Autor Tema: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta  (Pročitano 19981 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« poslato: 04, 01, 2021, 15:14:11 posle podne »
Pozdrav svima, kao sto pisah pre par meseci u temi za predstavljanje od avgusta sam ponosni vlasnik broda Sesan- krstio ga je prethodni, nazalost pokojni, vlasnik Puja po svojoj zeni i dve cere- Senka, Sanja i Ana- SESAN.
Obzirom na lepu pozadinu kumovanja supruga i ja smo resili da ime ne menjamo, ako nista bar dok ne stigne jos koje pojacanje :)
Evo par slika kako trenutno izgleda:




Sto se camca tice- ulozeno je puno ljubavi i truda u njega ali je nazalost stajao 2 godine i dosta toga je vec za zamenu/obnovu.
Ove godine smo plovili samo nekoliko puta i to ne duze od 2-3h i sve u blizini marine, Stenka, posto je svako isplovljavanje zavrseno nekim manjim ili vecim pehom(curelo gorivo na filteru, puklo crevo za vodu od hladjenja, nisam otvorio vodu za hladjenje  oops pa pregrejao motor...
Od onda polako krecemo sa sredjivanjem po tome sta je najbitnije- zamenio sam sva creva za gorivo na oba motora, ima dva dmb-a 10ke, kao i oba impelera i creva za vodu, odradjen servis oba motora tj zamenjeno ulje i bio majstor Panta da ih pregleda i nasteluje kako treba. Nakon toga je na red dosla struja posto su instalacije od oba akumulatora bile uzasne, oba kabla sa akumulatora smo uspeli rukom da prekinemo sto dovoljno govori o stanju istih...

Trenutno smo u procesu sredjivanja instalacija u kabini tj glavnog cvorista koje je, nazalost, u dosta losem stanju:



Ideja je da se sve ovo prepakuje i lepo sprovede i obelezi, ideja mi je da imam 3 boje zica- crna je -, crvena + a plava, ili neka druga, ce biti za sve veze sa senzorima.

Nazalost ovo sa strujom se oteglo i traje vec 2 meseca, prvo je elektricar bio bolestan posle sam ja dobio koronu... ali nadam se da ce za 10ak dana sve da se nastavi po planu i programu.

Pored toga sad sam u procesu dogovaranja tende- kao sto vidite ova na njemu u ocajnom stanju, trenutna ideja je nauticko platno, verovatno plavo ili belo, sa "prozorima" kao sto je i sada samo  da idu i komarnici i platno preko- za 10ak dana cu saznati cenu te moje zamisli pa cemo videti... Ako neko ima neki predlog rad sam da saslusam naravno.

Sledeca velika stvar je verovatno vadjenje celog camca za mesec-dva posto su ventili za usis losi i oba pustaju po malo vode- na spoju sa koritom a i na samim ventilima tj ne zatvara lepo.
Onda ide pitanje- da li odmah raditi farbanje i sredjivanje kad je vec napolju... Pre 5 god je radjeno korito i kazu da deluje ok i da mozda i ne mora sada, ali kad vec placam vadjenje... nisam pametan  7645218764198

Pored toga ima tu jos dosta stvari- prednji prozori su losi i ne dihtuju posto je propalo drvo pa ce to biti menjano, verovatno alu prozori ali videcemo, motor za sidro je zaribao pa ce i on na sredjianje...

I pored svega toga krecem sa Arduino projektom gde hocu da napravim nekoliko senzora koji ce biti tu, za pracenje temperature, za prisustvo vode u koritu...

Izvinjavam se na poduzem postu, ali zima je pa reko ajde bar malo da razmenimo misljenje dok ne zaplovimo opet :)
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže zica

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #1 poslato: 04, 01, 2021, 17:55:53 posle podne »
Komšo samo napred imaš našu podršku. lepo ti nama ozdravi i u nove pobede pozdrav za tebe igospođu od komšije Žiće i njegove supruge.
 

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #2 poslato: 04, 01, 2021, 17:56:11 posle podne »
Pratim taj Arduino momenat ;)
Ispricacemo se prvom prilikom na marini.

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #3 poslato: 04, 01, 2021, 18:31:10 posle podne »
Žićo hvala Vam puno i puno pozdrava za Vas i suprugu pa da se cesce srecemo na vodi nego napontonu :)

@STG taj projekat ce nadam se krenuti u narednih par dana, nesto od opreme imam nesto cu da porucim pa krecem...A svakako kad se vidimo u /marini pricamo, nadam se da cu do sledeceg odlaska vec imati nesto za test  m4
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #4 poslato: 04, 01, 2021, 19:14:55 posle podne »
Da si ti zdrav i da se oporaviš kako treba pre svega. Prolaziš kroz slične ludorije kao i ja kad sam doterao Holandeza s tim da moj nije pravio probleme u plovidbi. Ovo sa strujom je stvarno kuršlus. Vodi računa kako izoluješ te žice, ne trebaju ti varnice ispod kontrolne table. Ja sam dosta tih davača promenio da budu novi, digitalni ali naravno i ostavio one stare koji rade (npr ulje). Što jednostavnije - to bolje. Moj savet je - kreni od prioriteta za plovidbu: izolovano korito koje ne pušta, dihtung osovinskog voda dobro zaptiven, otvori na koritu zaptiveni, motor da radi normalno, dovoljni akumulatori koji se dobro dopunjuju (to znači ispravan alternator i paneli), davači da pokazuju normalno, pouzdana sidra, dovoljno kanapa (i možda rezervni motor al ne znam da l treba pošto ionako imaš dva). Kad već možeš da ploviš onda je lako i da sređuješ usput. Čini mi se da dosta ljudi kod nas u nautici pristupa sređivanju broda katastrofički - sve ili ništa. Ja više volim da sređujem sve usput ali pre svega da plovim jer koji će mi brod ako ne plovim.

