Autor Tema: Pomoc oko polaganja  (Pročitano 5632 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zankiki Junior

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 8.65
Pomoc oko polaganja
« poslato: 24, 04, 2020, 22:23:43 posle podne »
Jeste da mogu da polazem tek sledece godine ali mislim da je vreme da uradim nesto povodom toga jer vreme brzo tece procitao sam dosta stvari ali vecina tekstova je od pre 6 ili 7 godina a verujem da su se promenile neke stvari od tad. Video sam i ovde na forumu par tema vezano za polaganje ali sam hteo i ja da pitam. 1. Da li postoje neke knjige vezano za to da mi preporucite? 2. Pre par dana sam u jednom clanku od pre par godinaprocitao da polaganje kosta oko 6000 ili 7000 dinara i jos koliko da izdaju dozvolu j da li neko zna da li se to promenilo. 3. Kakva su pitanja video sam da ima i prve pomoci? Hvala na odgovorima i ako mozete neka iskustva
Teci, teci, Dunave, teci Dunave
Al' ne pricaj nikome, dacu sve
Teci, teci, Dunave, sve zbog nje
Al' ne pricaj nikome

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #1 poslato: 25, 04, 2020, 07:50:31 pre podne »
Ja sam polagao prošle godine. Izadje negde oko 100 evra. Ispit je 7000 i neki dinar, teba ti potvrda da znaš da plivaš. To daje neki plivački klub, ja sam polagao na bazenu na klisi, oko 1200 dinara. Lekarski pregled je 2500 dinara i na kraju ide dozvola, domaća i medjunarodna ako treba to je oko 700- 800 dinara komad ako se dobro sećam, da i slike naravno.
Od knjiga nema ništa ali ima ovde na forumu i na drugim mestima skenirani pravilnici u PDF formatu iz kojih može da se nauči bitno. Saobraćajni znaci, pravila plovidbe itd..
Samo polaganje je  u prijateljskoj atmosferi, ispitivač se potrudio da nas detaljno informiše o stvarno bitnim stvarima tako da taj deo nije strašan :) Veslanje nismo obavili iz razloga što vreme nije išlo na ruku ali i kad ima sastoji se od jedan odvesla čamac do nekle a drugi ga vrati što tebi sigurno neće biti problem.

Znači pripremi 100 evrića i udri :) U medjuvremnu malo čitaj te PDF-ove a imaš ja mislim jednog od boljih instruktora u svojoj okolini pa će te uputiti sve što treba :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #2 poslato: 26, 04, 2020, 11:10:06 pre podne »
Pozdrav,
Što se tiče literature to što imaš na forumu od pre par godina je dovoljno, a i u današnje vreme manje više sve aktuelno.
Ono što ja još imam a što nisam našao na forumu jeste elektronska verzija knjige Mala enciklopedija plovidbe od Ilije Ike Petrovića, ali pretpostavljam da vi u familiji već imate tu knjigu. Ako nemate mogu ti proslediti pdf. Pdf je u boji i dobro je skenirano tako da se sve lepo vidi. Ja sam tu verziju dobio od jednog člana udruženja modelara PANON iz Pančeva i ovom prilikom im se još jednom zahvaljujem. Ovo je njihov sajt ako nekog interesuju makete raznih brodova

http://www.modelscpanon.org/home.html

Naime, svojevremeno sam hteo da kupim tu knjigu i našao sam link na kupujem prodajem. Cena je bila malo jača, oko 3000 din, ali mi je promakla s obzirom da nisam imao nalog na kupujem prodajem i dok sam ja napravio jedan član sa foruma je uleteo pre mene i kupio knjigu :) Kasnije sam saznao i ko je  sajkaca. Nakon toga se moja žena bacila u potragu knjige i nekako iskopala elektronsku verziju kod modelara iz Pančeva :) U svakom slučaju knjiga se ne razlikuje puno od knjige koju je isti autor objavio pre nje koja se nalazi ovde na forumu.
Što se tiče samog polaganja ja kada sam polagao polaganje je bilo grupnog tipa, postavi pitanje i odgovara ko hoće. Ko nije hteo nije morao ni reč da progovori...

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #4 poslato: 27, 04, 2020, 16:35:16 posle podne »
Ajd i da ja napišem koju...

Moj ti je savet da ne prsitupiš ovoj temi kao samo i isključivo "učim za polaganje" jer za samo polaganje ne moraš bogznašta ni da naučiš, a obično se i završi sa nekakvim kartončićem sa slikom a  bez ikakvog realnog znanja.

Savetujem ti i da razmisliš da li ti zaista treba da polažešš za kategoriju A, a samo za to uskoro i možeš, jer sa tim možeš da ganjaš ćaletov bajbot, što nije neki kapital. Takođe, glavu dajem da samo A dozvola neće biti dovoljna da se u tom čamčiću bez nadzora roditelja vrljaš mnooogo daleko po Dunavu, pre će biti potrebno da i njima pokažeš da mogu imati takvog poverenja, a za takvo dokazivanje A dozvola i ne znači puno jer ti ćale zna koliko je dovoljno da se položi ... a da dodamo i to da ti se to potpuno isplati onda kad budeš mogao da povedeš društvo sa sobom bez nadzora matoraca, tome dodajemo jo po dva roditelja za svakog od drugara- drugarica kod kojih treba zaslužiti poverenje...

