Autor Tema: Kapetanija u doba korone  (Pročitano 4050 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AccA

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Kapetanija u doba korone
« poslato: 09, 02, 2021, 19:52:41 posle podne »
Evo da podelim svoje iskustvo od danas. Vecina nas vec to zna. Onaj ko ne zna ce tek da sazna, a moje pisanje mu nesto i ne moze pomoci preterano. Jer ce, hteo ne hteo, morati proci golgotu :(
Uglavnom, imao 2 slucaja. 1 cist kao suza u Kapetaniji Beograd i 1 malo komplikovaniji u Kapetaniji Pancevo.
Pa da krenemo od ovog drugog. Davne 2012 kupim nov motor i camac, i tada to registrujem u Pancevu bez odlaska tamo (moglo tako, pa smo svi to koristili). Nakon isteka te prve registracije ista vise nije produzavana. Camac promenio vlasnika odavno, neodgovornog poput mene. Motor, koji je godinama stajao u garazi, od pre neki dan dobije novog vlasnika. Pa je doslo vreme da se i papirologija resava. Problem je sto je plovidbena zagubljena davno, kopije racuna nisam imao, originali su predati prilikom prve registracije. Sreca pa sam preko nekih starih fotografija uspeo naci registarsku oznaku camca. Pozovem Pancevo, javi mi se izvesni g-din Vidoje Bajic. Obrazlozim problem, kaze covek da malo sacekam. Vec pocelo da mi se vrti po glavi sta da cekam, proslo 9 godina od registracije, ja nemam plovidbenu i td. Nije misao jos ni izasla iz glave, kad sa druge strane covek procita podatke od camca, moje ime i prezime, maticni broj i usput konstatuje da mi je dan ranije bio rodjendan pa mi isti i cestita. Ja jos pod utiskom kako je to brzo nasao, kad on kaze da dodjem sutradan u 9:30 i da ce me sve cekati spremno. Ja ne mogu da verujem. Pomislih da nisam pogresio broj, pa pozvao neku kapetaniju u Nemackoj ili nekoj uredjenoj zemlji... Odem danas u dogovoreno vreme, naravno sve me ceka spremno. Jos covek kaze da mi nece naplatiti taksu. Nisam bas razumeo, ali valjda posle isteka registracije od xx dana/meseci/godina ispis ide po automatizmu.
Pun elana rekoh da odmah pozovem i Kapetaniju u Beogradu. Kad vec odvajjam dan da iz Lazarevca idem u Pancevo, da zavrsim odjavu i drugog camca. Tu sve cisto. Imam sve papire, camac u registraciji, ma rekoh tu nema sta da ide po zlu. Onaj ko je pokusavao telefonom da ih dobije zna da je to lutrija. Uspem da dobijem vezu, javi mi se gospodja koju znam iz vidjenja od nekih ranijih odlazaka u kapetaniju. I ostala mi je u secanju kao vecito nervozna i sa nekim stavom "Bas sada si moprao da dodjes". Ali to je samo moj utisak, koji uopste ne mora da je na mestu. Kazem sta me zanima, ona odgovori da moram doci licno. Ma ok, znam ja to. Nego koja je procedura, prodao sam camac motor nisam i necu, sve to se vodi na firmu. Ona opet kaze morate doci. Pa dobro doci cu, ali mogu li bar zavrsiti sve u danu. Nisam iz Beograda, pa bi mi znacilo. Onda je krenulo objasnjavanje sa druge strane da nemaju dovoljno ljudi, da je korona, da rade skraceno, da ne zna da li moze u danu i td i td. I razgovor se tu negde i zavrsi. Zapucam ja jutros rano u Beograd. Pre pocetka radnog vremena bio ispred kapetanije, kad tamo vec 10 ljudi. Odlucim da prvo odem do Panceva, pa se kasnije vratim u Bgd. Vratim se oko 11:00. Sreca nema drugih klijenata, rekoh sebi zavrsavam sve danas. Udjem unutra, posle malo cekanja udostoji se neko da me pita sto sam dosao. Objasnim razloge moje posete, dobijem papiric sa instrukcijom za uplatu takse i zahtev za odjavu. Kazu da to popunim i izvrsim uplatu, i dodjem ponovo da predam. Ali drugi dan jer rade do 12:00. Pa kada to predam da dodjem ponovo posle nekih 7 dana (3ci put) da preuzmem dokument.  Nisam mogao da se odam utisku da su isto to mogli da mi kazu u telefonskom razgovoru predhodnog dana, a ne da "pucam" iz 60km udaljenog Lazarevca da bi dobio ono za sta treba 30 sekundi putem telefona ili maila. Dok sam ja resavao moju muku, cujem tu sa strane covek ima vecu muku. 4 prijatelja  iz Crne Gore su uplatila nesto, ali to nesto ne mogu da zavrse jer nemaju prebivaliste u Srbiji pa on pita sefa sta sada da radi. Sef kaze, "Pa ne moze". Kaze ovaj "mucenik", ali oni su uplatili takse. Na to sef kaze "Pa" i uz to "Pa" ode ka izlaznim vratima a "mucenik" ode za  njim, valjda da ga moli...
I tako se ja ne mogu nacuditi. Fakticki ista drzavna institucija u 2 razlicita grada. Ali bi valjda trebalo da bude sve slicno, ako ne bas identicno. Od procedure, preko odnosa sa strankama i td. Tako da na kraju ipak zavisi od COVEKA...

