Autor Tema: Korozija bloka motora  (Pročitano 2809 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Korozija bloka motora
« poslato: 13, 01, 2021, 08:21:57 pre podne »
Da li neko ima iskustva sa ovako nečim? Vidim da mi je rashladna tečnost dobila braon boju, što je pretpostavljam zbog korozije u samom bloku motora (izmenjivač je aluminijumski). Kapiram ja da to ne može pojesti blok za još 100 godina, ali ako postoji nešto što se može uraditi, ružno mi je da vidim tako...

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Korozija bloka motora
« Odgovor #1 poslato: 13, 01, 2021, 08:27:38 pre podne »
Blok ne ali obavezno proveri kolektore (da li je otvoren sistem?). Oni se na moru menjaju na par godina
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Korozija bloka motora
« Odgovor #2 poslato: 13, 01, 2021, 08:53:26 pre podne »
Možda ispadnem glup, ali šta su kolektori? Misliš na usisnike koji stoje na koritu?

Sistem je sa izmenjivačem, a rdja je u onom zatvorenom delu u kom je antifriz...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Korozija bloka motora
« Odgovor #3 poslato: 13, 01, 2021, 09:53:08 pre podne »
Da to i mene zanima mada mislim da tu leka nema sem koristiti neki kvalitetniji antifriz koji ima u sebi neke antikorozativne stvari. Ja doduse ni ne koristim antifriz vec obicnu vodu i to bi bilo verovatno mudro izbeci.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Korozija bloka motora
« Odgovor #4 poslato: 13, 01, 2021, 10:12:56 pre podne »
Ja koliko znam voda se zato i ne koristi, a svaki antifriz koji nisi baš kupio na buvljaku na točenje bi morao da ima antikorozivne aditive. Koliko znam zeleni - plavi traju 2-3 godine, dok G12 (rozi) traju oko 5 godina. I tu ne mislim da posle tog vremena prestaju da štite od smrzavanja, štitiće oni od smrzavanja i dalje, ali prestaju da štite od korozije i sličnih stvari, čak umeju da postaju i agresivni i da nagrizaju...

Ono što ja mogu da primetim da je to i počelo posle crkavanja pumpe vode pred dužu plovidbu sa proleća, kada sam nasuo vodu i vozio cele sezone sa vodom umesto antifrizom...

Da li sipati čistu vodu, pa voziti malo, ispustiti, pa opet dok se ne iščisti pa sipati antifriz, ili možda postoje neka sredstva za to?

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Korozija bloka motora
« Odgovor #5 poslato: 13, 01, 2021, 10:25:16 pre podne »
Jbg 30-tak litara antifriza nije bas naivna cena a voda mi je dzabe, iskren da budem motor je neko 1965 godiste i mislim da nikad u sebi nije video antifriz, sem mozda dok je bio prinudjen da radi i zimi a i tada su nalivali vodu i ispustali verovatno

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Korozija bloka motora
« Odgovor #6 poslato: 13, 01, 2021, 15:38:31 posle podne »
Ma izduvni kolektori ali to je za otvorene sisteme problem...Znas sta je milion posto, nego nisam ja detaljno napisao.
https://www.glmmarine.com/pdf/Manifold_Catalog.pdf
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Korozija bloka motora
« Odgovor #7 poslato: 13, 01, 2021, 16:12:54 posle podne »
Može biti da baš i nije svejedno koji antifriz sipaš u njega, pošto koliko ja znam, i kod auta sa aluminijumskim hladnjakom obavezno ide crveni (roze) antifriz, dok u one sa bakarnim hladnjakom (uglavnom su to stariji automobili) ide plavi antifriz.Činjenica je da su me u prodavnici autodelova pri kupovini antifriza za Zastavin Poly pick up dok sam ga još vozio, uvek pitali koji hladnjak imam-aluminijumski, ili stari bakarni? Pošto je u njemu bio noviji, aluminijumski, tu je uvek išao crveni antifriz, dok sam u starim vremenima dok mi se vozni park sastojao od Stojadina ili Yuga sa starim hladnjakom, uvek sipao plavi antifriz. Sada u Opela i u službenog Citroena takođe ide crveni zbog aluminijumskog hladnjaka. Navodno plavi antifriz nagriza aluminijum, pa tu može doći do zaprljanosti rashladne tečnosti. Pošto reče da ti je izmenjivač od aluminijuma, po mom mišljenju trebalo bi svakako da koristiš crveni antifriz.

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Korozija bloka motora
« Odgovor #8 poslato: 13, 01, 2021, 23:14:23 posle podne »
Svaki antifriz postane agresivan posle nekog vremena. Braon boja je obično od zaptivača, guma i slično koje antifriz gricka. Što je stariji ili lošeg kvaliteta pre počne i više gricka. Bloku naravno ne može ništa ali je "ružna" boja.
U bakarne hladnjake,  posude ili šta već učestvuje u sistemu hladjenja može bilo koji antifriz u aluminijum ide G12 i slični. Nema veze sa bojom jer ima proizvodjača koji prave sve boje.. Bitno je šta piše na kutiji za čega je.
U svakom slučaju ako je mutan treba ga promeniti jer jede gume. Voda sa par kašika soda bikarbone i rad u mestu ili lagano opterećenje 15 minuta a može i više će oprati sistem, ispustiti pa sipati nov antifriz i to je to :)

« Poslednja izmena: 15, 01, 2021, 08:16:27 pre podne Dora »
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Korozija bloka motora
« Odgovor #9 poslato: 15, 01, 2021, 07:54:33 pre podne »
Ok, onda ću tako, pa javljam rezultate... Samo da izađemo iz najavljenih minusa.