Autor Tema: Grunfovanje Nuthy-ja  (Pročitano 25370 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65

Van mreže tule

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • www.mojaladja.com
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #46 poslato: 30, 11, 2020, 22:23:10 posle podne »
Procitaj clanke ovde:

https://www.schrack.hr/know-how/alternativni-izvori

ima veoma korisnih objasnjenja

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #47 poslato: 30, 11, 2020, 22:47:20 posle podne »
Amperaža je bitna samo da podrži snagu ploča, ne vidim zašto bi terao potrošače preko kontrolera? A za 2 x 185 bi valjalo 40A.

Možeš ti to meni i uživo da objasniš ali nek piše :)
Nisam do sada imao nikakvih dodira sa solarnom tehnikom pa sam stvarno duduk. Ako piše na ploči 8A (primer) da li je to maksimum što ploča može da da ili? Ako se podeli 370/12=30+ onda ok 40A kao sledeći stepenik da se ima rezerva, ako se podeli 370/24=15 onda može i Victron od 20A... Ili muva greši?
I najvažnije, što da kupim pametan kontroler u smislu čuva baterije od prepražnjenja od trte mrte i ostalih hajduka, uzmeš jeftin koji ima potrebnu jačinu  i ok?
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #48 poslato: 01, 12, 2020, 07:40:49 pre podne »
Dobro računaš... Zaboravih da kod tebe ima i 24V...

Ako na ploči piše na primer 8A na 40V to je onda maximum koji daje, na ovom primeru bi to bilo 320W.

Ja sam moj epever mppt svojevremeno platio oko 70e i svaki se isplatio... Primetna je razlika u punjenju pri oblačnom vremenu, mnogo ranije ujutru počne da puni i uveče mnogo duže puni... Sa njim se dobije kabel kojim se priključi na laptop ili telefon, ima milion opcija oko punjenja. Sigurno je i da bolje čuva akumulatore, e sad koliko ne znam.

Možda je najbolji pokazatelj da su mi akumulatori 6 godina stari, tester je nedavno pokazao da im je ostalo oko 85% kapaciteta.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #49 poslato: 01, 12, 2020, 07:45:06 pre podne »

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #50 poslato: 01, 12, 2020, 07:58:40 pre podne »
Zankiki
Mogu razlicite jacine ploce da se spajaju ali je bacanje energije-novca. Recimo spajamo 100W i 200W, realno ovo izadje samo 200W. Jacina ploce je onolika koliko ima najmanja u nizu. Mogu i akumulatori da se spajaju ali gubis  struju.
Realno, moze bicikl i da se gura, ne mora da se vozi ali imali to smisla? Nisam ja to nista izmislio, tek kada sam ispratio sva pravila sam dobio dosta struje za sve sto mi treba. Promenuo sam 3 sistema. Ucim i citam o ovoj temi vec 8 godina cini mi se..

@Dora
Sto se tice kontrolora, EPEVER je dobar. Ima na you tube test. Pravi je MPPT i 30A je vise nego dosta. Ako ploca daje 8A, to znaci da ces u najboljem slucaju dobiti 6A a uglavnom ce biti oko 3-4A. Tako da 30A kontrolor je vise nego dosta.


Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #51 poslato: 01, 12, 2020, 08:12:24 pre podne »
Ja jedino znam iz licnog iskustva i kupovine akumulatora u sistemu od 24v i koriscenju dva kontrolera na istoj ploci od 240w da sam svake godine menjao po jedan akumulator. Jedne godine menjam jedan a druge godine onaj koji nisam prosle, pri cemu je uvek bila ista velicina. Tada sam koristio nekog jeftinog kineza na kome je pisalo da je MPPT. Sve u svemu od pre vise od tri godine sam uzeo malog Vitrona i dva nova obicna olovna kamionska akumulatora od recimo 200 ah. Tada sam uzeo i Vitronov punjac koji nikad nisam ukljucio jer nisam imao potrebu, sve radi bez greske. Sta mi je ubikalo aku. ne znam, licno mislim da je kinez gruvao vise struje nego sto je trebalo.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #52 poslato: 01, 12, 2020, 08:18:23 pre podne »
Ja imam dva i oba mogu da setujem. U zavisnosti od baterije tako ga podesavam. Moji pune 13.8V a gase mi se potrosaci na 11.6. Tako sam namestio i to treba da sacuva baterije. A imao sam i kineza koji mi je pustio u sistem 18V. Da li je samo crkao ili je bio grom, ne znam... verovatno crkao. Od tada, samo kvalitet.
Ja koristim Vartu trenutno.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #53 poslato: 01, 12, 2020, 08:43:40 pre podne »
Zankiki
Mogu razlicite jacine ploce da se spajaju ali je bacanje energije-novca. Recimo spajamo 100W i 200W, realno ovo izadje samo 200W. Jacina ploce je onolika koliko ima najmanja u nizu. Mogu i akumulatori da se spajaju ali gubis  struju.
Realno, moze bicikl i da se gura, ne mora da se vozi ali imali to smisla? Nisam ja to nista izmislio, tek kada sam ispratio sva pravila sam dobio dosta struje za sve sto mi treba. Promenuo sam 3 sistema. Ucim i citam o ovoj temi vec 8 godina cini mi se..

