Autor Tema: Vidra  (Pročitano 32291 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Vidra
« poslato: 17, 04, 2020, 23:17:33 posle podne »
Danas je bio bas lep dan. Idealna kombinacija vremena izolacije i vodostaja za uživanje na Majmunskom ostrvu u Karlovcima. Šteta što smo oko pola četri morali krenuti nazad...


Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Vidra
« Odgovor #1 poslato: 17, 04, 2020, 23:31:21 posle podne »
Na kraju pokupljena mreža, srećom bez posledica.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Vidra
« Odgovor #2 poslato: 17, 04, 2020, 23:36:20 posle podne »
А ви, децо, нисте чули за социјалну дистанцу и препоручени размак од бар два метра?
Ееее, младости... Лепа ли си!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Vidra
« Odgovor #3 poslato: 18, 04, 2020, 06:25:08 pre podne »
E moj Lazo, ako posle ovakvih fotografija ti mračiš o virusu, predsednik ti je potpuno ušao pod kožu! Brzo na Dunav da prodje!

Vama svaka čast na odlično iskorišćenom danu, kada sam vas video u povratku prvo sam pomislio kakvo im je ono ogromno ćebe na pramcu kad ono pas  ha ha ha

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Vidra
« Odgovor #4 poslato: 18, 04, 2020, 08:13:41 pre podne »
Та, какав вирус, какво мрачење?
То је љубомора, чиста, несакривена.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Vidra
« Odgovor #5 poslato: 18, 04, 2020, 08:48:59 pre podne »
Lepo.

Glede "majmunskog ostrva", to je interesantan fenomen, na toku Dunava kod nas ne postoji ostrvo koje bi se zaista zvalo majmunskim (a i zašto bi, retka je to životinja ovde  sajkaca), a za bar 4 - 5 njih sam čuo da ih ljudi tako zovu... neki tako zovu Čerevićku adu, neki Govneš itd.

To ostrvo gde ste bili se u zvaničnoj kartografiji zove Arankina ada, mesto je poznatije kao kritični sektor plovidbe, taj prelepi široki pesak smeta njemačkim i rumunskim brodarskim kućama (širina plovnog puta je preuska za kategoriju 7), pa smo se mi dosetili da dignemo kredit kod njih, iskopamo im to i useremo nama taj raj časkom da bi oni mogli da ćeraju po 9 barži odjednom, i još im dođemo kamatu kasnije  tamburanje

al da ne uke***m sad temu: među karlovčanima, ni među onim najstarijim, niko ne zna za to ime "Arankina", oni to mesto zovu pomalo bezveze samo "ostrvo", a ja sam veoma sklon da im verujem da su u pravu, valjda su karlovčani tamo živeli i pre formiranja organa nadležnog za bezbednost plovidbe.

Isto mesto se još naziva i Koh Čang, to je već mnoooogo fensije, tako ga zovu mladi iz prestonice a i iz provincije koji su zaljubljenici u elektronsku muziku, život u komuni i travke pobrljavke. Ima i festival koji se tamo organizuje http://www.elysiumislandfestival.com/, bude tamo nadrealnih slika svakog jula.

Interesantno je još da na temu imena ada kažem da je, gde god su postojala dva mesta na Dunavu jedno spram drugog, i ostrvo, a to znači i dunavac, ime za dunavac obično išlo po mestu koje je na njegovoj strani a ime za adu suprotno, npr: Krčedinska ada i Gardinovački dunavac, Kamenička ada i novosadski dunavac, Čerevićka ada i Futoški dunavac... gde nema tako lepe kombinacije bude svakakvih naziva i kombinacija.

I još interesantno, kad se pogledaju te stare papirne karte (a i nove elektronske su po njima kasnije razvijane) kod Ledinaca ima svima nama pznato mesto, koje zovemo "Mačkov sprud", zapravo kad sam ja bio mali to mesto (peščano ostravce sa ogromnim vrbama je bilo malo uzvodnije od sadašnjeg peska) smo zvali Mali mačak, a Mačkov sprud je ono ostrvo pod topolom pored, prema desnoj obali. E sad, u kartama, koje su nakucavane pisaćom mašinom piše "Mačkov prud", za šta dugo vremena mislio da je slovna greška, lapusu calami... dok pre par godina nisam naleteo u nekom tekstu na baš tu reč "prud" sa sve objašnjenjem da znači "obala" ili "plaža".
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Vidra
« Odgovor #6 poslato: 18, 04, 2020, 10:12:22 pre podne »
@ Zankiki
Ćebe  jh jh jh iz daljine je sigurno izgledalo tako posto je na pramcu bila "tačka nagomilavanja"  lol
Prosto mi je bilo žao što nisam mogao dočekati dnašnje jutro i izlazak sunca na ostrvu. Trebao sam kupiti šator s obzirom da je ovih dana lepo i "toplo" bilo bi izvodljivo prespavati 4 noći u šatoru...

