Autor Tema: Marissa Đerdap 2020  (Pročitano 7145 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Marissa Đerdap 2020
« poslato: 17, 08, 2020, 15:15:41 posle podne »
Pošto je destinacija svima poznata i obrađena, neću previše pisati, sem onog najzanimljivijeg...
Subota, 25/07/2020, prvi dan godišnjeg, najavljena kiša ceo dan. Najava je bila takva, da smo čak mislili odložiti početak putovanja za nedelju.
Međutim, kada smo se probudili - sunce sija. Sve i onako imamo uvek u brodu, a ja sam provijante odneo par dana ranije. Tankovi benzina i vode puni - samo da se krene.

Lagano se spuštamo prema ušću Tise. Usput zovem DuleN-a da pitam za pristan u Slankamenu i da li na marini radi restoran zbog ručka. Kad dolaziš? - pita on. Oko 13h. Pa, restoran ne radi, samo cuga i girice, ali mi pečemo prase, biće gotovo oko 13h, dobrodošao si...  jh jh jh

Proveli smo par sati u lepom i veselom društvu, pa nastavljamo dalje... Mislio sam ući u Beljaricu pa prespavati, tamo još nikad nisam bio... Ako ne uspem ući, onda iza vojnih bašti... Međutim, oko Belegiša počinju kiša i vetar, pa odlučujem ne siliti, nego ulazimo iza male ade gde provodimo i noć...

Baš ću postaviti i sliku prognoze... Evo i ovaj vikend je bila očajna, pa ni kap kiše nije pala... Ne treba je ni gledati, nego ploviti...


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #1 poslato: 17, 08, 2020, 15:37:29 posle podne »
Sutra rano nastavljamo dalje... Magla, vetar duva, ružno vreme...
No, negde iza Beograda se razvedrava... Ulazimo u dunavac Ivanovo, gde provodimo veći deo dana kupajući se...
Vreme je konačno lepo... Nekoliko sati pred mrak nastavljamo dalje, sa namerom da noćimo u Gajskom ili Kostolačkom dunavcu.
Kako smo prošli Smederevo, odjednom magla, kiša, vetar... Kako smo bili kod Kovinskog dunavca, a u njemu nikad nisam bio, odlučujemo da se sklonimo... Ulazimo unutra, ulaz ružan, a unutra jedan od lepših dunavaca u kojima sam bio... Neka račvanja, ostrva, trava uz obalu, slika nedirnute prirode... Uskoro vetar i kiša smanjuju, mada ne staju do kasno u noć, ali ipak pada kupanjac pred spavanje...

Naravno, pri nizvodnoj plovidbi se svakih pola sata - sat pravi pauza od 10-15 minuta za kupanje dok nas Dunav nosi nizvodno... Voda i onako radi za nas... Znam, znam da se ne sme, ali pazili smo  sajkaca

Kod Smedereva smo zamalo imali neugodnu situaciju, kada je počela kiša i vetar, vidim ribara kako piči preko Dunava ka obali... Oni dok puštaju mreže, uvek stave kantu sa druge strane dok plutaju, pa na osnovu pozicije čamca i kante znam gde je mreža da obiđem... E ovaj ludak je, valjda u želji da se skloni od kiše, ili ne znam zašto i za drugi kraj mreže vezao kantister i otišao... U poslednjem trenutku sam shvatio o čemu se radi, i uspeo da zaustavim brod par metara od mreže... Nije to bilo ni blizu obale.... Debil...


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #2 poslato: 18, 08, 2020, 10:08:30 pre podne »
Po kiši se lepo spavalo, pa malo "zaglavljujemo" ujutru, a i u Kovinskom dunavcu je baš lepo i mirno.
Ujutru se prvo sunce provlači kroz granje i prizor je baš lep dok pijem kafu i rakiju.
Izlazimo na Dunav, a tamo opet magla, ali ne zadugo.
Prolazimo Ram, voda kao staklo, i stižemo na Srebrno Jezero. Tamo srećemo mnoge poznate ljude, tu su Zolika (Sirena) iz NS, Joca (Karma) i Peki iz BG. Malo dalje vidim Apićevo korito i brodić "Gaša" i idem da se upoznam sa kapetanom, pošto se poznajemo samo virtuelno. Brodić "Ljiki" iz ribarca. Na marinu uskoro stiže i XENIA sa kluba LIMAN, a na marini zatičemo našeg starog poznanika, jedriličara Zorana.

To je bio ponedeljak, plan je da malo odmorimo, pa u sredu ujutru krenemo dalje nizvodno.

Ovde sam prvi put isprobao jednu stvar koju ću leti da praktikujem, a to je da spustim sto na terasi, i izmedju klupa napravim ležaj. Pošto je na Marissi krov kraći od korita, kada legnem da spavam iznad mene se vidi nebo i zvezde. Oduvek sam voleo da spavam na otvorenom, i stvarno sam uživao na ovaj način.