Edit: Sada se setih. Do  sada je pravilo bilo da se prilikom registracije (cak i prve registracije novog camca i motora) moralo sve to doterati ispred kapetanije na pregled. To je ranije i moglo brzinski da se uleti kolima ispred, i da se molis Bogu da ne naidje u tom momentu pauk ili policija. Sada to vise nije moguce, jer prilaska kolima nema. Ni na mufte :) Pa me bas zanima kako to sada funkcionise. Ali cu i to saznati na svojoj kozi vrlo brzo. Verovatno mi predstoji da vrebam dan kada se nekoj obliznjoj marini vrsi pregled, jer ja moju maticnu marinu nemam. Camac koristim na jezeru 200km udaljenom od Beograda...
« Poslednja izmena: 09, 02, 2021, 21:28:02 posle podne AccA »

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Kapetanija u doba korone
« Odgovor #1 poslato: 10, 02, 2021, 10:01:30 pre podne »
ima dosta losih iskustava sa kapetanijom u Beogradu.
Mislimda si poraniosa pisanjem ...trebao si sacekati da zavrsis sve ...na zalost bice to saga o 
kapetaniji
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže AccA

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kapetanija u doba korone
« Odgovor #2 poslato: 10, 02, 2021, 12:07:44 posle podne »
Poranio u smislu da ovo nije kraj mojim mukama, pa ce biti jos toga za pisanje. Ili Kapetanija ima insajdera na forumu koji ce im preneti moje impresije, pa ce me zbog toga dodatno zamajavati :)
Salu na stranu, sve sam blizi ideji da privremeno prijavim boraviste u Pancevu ili nekoj drugoj opstini pa tamo registrujem sledece plovilo. Ok imam tu cimanje oko odlaska u SUP i promene adrese u LK. Sto  iziskuje odredjene troskove i vreme. Ali sve je lakse od (minimum) 3 odlaska u Kapetaniju Beograd...

Van mreže tomicbanee

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 50
Odg: Kapetanija u doba korone
« Odgovor #3 poslato: 10, 02, 2021, 18:42:54 posle podne »
Nino, vlasnik broda Anima,  radi u Kapetaniji, pa valjda bi trebao znati za ove muke...

Van mreže taxi

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 365
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kapetanija u doba korone
« Odgovor #4 poslato: 10, 02, 2021, 20:59:54 posle podne »
svi sve znaju unazad par godina ali im izgleda odgovara pa ne menjaju.
usput  da bi platio prenos camca na cukarici moras tri puta da dodjes tako da bolje pravite ugovor o poklonu u tom slucaju porez placate na maticnoj opstini pa ne morate sa kraja na kraj drzave i to tri puta licno.

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kapetanija u doba korone
« Odgovor #5 poslato: 11, 02, 2021, 17:30:00 posle podne »
Nema ovo veze sa koronom, ima veze sa mozgom, stoga valja promeniti i naziv teme, čisto da se ne bismo lagali.

Van mreže AccA

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kapetanija u doba korone
« Odgovor #6 poslato: 15, 02, 2021, 23:34:00 posle podne »
Naravno da nema veze sa koronom. Naslov sam napisao vise u kontekstu, u vreme kada je preporuka struke jedno, ja moram da se malo, malo setkam do kapetanije. Mada nisu oni jedini. Nedavno sam imao situaciju da Kopernikus, tj. po novom Supernova, insistira da moram licno doci kod njih u prostorije i podneti pismeni zahtev za dokument koji su ranije bez problema slali na mail. Pa ce oni to proslediti u centralu, pa ce zatim iz centrale u roku od 14 dana taj dokument dostaviti u predstavnistvo, koje ce me obavestiti da dodjem da preuzmem. Naravno opet licno. A dokument je nista drugo nego pregled njihovih racuna ka meni i mojih uplata ka njima, tj. finansijska kartica.
Uglavnom, krajem prosle nedelje ja obavio i svoj drugi odlazak u kapetaniju. Dobio papirice sa brojevima pod kojim su zavedeni moji predmeti, pa me sada ceka i treci odlazak. Valjda ce biti treca sreca :) Mada sam i dalje pod utiskom da sam isto to u Pancevu obavio samo jednim odlaskom...

usput  da bi platio prenos camca na cukarici moras tri puta da dodjes tako da bolje pravite ugovor o poklonu u tom slucaju porez placate na maticnoj opstini
Upoznat sam sa time. Moja maticna opstina je Cukarica. Odnosno Lazarevac, ali je pre neku godinu pod velom modernizacije, olaksanja klijentima i cega sve, dobar deo PU prebacen na Cukaricu. Mali broj poslova i ljudstva je ostao u Lazarevcu. Sreca pa je, bar se nadam, porez na prenos apsolutnih prava i dalje u Lazarevcu. Takodje se ranije, pre modernizacije, porez na prenos apsolutnih prava resavao jednim odlaskom u PU u roku "od odmah". Sada kada je to modernizovano i olaksano, mora se ici bar 3 puta i procedura traje jedno 7 dana.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Kapetanija u doba korone
« Odgovor #7 poslato: 16, 02, 2021, 11:09:11 pre podne »
I ja se secam  da ne tako davno porez na prenos apsolutnih prava odes u opstinu u poresko i tamo ti iz saobracajne ocitaju koji je tip i marka vozila uzmu amss katalog sa procenama vrednosti iscitaju po godinama u tabeli i daju ti iznos odma . Odes uplatis i vratis se sa uplatnicom a resenje gotovo...Sta se u medjuvremenu "modernizovalo" da sad proces prenosa motornog vozila traje petnestak dana i to predas dokumenta pa desetak dana traje proces procene pa dodjes po cifru i uplatis a onda cekas nedelju dana na resenje...Ova drzava polazi od pretpostavke da smo mi gomila nezaposlenih teletabisa koji mogu da izdvoje tri dana svog zivota i provedu ih po holovima opstina da bi svojim novcem finansirali isti taj mehanizam koji se tako lepo i u svoju koris" modernizovao.
nikad kravata nikad stalni posao