Autor Tema: Popravka Super Shark poliester camca  (Pročitano 26114 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže gorstak

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • Ovo je sledece :)
Popravka Super Shark poliester camca
« poslato: 28, 09, 2009, 12:32:24 posle podne »
Igrom slucaja nabavio sam Super Shark 3,30 koji bi zeleo da sredim pa Vas molim za pomoc.  http://www.premix.co.yu/camci/006supershark/006supershark.htm

Ovo je moj prvi camac i apsolutni sam pocetnik sto se tice plovila.
Zivim na Zlatiboru i imam nameru da ga koristim na okolnim jezerima (Kokin Brod, Radojina, Perucac, Sjenicko jezero,...) Za sve koji svrate sledi domaca rakija a bude i govedje prsute ;)
Camac je star po mojim procenama oko 20godina i na njemu nema koliko sam primetio velikih ostecenja (lomova tj probijanja) plovio je pre zadnjeg vadjenja iz vode.
Na njemu postoje ostecenja onog sloja koji je nanesen preko vlakana i laka ako ne gresim gita (na pojedinim delovima debljjine i par milimetara) i naravno boje. Nakon pranja pod pritiskom te pukotine su se lepo otvorile i isprana je prljavstina (nazire se smola i vlakna). Na slikama to ovako izgleda

ili isto to uvelicano

odnosno kao ovo

ili ovo

Kobilica (ako se to tako zove :) ) izgleda ovako (malo se nazire smola i vlakna)

Rub sa koga sam skinuo zastitinu gumu (nekako je najtrosniji na jednom mestu se malo uvio kad smo podigli na stranu zbog pranja) izgleda ovako

Postoji i par ostecenja dimenzija par kvadratnih santimetara kao sto je ovo (vivi se smola i vlakna)

Unutrasnjost po kojoj se gazi je takodje malo ispucala, zakacicu slike. (kad prevrnem camac :) )


« Poslednja izmena: 28, 09, 2009, 13:07:21 posle podne gorstak »
Nesto sam dobro. Ne znam sta mi je?

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #1 poslato: 28, 09, 2009, 13:28:08 posle podne »
Dosta je ostecen i nije bas naivno. Mora da se radi, trajace i kostace, ali bar ne moras da skidas antialgin. Poliester ima vazdusni mehur ispod gelcoat-a (to je beli sloj preko vlakana) ispod svake zvezdaste prskotine (4. slika) i ispod svakog sirenja prskotine (3. slika). Tu moras da obrusis sav nezdrav poliester i da gitujes ili laminiras u zavisnosti od dubine.

Kako sam ja to radio, mozes da vidis ovde:

http://www.barba.in.rs/Restauracija/Restauracija.html

"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže gorstak

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • Ovo je sledece :)
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #2 poslato: 28, 09, 2009, 15:12:37 posle podne »
Barba ovaj link je sjajan  :good:
Nisam mogao da izdrzim. Brusilica u ruke i evo jedne zvezde u fazama.
Zagledo sam pukotine na Gelcoatu (ako je to) na pojedinim mestima je debeo i 2milimetra (mozda i 3mm). Meni izgleda kao do je do tih vecih uzduznih pukotina doslo usled nekog naprezanja. Nekako je materijal ispod tvrd, nedeluje porozno.

Slika 1.

Slika 2.

Slika 3.

Slika 4.
ispod mi deluje dosta zdravo


A evo i poda. Primecuju se poprecne paralelne naprsline. Ocigledno je ispod neka ispuna - rebra. Od cega li su?
Slika 5.

Slika 6.




Nesto sam dobro. Ne znam sta mi je?

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #3 poslato: 28, 09, 2009, 17:24:15 posle podne »
Ako je poliester ispod tvrd, onda samo poravnaj zelenim bodi gitom. Moj camac je ipak 30 godina star pa sam imao prilike da vidim kako izgleda razjedeni poliester ispod zvezdaste prskotine. Ako je dubina veca jer si obrusio i deo propalog poliestera, tu je bolje koristiti epoksi git. Zvezde moras obavezno sa saniras jer sta god budes radio preko njih ce pucati i voda ce ulaziti i razjedati poliester.

Ako imas kruzne prskotine debljine dlake gde je krug u krugu, to obavezno brusi.

