,  da prima i vibracije od motora i 100% je potopljen u vodu, i ne kaplje u kaljužu.... onda može sa malo masti i keder sa nepokretnim staklom da zadrži kišicu. Kod mene je tako već 25 godina. Jedini uslov je zapravo da radijusi na prozorima nisu previše mali.
...

Da priblizimo ovo objasnjenje ljudima koji nisu saradjivali sa osovinskim vodom, evo par slika volvo gumenog lezaja. Crvene strelice oznacavaju ta dva mala gumena "brisaca" u lezaju, koja nalezu na osovinu i potpuno dihtuju da voda ne ulazi. Imam ga i ja, ne znam koliko je star ali srecom i dalje radi perfektno bez kapi vode. Ipak, u planu mi je preventivna zamena uskoro.






Poprecni presek lezaja:
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #13 poslato: 07, 04, 2021, 16:02:08 posle podne »
...da li vazelin staviš u kanale kedera pre nego namontiraš keder, ili kad namontiraš špricem utisneš izmedju stakla i kedera i na drugu stranu izmdju kedera i plastike.

Savet je (ja to više ne radim dok pu,pu, pu ne razbijem staklo):  pre, i u toku montaže pre nego što se utisne gumeni osigurač... on onda istisne višak. Posle ide po potrebi...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Nameštanje kedera
« Odgovor #14 poslato: 08, 04, 2021, 08:51:40 pre podne »
Vazelina nikad dosta :D