Autor Tema: projekat " PiShonja i drUGari"  (Pročitano 12017 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #30 poslato: 03, 04, 2020, 19:59:02 posle podne »
Nesto sam slika duplirao slucajno ne zamerite
Tabla je najzad montirana i sve je isprobano i radi
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #31 poslato: 10, 04, 2020, 21:13:51 posle podne »
danas " update" radova na projektu PiD....
Platforma je juce stigla sa plasticne rekonstrukcije provela je dva meseca kod Majstor St Vlade prosla tretman peglanja dovarivanja kojekakvih ojacanja i podmetaca ,ispolirani nespretno uradjeni varovi koje je neko kod predhodnog vlasnika napravio dovarujuci produzetak koji izgleda ko "divlja gradnja"
Sad je debelo upristojena stigla kod mene na ugradnju dekinga
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #32 poslato: 10, 04, 2020, 21:18:36 posle podne »
ne postoji ugao po kome je platforma "tacna" ali bilo bi preskupo da smo krenuli od nule da je pravimo ,,,ovako je privedena koliko je moglo estetski i funkcionalno je odlicna ima sve sto je potrebno dovoljno prostora odlicne merdevine za ulazak u vodu ,nosac za glavni i pomocni motori sto  je jako vazno rasklapajucu precagu iza glavnog motora sto olaksava prilaz cizmi za eventualni servis ili intervenciju ako se uplete kesa ili slicna stvar u propellu
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #33 poslato: 10, 04, 2020, 21:27:02 posle podne »
Na camcu su odradjeni i neki plasticarski radovi ,odliven je boks za sidro koji je bio napravljen od spera koji je vec bio u poodmakloj fazi razlistavanja,sad je sve izlaminirano pa je boks sad nepromociv .
Ostaje da se izbusi servisni otvor za cedjenje vode iz konopaca i sidra.
Pored toga izlaminiran je deo dna  gde su bili jako slabo izlaminirali kobilicu i drvena ukrucenja ,iskoristio sam toplo vreme i potpuno suv camac da dodam tri a negde i cetri sloja mata i na taj nacin ojacam taj deo...slike posle policiskog vikenda zaboravio da slikam a sad mi do ponedeljka odlaska nema,,
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #34 poslato: 27, 04, 2020, 20:36:39 posle podne »
Polako se vreme za spustanje camca blizi....
Ja sam proveo jos jedan dan na camcu ali izvan vode...sto bi mi da je sve normalno bilo nepojmljivo..kako bilo jos nekoliko stvari je privedeno.. pre nekoliko dana sm preventivno pojacao korito i to zbog lose izlaminiranih letvi koje sluze kao ojacanja a kad sam se vec ulepio i usmrdeo od poliestera laminirao sam i boxic za sidro ..danas uklopio vrata za sidreni boks dodao rezu sarke granicnik otvaranja sve to leti dobro dodje kao otvor za provetravanje kabine .
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #35 poslato: 27, 04, 2020, 20:41:23 posle podne »
Podovi su bili oblozeni plavim tepisima, jeftino relativno pristojno resenje ali ne bas preterano prakticno kad uneses pesak ili blato na nogama ..tesko odrzavati higijenu. Zato smo se odlucili za vinil kako ga sad zovu nekad bio linoleum ,takodje jeftin estetski pristojan ali praktican i neunistiv materijal. Nekoliko slika postavljanja slede sad....
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #36 poslato: 27, 04, 2020, 20:49:26 posle podne »
Danas smo proglasili i " energetsku nezavisnost" pustili smo sve elemente elektro sistema stigao je i solarni kontroler tako da sad u kombinaciji sa 165 w solarnim panelom akomulatori veselo floutuju na 13,4 volti :)
Za sad dva duboko prazneca akomulatora od 2x74 ah plus startna stotka kiselinska koja verovatno ide napolje jer dodajemo jos 74ah duboko prazneci.
Intersantno resenje za akomulatore ,kupio sam u plasticari korito za malter koje kosta nesto oko 600 dindzi i resio kutiju za smestaj..
Nekoliko slika kako to sve chuchi.
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #37 poslato: 27, 04, 2020, 20:59:42 posle podne »
Ugradjena je i nova kaljuzna pumpica od brata alija automatska sa plovkom stigla iz kine za 18 dolara. Kao pravi Grunf trudim se da ne razvalimo budzet i da zaplovi barka sto opremljenija ali po razumnoj ceni ;)
Uradjeno je jos stotinu sitnih poboljsanja popravki postojeceg enterijera ...sitnica koje zivot znace
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #38 poslato: 27, 04, 2020, 21:43:52 posle podne »
Super ti je rešenje za smeštaj akumulatora. Nego zašto ne nakačiš potrošače na jednu fazu pa onda tu fazu u output džekove kontrolera (pošto vidim da su prazni) da bi ti merio potrošnju (in/out)?

