Autor Tema: Izbor motora za određeni tip plovila  (Pročitano 3435 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže djera1

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 101
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Polaris beta
  • Marina: Dorcol
Izbor motora za određeni tip plovila
« poslato: 09, 12, 2020, 20:41:17 posle podne »
                  Naš kolega sa foruma Ljuba 1 me zamolio da u njegovo ime, postavim pitanje. Prošle godine je kupio pasaru Kvarner plastika, model Primorka dužina 6,30 m, koju pogoni vanbrodski četvorotaktni motor Yamaha od 8 ks duga osovina sa teretnom elisom.
                  Njegova dilema je dali je to motor koji omogućava naj bolje performanse tom čamcu ili bi mu preporučili nešto drugo.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Izbor motora za određeni tip plovila
« Odgovor #1 poslato: 09, 12, 2020, 21:01:47 posle podne »
Ма колико снажнији мотор да купи, неће добити нарочито на путној брзини али ће зато потрошити знатно више горива и платиће сразмерно више порез приликом регистрације.
Са овом јамахом може лепо да се вози и да ужива у поузданом и економичном мотору.


Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Izbor motora za određeni tip plovila
« Odgovor #2 poslato: 09, 12, 2020, 21:16:27 posle podne »
Ima u HR nekoliko manjih brodograditelja koji rade brodice na bazi klasicne pasare ali modifikovana korita da mogu da nose jace motore. One na testovima sasvim lepo glisiraju. Kod ovih klasicnih mislim da je 10-15 ks to to.

Van mreže Sale Rea

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 211
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Pahulja
  • Brod tip: Narval 620 Cabin
  • Marina: AJK Beograd
  • Veličina: 6,20 m
Odg: Izbor motora za određeni tip plovila
« Odgovor #3 poslato: 10, 12, 2020, 07:03:11 pre podne »
Imao sam na pasari Jamahu 15ks. Dobije se samo mirniji rad, nisam imao potrebe da gonim motor više od pola gasa. Mislim da nema potrebe za jačim motorom od toga što ima na čamcu. Jedino ako mu je bučan motor.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Izbor motora za određeni tip plovila
« Odgovor #4 poslato: 11, 12, 2020, 16:32:09 posle podne »
Primorka duzine 6.3m je malo ozbiljnije plovilo od Istranke. Ipak, moje misljenje je da njoj uopste ne treba high thrust motor i da bi motor sa normalnim prenosom od 10 ili 15hp bio dovoljan da dobije optimalnu brzinu i potrosnju.

Verujem da ta Yamaha HT od 8 konja radi sigurno na visokim obrtajima da bi se dobila neka brzina, pa mozda i nije neki ugodjaj tako ploviti. Ako bi u obzir dolazilo vise od 10 konja, ja bih onda isao na 20hp jer je ista cena registracije za 15 i 20hp, a 20hp ce moci da radi na pola gasa i da ima ekonomicnu potrosnju, dobru brzinu i smanjenu buku. Inace vise od pola gasa na jacem motoru, sto kaze Sale, ne bi verovatno nikad ni koristio.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže ljuba1

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: labin primorka
  • Marina: sava
  • Veličina: 6.30
Odg: Izbor motora za određeni tip plovila
« Odgovor #5 poslato: 11, 12, 2020, 17:53:41 posle podne »
Ja sam Ljuba1, nov sam na vodi  i vlasnik Primorke sa yamahom 8 ks .Zahvaljujem Đeri i svim ostalima na savetima. Da li bih imao istu brzinu i pitrošnju sa mojom osmicom na 2/3 gasa i yamahom 20 ks na 1/2 gasa .Drugu polovinu gasa na toj yamahi bih čuvao za ne daj bože . Prošle godine me stigla košava na Savi nije bilo prijatno. Da li su to opravdani razlozi za razmišljanje o 20 ks. U tim trenucima za 20 do 30 min. mislim da litar , dva benzina nije toliko bitan razlog.Da li u ti slučajevima mogu sa 20 ks da idem brže 5 - 6 km na sat i sklonim se  na bezbedno mesto .Hvala.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Izbor motora za određeni tip plovila
« Odgovor #6 poslato: 12, 12, 2020, 12:52:59 posle podne »
Mislim da nema šanse da ideš 5-6 km brže... Koja ti je max brzina sa 8KS?

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Izbor motora za određeni tip plovila
« Odgovor #7 poslato: 12, 12, 2020, 17:06:13 posle podne »
Da, treba da saznamo trenutnu brzinu i obrtaje da bismo nesto prognozirali... Ako sad ide 5kmh, mozda i dobije jos 5-6km/h sa obicnom dvadeseticom, ali na punom gasu. Poredjena radi, dok sam imao Albin 25 sa Yamahom autolube 20hp i elisom za broj teretnijom od standardne, na 2600rpm sam isao uzvodno oko 8kmh a na punom gasu na 4300rpm koliko je mogla da izvrti, brzina je bila oko 12kmh uzvodno. Potrosnja na 2600rpm bila oko 2.4L, a na 2200rpm cini mi se 1.7L, sto je bilo skroz ekonomicno za vanbrodski.
To korito je tesko oko 1.5t dimenzija 7.5m x 2.6m, ali je veoma plovno. Njega je i Tomos 4 uspevao da pogura uzvodno do brzine od 6.4kmh  sajkaca
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Izbor motora za određeni tip plovila
« Odgovor #8 poslato: 12, 12, 2020, 17:25:20 posle podne »
Evo nasao sam svoj post od ranije, dok sam imao kombinaciju Albin + Yamaha 20:

Yamaha autolube 20hp, elisa 9.9 x 11:
- uzvodno plovim na 2600rpm, najlepše radi i brzina je 7.5 - 8km/h, potrošnja 2.4L
- pun gas uzvodno 11.3km/h, nizvodno 14.3km/h, ispada da na mirnoj vodi idem 13km/h maksimalno

Tomos 4, srednja elisa:
- uzvodno 6.4 km/h, nizvodno 10.3km/h. Po mirnoj vodi ispada da idem 8.3km/h sa Tomosom od realnih 2.8hp
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek