Autor Tema: Vidra  (Pročitano 32301 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Vidra
« Odgovor #150 poslato: 20, 05, 2021, 22:09:41 posle podne »
To je tačno. Sa nekim profi  aparatom bi to sve bilo bolje i realnije, ali ja nikako da se odlučim  na taj korak. Plašim  se da bi se izgubio u svim opcijama i na kraju se vratio opet na telefon. U planu  mi je da kupim dron u neko dogledno vreme. Gledao sam dj mavic mini 2 al nisam siguran koliko  bi bile dobre fotografije i snimci  pa me to odvraca. Pro verzija  bi bila sigurno dobra, ali je cena velika, a i dimnezije drona su takve  da mira da se registruje za razliku od mini varijante ...

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Vidra
« Odgovor #151 poslato: 20, 05, 2021, 23:10:55 posle podne »
Mini 2 je sasvim korektan za tu namenu, pristojna kamera, odlična baterija... Kupiš nogice za sletanje na vodu, za ne daj boze :)

Za aparat je već druga priča, ozbiljan dslr/milc najčešće zahteva i obradu da bi izvukao maks uz njega.
Fuji je super ali bas skup.
Ali neki canon G, sony rx100 bi super poslužili toj svrsi.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Vidra
« Odgovor #152 poslato: 21, 05, 2021, 01:38:47 pre podne »
Sjajne su slike zaista!

Nadam se za vikend da cu i ja uhvatiti neku, mada cu morati da porazmislim o nekom aparatu. Prirodu je tesko slikati sa telefonom.

I ne samo prirodu, bilo šta :) Telefonom se telefonira, fotoaparatom fotografiše :)


Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Vidra
« Odgovor #153 poslato: 21, 05, 2021, 07:10:30 pre podne »
Fotke su vrhunske, doživljaj koji ispunjava.
U ovom slučaju telefon je završio posao.



Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Vidra
« Odgovor #154 poslato: 21, 05, 2021, 07:53:42 pre podne »
Da, da, dj mavic mini 2 je i meni zapao za oko. Deluje kao best buy.

Super je telefon, ali evo recimo za vikend su mi prisle dve prelepe patkice na svega dva metra od mene i telefon nije bio preterano koristan. Fali objektiv :)


Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Vidra
« Odgovor #155 poslato: 21, 05, 2021, 22:13:56 posle podne »
Jel ima neko da je imao iskustava sa dj mavik mini 2, da okači koju sliku ili da mi posalje da vidim  kakve su? Nalazio sam po netu raznih al bih vise voleo da vidim iz prve ruke kako to izgleda

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Vidra
« Odgovor #156 poslato: 21, 05, 2021, 22:25:46 posle podne »
Danas malo veći  vodostaj pa su pristupačna mesta koja nisu bila do sada


Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Vidra
« Odgovor #157 poslato: 22, 05, 2021, 23:47:04 posle podne »
Danas po prvi put  ove godine bili do Krčedinske ade i bilo je jako lepo, najlepši izlazak na vodu ove godine. Mir, tišina, čuje se samo cvrkut ptica, nigde nikoga, samo mi priroda i životinje. Mirisi prirode su se širili  kao da smo na nekom cvetnom polju, jako puno žutih  perunika, oborenih stabala, uskih prolaza i procvetalog drveća ...
Vodostaj je takav da smo bez problema uspeli  da napravimo  krug oko ostrvceta. Malo smo krenuli ka Koviljskom ritu, ali zbog puno  palih stabala u vodi smo odustali nakon stotinak metara. Za to ćemo sačekati  vodostaj  bar 400. Ono sto sam video na youtube u emisiji izazovi avanturu je prelepo (svima koji nisu gledali toplo preporučujem da zaprate Radovanov kanal      ili bar pogledaju emisiju kajakom od NS do Krčedinske  ade, mada su sve emisije vrhunske) . Deo Koviljsko-petrovardinskog rita prelepo izgleda al ne znam kako se do tih delova sa lokvanjima stiže  čamcima 😀 ) Ne znam ni gde moze da se ukrca u neku organizovanu turu za obilazak rita. Ako neko ima iskustva nek javlja 😀
Sve u svemu dozivljaj je skroz drugačiji nego što  je bilo prošle  godine  pri nižem  vodostaju.
Na kraju smo uspeli ući  i u središnji  deo ostrva koji je sad pod vodom, međutim  posto ne poznajemo teren, a nisam zapamtio  prošle godine gde ima dubine, a bilo je vec kasno, nismo odmakli daleko od drvenog tornja, izmedju ostalog i zbog nedostatka vremena pa smo ovu avanturu ostavili za drugi put. Ovo je idealno  pri ovom vodostaju za vožnju  kanua ili kajaka. Moguće  je zvuci se u skoro svaki ćošak  ostrva.
Za celu avanturu  Ns - Krčedinska Ada potrošeno  oko 12 l goriva za 6 sati vožnje sveukupno. Evo i par sličica 😀
P.S Izvinjavam se sto slike nisu postavljene redom kojim su slikane. Malo je nezgodno na telefonu smanjiti slike i ispratiti redosled...



Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Vidra
« Odgovor #158 poslato: 25, 05, 2021, 08:02:09 pre podne »
Odlična tura, prelep teren...
Bravo.

Znači na NS 400 ste prošli čamcem sve?
Što se tiče mesta na kojima nikad nisi bio, nije loše da imaš neku svesku, jer se pobrka u glavi, ja sve beležim doduše u OPENCPN, ako prodjem nekad pored dunavca koji znam da je plići, a vidim da nije presušio, upišem recimo "vodostaj NS150, nije suv", što znači da sledeći put ako je vodostaj bar 220 (gaz 70) mogu slobodno tuda da se šunjam...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Vidra
« Odgovor #159 poslato: 25, 05, 2021, 09:22:01 pre podne »
opa, bravo... daklem službeni izveštaj bi bio: vodostaj je bio 370. Kolika je dubina i koje su prepreke (debla, sajle, skele)?
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Vidra
« Odgovor #160 poslato: 25, 05, 2021, 11:59:06 pre podne »
@ Zankiki, Terca
Od prosle godine sam poceo da belezim. Imam dokument gde pisem neka bitnija zapazanja. Prosle godine nismo uspeli da napravimo krug pri NS vodostaju 245 cm. Krenuli smo kroz Gardinovacki Dunavac, prosli one stubove gde je skela i racvanje ka Arkanju i isli uzvodno donekle, kada nam se isprecilo stablo i nije se moglo dalje. Posto je bio 12 septembar bilo je puno trave ali se dobar deo puta moglo ici bez problema. Onda smo se vratili nazad i usli u rukavac blizi mostu Beska i tu isli par stotina metara, medjutim zbog trave se nije moglo dalje, ovaj deo je plici.

Sto se tice ovogodisnje plovidbe, vodostaj NS 366 cm i bez problema se prosao ceo krug. Krenuli smo od ulaza blizu mosta na Beski. Panjeva i stabla ima sa strane na vise mesta ali nista strasno (na jednom delu je bilo deblo na sredini ali lepo se vidi). Potencijalni problem pri nizem vodostaju nastaje isto gde i prosle godine, a to je u drugoj polovini ovog kraka (prvi krak smatram od ulaza do racvanja ka Arkanju) U nekom trenutku se nailazi na deo gde je sa desne strane prilicna cistina, suma je posecena (na slici obelezen kao kriticni deo), i tu je malo kriticnije, medjutim ima bar 1,5 m dubine pri vodostaju 366 cm , prosle godine pri 245 je bilo nekih 30-40 cm, pri ovom vodostaju ima dubine. U svakom slucaju ja sam ceo put isao na "0" gasu ili sa  ugasenim motorm, da bi uzivali u cvrkutu ptica, tako da i da je bilo nekih panjeva ili necega konam da ne bi bilo posledica.