@ Terca
Čuo sam za sve ostale nazive sem Arankina
Napisao sam majmunsko ostrvo zato što na instagramu kao lokaciju za ostrvo nudi Majmunsko ostrvo Karlovci i Koh Čang. Imao sam priliku da posetim Majmunsku plazu na Tajlandu na Phi Phi ostrvu koja naravno ne podseca na ovu. Za Koh Čang ne znam da li ima topoloških sličnosti s ovim (ako zanemarimo majmune kojih nema sajkaca mada po količini smeća možda se i ne bi moglo reći da ih nema ). Taj deo sa festivalom i kafićem na špicu mi se ne sviđa. Kad se zađe malo dublje u šumu vidi se sav lom koji je ostavljen. Bez toga sve bi bilo puno lepše. Prošle godine je bar taj deo bio lepši. No kontam da će očistiti pre nego što krene sezona ove godine.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Vidra
« Odgovor #7 poslato: 18, 04, 2020, 10:21:07 pre podne »
Dobro jutro...

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Vidra
« Odgovor #8 poslato: 18, 04, 2020, 15:21:10 posle podne »
Majmunsko ostrvo je ono uzvodno, malo ostrvo...to je ujedno i najstarije ostrvo od ta tri. To karlovačko pre 25-30 god nije ni postojalo
Dunav je moje more.....

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Vidra
« Odgovor #9 poslato: 18, 04, 2020, 16:28:36 posle podne »
da, to je tačno...

ne možemo se takmičiti sa instagramom kao izvorom informacija, ali evo nekih slikica iz starih atlasa Dunava:

prve dve slike su iz peljara nemačkih lađara sa početka 80-tih, tu ima ucrtano samo današnje srednje ostrvo, bez imena, ali postoji i Karlovački dunavac, a postoji i staro ostrvo sa preke strane, to je nizvodno od današnjeg vikend naselja "na plaži". Danas postiji plitak rukavac sa donje strane i tu šverosi odlažu derivate...

onda ide sika iz Đonićevog atlasa Dunava, to je rađeno krajem osamdesetih, izdanje je 1990, i još uvek ima samo jedno ostrvo.

poslednja slika je iz Vasićevog atlasa, iz 1995, i tu već ima ucrtano ostrvce.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Vidra
« Odgovor #10 poslato: 18, 04, 2020, 16:56:11 posle podne »
 thumbup na tom srednjem smo kampovali devedesetih više godina za redom,zatim smo prešli 2000-te na ovo uzvodno gde smo 2007. napravili vikendicu,tj sojenicu to je na 1249 km tačno preko puta table. Dok je početkom 2000-tih karlovačko bio samo sprud bez rastinja. To znam pouzdano jer je to akvatorij na kom se najčešće krećem pooslednjih 30 i kusur godina
Dunav je moje more.....

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Vidra
« Odgovor #11 poslato: 22, 04, 2020, 08:44:25 pre podne »
Koh Cang ili kako vec, tako se naziva od pre svega par godina.. Recimo 5 godina, kada su krenule te "zurke". Zvali su ga i rajsko, majmunsko.. za mene je ono ostrvo. Kazu da je plan da se skloni jer smeta plovnom putu. Ono srednje zovu svinjarsko jer drze na njemu svinje, sada tacnije koze, svinja nema (mislim). Imao sam tamo platformu za sojenicu pa sam odustao. Ono prvo zovemo Lalino...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Vidra
« Odgovor #12 poslato: 22, 04, 2020, 08:52:08 pre podne »
Na prvom trenutno ima svinja, na drugom nisam video ništa.
I ja ga zovem samo ostrvo.

Nekada sam tamo bio stalno, ali je zadnjih par godina dosta popularizovano i napadnuto u sezoni, radi se i prevoz ljudi čamcima na ostrvo, pa ga u leto izbegavam, jer gužva nije ono zbog čega volim Dunav...

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Vidra
« Odgovor #13 poslato: 22, 04, 2020, 09:42:22 pre podne »
Na drugom je ribar drzao svinje, onda se ozenio i retko i dolazi na ostrvo.. sta ti je zena eeeeeeee

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Vidra
« Odgovor #14 poslato: 22, 04, 2020, 10:29:37 pre podne »
Na drugom je ribar drzao svinje, onda se ozenio i retko i dolazi na ostrvo.. sta ti je zena eeeeeeee
Slatko se ismejah: ribar, svinje, zena, brak....