Autor Tema: Epoksi - zamena krmene daske  (Pročitano 2711 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Epoksi - zamena krmene daske
« poslato: 12, 05, 2020, 12:27:33 posle podne »
Potreban mi je savet vezano za korišćenje epoksi smole za lepljenje krmene daske pošto ću i to da zamenim - našao sam delove daske koji su truli pa sam rešio da sve lepo renoviram pa tek onda da stavljam čamac u vodu.

Ovih dana je planirano vađenje motora pa onda skidanje stare daske i lepljenje nove epoksi smolom. Kao i sve do sada, rešio sam da to radim sam i pretražio net i pročitao i pogledao youtube na tu temu - sve je lepo objašnjeno ali se tamo uvek koristi West smola koju (koliko ja znam) ne mogu da kupim ovde.

Planirano je da stavim 2 blažujke (treba da izmerim tačno debljinu postojeće daske kada bude izvađen motor pa ću znati koja mi je debljina potrebna) i zalepim epoksijem prvo jednu za plastiku a potom drugu ploču za već zalepljenu blažujku pa sve to obložim sa par slojeva poliestera.

Kontaktirao sam Gi -Ni kao i neke oglase i imam trenutno i predstavu i gde ću kupiti epoksi ali količine koje su potrebne kao i količinu aerosila koji mi je potreban za zgušnjavanje smole - to nisam našao i tu mi je potreban savet nekog ko je to radio ili kontakt nekog majstora za plastiku sa kim bih mogao da se konsultujem vezano za tehnologiju rada sa epoksijem. Sa poliesterom sam radio i već izlio veliku zadnju platformu i poklopac za motor kao i tehnički poklopac na čamcu ali mi je epoksi i aerosil još uvek nepoznat....

Ako neko ima iskustva na ovu temu molim za savet  114

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: Epoksi - zamena krmene daske
« Odgovor #1 poslato: 12, 05, 2020, 15:59:17 posle podne »
Kontam da ni to nije mudrost uraditi. Blazujka se kupuje samo na celu tablu pa posto i mene ceka isti posao mozemo deliti troskove u koliko imas viska.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Epoksi - zamena krmene daske
« Odgovor #2 poslato: 12, 05, 2020, 22:06:09 posle podne »
Dvije blazujke prvo zalijepiš jednu za drugu...Znači obrusiš te strane koje ces spojiti....dovoljno je i kvalitetno ljepilo za drvo...a mozes potraziti i nesto na bazi epoxida, nije nuzno da to bude west system....Onda to jedno tijelo koje si dobio ljepljenjem opet obrusiš da bolje polieseter ulovi za nju....vrlo je jednostavan postupak samo prljav...ako imaš volje napravit ces to kvalitetno kao da je radio netko s iskustvom.....treba ti par stega i materijal

Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Epoksi - zamena krmene daske
« Odgovor #3 poslato: 13, 05, 2020, 00:00:28 pre podne »
Kontam da ni to nije mudrost uraditi. Blazujka se kupuje samo na celu tablu pa posto i mene ceka isti posao mozemo deliti troskove u koliko imas viska.
Meni će trebati dve table tako da ne verujem da ću da imam viška koji može da se iskoristi - od malih parčića što ostanu pravim nosače i još neke sitnice...

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Epoksi - zamena krmene daske
« Odgovor #4 poslato: 13, 05, 2020, 00:09:31 pre podne »
Dvije blazujke prvo zalijepiš jednu za drugu...Znači obrusiš te strane koje ces spojiti....dovoljno je i kvalitetno ljepilo za drvo...a mozes potraziti i nesto na bazi epoxida, nije nuzno da to bude west system....Onda to jedno tijelo koje si dobio ljepljenjem opet obrusiš da bolje polieseter ulovi za nju....vrlo je jednostavan postupak samo prljav...ako imaš volje napravit ces to kvalitetno kao da je radio netko s iskustvom.....treba ti par stega i materijal
Biće epoksi svakako - suviše sam vremena i novca uložio u sređivanje da bih sada stedeo na bilo čemu a kamoli na nečem što drži motor od skoro pola tone.

Jedino što ne mogu u ovom trenutku da procenim je koliko mi treba epoksi smole... ne kupuje mi se otprilike zato što je bas skup materijal da ga kupim "previse"a ne sme da zafali kada počnem da lepim pa ne smem ni premalo da imam u tom trenutku.

Kao što sam napisao, nisam nikada radio sa epoksijem ali mi se cini da nema mnogo razlike u odnosu na poliester, ali nemam pojma kako dodatak za zgusnjavanje utiče na utrošak materijala a ni predstavu koliko mi i toga treba....

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Epoksi - zamena krmene daske
« Odgovor #5 poslato: 13, 05, 2020, 06:55:10 pre podne »
Ja kao punilo koristim najobičniji talk...tj puder...koji kupim u ljekarnama u pakiranjima od pola kilograma i kod mene dodje desetak eura po kilogramu. On mi je punilo i za poliester i za epoxy....Za povrsinu od jednog zrcala...koje moze biti jedan kvadrat dovoljno ti je dva tri deci epoxy smole plus učvrščivač plus punilo...Punilo svakako dosta povećava volumen cijele mase.