Imao sam zelju da udjem  u rukavac ka Koviljsko-petrovaradinskom ritu i krenuli smo nekih stotinak metara, medjutim delovalo mi je dosta usko. Posle kada sam pogledao mapu u sustini taj prvi deo od nekih 300-400 metara je uzi, posle se nailazi na siri deo. Sada da sam opet tamo isao bih dalje dokle moze, medjutim zbog nedostatka vremena ovaj put to nismo uradili. Ipak je jos uvek i hladna voda, u slucaju da zatreba kupanje :D, a i daleko smo od NS. Treba se i vratiti dok je jos koliko toliko toplo, jer kad bismo isli 30 km/h nazad smrzli bi se. U tom delu bar po slikama ima i lokvanja i steta bi bilo unistiti ih voznjom camcem...

Od racvanja za Arkanj, kada se krene Gardinovackim rukavcem nailazi se na ono prosirenje gde su camci i betonski stubovi i tu se prolazi bez nekih problema, kao i skroz do izlaska na Dunav (ne znam kolika je dubina dela gde su stubovi, a voleo bih da znam :)). Da sam vukao sa sobom kajak ili kanu, bilo bi idealno zavuci se medju stabla koja su dobrim delom pod vodom u Gardinovackom rukavcu, ali tu opet dolazim do problema, kako ostaviti camac bez nadzora itd...

Pri povratku smo  usli i u delic oznacen sa !!! na slici ispod. Medjutim, nisam mogao da se setim terena, a posto ne vidim dobro dubinu ispred, jer sedim nazad, a navigator napred nije bio od koristi  sajkaca, a i bilo je relativno kasno, voda je dosta nosila napred zbog vetra, zakljucio sam da bi mi bilo tesko da veslam nazad u slucaju da treba tako da smo odustali. Sada na 400 cm se moze bez problema, po nekoj mojoj slobodnoj proceni.

Na zalost radnim danima nemam vremena da odem, a vikenda sa ovim vodostajem i iole prihvatljivim vremenom je malo tako da nema puno prilika da se udje u taj sredisnji deo... Planirao sam ici sada za vikend medjutim, najvisa dnevna 18 stepeni, jos ako bude vetra... Nadao sam se da ce ovaj vodostaj jos malo zadrzati, ali izgleda nista od toga ...
Napisah malo detaljnije, taman da i meni ostane da imam da se podsetim za sledeci put kad mi bude trebalo  jh


Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Vidra
« Odgovor #161 poslato: 25, 05, 2021, 14:50:11 posle podne »
Odlična tura, prelep teren...
Bravo.

Znači na NS 400 ste prošli čamcem sve?
Što se tiče mesta na kojima nikad nisi bio, nije loše da imaš neku svesku, jer se pobrka u glavi, ja sve beležim doduše u OPENCPN, ako prodjem nekad pored dunavca koji znam da je plići, a vidim da nije presušio, upišem recimo "vodostaj NS150, nije suv", što znači da sledeći put ako je vodostaj bar 220 (gaz 70) mogu slobodno tuda da se šunjam...
Ja tek odnedavno imam OPENCPN, pa bi me zanimalo kako ti beležiš u njemu mesta koja želiš da ti ostanu. Ako može neko kratko objašnjenje...

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Vidra
« Odgovor #162 poslato: 25, 05, 2021, 15:48:48 posle podne »
Odličan teren, odlična priča. Super fotkice...

Mene zanima brzina kretanja uzvodno i nizvodno, kao i vreme provedeno na vodi od NS do Ade. Da li je bilo "spusta", uživanja ili gas na obe strane... Da li je bilo nekih pauza na putu sa pristanom itd.

