Autor Tema: Calypso-plovidba  (Pročitano 22167 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #45 poslato: 05, 07, 2021, 07:31:52 pre podne »
Можда то запажање о чистијој води и није погрешно?!

Некада је Тиса улазила запрљана отпадним водама из Мађарске. Сада то више није случај. Код нас сада и Тиса и Дунав улазе много чистији него ранијих година јер су у међувремену активирана постројења за пречишћавање отпадних вода све до наше границе. Само код нас, Дунав и Тиса представљају и даље отворене колекторе за отпадне воде свих насељених места дуж њихових обала. Ми само имамо среће што су обе реке на нашем простору толико велике да имају сопствени биолошки потенцијал за пречишћавање, што се "мајка Природа" не да глупом човеку који има пара за све, само не за канализацију и пречистаче.

Док сам био много млађи, размишљао сам о томе како би било лепо да и наша држава буде део ЕУ и да и код нас важе правила која и тамо важе. Знао сам још тада да се то вероватно никад неће десити али, ето, мислио сам тако. Младост - лудост!
Сада ми је већ јасно да се то вероватно никад неће догодити, а док наши лопови покраду све што могу, тешко да ћемо скоро добити колекторе и пречистаче још дуго, дуго...

Остаје нам само да се надамо да ће се природа и даље борити на свој начин и да ће воде остати макар у овој класи квалитета у којој су данас, а да се стање неће погоршавати.

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #46 poslato: 05, 07, 2021, 10:20:01 pre podne »
Slažem se sa gore rečenim, s tim što bih dodao da je situacija po pitanju zagađivanja reka ipak bolja i kod nas u odnosu na neka ranija vremena, možda ne toliko zahvaljujući izgradnji novih sistema za prečišćavanje, koliko jednoj neslavnoj pojavi u vidu propadanja mnoštva firmi koje su pre radile, i zagađivale reke i kanale. Eto recimo primera šećerane u Senti koja posle "uspešne" privatizacije više ne radi, pa samim ti i ne zagađuje Tisu, a bila je među glavnim zagađivačima. Iako, ruku na srce, ima primera i da su se ponegde ipak izgradila nova postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, da opet spomenem Sentu gde je izgrađen nov prečistač, a i u Vrbasu je koliko znam nešto urađeno.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #47 poslato: 05, 07, 2021, 10:38:43 pre podne »
То са постројењем у Врбасу  је посебна прича.

Пре неколико година, Немци, који су дали 12,8 милиона евра за изградњу пречистача у Врбасу, од Владе Србије тражили су да им новац буде враћен јер постројење није завршено и није пуштено у рад у договореном року. На једвите јаде постигнут је договор о продужетку рока.

О чему се радило?
Извођачи радова су направили постројење али наша држава није урадила свој део посла - није канализационом мрежом покривено то подручје (Врбас, Бачка Топола, Мошорин и тд.) и до направљеног постројења није долазило довољно отпадне воде да би постројење економски и тенолоошки радило предвиђеним капацитетом.

Показало се да су наши имали намеру да изграде канализациону мрежу и обезбеде прикључке на рачун становника тог краја, што су ови масовно одбили због високих цена.

Притерана уз зид, наша страна је у претходних неколико година радила на разводу канализационе мреже али престао сам пажљиво да пратим докле је све то стигло па не бих сада да дајем неке коментаре који би могли бити непримерени. Колико сам чуо, у међувремену истекао је рок на који су били ангажовани стручњаци за  организацију рада тог постројења и сад се поставља питање ко ће њиме управљти и како? Али, као што рекох, немам нове информације али ово је подлога приче о врбашком пречистачу отпадних вода.
Наша слика и прилика!

У сваком случају, ако неко зан више и боље, било би лепо да нам напише мало о томе.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #48 poslato: 14, 07, 2021, 17:13:29 posle podne »

