Autor Tema: DMB 450- saveti i iskustva  (Pročitano 15849 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #45 poslato: 06, 01, 2021, 17:16:39 posle podne »
Pitanje za Tercu: Kada smo već kod filtera, interesuje me kakav bi filter trebalo imati na usisiu (na bunaru)? Ja imam aluminijumsku čašicu veličine pesnice sa providnim poklopcem od 10mm debelog plexija, koji je na čašicu pričvršćen sa 4 šrafa. U čašici se nalazi filter (ja ga pravio) od pocink lima u obliku valjka, promera oko 40mm, u koji sam skroz okolo izbušio bezbroj rupa od 4mm. E sad nisam siguran koliko je ovo dobro rešenje, jer kada sam kupio brod, znate već u kakvom stanju, zatekao sam samo fosilne ostatke od nekadašnjeg filtera, pa nisam mogao da skapiram kakav je filter bio ranije. Činjenica je da kroz ovaj sadašnji filter sitna prljavština ladno prolazi bez da oštećuje impeler, pa mi se čini da bi ona momentalno začepila neki filter koji bi bio na izlazu iz pumpe. Iako, ako reče da već postoji neki Johnsonov fabriči filter za izlaz, možda i nisam u pravu...

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #46 poslato: 06, 01, 2021, 17:32:18 posle podne »
Pridruzujem se pitanju...
Ista stvar, bunar je malo veci ali filter je istog tipa- plasticna cev izbusena na 100 mesta sa dosta krupnim otvorima...
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #47 poslato: 06, 01, 2021, 17:47:41 posle podne »
kad smo kod protoka. Nas drugar sa marine imao je dalmatinku kojoj je neko okacio na crevo protoka jedan izvod fi6 i tu dodao tj nakacio obican presostat od ves masine ,na izvode presostata je povezao pistalicu. kad se motor upali impeler napravi potisak vode i presostat reaguje na mali pritisak u crevcetu i iskljuci pistalicu. ako iz bilo kog razloga impeler ne stvara potisak presostatska membrana aktivira radne kontakte i pokrene pistalicu. prost a veoma pozdan senzor. kosta petsotinak dinara a moze se skinuti sa svake masine . presostat je deo koji meri nivo vode u masini i zaustavlja prepunjavanje.
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #48 poslato: 06, 01, 2021, 18:46:31 posle podne »
Pridruzujem se pitanju...
Ista stvar, bunar je malo veci ali filter je istog tipa- plasticna cev izbusena na 100 mesta sa dosta krupnim otvorima...

A koliko su krupni ti otvori? Koji fi?

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #49 poslato: 06, 01, 2021, 20:20:19 posle podne »
Ne znam nisam merio ali jedno 3-4-5mm recimo.
Sad je konzerviran i pun antifriza, videćemo na proleće :-)
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #50 poslato: 08, 01, 2021, 07:39:35 pre podne »
Pitanje za Tercu: Kada smo već kod filtera, interesuje me kakav bi filter trebalo imati na usisiu (na bunaru)? Ja imam aluminijumsku čašicu veličine pesnice sa providnim poklopcem od 10mm debelog plexija, koji je na čašicu pričvršćen sa 4 šrafa. U čašici se nalazi filter (ja ga pravio) od pocink lima u obliku valjka, promera oko 40mm, u koji sam skroz okolo izbušio bezbroj rupa od 4mm. E sad nisam siguran koliko je ovo dobro rešenje, jer kada sam kupio brod, znate već u kakvom stanju, zatekao sam samo fosilne ostatke od nekadašnjeg filtera, pa nisam mogao da skapiram kakav je filter bio ranije. Činjenica je da kroz ovaj sadašnji filter sitna prljavština ladno prolazi bez da oštećuje impeler, pa mi se čini da bi ona momentalno začepila neki filter koji bi bio na izlazu iz pumpe. Iako, ako reče da već postoji neki Johnsonov fabriči filter za izlaz, možda i nisam u pravu...