Kada je reč o beleženju, ja sam to prethodnih godina radio ručno. Vodim na google drive brodski dnevnik u .doc formatu (da bih mogao lako da ga delim sa nekim). Deluje možda arhaično, ali ima neku dušu. Pored specifičnih stvari za vožnju, beležim i ko je bio posada, kako smo se proveli, osećali... da li je bilo dobro uživanje, šta smo klopali :)

Kada je reč o softverskom beleženju u offroadu koristim aplikaciju Locus maps PRO (Android).

https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus.pro&hl=sr&gl=US

Rešio sam da je ove godine malo testiram u plovidbenim uslovima, da vidim kako će se ponašati. Pretpostavljam da neće biti problema jer je modularna i za pešačenje, skijanje itd.

Mislim da može biti dobro rešenje za manje čamce i brodove koji ne koriste OpenCPN.


Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Vidra
« Odgovor #163 poslato: 25, 05, 2021, 21:54:43 posle podne »
Od NS do Krčedinske  Ade nam je trebalo oko 2 sata. Nismo žurili, pre svega zbog vetra i hladnoće.  Krenuli smo oko pola deset i tamo smo stigli  oko 11.30. Što  se mene tiče
izdržao bih  ja i sprint od 45 km/h i mogli bismo stići  za 40tak min ali bi se žena  smrzla, a i ne volimo baš  da jurimo :) Plus Dunav je nosio u pojedinim delovima  svašta  tako da ne bi bilo ni bezbedno. Prosečna  brzina je bila oko 15 km/h. Mislim  da ima otprilike  oko 30tak km plovnog puta. Do samog mosta Beska nismo nigde stajali. Vodistaj je dosta visok tako da i nema bog zna gde da se stane. Prosle godine pri nižem  vodostaju (220-250) smo stajali u Cortanovcima. ima prelepo mesto za stati, malo ostrvce sa pescanom plazicom taman za jedan dva čamca i odmah iznad se penjes na uzvisenje gde je šuma. Po meni jedno od lepših mesta... Ima tu nize jos jedno ostrvo  koje je lepo za pristati  al je sad pod vodom. Letos smo  svracali i u restoran Sidro.
Posle mosta smo pristali na delu  gde se skupljaju životinje  da piju vodu  i tu smo proveli oko sat vremena u šetnji i posmatranju životinja.  Posle toga smo pravili  krug oko ade i malo ka Arkanju. Tu smo stajali na par mesta koja su nam bila zanimljiva  al nismo izlazili  iz čamca.  Ima neka kućica gde se nalaze čuvari i gde može  da se izađe  al mi nismo ovoga puta. Pri izlasku na Dunav smo panoramski  iz čamca  gde je bilo životinja stajali.
Sam povratak  je bio brži, išao  sam oko 20-25 km/h, nekad i 30 i stigao za nešto  više  od sat  vremena u NS. Bilo je toplije i manje vetra tako  da se moglo. Nema gde da se svrati jer je sve pod vodom. Ostrvo  kod Karlovaca od vodom, tj peščani  deo. Razmisljao sam da prodjem pored Ajkule  čamcem i izdajem  s druge strane, jedinstvena  prilika lol ali na kraju nisam. Na vodostaju  od 400, se može  bez problema...
Sve u svemu. Onoliko  koliko ti treba do Karlovaca, pomnozi to sa 2 i toliko ti treba do Krčedinske  Ade...

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Vidra
« Odgovor #164 poslato: 25, 05, 2021, 23:41:37 posle podne »
Tnx za info Zoki. Napravićemo jednu turu kada vodostaj bude niži a vreme znatno toplije zbog kompletnog ugođaja... Žao mi je što neću moći da uđem u neke zone Ade zbog toga, ali ima dosta toga da se vidi i u tom režimu.

Kako mi drugarica ima vikendaju baš naspram Ade, planiram tu noćenje roštilj uživanje (vikend tura) :)

Svakako dok je sada jak vodostaj može se kajakom u vozilo pa direktno kroz prirodu :)