Na posletku, ne znam da li treba da gruneš neke pare, makar koje, da polažeš za A, a onda ponovo isto toliko da bi polagao za B, jer, verovao ili ne, moraćeš ponovo za dve godine...

Sa druge strane, pravo je vreme da kreneš da učiš, opet ne samo za polaganje (polaganje je toliko trivijalno da i nije izazov) . Ja sam imao sličnih nedoumica sa mojim sinčinama, pa sam planirao za ovo proeće da im na klubu kod nas organizujem neku vrstu obuke, naravno besplatne, dobrovoljne, sa praksom, na čamcima i sa svim temama koje smatram da su korisne i interesantne... i naravno ne da  bih im se ja pravio važan, nego bih uključio par drugara kolega koji znaju mnooogo više od mene o pojedinim temama, možda čak i nekog iz kapetanije.
Proleće nam je propalo (a zimu smo glupavi izbegavali zbog lošeg grejanja), pa ćemo videti kada možemo da skupimo nekoliko drugara da se poigramo

Što se tiče knjiga, ima ih milion, rado dajem sve štampano na zajam, imam nešto i elektronski, imam i neke kurseve (materijale i prezentacije) koje sam polagao, na raznim jezicima. Čitaš li engleski?

I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #5 poslato: 28, 04, 2020, 08:17:30 pre podne »
Nikako za A, neces moci voziti motor jaci od 20ks. Za 1500 dianra vise resis to za ceo zivot, jer sa B vozis do 20 metara sto je..mozda i nedostizno za Srbiju. Srecno!

Van mreže Zankiki Junior

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 8.65
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #6 poslato: 30, 04, 2020, 10:11:58 pre podne »
Treca, hvala na poucnom odgovoru, citam engleski bez problema. A za polaganje za kategoriju A je meni cilj da sto pre steknem dozvolu i da sa Neltom mogu da otplovim npr. do Šodroša malo na pecanje ili tu po blizini da mogu da plovim bez problema i tenzije da li ce doci recna policija ili takvih stvari. Usput to mi je nacin da sticem jos iskustva. 6589
Teci, teci, Dunave, teci Dunave
Al' ne pricaj nikome, dacu sve
Teci, teci, Dunave, sve zbog nje
Al' ne pricaj nikome

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #7 poslato: 01, 05, 2020, 01:56:33 pre podne »
Pozdrav za Zankija mlađeg!

Beše mi puno srce kada sam te video juče kako sam veslaš Nelta sa uživanjem do marine. To je dokaz da voliš vodu, uživanje na njoj i sve što ide u takvim uslovima uključujući i pecanje jer sam te video i u toj aktivnosti kasnije :)

Stoga, smatram i ja da je polaganje za A nešto što bi bilo OK da odradiš upravo zbog onoga što si i sam naveo u poslednjem postu.

Terca je već dotakao temu znanja i polaganja, te se tu nema šta preterano reći. Ja ću ovih dana okačiti na server kompletnu literaturu koju sam sakupljao sve ovo vreme pa ćeš moći da preuzmeš to u "komadu" ukoliko ti to znači (a značiće možda i nekim drugim naraštajima).

Pročitao sam sve te knjige (a i danas pročitam sve do čega dođem) iz zadovoljstva i želje za proširavanjem znanja, a ne zbog dozvole. To je veoma lepa i uzbudljiva tematika, tako da nema zime.

Vidimo se na vodi!

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #8 poslato: 02, 05, 2020, 08:10:06 pre podne »

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #9 poslato: 04, 05, 2020, 14:28:20 posle podne »
Dao sam tvom caletu skoro knjigu "Mala enciklopedija plovidbe" i mislim da je sjajna za pocetak... mozes puno da naucis iz nje!
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #10 poslato: 04, 05, 2020, 18:29:43 posle podne »
Dao sam tvom caletu skoro knjigu "Mala enciklopedija plovidbe" i mislim da je sjajna za pocetak... mozes puno da naucis iz nje!
Trampio tata za vatrenu vodu...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #11 poslato: 04, 05, 2020, 22:04:31 posle podne »
 lol lol lol lol lol

Nije, eno čita je već danima.....

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #12 poslato: 30, 05, 2020, 17:00:16 posle podne »
Uspeo sam da okupim nekoliko lelemuda raspoloženih za "obuku". Počinjemo u ponedeljak kod mene na jedriličarskom klubu u 18. Ako si raspoložen, dođi slobodno, uđeš u kafanče i pitaš gde je Reša...

... i eto prve lekcije iz navigacije  ha
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #13 poslato: 31, 05, 2020, 14:10:08 posle podne »
Jel primate i starije na obnovu znanja? jh
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Pomoc oko polaganja
« Odgovor #14 poslato: 31, 05, 2020, 17:59:42 posle podne »
Mislim da bi bilo dobro uskratiti dolaske ocevima sa decom....