Hajdemo redom...
Imaš 2 akumulatora po 100Ah (2 x 100 = 200Ah), potrošiš 50Ah, sistem povuče iz svakog 25Ah, i ostaje ti 2 x 75 = 150Ah.
imaš 3 akumulatora (recimo 100, 60, 40 = 200Ah), potrošiš 50Ah, sistem povuče iz prvog 25Ah, iz drugog 15, a iz trećeg 10Ah. Ostaje te 75+45+30 = 150Ah. Jako bih voleo da mi objasniš gde gubim struju?

Slična priča je i za ploče, ako imaš ploču od 100 i 200W, i nešto što će povući 300W, one će tih 300W i isporučiti (u idealnim uslovima, što se sunca tiče, da sad ne širimo na tu stranu jer nije tema)... Po tvome bi ako imaš 2 ploče od 100W koje nisu pod istim uglom (što je čest slučaj pri montažama ploča na krov broda) i jedna dobija manje sunca, onda će ona da "pojede" što napravi ova druga?

Što se tiče zaštite akumulatora, ko pročita tekst o mppt i pwm kontrolerima koji sam postavio koji sam postavio par postova ranije, i principu rada jednih i drugih (da zanemarimo sada i bolje iskorišćenje sunca), moći će lako da shvati da je mppt kontrole mnogo bolji za sam akumulator...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #54 poslato: 01, 12, 2020, 08:48:22 pre podne »
Dora, čitajući ovu temu sa pauzama, naiđem na bar jedno tonu stvari sa kojima se ne bih složio, ni u kom kontekstu.

Prvu takvu, ideju da produžavaš krmenu platformu na vodi, pa da je doteraš jednom kad budeš izvlačio brod na suvo, nemam snage da komentarišem.

Drugo pitanje je u vezi sa električno/ uopšte energetskom instalacijom na brodu od 9m. Trenutno koliko sam shvatio ima i ti si zamislio 3 tri komada: 12, 24 i 220. Mnogo je kume, i besmisleno je.

Na stranu poprečni presek kablova, meni se čini da je osnovni razlog za postojanje 24V instalacije drugi: a to je upotreba trumatica na 24 V i verovatno kamionske / autobuske tehnike koja je bila dostupna u vreme kada je instalacija pravljena.

Sada kada si se (opet iz sumnjivog razloga, zato što neki drugi kukaju za struju) odlučio da radiš značajnu rekonstrukciju (koju treba da uradiš ali u drugom kontekstu), imajući u vidu da je 2020. godina, takav koncept je pogrešan. Debljina kablova utiča na složenost izvedbe i na cenu zanemarljivo, a osim grejanja koje ćeš po sopstvenom iskazu da promeniš, i pumpe koja košta tepsiju ribe ti i nemaš ništa drugo važno na 24. Punjač i ostala džaburika su tu da omoguće da taj sistem bude živ i opsluži navedene potrošače, pošto pretpostavljam da je alternator na 12V.

Kao posledica te činjenice, ispada da glavni ptrošači imaju ograničenja: frižider će leti da radi (lepo stabilno i dugotrajno) samo ako nisi privezan ili usidren u hladovini, a grejanje zimi će da radi samo ako si na privezu na 220 ili ako je lep i sunčan dan... ali zato ako ti se isprazni banka na 12V a gleda ti se TV, uvek možeš da startuješ motor i rešiš problem...

Kada bih ja gradio ili rekonstruisao brod uradio bih drugačije.
Tek nakon tog "drugačije" dolaze ostale polu-pogrešne informacije, stavovi i saveti koje sam pročitao, kakvi akumulatori, isti, neisti, ploče i pločice, spojeni sudovi, direktno ili nedirektno na kolomator...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #55 poslato: 01, 12, 2020, 08:56:51 pre podne »
meni se prosle godine desavalo da dodjem na camac napon na monitoru 15 volti. Sve u mirovanju nema potrosnje kako upalim nesto on vrati na 13.8 u pitanju je bio kineski pwm 30A . kakok bilo vecinu vremena je radio u rasponima napona koji su normalni ali je vise puta znao da pusti vise u mirovanju camca. Promenio sam ga i ugradio MPPt i primetno sam bolji sa strujom a nemam vise prepunjavanja .
Sto se tice projektovanja i prepravke sistema na tvom brodu Terca je u pravu...mislim da visenaponska slozenost sistema komplikuje zivot na brodu 12 pa 24 neunificirani uredjaji ....moj savet uprosti sto vise  sve to ,svedi na jedan sistem 12 ili 24 sta ti je manje komplikovano .Onda ces tacno znati da ti sve dobro funkcionise da u svako doba lako cekiras stanje baterija a ne jedna grana druga grana pa jedna se brze prazni pa dal dve ploce sa regulatorima na 12 v ili jedan na 24 tu se prilikom prerada dorada lako napravi greska
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #56 poslato: 01, 12, 2020, 12:46:40 posle podne »
Nemam sada vremena za detaljan odgovor

