Autor Tema: Antialgin, da li stiti plastiku?  (Pročitano 5553 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mmarkez

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
    • no name
  • Brod tip: no name
  • Marina: karaburma
  • Veličina: 6
Antialgin, da li stiti plastiku?
« poslato: 09, 10, 2020, 12:23:31 posle podne »
Postovanje,

Interesuje me vase misljenje. Da li nanosenje antialgina stiti plastiku camca?

Nemam mnogo algi na koritu, operem jednom godisnje i sve cool (camac mi je u tzv govnari "karaburma" tako da zivih organizama nema). Al me interesuje da li antialgin stiti od osmoze isl

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #1 poslato: 09, 10, 2020, 15:09:34 posle podne »
 Naravno da stiti . u principu svaki sloj farbe stiti povrsinu ispod.Pre nanosenja antialgina maze se prajmer koji je na epoksi bazi. Epoksi daje  sto posto zaptivenost dzelkota tako da ako osmozni proces vec nije zapoceo ranije posle tretmana epoksi prajmerom i antialginom znacajno se produzava vek plastike.
Antialgin generalno ne mora da se stavi jedino na korita koja se kratko drze u vodi ,vade i poliraju svake zime pa se na taj nacin kondicionira plastika tj dzelkot.
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #2 poslato: 10, 10, 2020, 05:31:16 pre podne »
Od osmoze ne stiti, tj. dobar epoksi premaz štiti donekle , ali:
Sloj farbe svakako odvaja želkot od vode i algi, ali da bi ga naneo moras isti da zagrebeš podobrano da bi ga farbao, kao i svake godine (ili svake druge) da stružeš stari antialgin i opet da ponegde zakačiš želkot. Ukoliko radiš brzom kružnom brusilicom sa šmirglom , neki i zagreju površinu i odvoje želkot od sendvič korita a i da ne znaju.
Elem, antialgin (antifaulin) ne štiti od osmoze, već od algi i školjkica. Amerikanci koji imaju mogućnost podizanja plovila na mini liftove na šipovima posle svake vožnje, nikada ne oštećuju korito grebanjem i farbanjem i tako imaju i veću cenu pri kasnijoj prodaji...
Osmoza se mahom javlja i na vodenoj liniji na koritu, spoju vode i vazduha itd. ali to moze da se gugla... 114 tako da...Mislim da u onoj govnari jedino da umešaš u sve i tonu cinka kako bi nešto radilo.
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže mmarkez

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
    • no name
  • Brod tip: no name
  • Marina: karaburma
  • Veličina: 6
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #3 poslato: 10, 10, 2020, 11:51:19 pre podne »
Hvala svima na odgovorima

Ne brinu mene alge. Camac mi ide sporo pa sporo.
Camac "farban" odozdo pre 7 godina. U medjuvremenu dosta antialgina spalo.
Plastika camca izgleda super. Prosle godine samo oprao i sve je ok.
 

Evo ni sam ne znam sta mi je ciniti...
Kontam da pomaze ocuvanju bar malo... Ali ne znam dal je vredno truda. To je ozbiljna rabota

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #4 poslato: 10, 10, 2020, 13:17:03 posle podne »
Epoxy prajmer, nesto tipa light prajmer od hempela je vrhunska zastita same plastike tj antiosmotska zastita....Ako zelis napraviti nesto dobro..prebrusi lagano preostali antialgin i stavi dva sloja prajmera pa onda novi antialgin...zastitices dno na duzi period svakako....

Van mreže mmarkez

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
    • no name
  • Brod tip: no name
  • Marina: karaburma
  • Veličina: 6
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #5 poslato: 12, 10, 2020, 11:20:38 pre podne »
Prelomio sam da cu stavljati antialgin.
Ako neko moze nek napise svoja iskustva + savete (maverick hvala)

Koji antialgin?
koliko premaza?
kojom smirglom smirglati?
Koliko treba premazu da se osusi?
Da li moze da se radi po jesenjem vremenu?

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #6 poslato: 12, 10, 2020, 22:12:27 posle podne »
Ne znam sta imas u ponudi, ali svaki proizvodjac ima neku svoju preporuku. Ja volim Hempel jer mi je dostupan i uvijek je s dobrim rokom trajanja. Prajmer idem u dva puta isto tako i sam antialgin...njega u njihovom asortimanu biras po brzini plovila....Ali nazoves neko predstavnistvo i sve ti objasne...Moze i po ovakvom vremenu naravno....

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #7 poslato: 12, 10, 2020, 22:13:56 posle podne »
...
Da li moze da se radi po jesenjem vremenu?

Никако ако чамац нећете спуштати у воду у року од неколико сати после последњег премаза!
Да би антиалгин био ефикасан и да би то био у дужем временском периоду, потребно је да се нађе у води пре него што се потпуно осуши.

На остала питања ће одговорити они који су то радили па имају лична искуства. Ја тек треба да се одлучим који прајмер и који антиалгин ћу ставити на свој пластични чамац на пролеће. Зависно од избора, следићу препоруке произвођача.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #8 poslato: 12, 10, 2020, 22:56:40 posle podne »
Nije bas tako...zato sam i rekao da se procitaju uputstva pojedinog proizvođača ..Medju premazni interval na desetak stupnjeva vanjske temperature je mozda desetak sati i moze biti i mjesec dana vani prije nego se spusti...Znaci svaki proizvođač ima neku proceduru i treba ju ispoštivati

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #9 poslato: 13, 10, 2020, 08:18:28 pre podne »
Мавериков коментар је сасвим оправдан и још једном потврђује важност да се испоштују упутства произвођача.
Ми смо, у већини, склони импровизацијама и мислимо да смо паметнији од свих, а онда, често, направимо грешке тамо где се грешке не праштају или скупо коштају.