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #5 poslato: 04, 01, 2021, 19:35:23 posle podne »
hvala  dell_mare, sto se zdravlja tice to ide lagano- korona je prosla pre jedno 3 nedelje ali ima tu jos da prodje dok ne bude sve bas kako treba ali ne zurim :)

A sto se sredjivanja tice, kad ovako popisem mozda zvuci da sam resoi katastroficki da sredjujem ali zapravo bas je onako kako savetujes- da idem po prioritetu.
Kad je uzet camac uradjen je servis motora i nista vise- plovio sam i curelo gorivo pa sam to sredio, onda sam imao probleme sa strujom pa je elektricar dosao i sredio to, nakon toga pukne crevo od vode i izlije mi finu kolicinu vode u korito pa sam nakon toga zamenio sva creva... jednom prilikom je zasmrdelo i zadimilo iz dela sa instalacijama pa je ponovo angazovan elektricar da to uradi kako treba... Onda je usla voda u korito preko spoja ventila za vodu i to na samom spoju pa sam to nekako dotezao i uspeo da privremeno sredim. Gledao je i Zeka iz marine i slozio se da najverovatnije ipak mora na suvom da se sve to radi pa zato i dolazimo do price o izvlacenju camca i tu je jedino pitanje farbati ili ne kao nesto sto nije neophodno ali gledam da podvucem pod to da ne placam 2x vadjenje i vracanje camca... Tende su toliko lose da ne mogu ni da se otvore ni zatvore kako treba tako da i one spadaju pod prioritet.

Ali se svakako slazem sa svim recenim- ja gledam da spremim da mogu da isplovim i da uzivam, a sredjivanja i radova ce svakako uvek biti :)
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #6 poslato: 05, 01, 2021, 08:00:52 pre podne »
Farbaj, naravno, bar matirati farbu, pa proveriti stanje i onda odluciti sta mazati. U najgorem slucaju nanosices sve po redu, ali to je i ideja za mirnu glavu kada je camac vec napolju...

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #7 poslato: 05, 01, 2021, 18:31:08 posle podne »
i tu je jedino pitanje farbati ili ne kao nesto sto nije neophodno

Mislim da bi što se farbanja tiče bilo bitno srediti ga kad je već na suvom, pogotovo ako nemaš nameru da ga vadiš i sledeće godine. Ja sam moj brod do sada bio prisiljen zbog nekih prepravki, menjanja elise itd da vadim svake godine (a imam ga 4 godine), pa sam ga uvek premazao antialginom pa ga tako vraćao na vodu. Sada kada su se ti radovi i prepravke završili, mislim (po preporuci nekih starijih Panonskih mornara)da je dovoljno svake treće ili četvrte godine vaditi ga iz vode i premazati. Iako mislim da je sve to relativno, jer recimo moj drugar strasni rekoplovac svoj brod (građen 1936), nije izvadio pa stoga ni ofarbao od 2000 godine, i još uvek pluta.

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #8 poslato: 05, 01, 2021, 18:38:24 posle podne »
Što se struje tiče, tvoja slika me podseće kroz šta sam i ja prošao. Sve u svemu nije strašno kao što izgleda, samo sve treba obeležiti po PS-u, biti siguran šta odakle dolazi i to možeš i sam povezati, i promenuti dotrajale žice. Evo i po koja slika kako je to kod mene izgledalo...

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #9 poslato: 05, 01, 2021, 18:44:06 posle podne »
...pre i posle radova.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #10 poslato: 05, 01, 2021, 19:55:53 posle podne »
U zdravlju i sreći to plovio, a popravke polako, ne žuri. Sve polako i natenane. Sredjivanje čamca je uvek uživanje jer znaš da te onda čeka samo uživanje na vodi. Srećno. Ako ti treba majstor za tendu i ceradu reci, znam par dobrih i povoljnih majstora.

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #11 poslato: 05, 01, 2021, 20:50:36 posle podne »
Hvala Mileta i da svaka preporuka za majstora je dobro dosla- za tendu, za potencijalno farbanje...

@George- nazalost kod mene je najgori deo to sto su spojnice i racve struje sa akumulatora polu odvaljene pa sve to malo vise landara nego sto bi trebalo, pogotovo na metalnom brodu :)
Ali lagano, ne zurim nigde i prija mi sve to sto radim, elektricar je angazovan cisto da budem siguran da je uradjeno na najbolji nacin tj ispravan nacin... Oko struje se ok razumem ali mi je draze da srz instalacija uradi profesionalac a ne ja :)
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #12 poslato: 05, 01, 2021, 22:30:51 posle podne »
U svakom slučaju ti želim uspešnu restauraciju, kao i lepe trenutke na vodi. I ja sada posle mnogo provedenih radnih sati na restauraciji, osećam dodatnu satisfakciju zbog svog uloženog truda u brod koji me za sada perfektno služi, pa i tebi to isto želim. 114

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #13 poslato: 05, 01, 2021, 22:48:49 posle podne »
Hvala hvala :)
Ja se nadam da ce bitni i veliki radovi biti gotovi do sredine marta najkasnije i onda krece plovidba plovidba i u medjuvremenu plovidba :)
Igrom slucaja i supruga i ja mozemo da radimo "od kuce" a gde ces lepsu kucu od camca :)
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: SeSAn- tamo i, nema, nazad by entuzijasta
« Odgovor #14 poslato: 06, 01, 2021, 06:28:33 pre podne »
Нек је са срећом. Чврста и стабилна лађа, права за уживање.  ok   114