Drive je u pravu sto se tice dimenzionisanja panela i akumulatora. Nema potrebe predimenzionisati panele. S obzirom na njihove karakteristike najbolje je da su identični. Sve preko toga ako svaki za sebe nema svoj mppt kontoler je bacanje para. Na slici se vidi sta se desava kada uparite različite panele. Posto je napon na njihovim priključcima isti jer su vezani paralelno, od njihove kk-e ce zavisiti struja tako da necete moci da izvučete maksimum ako nisu isti... Mogu i detaljnije objasniti ako je potrebno...

 

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #57 poslato: 01, 12, 2020, 13:06:23 posle podne »
Dora, čitajući ovu temu sa pauzama, naiđem na bar jedno tonu stvari sa kojima se ne bih složio, ni u kom kontekstu.
Kod nas na forumu je bila jedna izreka, tagline, "svi bi rado vozili Korado" ko ne zna šta je Korado džaba pričam.
Ja bih rado vozio Korado ali numem :) Rad sam saslušati sve savete i obrazložiti moje ideje i odustati ako su nerazumne. Sadašnja konstelacija struje je takva da ima banka sa 12, banka sa 24 i montirana instalacija za 220. Sva moja pitanja u vezi toga 12 vs 24 su dilema baš oko toga je da je jednostavnije održavati 4x12 nego 2x12=12  i 2x12=24. Počev od radija koji nema baš izbor za 24v a konvertor sa 24 na 12 imam ali troši struju...
Zima  je duga i hladna tako da imam(o) vremena ko je raspoložen. Može neko kafansko sveučilište da se dogodi...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #58 poslato: 01, 12, 2020, 14:48:40 posle podne »
Mogu i detaljnije objasniti ako je potrebno...

Hajde molim te... Ne mora mnogo detaljnije, samo laganije da shvatimo i mi koji nemamo školu iz te oblasti.

Hvala.

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #59 poslato: 01, 12, 2020, 21:24:46 posle podne »
Svaki fotonaponski panel ima svoju familiju karakteristika koje kažu kako ce se ponašati u različitim uslovima (misli se na temperatru i osvetljenost). Dole je jedan primer kako izgleda familija karakteristika. Ukoliko su paneli različiti (različiti proizvođači, različite snage ili bilo šta drugo), kada se vežu paralelno napon na njima mora biti isti, kao kod bilo koje paralelne veze elemenata. Ukoliko su oba panela na istom MPPT kontroleru, što pretpostavljam da je za ovu primenu obično slučaj zbog cene, kontroler će na svom izlazu davati napon takav da se izvuče maksimalna snaga iz panela, ali taj napon ako su paneli različiti nije optimalan za oba panela jer ne daju oba maksimalnu snagu pri istom naponu. Zbog toga ce izlazna snaga biti manja od one koja bi se dobila pukim sabiranjem maksimalnih snaga
Na dijagramima su date karakteristika napon struja i dole snaga napon za jedan panel. Snaga se dobja prostim mnozenjem napona i struje i vidi se da za odredjene uslove temperature i osvetljenosti postoji samo jedna tačka gde je snaga maksimalna i kontroler ima za cilj da se pozicionira u tu tačku. Ako ne uspe, a nece moci za oba panela ako su različiti neće dati punu snagu. Ne treba sad tu očekivati razliku od 50 posto ali razlika u opsegu 10-20 posto je realna.

U skladu s ovim pričom na slici na prethodnom mom postu oba panela mogu da daju max 180W ali upareni ne mogu da daju 360W jer su razlicitih karakteristika vec max 330 W iako su cak i iste snage.

Sto se tiče akumulatora priča je drugačija i tu ova priča ne pije vodu. Najbolje je imati iste akumulatore ali u praksi to obično nije slučaj pogotovu ako se drugi kupuje naknadno al je pozeljno da je bar od istog proizvođača.

Napomenuo bih jos da su ove kk-e panela takve kakve su i da ih daje proizvodjac i na njih ne mozete uticati. Vremenom se gubi malo na snazi, oko 0.5% godišnje ali nema nekih značajnijih promena karakteristika