Flter je možda i pogrešna reč, bolji izbor bi bio sito, rešeto... i po pravilu prva i najgrublja stvar koja bi trebalo da postoji na brodu je usisna korpa, koja ima proreze gabartita par milimetara..., recimo https://www.boltano.hr/usisna-kosara.aspx

Sledeće sito si u principu dobro opisao, izuzev što je u praksi finije a čini mi se da pušta više vode nego bilo šta što može da se dobije bušenjem rupa, ma kolike te rupe bile.  NIje me mrzelo juče da se prošetam i da slikam, evo kako kućište izgleda, ovo je brozzano pa cinkovano, a može biti od plastike i veće zavisi od samog motora uz koji ide i da li se ugrađuje isod, blizu ili iznad vodene linije...
Evo i slike sita u njemu, u pitanju je mrežica koja se dobije prosecanjem i razvlačenjem, a dimenzije otvora su reda 2mm.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #51 poslato: 08, 01, 2021, 08:04:52 pre podne »
Iza pumpe sam postavio vodovodno sito, i da , ono je još finije, otvori su 0,8mm, kada sam ga stavio brinuo sam se zbog toga i bio u potrazi za mrežicom većih otvora kojim bih ga zamenio (još uvek sam u potrazi samo smanjenim intenzitetom).

U praksi se pokazalo, npr. 2020 godine, za preko 300 moto sati sam ga otvarao i ispirao 2 puta, oba puta u jesen  kada smo plovili kanalom na otvaranje bezdanske prevodnice.
Prvi put je bio začepljen nekim vlatima kao ljudska kosa nakon što smo probijali čep kod prevodnice Novi Sad  i digla mi se temperatura na 40C, a drugi put i nije trebalo, više sam bio oprezan  ... a evo i slike kakvi su tada bili uslovi, to se ipak retko dešava.

I da, oba puta sam morao i veliki "filter" da čistim, što mi je nezgodniji posao jer je ovaj mali  visoko postavljen pa ga otvorim i vratim ključem 19 a da mi se ne razliva voda iz motora u kaljužu, svega par kapi i sve traje 20 sekundi.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #52 poslato: 08, 01, 2021, 14:46:59 posle podne »
A gde ima ova mrežica da se nabavi?

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #53 poslato: 11, 01, 2021, 12:58:01 posle podne »
Bilo koja prodavnica koja je bavi tuningom. Oni to zovu, mrezica za branik. Ili googlaj, ALU mrezica.
U NS, gumatik.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #54 poslato: 11, 01, 2021, 13:40:06 posle podne »
Nisam siguran da ide aluminijum tu... obicno su te mrezice od mesinga, ali cekamo Tercin konacan odgovor  6589
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #55 poslato: 11, 01, 2021, 13:59:23 posle podne »
Pa ako mislis na gavlansku struju koja bi mogla da pravi tu problem verovatno bi najbolje bilo da filter bude plasticni. Kod mene  je sve napravljeno  od inoxa, koliko se secam i usisi su od inoxa, verovatno je meseng bolje resenje ali sta da se radi.

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #56 poslato: 11, 01, 2021, 14:55:12 posle podne »
Svojevremeno, još kada sam bio u fazi eksperimentisanja što se filtera tiče, moj prvi pokušaj je bio plastični komarnik sa nešto većim rupicama (reda veličine 1-1.5 mm), ali se to pokazalo kao loša ideja, jer mi se neprestano začepljavalo. Od tada koristim ovaj pravljeni od lima sa rupicama od 4mm, koji u principu radi posao, ali kada Tisom krajem leta naiđe sočivica, e tu počinje seks čak i sa ovim filterom. Začepi se na svakih 2-3 moto sata.Ne znam dali vi tamo na Dunavu imate i u kojoj meri sočivicu, ali nama ovde na Tisi baš predstavlja problem. Razmišljao sam i da te rupe na filteru povećem na 6mm, pa da sočivica eventualno pređe preko impelera. To je ujedno i razlog što me interesuju rešenja na drugim brodovima. Evo i dve slike mog filtera...

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #57 poslato: 11, 01, 2021, 14:56:54 posle podne »
...

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #58 poslato: 11, 01, 2021, 16:18:25 posle podne »
inox pletenu zicu (mrezu) uzmi i napravi bolje
Ukucaj na Google upravo to i kupi, ima dosta u ponudi i biras sam raster
Npr. https://frame.goglasi.com/frame?eid=196778269
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: DMB 450- saveti i iskustva
« Odgovor #59 poslato: 11, 01, 2021, 16:46:03 posle podne »
@George cini mi se da je filter kod mene, u bunaru, slicnog promera rupa ali nazalost nisam bas stigao daleko od marine od kada ga imam pa ne znam kako se ponasa ali obzirom da ga je stari vlasnik koristio tako a bio je picajzla verujem da je radio posao.
Inace ja na camcu imam 2 usisa za vodu- jedan je na bocnoj strani a drugi je bas u samom koritu pa mi rekose da kad naleti tako nesto samo zatvorim taj visi i uzivam..
Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!