Autor Tema: Kupovina knjiga  (Pročitano 10099 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže tomicbanee

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 50
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #15 poslato: 08, 05, 2020, 09:11:50 pre podne »
Dodajem na spisak i
putopisnu avanturu Jože Hrvata, -  "Besa",
koju je organizovao polovinom prošlog veka u
aranžmanu zagrebačkog nedeljnika "Vjesnik u srijedu".

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #16 poslato: 08, 05, 2020, 09:16:10 pre podne »
Dodajem na spisak i
putopisnu avanturu Jože Hrvata, -  "Besa",

Бане, не замерите за ову корекцију, вероватно је грешка приликом куцања - Јожино презиме је Хорват.
Дакле: Јожа Хорват - Беса.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #17 poslato: 08, 05, 2020, 09:31:45 pre podne »
o da, Besa, svakako na spisak.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #18 poslato: 08, 05, 2020, 10:44:26 pre podne »
 114 114 114
Al će da se čita...
 kgk kgk

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #19 poslato: 08, 05, 2020, 12:57:24 posle podne »
Ne znam kako se zovu te knjige pa samim time ne znam ni da li ih je neko pomenuo... Radi se o putopisima broda Nikola Tesla. Mislim da ima vise knjiga i jako bih voleo da mi padnu u ruke...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #20 poslato: 11, 05, 2020, 08:48:10 pre podne »
to su Branko Kresojević, Beograd-Pariz brodski dnevnik, a ima i druga Pariz-Beograd, dobro me potseti, nisam čitao a stoje mi na raspolaganju... uzećemo ih pa polako

ostajemo dakle kod putopisa, dodajem i Bill and Laurell Cooper, Backdoor to Byzantium, ljudi koji su rasprodali imovinu i uložili je u restauraciju i prepravku barže na kojoj bi kasnije živeli... pisali knjige o tome, i o samom procesu ta im se zove "Stell up and sail", i posle trilogiju o putovanjima kroz unutrašnje plovne puteve Evrope (watersteps). Ova prva koju sam naveo je o plovidbi od Lamanša do Grčke kroz Francusku do Strazbura, pa kanalom, pa nizbrdo Dunavom, tu mi mi je dok sam bio u vojsci kupila tadašnja devojka (današnji vrhovni komandant), i tamo sam je dva puta pročitao, prvi put sam se malo mučio sa rečnikom a drugi put da u detalje ispratim priču... nije neki biser literature ali je divno da autori sami sebe ne doživljavaju kao najpametnije, najhrabrije avanturiste koje rade ono što se malo ljudi usudi (a obično bude doza tog proseravanja)... naprotiv... i ta knjiga je krivac da poželim da malom lađom koju sam sam sagradio, minimalistički, jednom makar da plovim do Pariza, da iz blizu vidim Monalizu.

Kvadrilion godina kasnije, iako sam skoro sav taj smišljeni put već oplovio, bilo je u suprotnom smeru, na tuđem brodu itd. tako da je  izazov još uvek nerešen, san nedosanjan.

Za one kojima se možda ne bi dopao taj obični jezik, relativno plitka tematika i zahtevaju više od literature, istorije, filozofije: ima knjiga Claudio Magris, Danube , ali nije za svakom preporučiti. Sa njom sam se mučio, borio, rvao... i iako mi se nije desilo da osustanem od čitanja, do danas mi je ostao snažan utisak da deo nisam ni mogao da ispratim zbog ličnih rupa u poznavanju literature.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #21 poslato: 12, 05, 2020, 12:54:46 posle podne »
Već neko vreme mi se vrzma po gladi ideja da odem okupati Marissu u slanoj vodi...
Ne znam da li ću to i uraditi, ali bih za početak voleo da se upoznam sa tim delom Dunava...

Koje štivo opisuje taj kraj?

Van mreže tomicbanee

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 50
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #22 poslato: 12, 05, 2020, 13:06:47 posle podne »
Dragan Milenković - Čarli je svojevremeno, možda pre 10 - 12 godina,  na sajtu "Na vodi" štampao
priručnik plovidbe od Beograda do Istambula, za male nautičare, upravo sa namerom da pruži bazične
podatke o propisima, zakonima i ograničenjima  na putu  Dunavom do njegove delte...
Mislim da je priručnik naslovio: Dunavom preko Crnog mora.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #23 poslato: 15, 05, 2020, 15:48:02 posle podne »
okej, svi pomenuti putopisi su dobri da inspirišu na plovidbu i na avanture, ali se za pripremu naravno koriste vodiči, peljari, atlasi... pa da mrsimo malo o tome.

U ovo internet vreme je većina tog štiva prevaziđena ali recimo pre dvadesetak godna su se koristili tzv atlasi, knjige sa grubo ucrtanim mapama i tekstom koji je štur, po obodu, koje su predivno pružale mogućnost da se šaraju beleške, to je dragoceno štivo, a onda smo i prepisivali beleške jedni od drugih  ha ha ha

To su recimo:
Đonić, Ječinac, Dunav od Bezana do Timoka, ili Bora Vasić, Atlas Dunava za nautički turizam kroz Jugoslaviju ili isti čika Sava, atlas za nautički turizam...