А заштита антиалгином није јефтина. Јер ни сам материјал није јефтин. Раније, када сам размишљао о антиалгину, сазнао сам да има и таквих који не могу да издрже дуже од пар сати на сувом и да морају брзо у воду, а читао сам и о онима који могу знатно дуже да проведу ван воде. Исто тако, читао сам о антиалгинима који заштиту пружају током једног лета (у овим нашим условима), а чујем да постоје сада и они који могу да се нанесу и да се њихова ефикасност осећа и по две године, ако су испоштована упутства произвођача.

С обзиром да је мој чамац од пластике и да му је ово сад шеста година од производње, да сам већ више пута стругао алге и шкољкице с корита, мислим да је дошло време да се побринем мало за површину пластичног корита, макар оног уроњеног дела и зато намеравам да на пролеће, пре спуштања чамца у воду, корито заштитим како то треба, квалитетним материјалом и на добар начин.

Волео бих да се још неко укључи у ову тему и својим иискуствима је обогати, да чујемо шта је радио, када, с којим материјалом, колико је то коштало и каква су му запажања после наношења антиалгина.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #10 poslato: 13, 10, 2020, 15:46:48 posle podne »
Ja godisnje odradim nekoliko desetaka plovilo podvodnog dijela...Napominjem da radim samo s hempelom jer mi je dostupan. Kod vas vidim da ima nekoliko lako dostupnih proizvođača. Prošle godine sam to LSI radio na svom bivsem Sharku...skinio sam vecinu antialgina kojeg sam mogao a da ne ostetim gelcoat ili prajmer...Tako da ovo je sigurno posao za tebe...treba malo vremena i sto pedantnije to bolje. Jedino ti netko moze pomoci da nakrenes čamac a ostalo mozes sam...i sigurno neke stvari poput ovog covjek moze odraditi sam kvalitetnije nego neki razvkikani mjastori...Napominjem da hempel ima i za ovakove situacije jedan underwather prajmer....koji pomaze preci s jednog branda na drugi ili u momentima kad se skida postojeci antialgin pa se ne ide do kraja vec onako koliko nam ruka dopusta

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #11 poslato: 13, 10, 2020, 16:00:54 posle podne »
Ovako ja tebi preporucujem ....izvadi brod na suvo lagano paako mozes u istom danu da ga operes kerherom i sljustis sto vise govana sa korita..jer aako ostavis da se to osusi bice ti posle mnogo teze ljustenje.Sledeca faza je da nadjes coveka koji ce vibraciono rotacionom slajfericom ocistiti do linije prajmera i gelkoutai onda doobro pregledas korito da nema blistera tj chubuljica osmoze .Preporucujem ti da izbegnesda smirglas sam zato sto je mesavina antialgina boja prajmera algi i vode iz govnare veoma otrovna. Pa ili ozbiljna maska farbarska ili masno plati coveku da to profi odradi.
E onda ti preporucujem da sve ostavis da se susi do mesec dana pred spustanje u vodu.
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #12 poslato: 13, 10, 2020, 18:07:34 posle podne »
Захваљујем се обојици на коментарима и надам се да ће у њима и други видети корисне информације двојице људи озбиљног искуства у радовима.

Што се тиче мог чамца, у суботу сам га извадио из воде и сад је на приколици.
Одмах по вађењу, темељно сам га опрао - боље да не причам колико алги се накупило на крменом делу и по боковима.
Све сам то опрао водом из веома јаког компресора, а онда сам све натопио соном киселином и оставио 15-20 минута (можда и мало више, нисам пазио на време) а затим поново све опрао компресором.

Сада је труп прилично чист, мада на подводном делу површина је више храпава него глатка. Биће ту посла на припреми површине за наношење прајмера и за наношење антиалгина.
Намеравам то да урадим на пролеће, кад отопли и време се мало стабилизује. Покушаћу то да испратим фотографијама и причом о току радова како би неко могао нешто да научи на мојим грешкама.


Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #13 poslato: 14, 10, 2020, 06:36:36 pre podne »
Po mazanju antialgina sigurno je poželjno što pre spustiti brod u vodu i to najbolje isti dan (brzo se suši) ma šta proizvođač napisao, jer je i njemu u interesu da svake godine mažeš ponovo...Stari valjda imaju prah bakra koji oksidira i neke isparljive otrove pa mora odmah, a novi zbog eko razloga nemaju pa kao ne mora...(svi imaju uginulu ribu kao upozorenje da su otrovni). Ali ja volim štreberski-mazanje pa u vodu!
Sledeće vađenje dobro pranje puškom, šmirglom do "čiste" boje , krpa i razređivač (za antilagin) da  obrišeš korito i na postijeći mažeš jednu do dve ruke novog antialg...Tako možeš do 4 sezone , a onda ponovo skidanje skroz i prajmer.
To su moja iskustva (za plastična korita), ne kažem da sam u pravu sto posto,  ali meni godinama funkcioniše tako.
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže mmarkez

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
    • no name
  • Brod tip: no name
  • Marina: karaburma
  • Veličina: 6
Odg: Antialgin, da li stiti plastiku?
« Odgovor #14 poslato: 07, 04, 2021, 18:02:57 posle podne »
Odlucih da ne stavljam Antialgin. Izvukao camac, oprao. Plastika i dalje bez ikakvih problema. Antialgina skoro pa ni u tragovima vise nema.
Sve cisto, sve uredno...

Velika rabota antialgin.