Kod mene se na  mestima gde se prskotina sirila od debljine dlake pa do par milimetara (dao si jednu bas takvu sliku), sam gelcoat rasprskavao, pa moze se reci i u komadicima, po dodiru brusilice, pa sam ja resio da sve nezdravo obrusim i saniram. Na nekim sam mestima cak namerno radio isecanja, ali to je bilo gde je poliester bas propao i na mestima dveprskotine u samom poliesteru.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže gorstak

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • Ovo je sledece :)
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #4 poslato: 28, 09, 2009, 18:42:56 posle podne »
Ok za zvezde i krugove al imam i ovakvih detalja koji su povrsine 10x30cm. Koje sam ispirao pod dosta jakim pritiskom (masina) i pukotine su se malo otvorile (isprala se prljavstina i skinuo se deo boje) ali se nisu odvaljivali delovi iako je tu debljina coata mozda 2 pa cak i tri milimetra. Moracu i tu da zabrusim?

uvecani detalj


Imam i pukotina koje su duzine po oko 15ak cm
Nesto sam dobro. Ne znam sta mi je?

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #5 poslato: 28, 09, 2009, 20:16:46 posle podne »
   Smirglaj dok ti ne dojadi,pa sutra dan ponovo.Nemoj nista da gitujes i krpis.On bese ima duplo dno,busni negde gde 
 je vec ostecen i vidi da li ima vode.
   Sada samo smirglaj i vidi sta ne valja,obavezno proveri mesto gde se kaci motor.Na prolece kreni u krpljenje.Nigde
 ne zuris,a neka se dobro prosusi. 
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže gorstak

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • Ovo je sledece :)
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #6 poslato: 28, 09, 2009, 20:54:44 posle podne »
Ma ja cu brzo da ogulim taj beli gelcoat (ili vec sta je). To je malo korito. Brusilice i kruzna smirgl ploca. Samo da nesto ne zeznem.
Znaci gde god je napukao gelcoat brusim do poliestera a ako je poliester istrulio (to nisam primetio sem na rubu ispod odbojne gume gde je nekako izgubio cvrstinu kao da je nestalo smole) brusim do zdravog.
Ako sam obrusio samo gelcoat gitujem sa Zelenim Body Polyester Git sa staklenim vlaknima. Kod mene je na pojedinim mestima prilicno debeo gelcoata 2-3mm. Da nebude debeo sloj zelenog?
A ako sam usao u poliester dva-tri slojcica platna i smole pa preko zeleni body git (da nebude to debelo?)

Nije mi jasno kako cu opet da doteram oblik vece povrsine zbog debljijne koju cu da skinem (na par delova moram obrusiti povrsinu mozda 10x30cm) Opet pitanje smem li naneti tih 10x30cm zelenog u debljini npr 2mm?

Ako je usamljena duza pukotina da li da samo obrusim konusni kanalic (da prosirim pukotinu) koji cu popuniti zelenim?

Da camac je dupli i mozda je uslo vode dok sam ga prao. Da ga probusim na par mesta da se susi. Gde bi bilo najbolje?



 
Nesto sam dobro. Ne znam sta mi je?

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #7 poslato: 29, 09, 2009, 00:37:47 pre podne »
Ako sam obrusio samo gelcoat gitujem sa Zelenim Body Polyester Git sa staklenim vlaknima. Kod mene je na pojedinim mestima prilicno debeo gelcoata 2-3mm. Da nebude debeo sloj zelenog?
A ako sam usao u poliester dva-tri slojcica platna i smole pa preko zeleni body git (da nebude to debelo?)
Ako se plasis zbog  debljine, tu stavi epoksi git (pomesas epoksi smolu i aerosil), on nece pucati, ali se tesko smirgla. Ja sam ga stavljao svuda gde sam bio nesiguran u bodi git.

Citat
Ako je usamljena duza pukotina da li da samo obrusim konusni kanalic (da prosirim pukotinu) koji cu popuniti zelenim?

Ovde verovatno mislis na prskotinu u gelcoat-u, ako je prskotina u poliesteru ili ne daj boze pukotina, moraces da isecas elipsasti oblik. Prskotina u poliesteru ne mora da bude celom dubinom poliestera, moze da se desi da mozes i da je obrusis, ali je najverovatnije kroz ceo materijal (dubinu). Prskotinu u gelcoat-u saniras kako si rekao, mada u te svrhe preporucuju epoksi filere (to je ustvari epoksi git) i jedina im je mana sto se tesko smirgla, a neuporedivo je bolji, a zahvalniji za rad od bodi gita. Pre nanosenja bilo kakvog epoksida obavezno povrsinu predji acetonom.

