Autor Tema: Grunfovanje Nuthy-ja  (Pročitano 25581 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #165 poslato: 01, 06, 2021, 21:08:53 posle podne »
...na novoj "terasi" :)


ccc... na krmenoj platformi valjda majkumu, nisi više prašinar  a0335

Ako ti je prioritet da ploviš preplanuo i u belim bermudama i brodaricama onda tomos od 30 godina i nije dobar izbor, da se ne uprljaš... u drugim slučajevima nije ni loš, neke žene i vole kad malo "miri na zoljicu ili apenca  ha ".

Izmeriću visinu danas za bravarske radove, a tačno ćeš podesiti onda kad nabaviš motor (montiranjem daske ili "mesarske plastike").
Pa zadevam se za terasu, čekao sam te i reakciju :)

Nije mi strano da se uprljam a i nemam bele bermude, nisam igrao tenis hahaha
Ok, čekam na neke mere a svakako ću inskonstruisati ploču da se pomera po uglu i visini. Sve je na papiru malo a i u praksi je malo ali kad sam isekao dno od platforme i stavio stolicu  utvrdim da sam džaba krečio i sa programima iscrtavao kako da isečem tablu a da bude najviše... Realno platforma će biti onako momačka i da stoji pomoćni motor za stalno, neće ništa da smeta... Danas smo se nas trojica smestili na platformu u radionici i "pecali" bez guranja...

Što se ostal diskusije tiče, ja sam automehaničar, 50 godina popravljam ta sokoćala, nema ispravnih i nema nedodirljivih, svaki ima neku manu i prednost, slažem se sa Tercom da motor nikad nije kriv, svaki dan mi dolazi neko kome je stao gas i ne radi a element crkava najmanje 6 nedelja... pa gde si bio pre dve nedelje makar.. Takodje nema na MAN-u popravke za dok dodje oluja

U tom svetlu znam rizike i rešio bih ili ih sve na najmanju meru, zaštitna oprema, za sve na brodu, vatrogasci, prva pomoć i rezervni motor... Kad vidim da će baš da duva, nije problem otići uz obalu i sačekati da prodje.
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #166 poslato: 01, 06, 2021, 21:55:58 posle podne »
Zanimljiva tema i vrlo rado je pratim pogotovo što imam "sličnu" dilemu tj imam dva dmb-a ali imam od prethodnog camca hondu 15ks koju mi zao da prodam pa se razmišljam da bude treći motor na čamcu :D

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #167 poslato: 02, 06, 2021, 06:54:10 pre podne »
Da li  mi pišemo ovde o istim plovnim putevima? Ako te zadesi oluja kod Rama, nema ti pomoći ni 50 ks (kako reče Terca mnogo toga vučeš ispod vode), ako na sred Dunava kod Golupca imaš min 1 km do obale, ako si na Crnom moru ka Istanbulu nahebo si kako god...Ako plovis Dunavom, Savom, Tisom itd ne vidim toliku potrebu za brigom. Stalno montiran pomoćni motor smeta i pri manevru "pristajanje krmom (u rikverc  lol). Verovatno će ti se u plovidbi i uživanju sam nametnuti "tender", "bajbot" ili ti pomoćni čamac i tu si već rešio i pomoćni motor...Tomos? Pa nije jedina marka! Poenta je da bude lagan, praktičan, dvotaktni, jeftin...Da mu se ne prosipa gorivo kada je položen (posebno leti kada ugreje) tj. treba da ima odvojen rezervoar nikada prepunjen.Dok ne kupiš i pomoćni čamac, a onda na njega Tohacu i(li) nešto sa integrisanim rezervoarom.
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #168 poslato: 02, 06, 2021, 08:08:08 pre podne »
Za male pare moze da se nadje mercury neki od 4ks. Tomos kao tomos je ODLICAN, ma najbolji, samo jos da pali kada treba da pali.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #169 poslato: 02, 06, 2021, 09:09:07 pre podne »
...Ako te zadesi oluja kod Rama, ...

E, ovo nas dovodi po mnogo važnije teme: da bi te zadesila oluja kod Rama, moraš prvo da dobaciš do štranda.... kada možemo očekivati neku takvu svečanu prigodu? Plovidba ima sezonu koja uveliko prolazi, lako ćemo za švajsovanje.

Juče sam te zaboravio za visinu, izvinjavam sebe, biti će danas.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #170 poslato: 03, 06, 2021, 10:13:45 pre podne »
Ma nije hitno, tek seckam limove...
Juče sam prisustvoao svečanom puštanju u pogon jedne Honde od 20ks sa anlaserom... Majstor je mntirao a mi smo bili stative da se nasloni :)

Uglavnom rezimej ukratko, veoma sam iznenadjen kako je to upalilo iz prve, nije stigao anlaser da se zavrti i radi tiho na leru. Posle nekog podešavanja bila j mala probna vožnja.. E tu sam se razočarao u tehniku totales. Dotični kolega i ja imamo nonstop raspravu šta smrdi  ili buči više, dizel ili benzin (umalo ne napisah plin :) ) Malo su prosuli benzina pa je baš bazdilo ali benzin brzo ispari ali buka ostaje, kako se na leru stvarno skoro ne čuje tako je na pola gasa baš bučan pa je rekao bih pristrasno ista ili gora buka nego kod mene...
Druga veoma bitna stavka je težina, ja skoro svakodnevno dižem 20 do 40 kila gvoždja nekoliko puta na dan ali to je iz "benča
" :) Motor moraš malo ispred sebe da nosiš da bi ga okačio a to onda znači da je Zankiki u pravu, odosmo oba u mutno Dunavo. Za mene lično definitivno neupotrebljivo tako da će ti do 15 kila doći u obzir  i pošto sam izguglao bajbot i to je svakako bilo u planu i rešen problem :)

