Autor Tema: Nestabilna brodica  (Pročitano 12851 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #45 poslato: 21, 01, 2021, 15:05:33 posle podne »
Ovo što je Marko napisao je svakako najbolje rešenje, ali ako ipak ostaneš pri ovoj lađi, evo ti moj savet: Vrlo jednostavno se može izračunati zapremina tih cevi (blistera) koje ti spominješ, a to je u tvom slučaju ako mi je računica ispravna negde oko 200 l po komadu, što znači da bi praktično na svaki bok brodice stavio po jedno bure od 200 l. E sad treba proceniti šta bi ta zapremina pomogla oko ljuljanja. Lično smatram da balasti mogu da ublaže problem, ali ga efikasno neće rešiti. Ideja oko postavljanja blistera koje si pomenuo jeste najkvalitetnije moguće rešenje, jedino je pitanje njihove zapremine. Imam primer iz svoje okoline gde je isti ovaj problem rešen 100% sa ugradnjom blistera. Radi se o starinskom brodiću mog drugara koji je takođe bio prilično netabilan i pored svojih zavidnih 13 tona težine, na kojem je problem rešen jednom za svagda tek posle ugradnje pozamašnih blistera. Njemu je ta dorada urađena u brodogradilištu na suvom, i to su naravno blisteri od lima zapremine ako se ne varam od oko 700 l po komadu, stim što je to brod od kao što rekoh 13 tona, dužine 13.5m. Ono što je još jedna prednost blistera u odnosu na balast je što nemaš dodatni (i potpuno nepotreban) teret koji motor treba da gura, i samim tim ti se to u nekoj meri odražava i na potrošnju goriva.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #46 poslato: 21, 01, 2021, 15:09:54 posle podne »
Ali imaš narušenu liniju korita i povećan otpor pri plovidbi... Nema tu srećnog rešenja, samo biranje manjeg zla. Mada ni balast od 150-200kg u deplasmanu ne znači previše...

Ako će se povećati stabilnost, samo napred...

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #47 poslato: 21, 01, 2021, 15:20:03 posle podne »
U pravu si Zankiki, ali to mu dođe ono "nešto za nešto". Iako mislim da je narušena linija korita manji problem od dodatnih kilograma balasta, pošto ako pogledaš formulu za izračunavanja potrebne snage motora za određeno plovilo, videćeš da su primarni parametri koji utiču na potrebnu snagu, dužina vodene linije i deplasman, što bi rekli težina.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #48 poslato: 21, 01, 2021, 15:26:37 posle podne »
Umanjice problem ali i otvoriti druge probleme a o estetici i da ne govorim. Kapetanija ce sigurno biti odusevljena sa ovakvom prepravkom a kad tad ce krenuti sistem tehnickog pregleda kao kod vozila.

Kako nameravas da te plasticne cevi postavis i povezes sa koritom, izmedju ce se skupljati svasta, sa povecanjem sirine uz takav profil prilicno sam siguran da ces bitno smanjiti brzinu. Ono sto je sigurno to je da ce biti ruzno i da ces tako nesto tesko prodati. Prodaj tako kako je ili smanjuj visinu a ako bas insistiras onda angazuj nekog brodo inzinjera da ti preracuna i napravi projekat, neceg sto ce biti sastavni deo korita u metalu. To ce da te kosta ali to je nacin kako bi trebalo da se radi

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #49 poslato: 21, 01, 2021, 18:03:53 posle podne »
Naravno to sa plastičnim cevima je full amaterizam. Kao što sam gore napisao, kod drugara je to rađeno u brodogradilištu na profesionalnom nivou, gde ti blisteri izgledaju kao sastavni deo korita. To naravno i košta, tako da sam apsolutno saglasan sa opcijom oko prodaje, i kupovine druge brodice, s tim što bi neko možda radije da se upušta u avanture, nego da se rastane sa nečim što mu je priraslo za srce. Eto mog primera oko kupovine jeftinog plovila, i naknadne restauracije koja se na svu sreću završila srećno, ali da me neko pita da li bih se ponovo upustio u ovakav poduhvat, moj odgovor bi svakako bio kategorično ne.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #50 poslato: 21, 01, 2021, 20:39:41 posle podne »
te cevi se mogu i ostetitii i vodom napuniti pa da te jos povuku u stranu. nemoj to ni slucajno raditi.
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Teodul

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
    • Mala barka
  • Marina: Samac
  • Veličina: 7.30
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #51 poslato: 21, 01, 2021, 21:02:37 posle podne »
Momci hvala na odgovorima, dobro je pogledati problem sa vise strana. Odmah da kazem da prodaja ne dolazi u obzir ni sad a ni kasnije osim ako mi se u dzepu ne nadje 5000€ za koje ne znam gdje bih s njima. Dobio sam je vrlo povoljno i veoma sam zadovoljan svime a ima tu i ljubavi. Ovo mi je najjednostavnije resenje mada sam prvobitno detaljno isplanirao da napravim blistere od stirodura, koji bi izgledali mnogo ljepse i mogli bi se lijepo uklopiti izgitovati i prefarbati. A opet kontam ovo mi je brze i da jeste zapremina 200 litara. S tim sto bi zadnji kraj uvijek bio malo u vodi a prednji iznad jer prati liniju brodice. I mnogo bi manji problem bio to nego onih 150-200kg koje sam tovario na njega.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #52 poslato: 21, 01, 2021, 23:29:54 posle podne »
Taj stirodur ti je odlican ali za zidove, fasade i slicne stvari, bilo bi dobro se malo uozbiljiti i obuzdati mastu. Sa druge strane ako se zajebavamo a boli te uvo kako ce izgledati mozes da kupis dva jeftina cuna i da ih zavaris sa svake strane. Mozes cak i da ih rasirisi dobijes po dve palube sa svake strane, prakticno sklepas trimaran:). Ideja ludih ima koliko god. Samo jbg neki ljudi su zavrsavali fakultete da bi ovaj problem resili.

Van mreže Teodul

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
    • Mala barka
  • Marina: Samac
  • Veličina: 7.30
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #53 poslato: 21, 01, 2021, 23:55:36 posle podne »
Raspitaj se ti o tom stiroduru...

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #54 poslato: 22, 01, 2021, 06:13:28 pre podne »
Sve ti je napisano, pomeranje metacentra naniže, odnosno stavljanje balasta u kobilicu.
Sam izračunaj, nacrtaj, uzmi u obzir cene i težine olova, betona, peska...I završi to kako treba. Sve imaš na internetu da nadješ, a nije ni loše da znaš, jer svaki pof. skiper pri upoznavanju sa plovilom radi upravo to i čak ti može biti zanimljivo.
(šljunak, stirodur itd ne bih komentarisao ako ozbiljno pristupamo temi)
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže igorbos

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 417
  • Pol: Muškarac
  • Mirno more nikada nije stvorilo dobrog mornara.
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #55 poslato: 22, 01, 2021, 11:25:46 pre podne »
Pozdrav Drug sa vode!Pisao sam da sam vidio taj brod,Mislim da bi trebao detaljno slikati unutrasnjost kabine,tj.,polozaj motora,mjenjaca i visinu poda u istoj.Mislim da bi im onda bilo mnogo lakse da ocjene sta treba da se uradi.Izvini ako sam dosadan ali po mom misljenju zaobilazis osnovni problem.  114
Igor