Sto se tice krpljenja, to ostavi za sledecu fazu, kada sve pripremis, a naravno da je pozeljno da sacekas do proleca da se sve lepo ocedi.  
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #8 poslato: 29, 09, 2009, 00:58:32 pre podne »
  Gorstak,busi na ostecenom mestu ionako ces ga posle popravljati.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže gorstak

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • Ovo je sledece :)
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #9 poslato: 29, 09, 2009, 08:25:53 pre podne »
Drugari hvala puno. Stvarno ste munje. Ako prolazite preko Zlatibora obavezno se javite.
Ono sto nisam rekao je da je camac van vode vec dve godine. Predpostavljem da moze da bude vlazan i od kondenza.
Ja sam ga prekuckao i ispritiskao i meni deluje kao da nema pukotina poliestera vec da je samo ispucao gelcoat a to je ono sto cuva poliester od vode (ako sam dobro razumeo).Kroz pukotine ulazi voda i razara poliester.
Kada bi u ove pukotine gelcoata usla voda a zatim smrzlo doslo bi mozda i do totalnog unistenja. Kako je ovde dosta hladno zimi moram ga i od toga cuvati.

Definitivno gde god je ispucao gelcoat mora se obrusiti do poliestera.

A onda ili zeleni ili epoksi git (tj filer) a po potrebi ako sam istanjio poliester platno i smola.

Zatim neki prajmer?

Kako je celi spoljasnji deo ofarban u nesto belo predpostavljam da moram sve osmirglati i proveriti o kojoj boji se radi. Da mi ne bi odlepila nova boja (podklobucila). Kako to proveriti?


Nesto sam dobro. Ne znam sta mi je?

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #10 poslato: 29, 09, 2009, 10:14:02 pre podne »
  Najgora stvar u popravci ladje je nedefinisana stara boja.Kad nisi siguran koja je,smirglu u ruke i dok je ne skines ne prestaj.
  Mali je to camac za vikend dva gotov si.Ako ima slucajno antivegetativne,pre smirglanja,operi je acetonom,on je rastvara,pa
  tek onda smirgla.U svakom slicaju koristi neka zastitna sredstva,masku i rukavice i neku kapu na glavu.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže gorstak

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • Ovo je sledece :)
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #11 poslato: 29, 09, 2009, 10:31:54 pre podne »
Uh antivegetativni, pa valjda nisu i to stavljali  :)
Pa oni nisu ni motor na njega kacili.
Zastita obavezno. Razumeo!
Nije mi jasno od cega je ispucao taj gelcoat?
Opet sam zagledao. Mozda je usla voda sa unutrasnje strane. Shark ima duplo korito. Ili je mozda mehanicki?
Na slikama koje sam gore pokazao na podu se vide neke pukotinice (opet koata) koje se simetricno ponavljaju. Ocigledno tu postoje neka rebra (distanceri) izmedju spoljasnjeg i unutrasneg korita. Od cega li su ti distanceri? Da nije drvo? Mozda je istrulilo?


Manjeg camca a vecih problema niste videli  :lol:
Nesto sam dobro. Ne znam sta mi je?

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #12 poslato: 29, 09, 2009, 11:22:02 pre podne »
Ma druze nemoj da te hvata paranoja. Potpuno je normalno da gelcoat ispuca, mehanicka naprezanja, temperaturne diletacije, sam kvalitet izrade...
Sto se tice tih greda i rebara i medjusloju, ako ih ima ja se ne bi time puno opterecivao. Taj bi camac i da nista ne radis na njemu sigurno bez prolema mogao da koristis narednih 10 godina. Ako pod dok gazis po njemu ne radi, ja to nista ne bih dirao, a i da jeste ja se ne bih sa tim zezao na teko malom camcu. Poliester ti je u dobrom stanju ispod zvezdastih prskotina, ne verujem da je vlaga igde probila toliko da grede istrule.

Po slikama ne bih rekao da koriscen antialgin, ali ako jeste moras obavezno da ga skines. Ja ovo za aceton i antialgin nisam znao kad je trebalo, vec sam otkrio uz put, kad navlazis krpu acetonom i predjes preko antialgina, aceton ga razjeda i ostaje na krpi.

Kad zavrsis krpljenje idi prvo hempelovim epoksi prajmerom (to je farba na bazi epoksija, nije smola), pa preko toga antialgin ili poliurtean i uzivaj.

Bitna stvar na koju treba da obratis paznju je zrcalna daska (krmena daska na koju se kaci motor). Ona zna da istruli i to moze da bude opasno. E sad, ja ne znam kako da to proveris. Pusti poruku Saletu (SaleNB), mozda on ima iskustva sa tim, odgovorice ti sigurno. Cudi me da nije usao u pricu u ovoj temi. Mozda je jos nije video.

Zorane, sta ti znas o sanaciji zrcala?

   
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #13 poslato: 29, 09, 2009, 11:27:03 pre podne »
  O sanaciji zrcala znam sve.Ali covek kaze da je camac 2g na suvom.Da ga voze na vesla.Lako ce ako do toga dodje,pa na pasri se
to sredi u danu,a zamisli na sarku.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Popravka Super Shark poliester camca
« Odgovor #14 poslato: 29, 09, 2009, 11:28:42 pre podne »
Mislis da se za sada time ne bavi?
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.