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #39 poslato: 27, 04, 2020, 21:52:48 posle podne »
Bravo sve uradjeno meraklijski, funkcionalno, a najbolje što ste sve sami radii, to mi nekako sladje nego plaćati za svaku sitnicu majstore, a i isplativije. Pozdrav za vas.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #40 poslato: 27, 04, 2020, 23:44:17 posle podne »
Super ti je rešenje za smeštaj akumulatora. Nego zašto ne nakačiš potrošače na jednu fazu pa onda tu fazu u output džekove kontrolera (pošto vidim da su prazni) da bi ti merio potrošnju (in/out)?

ma razmisljao sam i o tome ali taj izlaz je ogranicene snage a i gasi potrosace ako padne napon pa nesto mi to sve komplikuje a i nakacili smo gomilu potrosaca ...svega i svacega.Taj izvod je programibilan tj tajmerski pa je dobar da se okaci neka nocna signalna lampa poput sidrenog svetla ili tako nesto pa da se pali po nestanku sunca ili dva sata po nestanku sunca.
Za sad ovako,zapeo sam milion stvari da unapredim zajedno pa je doslo malo do premora materijala ako me razumes a i dobro je ostaviti male repove da se zavrse pa kad covek nema obaveza na vodi pa neki mini projekat...dobro za psihu  :)
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #41 poslato: 28, 04, 2020, 09:54:14 pre podne »
Zbog te varijante sam bacio 2 baterije od 100Ah (350 eura) a 2 su mi ostale zive koje sam poklonio jer nisu sjajne vise, stata 700 eura. Kacio sam direkt neke vece potrosace i voltaza je padala na 10V tokom noci, iz dana u dan, mesec za mesec, iskrivim 2 baterije. Sada mi je namesteno da mi se gasi sve na 11.8V. Ako nemas struje za sve potrosace onda ih nemoj ni koristiti, sve je to jeftino sem baterija. A upravo tako se one unistavaju i to ne podleze pod garanciju. Voltazu gasenja mozes namestiti rucno na kontroloru punjenja, ako ti pada napon sa tih 13.7 na ispod 12V, baterija ne valja. Ona mora da drzi 12V minimalno i sa potrosnjom od 10A.

I vidim da koristis kabel za zvucnike za potrosace, zameni to pod hitno. Dobri su samo za jako male potrosace, kabel je neverovatno nekvalitetan. Na vise mesta sam nalazio prekide, otvorim ga, a bakar istrulio, pozeleneo. Izolacija jako mekana.. to je taj dvozilni crveno crni.
jednostavno, te licne su toliko tanke, u poredjenju sa kablovima za auto elektriku, razlika neuporediva.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #42 poslato: 28, 04, 2020, 10:06:15 pre podne »
Zbog te varijante sam bacio 2 baterije od 100Ah (350 eura) a 2 su mi ostale zive koje sam poklonio jer nisu sjajne vise. Kacio sam direkt neke vece potrosace i voltaza je padala na 10V tokom noci, iz dana u dan, mesec za mesec, iskrivim 2 baterije. Sada mi je namesteno da mi se gasi sve na 11.8V. Ako nemas struje za sve potrosace onda ih nemoj ni koristiti, sve je to jeftino sem baterija. A upravo tako se one unistavaju i to ne podleze pod go
Pa stavili smo dubokopraznece a i nema potrosaca na camcu frizider je vaeco kompresorski sa sostvenom zastitom od pada napona jedino radio al nece skoditi ;)
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #43 poslato: 28, 04, 2020, 10:12:51 pre podne »
Pa i moji su dubokoprazneci. Pogledaj malo specifikaciju akumulatora, videces nesto otprilike ovako:

State of Charge   Sealed or Flooded Lead Acid battery voltage   Gel battery voltage   AGM battery voltage
100%   12.70+   12.85+   12.80+
75%   12.40   12.65   12.60
50%   12.20   12.35   12.30
25%   12.00   12.00   12.00
0%   11.80   11.80   11.80

E kada napon padne na 11.80 a ti jos uvek trosis struju e tada krenu da se celije krive..
Naravno, u pitanju je voltaza baterije kada je noc ili kada solarni paneli nisu ukljuceni. Voltaza koju vidis na kontroloru je 13.7, u stvari voltaza kojom kontroler puni bateriju.

Za sad dva duboko prazneca akomulatora od 2x74 ah plus startna stotka kiselinska koja verovatno ide napolje jer dodajemo jos 74ah duboko prazneci.-------- Odmah izbaciti tu startnu stotku. Nova 74ah moze da udje tu samo ako su ona dva druga istog kapaciteta. Ako su recimo te dve na 70%(sto je normalno posle 3 godine koriscenja), struja iz tog novog 74ah ce se prelivati u ona dva i neces dobiti pravih 3x74ah.

Moj predlog je: cuvaj pare, koristi 2x74 a kasnije kupi dva ista nova. Resio si citavu situaciju. dubokoprazneca kiselinska Varta od 100Ah je 15000.. recimo kups kasnije ta dva ..
Baterije se spajaju samo ako su istog kapaciteta i iste amperaze, jos bolje, isti proizvodjaci. Sve ostalo je bacanje para..

PS
Odlicni kablovi do baterija i do kontrolora, tako se to radi.
« Poslednja izmena: 28, 04, 2020, 12:40:13 posle podne Drivee »

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: projekat " PiShonja i drUGari"
« Odgovor #44 poslato: 01, 07, 2020, 14:15:32 posle podne »
Ostao sam duzan  da objavim epilog ovog  simpaticnog drugarskog projekta u doba korone...
Ostali smo uskraceni za Pishonju u medjuvremenu posle klizeceg starta saplela ga jedna Pancevka i sad je na sedmom nebu...drugare stavio u fioku na sushenje .A brodica je dobila novo srce ...odnossno novo polovno srce od deset konjica veselih i zivahnih !
Salu na stranu kupljen je polovan honda 10 vanbrodski umesto originalno postavljene Yamahe 8 kako je ja zovem televizorke jer me poklopac podseca na Ei Nis legendarne televizore .
Podvodni deo plastike korita je posle temeljnog smirglanja dobi dve ruke epoxi prajmera i dve ruke internacional antialgina ..u unutrasnjosti konzola je ostala stara ali cupanje starih komandi i ugradnja hondinih su iziskivale i pretres starog dela instalacije koja je premoscavana telefonskim krutim paricama .
nikad kravata nikad stalni posao