Ne znam koliko takva izdanja imaju smisla danas. Isti taj Đonić je izdao vrlo dobru knjižicu Plovimo našim rekama, korisna je za omladinu gotovo koliko i Mala enciklopedija plovidbe Ike Petrovića.

Stranih izdanja ima kvadrilion, recimo Rod Heikel, The Danube, A River Guide, svojevremeno je bilo crkni pukni da je nabavim... ili Mariam Martin, The European Waterways, A Users Guide.

U praksi nakon iščitanih knjiga a za vreme plovidbe od Holandije ovamo, kao najgodnije su mi se pokazali vodiči u pdf-u, https://www.eurocanals.com/ cela kolekcija, sa tim sam mogao perfektno da isplaniram logistiku.

sad opet pauza od kucanja, a inače na https://inlandwaterwaysinternational.org/bibliography/ ima spisak od čudo knjiga sa svih strana iz svakakvih epoha...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #24 poslato: 07, 06, 2020, 09:49:06 pre podne »
Захваљујући г. Жељку Рајковићу сазнао сам за још једну занимљиву књигу - прочитајте шта је написао у својој поруци:

"Један такав пример датира почетком августа 1895. године штампан је у најпознатијим новинама царскога града на обалама Дунава, у „Бечким новинама”(„Wiener Zeitung”), један оглас Првог привилегованог царско-краљевског дунавског паробродског друштва (Erste privilegierte k. und. k. Donau Dampfschifffahrt Gesellschaft) под насловом „Donau-Führer”.

У њему је, између осталог, писало да књижица под насловом Die Donau von Passau bis zum Schwarzen Meere (Дунавом од Пасауа до Црног Мора) садржи опис обала Дунава од Пасaуа до Сулине, попис бродова којима се плови, основна упутства и информације за пловидбу итд.

Али оно што је вероватно за нас још важније одштампано је у последњој реченици огласа: „Свако ко је заинтересован за ову путну књигу може бесплатно да је добије у дирекцијама Дунавског паробродског друштва у Бечу и Пешти” (Wiener Zeitung, 01. 08. 1895, 6). Штампана 1895. године у 25.000 примерака ова књижица, која се, као што се из огласа види, могла добити бесплатно, имала је двоструку функцију.

Водич је, наиме, био намењен свакоме ко се интересовао за путовање овом великом и дугом европском реком, дакле широј читалачкој публици, као и путницима, који су намеравали да се отисну на једно романтично путовање неком од лађа беле флоте. Поменути водичи су и каснијих година оглашавани по новинама и дељени бесплатно заинтересованим читаоцима (Wiener Zeitung, 01. 06. 1898, 20; 05. 06. 1910, 7)."


Тренутно не знам да ли и ко има ову књигу па би било лепо, ко је пронађе, да то овде објави и да пробамо некако да је преузмемо и објавимо.

Иначе, та књига је наведена у списку литературе цитиране у једном студентском раду.

Тим трагом, ја сам дошао до ове адресе http://www.balkaninstitut.com/srp/uploaded/izdanja/Dunavom%20od%20Bezdana%20do%20Beograda.pdf где сам нашао лепу књигу коју је под насловом Дунавом од Бездана до Београда, коју је 2012. године објавио Институт за балканолошке студије Српске академије наука и уметности.

Књига није мала, има 294 странице и на њима много занимљивих података.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #25 poslato: 12, 06, 2020, 21:04:25 posle podne »
Drago mi je da je tema "zazivela", ali kako i sam naslov kaze "kupovina", evo nekog viska koji je na prodaju: tri knjige naslova "3000 godina pomorskih ratova" autor Boris Prikril, u dobrom stanju, bez ostecenja ili vec. U pitanju je komplet od tri dela, tj tri knjige.
Cena je skoro pa simbolicna, 1500 dinara.
« Poslednja izmena: 12, 06, 2020, 22:49:33 posle podne STG »

Van mreže Zole

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou
  • Veličina: 7,6m
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #26 poslato: 27, 08, 2021, 18:15:31 posle podne »
Malo da ozivimo temu...
Jos knjiga iz moje biblioteke

Van mreže Zole

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou
  • Veličina: 7,6m
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #27 poslato: 27, 08, 2021, 18:33:44 posle podne »
i jos...

Van mreže vookela

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • RossoCorsa
  • Brod tip: Musky17; Tohatsu 30
  • Marina: SRD Ribolovac, NS
  • Veličina: 5,25m
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #28 poslato: 27, 08, 2021, 20:10:05 posle podne »
 ok

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kupovina knjiga
« Odgovor #29 poslato: 28, 08, 2021, 09:47:08 pre podne »
 114 114 114 114 114 114 114 114 114 hi
Navigare necesse est, vivere non est necesse