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #3 poslato: 18, 08, 2020, 10:14:14 pre podne »
Samo da napomenem da je osoblje marine na Srebrnom Jezeru izuzetno prijatno i profesionalno, a marina odlično sredjena.
Na raspolaganju su kabine sa WC-om i tuševima, kuhinja, roštilj, kotlić... Sve u ceni.
U kuhinji je veliki frižider sa gomilom pića, možete se slobodno poslužiti čime god želite, a pored je posuda u koju ostavite novaca po želji, koliko mislite da vredi to što ste uzeli. Neverovatan pristup.
Vozili su me i do pumpe po gorivo... To je takođe od velike pomoći, takođe na bazi - počasti ako želiš...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #4 poslato: 18, 08, 2020, 10:50:10 pre podne »
Sreda jutro - krećemo dalje. Na Srebrnom jezeru imamo odlično mesto na marini okrenuto ka Dunavu - lepo je i za kupanje sa broda, a i izlasci sunca su prelepi. U samom jezeru se nismo ni okupali.

Spuštamo se do Golupca, stajemo u gradsku marinu, idemo u nabavku i do pekare. Onda navatamo taxi da nas odbaci do tvrđave. Ko nije bio, a bude u tom kraju, treba obavezno da svrati, stvarno su je prelepo sredili, totalno sam imao osećaj da nismo u Srbiji. Unutra sve čisto, sa video bimovima i objašnjenjima svih bitaka koje su se vodile od postanka tvrđave... Nije veliko i može se lepo obići za sat vremena (najmanja tura).

Oko podne je već jako vruće i spuštamo se ka Porečkom zalivu na stari način - pola sata plovidbe, pa kupanje... Napredujemo tim tempom polako, ali se ne umaramo. Predveče stižemo do Donjeg Milanovca (vidim da je ona nova marina rasturena), i u zalivu srećemo ekipu sa jezera - Zolika, Peki, Joca... Sidrimo se blizu njih... Zolika za sutra najavljuje pasulj na nesreći moje gospođe  ha

Plan je bio da ostanemo dan-dva u Porečkom zalivu, pa da se spustimo do Tekija, budemo tamo na sidru dan-dva, dođemo do brane pa krenemo nazad. Međutim, već smo čuli da kroz kazane i sve do brane divljaju Rumuni sa gomilom turističih glisera i da je sidrenje neprijatno - ljuljanje ceo dan. Zato odlučujemo ostati ovde par dana, a jedan dan se provozati do Tekija i nazad, jer bi bilo stvarno bezveze doći dovde a ne proći kroz kazane, koji su mi možda i najlepši deo Dunava u Srbiji koji sam video...


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #5 poslato: 18, 08, 2020, 11:24:34 pre podne »
Klima je u Porečkom zalivu čudna - preko dana vrelo, uz stalni vetar. Uveče se smiri, da bi oko ponoći krenuo južni hladan povetarac koji se spušta sa planina - morali smo za spavanje da izvadimo i deblje pokrivače. Onda se oko 5 ujutru navuče magla, da se ne vide ni obale. Magla se podigne oko 7-8 da se vidi na vodi, ali sunce probije tek kasnije.

Pošto smo hteli rano da krenemo prema Tekijama, ovo nam je malo smetalo, ali u petak ipak po magli krećemo.
Uskoro se razilazi dovoljno da se može bezbedno ploviti i upijamo ove predele kojima plovimo drugi put u životu.
Stvarno je prelepo. Popodne se vraćamo nazad, a plan je da sutradan krenemo uzvodno.


Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #6 poslato: 18, 08, 2020, 13:50:41 posle podne »
Ti brate znas da zivis, nemam reci!  114

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #7 poslato: 18, 08, 2020, 14:10:32 posle podne »
Super slike i reportaza, cekamo nastavak tj povratak :)
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #8 poslato: 18, 08, 2020, 14:45:46 posle podne »
Cudo bre ti si iz NS, kako nisi nabavio neke bajseve ili barem trotinete, cak i ove gej varijante elektro trotineta, pa da ozbiljno povecas mobilnost na putu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #9 poslato: 18, 08, 2020, 14:47:31 posle podne »
Vidim da ih ljudi nose, ali veruj mi da nam ni za momenat nisu zatrebali, ili da smo pomislili da bi bilo dobro da ih imamo......

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #10 poslato: 18, 08, 2020, 15:00:16 posle podne »
Svaka čast čestitam. Hvala na reportaži super je, fotografije ostavljaju bez daha.  Djerdap je i moja želja u nekoj od narednih sezona.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #11 poslato: 18, 08, 2020, 22:17:24 posle podne »
Kakve su cene marine na Srebrnom jezeru?

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #12 poslato: 18, 08, 2020, 23:02:08 posle podne »
Dobra priča, super fotke i verovatno incijacija svakog nautičara na rekama u Srbiji. Nije vam bilo neko vreme al opet ste sve iskusili na relativno nepoznatom terenu. Kakve su dubine u Đerdapu pred Golupcem i jel mora onim plovnim putem oko ostrva Moldove Stare da se okruži?

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #13 poslato: 18, 08, 2020, 23:06:43 posle podne »
@STG mene je isto zanimalo pa pogledah na sajtu imaju cenovnik- https://www.srebrnojezero.com/wp-content/uploads/2020/06/Cenovnik-Priveziste-2020.pdf
jedino sto ne znam da li je aktuelan ili se nesto menjalo.
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Marissa Đerdap 2020
« Odgovor #14 poslato: 19, 08, 2020, 07:34:31 pre podne »
Cenovnik važi od 01.04.2019, inace je i papreno koliko vidim..sem ako nije klopa ukljucena :)