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #49 poslato: 15, 07, 2021, 14:38:42 posle podne »
Da, šta reći o tim smetlištima pored reka, u ovom slučaju pored Tise? Kada Tisa u proleće počne da nadolazi, donosi sa sobom ostrva pvc ambalaže po pravilu, i skoro bez izuzetka sa Ukrajinskim i Rumunskim etiketama. O raznonarznom drugom smeću da i ne pričamo. I tada kada čovek sve to vidi, počnu da se komešaju osećanja među kojima ima i malčice besa prema svi tim neodgovornim, bahatim ljudima u čijoj nadležnosti su deponije poput ovih u gore navedenom filmu. Čovek koji je ovo snimio i postavio na youtube je Ljasuk Dimitry polu Mađar, polu Ukrajinac, izvanredan poznavalac Tise kao i njen strastveni obožavalac. Osim ovog videa na svom kanalu ima pregršt drugih manje sumornih, fascinantnih videa o Tisi, uglavnom iz Mađarskog dela sliva, ali i iz našeg dela. Među najlepšim je u svakom slučaju film o Tiskom jezeru. Čovek je ovu reku prikazao na zaista jedinsven način, koji će siguran sam posle gledanja tih njegovih materijala, kod nekih nautičara sigurno pobuditi želju za uzvodnu plovidbu Tisom van granica naše zemlje. Mene je već ubedio, pa ja već sada planiram za možda 2 godine plovidbu od oko mesec dana uzvodno sve dok je plovidba moguća.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #50 poslato: 16, 07, 2021, 07:43:43 pre podne »
Slazem se za poreklo. Uglavom su to ambalaze sa Ukrainskim ili Ruskim jezikom. Koliko toga ima, to je stavicno. Kada krene voda da nadolazi, sedim na terasi i gledam.. bukvalno ostrva prolaze plastike. Bezbroj puta nocu naletim na ogroman dzak koji pluta, pokupim ga i odmesem kuci da bacim. Naravno otvorim ga i uglavom su sa brodova a nalazio sam i smece koje je neko bacio ko zivi u priobavlju. Pregledam smece, nadjem fiskalne racune iz prodavnice blizu dunava. racun nije kamperski vec za kucu.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #51 poslato: 16, 07, 2021, 13:35:26 posle podne »
Svako od nas ili nama bliznjih proizvodi smece. Kao sto ga vi vidite iz gornjeg sliva Tise, tako ljudi iz delte Dunava pronalaze smece sa nasih prostora...

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #52 poslato: 16, 07, 2021, 14:05:26 posle podne »
Naravno, smeće je nažalost neizostavno.
Ali gde se to smeće baca je ono što pravi razliku.
Moje smeće sigurno niko neće skupljati nigde van kante predviđene za isto :)

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #53 poslato: 16, 07, 2021, 14:50:44 posle podne »
Naravno, smeće je nažalost neizostavno.
Ali gde se to smeće baca je ono što pravi razliku.
Moje smeće sigurno niko neće skupljati nigde van kante predviđene za isto :)

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
Naravno, druga recenica je kljucna u celoj stvari.
Pre nekog vremena je postojala ideja da nasa marina (Stenka) napravi tank za prihvat starog motornog ulja, ali je za sada sve to ostalo samo u domenu ideje/plana, dok o plastici i smecu zaista nije vredno ni diskutovati, to je prosto obaveza svih nas.

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #54 poslato: 16, 07, 2021, 15:04:07 posle podne »
Bas smo Simpe i ja pričali ore par dana na tu temu-da se organizuje postavljanje kontejnera za staro ulje i gorivo...

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #55 poslato: 16, 07, 2021, 16:38:32 posle podne »
Obratite paznju koliko ljudi izlazi sa marina, sa kesama za djubre.

Meni i zeni je bas to zapalo za oko, mi uvek vucemo kese a ostali nesto slabo.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #56 poslato: 16, 07, 2021, 17:51:33 posle podne »
Bas smo Simpe i ja pričali ore par dana na tu temu-da se organizuje postavljanje kontejnera za staro ulje i gorivo...

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
Mhm, njegova ideja, ali za sada samo ideja...

Obratite paznju koliko ljudi izlazi sa marina, sa kesama za djubre.

Meni i zeni je bas to zapalo za oko, mi uvek vucemo kese a ostali nesto slabo.
Valja narodu skrenuti paznju, to je potpuno OK.

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #57 poslato: 16, 07, 2021, 21:45:25 posle podne »
 Naravno da ima našeg smeća u nizvodnom delu Dunava, ali ipak, sve nešto mislim da smo naspram onih u Ukrajini i Rumuniji svetlosnu godinu ispred (u pozitivnom smislu) po pitanju bacanja smeća, jer nešto ne mogu da poverujem da kod nas postoji ništa čak ni nalik onim deponijama koje su prikazane u video koji je kolega STG podelio u malo ranijem postu. Verujem, ustvari čvrsto sam uveren da i pored pojedinačnih slučajeva bacanja smeća u reke ili na obale, od nas prema delti Dunava ne putuju ostrva našeg smeća. Ono što se kod njih dešava je davno prevazišlo granice individualne odgovornosti, već su ta gradska smetlišta stacionirana na obalama reka kolektivna odgovornost u okviru određene države. Što je u celoj priči najironičnije, neke od tih zemalja zagađivača su čak članovi EU.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #58 poslato: 17, 07, 2021, 10:09:35 pre podne »
Ђорђе, заборавили сте слике са Заовинског језера и са Перућца. Тешко је рећи које су ружније.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Calypso-plovidba
« Odgovor #59 poslato: 17, 07, 2021, 11:07:20 pre podne »
Ђорђе, заборавили сте слике са Заовинског језера и са Перућца. Тешко је рећи које су ружније.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Te slike nisam video, a možda je I bolje što nisam...  kuku