Što se sezone tiče, znači ebu me ovi za registraciju najgadnije, a holandezi promenili zakon... rešava se ovih dana mada nema rečne milicije ali ja ću navući svima bengu jer će da se stvore odmah :)

Šteta je, životna želja mi je bila da udjem zguza u koviljski rit i vidim kakva su to drva a sad je vodostaj ubio se za to, no biće dana...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #171 poslato: 03, 06, 2021, 11:28:35 pre podne »
Ako bi ipak malo jači motor, stariji johnsoni i yamahe 6-8 ks su negde oko 20-ak kg čini mi se, dosta se lako rukuje sa njima...

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #172 poslato: 03, 06, 2021, 11:50:48 pre podne »
Sačekaću da jedan kolega nabavi sebi jači pa da uzmem taj njegov, nije Suzuki nego Jamaha 6 konja, isto dvotaktni :) Računam da će nizvodu svakako da me dopelja do obale... Ali ajde prvo da kupim tu lutriju :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #173 poslato: 04, 10, 2021, 18:12:53 posle podne »
Nisam dugo pisao pa da stavim samo koju sliku, vrata su gotova, platforma je iskrojena i "ispeckana" ali nije stiglo do spajanja a posle ove Tise od nešto dana očigledan je uvid da je baš neophodna. Takodje sam utvrdio št je još neophodno i to će ove zime da se uradi, do Februara i tačka :)
Frižider konačno radi  za sve pare samo moram tražiti da  povećam amperažu da bi radio kraće. Sad je ograničen na 3A koliko sam shvatio.
Kokpit je sada mala soba tri sa tri, neće tako ostati ali deluje baš moćno, ono šetaš se kao na korzu :) Dodat je novi solar 375w i kontroler od 30A i dva Exide acu Strong pro Ca-Ca kao što su stari bili, pa koliko izdrže...


Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #174 poslato: 20, 02, 2022, 19:43:49 posle podne »
Samo da nisam miran, ali plovan je :) Kuhinja gore, klonja dole...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #175 poslato: 21, 02, 2022, 08:00:03 pre podne »
Uhhh, kad se setim.... Lepše je ploviti  sajkaca

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #176 poslato: 21, 02, 2022, 09:21:48 pre podne »
Bio sam juče u iskušenju da napravim mali krug do tvrdjave ali sam hteo da zaokružim celinu razvaljivanja pa sam odustao :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #177 poslato: 21, 02, 2022, 09:29:46 pre podne »
Pazi se, špijuni su svuda...


Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #178 poslato: 21, 02, 2022, 11:43:10 pre podne »
 a0335
Neka svako radi svoj posao  ha
Nego kad pišem... Hteo sam prošle godine da napravim bazenčić (kao bunar) oko ventila za WC i sudoperu pa i ako zveknu ko ga šiša, neć brod da se potopi.. Onda sam kasnije utvrdio da su to majstori već u startu uradili tako što je kompet WC bio u (bazenu, odvojen od ostatka korita. I onda juče  eek utvrdim da sudopera ide direktno u dno i da je zato nisam video sa spolja jer ovi drugi otvori idu u bok a ovaj treći nisam ni znao da postoji jer se ne vidi sa strane. Sad gledam kako da to obezbedim dok ne izvadim brod jednog dana što neće biti skoro :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Grunfovanje Nuthy-ja
« Odgovor #179 poslato: 07, 03, 2024, 19:07:47 posle podne »
Prošle godine sam imao peh da mi uže od 16mm u prevodnici padne u vodu i elisa ga naravno iz prve namota na osovinski vod. Blokiran motor, nema napred a ni nazad bogami :)
Ovim putem se zahvaljujem Kolegi Zankiki-ju koji me je izvukao iz prevodnice i posle se ponudio da spase starca i ronjao je dole da iseče uže da oslobodimo elisu. Uspeo je delimično da skine dovoljno užeta da povratim funkciju napred nazad  a ja sam kasnije skinuo još 7-8 metara užeta.
Ono što nisam pogledao je da je osovinski vod bio nategnut, da je štopiksla ili šupernica kako se već zove bila nategnuta i nisam dotegao nego je voda curila onako rekao bih momački. Da ne dužim priču, motorni prostor je popio oko 700 do 1000 litara vode, anlaser i boš pumpa totales potopljeni a čudovište pali i ide normalno, doduše sporije nego što sam navikao pa sam zato ukapirao da nekaj ne štima :)

Epilog je da je anlaser dobio nov automat, neverovatno ali ima toga još, a pumpu sam očistio jer su elementi i ostalo ok ali je zbog vode zaglavilo dva cilindra i nisu imali nafte uopšte. Žao mi je što nisam snimio kako pali na 4 cilindra i radi skroz ok :)

Ovo je posle svih radova i konačno kraj "popravki" izazavanih nemarom i nebrigom i nemam ružnu reč da kažem za sebe... govedo...



Još jednom velika zahvalnost za Zankikija :)]
 
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...